Jump to content

myphone Poll: Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;  

483 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;

    • Είναι πολύ σημαντικές και βασίζομαι σε μια ή περισσότερες,
      229
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά όχι για σημαντικά (προσωπικά, επαγγελματικά κλπ) δεδομένα.
      91
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά εντελώς περιστασιακά.
      87
    • Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα και δεν χρησιμοποιώ κάποια.
      39
    • Δεν τις εμπιστεύομαι για λόγους ασφαλείας και προσωπικών δεδομένων και δεν χρησιμοποιώ καμία.
      37
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ.
      0


Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια, έχει δημιουργηθεί μια νέα τάση με σκοπό την αποθήκευση προσωπικών δεδομένων του κάθε χρήστη. Φυσικά, όπως θα καταλάβατε οι περισσότεροι, μιλάμε για τις cloud υπηρεσίες. Πολλοί από εμάς, θεωρούν πως οι κάρτες SD που χρησιμοποιούνταν μέχρι πρότινος για την αποθήκευση των δεδομένων, είναι παρωχημένες ή δεν καλύπτουν πλέον τις ανάγκες τους και έτσι στρέφονται προς αυτές τα clouds. Μπορεί να έχουν συμβεί διάφορα περιστατικά διαρροής προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο, διάσημων ατόμων και μη, αλλά σιγά σιγά γίνονται όλο και πιο διαδεδομένες, περνώντας από τα πρώτα, «παιδικά» στάδια.

 

Οι ευκολίες αποθήκευσης που προσφέρουν με ποικιλία τύπων αρχείων που μπορούν να δεχτούν, ο μεγάλος αποθηκευτικός χώρος αλλά και η «κάλυψη» που έχει ο χρήστης σε περίπτωση ζημιάς του προσωπικού του δίσκου, είναι μερικά από τα ατού των cloud υπηρεσιών. Επιπροσθέτως, είναι διαθέσιμες σε όλες τις πλατφόρμες - λειτουργικά αλλά και ηλεκτρονικά συστήματα, κάνοντας πολύ απλή τη μεταφορά αρχείων από κάποιο smartphone - tablet στο προσωπικό PC του καθένα ή το αντίστροφο, με τη χρήση ενός μόνο link. Μάλιστα, σύμφωνα με τελευταίες έρευνες, το ένα τρίτο των χρηστών που χρησιμοποιούν Internet, θεωρούν απαραίτητες τις υπηρεσίες cloud.

 

Όμως, φτάνουμε στο ερώτημα και του σημερινού μας Poll. Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες; Χρησιμοποιείτε κάποια και αν ναι, πόσο καιρό; Τις εμπιστεύεστε;

 

Περιμένουμε τις απαντήσεις και τα σχόλιά σας!

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χρησιμοποιώ κυρίως dropbox και google drive. έχω και αρκετό χώρο στο copy και το χρησιμοποιώ για backup αρχείων δευτερεύουσας σημασίας. τα δύο πρώτα τα εμπιστεύομαι αυτή τη στιγμή και πολλές φορές είναι απαραίτητα, καθώς για backup είναι αρκετά καλή πηγή και εχουν φανεί χρήσιμα μετά από απώλεια σημαντικών δεδομένων λόγω χαλασμένου σκληρού δίσκου.

 

σαν επαγγελματίας δεν ξερω αν και τι θα χρησιμοποιούσα, μάλλον θα ακολουθούσα την πολιτική του εκάστοτε εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τη λύση του οπτικού δίσκου για backup... Η μόνη χρησιμότητα για εμένα προσωπικά του cloud είναι η μεταφορά αρχείων... Τίποτα άλλο...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω καθημερινα το yandex και το dropbox

ιδιωτικα και επαγγελματικα ...

 

το yandex ειναι σαφως καλυτερο απο ολα τα αλλα (για μενα).....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ, αλλά μια φορά με 'έσωσε' οταν έμεινα απο χώρο στο κινητό σε ταξίδι.

Ανέβασα 1,5γβ στο dropbox και ελευθέρωσα χώρο στο κινητό.

 

Αλλά παρόλαυτά δε με έχουν πείσει για να τις εμπιστευτώ

Edited by Sapadak
I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και θα μείνουν. Χρησιμοποιώ dropbox, box, και εννοείται έχω πάθει πλάκα με το Google photos. Με έχουν εξυπηρέτησει τόσο στο χώρο που γλιτωνω όσο και στο sharing.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδρομή 1TB στο Google Drive. Τα χρησιμοποιώ, κυρίως, για το Google Photos καθώς έχω χιλιάδες φωτογραφίες απο κινητά και κάμερες και τα ανεβάζω με την original ανάλυση. Επίσης το γεγονός πως μπορώ να έχω όλα μου τα δεδομένα διαθέσιμα παντού ακόμα και offline είναι πολύ βολικό
Link to comment
Share on other sites

OneDrive Google Photos , Flickr για φωτογραφιες ....

 

OneDrive για office file

 

Drive για pdf file

Edited by Cyber_Spartacus
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Το Dropbox μου έχει λύσει τα χέρια εδώ και χρόνια στο ζήτημα διαμοιρασμού και φύλαξης αρχείων (Όχι ευαίσθητων πάντως). Τώρα χρησιμοποιώ εξίσου το box και περιμένω να βελτιώθει σε θέματα ευελιξίας κυρίως το onedrive γιατί εκεί εχω πλέον τον πολύ χώρο (230Gb)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά και συνεχώς OneDrive 95% για επαγγελματικούς λόγους. Πέρα από το ότι είναι ενσωματωμένο στον υπολογιστή και στο κινητό μου, μου έχει δώσει τον περισσότερο χώρο για χρήση και έχει άριστη ενσωμάτωση με το Office.

 

Φωτογραφίες και άλλα τέτοια τα έχω σε σκληρό όχι για λόγους ιδιωτικότητας, αλλά επειδή δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πληρώνω για να έχω στο σύννεφο μερικές εκατοντάδες γίγα.

 

BTW... Δωρεάν 0.5GB για OneDrive

https://onedrive.live.com/?invref=983602f9a0e1baad&invsrc=90

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Google Drive, OneDrive, Dropbox, BOx.net.

 

Τα χρησιμοποιώ όλα ταυτόχρονα γιατί λόγω δουλειάς, δέχομαι attachments/files από διάφορους που έχουν αντίστοιχο service. Θεωρητικά το Google Drive με το 1.5TB του είναι άψογο. Το Dropbox το πιο διαδεδομένο όμως με τα Windows 10 το OneDrive με κέρδισε. Για το τέλος η συμπάθειά μου είναι το Box.net γιατί επιτρέπει webdav :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Χρησιμοποιω κ εγω το dropbox για φωτογραφιες κ βιντεο κυριως γιατι μου εδινε δωρεαν χωρο απο samsung και htc συσκευες που χρησιμοποιησα τα 2 τελευταια χρονια συν οτι η εφαρμογη στο iOS/Android ειναι πολυ μπροστα με σχεδον ιδιες λειτουργιες οπως στο pc.

Ο χωρος ομως τελειωνει καθως περασαν τα χρονια κ εχω περιπου 30gb αυτη τη στιγμη..Υπαρχει αλλη cloud υπηρεσια δωρεαν ομως με παρομοια χαρακτηριστηκα να μεταβω εκει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Dropbox με το Carousel για photos, Onedrive, Google Drive + Photos.

Carousel & Google Photos όλα τα λεφτά για φωτογραφίες.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

OneDrive (είτε είναι φωτογραφίες, είτε κάποιο αλλο έγγραφο), κυρίως, γιατί υπάρχει στο κινητό και τον υπολογιστή μου και έχει εξαιρετική συνεργασία με office και ειδικά με το onenote που χρησιμοποιώ αρκετά.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τις υπηρεσίες cloud δε θα μπορούσα να μοιράζομαι τις φωτογραφίες του παιδιού μου με το τάμπλετ των γονιών μου, και με το κινητό της γυναίκας μου. Κάθε πρωί τσεκάρουν να δουν αν τους έχω στείλει καινούργιες φωτογραφίες (αν έχουν συγχρονιστεί δηλαδή) και κατουριούνται από τη χαρά τους...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα πολλά: Dropbox, Google Drive, Box, yandex, Copy, MediaFire, SkyDrive, Amazon, Cubby, MEGA.

τα δούλευα όλα μαζί με JolliDrive.

Τώρα με τα Office 365, όλα είναι στο Onedrive (BackUp) και τα υπόλοιπα, μερικά τα κρατάω για χρήση καθημερινή.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στο drive του Γούγλη!!! πρακτικό και εύκολο για μένα που χρησιμοποιώ Android κινητό..

 

Το OneDrive μου φάνηκε το 2013 που το δοκίμασα πολύ κακό και μάλιστα στο Nokia Lumia 920 που είχα τότε.. έχει φτιάξει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω One Drive,Google Drive,Dropbox και Mega.

 

OneDrive+GD+Mega για διαφορα αρχεια και backup

 

Dropbox κυριως για την σχολη!!

 

Αλλα παντως παρα πολυ χρησιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμές αλλά κι αμφιλεγόμενες.

 

Για την ώρα dropbox για sharing, google drive για φώτος από γάμους κι άλλα τέτοια που μου στέλνουν, και cosmote cloud για προσωπικά έγγραφα (πτυχιά, βιογραφικά, προΥπηρεσίες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπιστεύομαι τίποτα από τα online Cloud.

Πρόσφατα πήρα το δίσκο που μου έλυσε τα χέρια....

Seagate central cloud 4TB.

Έχω τα πάντα από όπου και να βρίσκομαι γιατί ο δίσκος είναι συνδεδεμένος με με το τοπικό δίκτυο και είναι συνέχεια online.

Κάνω συχνά Backup και είμαι σίγουρος

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά Dropbox, icloud και σε προσωπική και σε επαγγελματική χρήση.

 

Πρόσφατα αγόρασα έναν Synology!

Είναι σε φάση δοκιμών ακόμα, αλλά από ότι βλέπω γρήγορα θα αντικαταστήσει τα άλλα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πολύ Google photos για back up φωτογραφιών που έχει απεριόριστο χώρο, play music της Google για μουσική που έχω γύρω στα 25.000 τραγούδια ανεβασμένα και Google drive,dropbox για αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Google photos αν και δεν δουλεύει άψογα στο ios.

 

γεμίζει το κινητό με φωτογραφίες και βίντεο και μόλις κλαταρει η μνήμη τις σβήνεις από τη συσκευή γιατί έχουν ήδη ανέβει από μόνες τους...

 

ειδικά για κάποιουςπου αλλάζουν συσκευή κάθε λίγο είναι το καλύτερο.

 

όλα τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...