Jump to content

myphone Poll: Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;  

483 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμες είναι για εσάς οι cloud υπηρεσίες;

    • Είναι πολύ σημαντικές και βασίζομαι σε μια ή περισσότερες,
      229
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά όχι για σημαντικά (προσωπικά, επαγγελματικά κλπ) δεδομένα.
      91
    • Χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια, αλλά εντελώς περιστασιακά.
      87
    • Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα και δεν χρησιμοποιώ κάποια.
      39
    • Δεν τις εμπιστεύομαι για λόγους ασφαλείας και προσωπικών δεδομένων και δεν χρησιμοποιώ καμία.
      37
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ.
      0


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το One Drive πολλά χρόνια, αν και είναι δύσκολο να ανεβάζεις τα αρχεία ένα ένα και μετά να τα κρατάς ενημερα για τις αλλαγές που έχεις κάνει πιστεύω ότι είναι αρκετά ασφαλέστερο από ένα σκληρό δίσκο γιατί ο δίσκος με ένα πέσιμο ή μια βλακια στο αεροδρόμιο πάει και αυτός και τα δεδομένα σου όμως πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να έχεις τα αρχεία σε ένα δίσκο για να τα έχεις ανά πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμα offline και μια cloud υπηρεσία για να έχεις τα αρχεία σου ανά πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμα online.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα NAS αλλά φοβάμαι ότι αν βάλω αρχεία και έχω δώσει πρόσβαση σε φίλους και οικογένεια σίγουρα κατά λάθος κάτι μπορεί να σβηστεί. Μέχρι τώρα ποια είναι η χρήση που του κάνεις και ποια είναι η γνώμη σου για το NAS σου;

Δημιουργώ διαφορετικούς φακέλους και δεν δίνω σε όλους τα ίδια access. Σε φίλους έχω και καλά κάποια που και καλα τα λέω public. Τώρα η κύρια χρήση που κάνω είναι έγγραφα πολλά πάρα πολλά word excel pdf κλπ φωτο τραγούδια ταινείες διάφορα ότι μπορείς να φανταστείς γενικά. για μένα ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή περίπτωση το NAS αλλά παραμένει δίσκος που κάποια στιγμή θα χτυπήσει.

Dropbox με carousel μετράει.

Google drive ακόμα έχει θέματα νομίζω άσε που το photos 1 δουλεύει και 10 κολλάει.

Το onedrive έστρωσε;

Το flickr καλό αλλά δεν ανεβάζει βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι απαραίτητες εφαρμογές cloud και χρησιμοποιώ.

Φυσικά με το auto upload στο off.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Google Photos (Google Drive δλδ) γιατί είναι πραγματικά χρήσιμο να κάνεις real time backup των φωτογραφιών σου, μιας και προσωπικά το 99% των φωτογραφιών που βγάζω είναι από το κινητό, και έχω καεί παλιότερα με failure σκληρού δίσκου και οπτικών μέσων χάνοντας άπειρες φωτογραφίες ... MEGA.co.nz γιατί είναι κορυφαίο σε free space,ταχύτητα, interface και app για το κινητό. Αν θεωρείται και το Google Keep cloud service τότε και αυτό :p
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν άχρηστες για 3 λόγους

 

1, κατανάλωση μπαταρίας (όταν μεταφέρω αρχεία μέσο 4g)

2. τιμές στα πακετα data

3. μόνο mega προσφέρει 2 side encrypted storage (για μένα πολύ σημαντικό είναι να μην μπορούν να διαβαστούν τα data ακόμη και να κατασχεθεί το server)

 

Μπραβο, συμφωνω μαζι σου! Αχρηστες, στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox & Google Drive, seamless mirroring με το synology NAS DS415+ που έχω μέσω του software που διαθέτει και τέλος.

Οτι πετάω στο cloud κατεβαίνει και στο NAS και ότι αντίστοιχα ρίχνω στο NAS ανεβαίνει (bidirectional sync).

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλή περίπτωση το NAS αλλά παραμένει δίσκος που κάποια στιγμή θα χτυπήσει.

Dropbox με carousel μετράει.

Google drive ακόμα έχει θέματα νομίζω άσε που το photos 1 δουλεύει και 10 κολλάει.

Το onedrive έστρωσε;

Το flickr καλό αλλά δεν ανεβάζει βίντεο.

 

Οταν έχεις redundancy στο setup δεν ανησυχεις. Επίσης βάλε το σε ένα UPS τουλάχιστον να έχεις σωστή τροφοδότηση.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και λιγο Google Drive στο οποιο ομως ειχα χωρο που εληξε. Το OneDrive το εχω χρησιμοποιησει λιγο, πιο πολυ το δοκιμασα οταν ειχα Win8.1 και μου φανηκε αρκετα συμπαθητικο. Απλα το Dropbox μου φαινεται ακομα πιο user-friendly και με καποιες προωθητικες ενεργειες με το πανεπιστημιο, εφτασα στα 27.5GB :cool:
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν υπαρχει ασφαλεια σε προσωπικα δεδομενα οχι μονο στο cloud, αλλα απο τη στιγμη που τα εχουμε στο pc μας το οποιο ειναι στην πριζα και σε δικτυο..εν τουτοις υπηρεσιες οπως dropbox ειναι πολυ σημαντικες για τον διαμοιρασμο αρχειων και τα χρησιμοποιω μετα απο εκδρομες κτλ για την παρεα.. Απο τη στιγμη που οι email providers μας κοψανε αυτη την ευκολια, ειναι αναγκαιο κακο..Απο εκει και περα τα προσωπικα μου αρχεια δεν τα ριχνω σε κανενα cloud, αλλα σε 2-3 σκληρους δισκους και εχω ησυχασει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ one drive για σημαντικά αρχεία κυρίως επειδή μου αρέσει η ενσωμάτωση του με το windows pc και το windows tablet. Επίσης χρησιμοποιώ one drive για τις προσωπικές φωτογραφίες μου. Από εκεί και πέρα έχω λογαριασμούς σε όλες τις γνωστές cloud υπηρεσίες (drive, dropbox, box ) για να δέχομαι ή να στέλνω φωτογραφίες και άλλα αρχεία από φίλους και συνεργάτες που δεν έχουν one drive.
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν άχρηστες για 3 λόγους

 

1, κατανάλωση μπαταρίας (όταν μεταφέρω αρχεία μέσο 4g)

2. τιμές στα πακετα data

3. μόνο mega προσφέρει 2 side encrypted storage (για μένα πολύ σημαντικό είναι να μην μπορούν να διαβαστούν τα data ακόμη και να κατασχεθεί το server)

 

Ε καλά δεν θα κατεβάζεις και 4k video... Τα αρχεία σε cloud εκτός από το κινητό βολεύουν πολύ και ανάμεσα στους υπολογιστές του καθενός αλλά και μεταξύ ατόμων με κοινόχρηστους φακέλους ώστε να μπορούν να το επεξεργάζονται χωρίς να ανταλλάσσουν 30 mails και να μπλέκουν τα μπούτια τους με πολλά ίδια αρχεία.

 

Το να ανοίξεις στο κινητό ένα αρχείο Word/Excel/PDF που θα είναι κάμποσα KB ούτε data θα σου φάει ούτε μπαταρία...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πλέον Google Drive για επαγγελματικούς λόγους, λόγω της ενσωμάτωσης και με το gmail, και το Onedrive για προσωπικούς λόγους. Το Dropbox με εξυπηρετούσε κατά τα φοιτητικά μου χρόνια, κυρίως σε ομαδικές εργασίες που έπρεπε όλα τα μέλη της ομάδας να είχαν πρόσβαση στα αρχεία.

 

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι οι υπηρεσίες αυτές δεν απευθύνονται κυρίως σε χρήστες κινητών, αλλά στην ανάγκη να υπάρχει διαμοιρασμός αρχείων και κοινόχρηστοι φάκελοι ανάμεσα σε πολλούς χρήστες.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ μπακαπ κινητου φωτο επαφες κανα ψευτοαρχειο κλπ ειναι οκ.

Τα εταιρικα δεδομενα του σερβερ τα κραταω σε ΔΙΚΟ ΜΟΥ απομακρυσμενο σκληρο δισκο (αλλο κτιριο που μπορει να ειναι και σπιτι μου).

Ασυρματα wifi on line / real time / 24-7 encoded

Το cloud dento εμπιστευομαι για σοβαρη δουλεια.

τΟ DROPBOX EINAI μια χαρα για ανταλλαγη μεγαλων αρχειων μεταξυ των σημειων δρασης της εταιρειας (graphics).

Xρησιμοποιω webmail στο δικο μας σερβερ ωστε να εχω προσβαση σε ολα τα company email-accounts (in/out) και να ελεγχω τι γινεται.

 

ηταν οδυνηρη εμπειρια για λιγο οταν απο την καθαριστρια εφυγε μπουγελο/κουβας με νερα σφουγγαρισματος και εγινε λουτσα ο σερβερ μας....μεχρι να στεγνωσει και να ξαναναναψει απορω πως γλυτωσα το εγκεφαλικο.....διοτι μεχρι τοτε τα μπακαπ παιρνονταν σε αλλο σκληρο αλλα μεσα στο κουτι του σερβερ και κινδυνεψα να χασω τα ΠΑΝΤΑ

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

OneDrive, OneNote. :D Για φωτογραφίες (αυτόματο ανέβασμα), αρχεία (word, excel, pdf) για διαμοιρασμό και back up της συσκευής μου. Όλα οργανωμένα. :)

 

Ειχα κανει το σχολιο

'Τελικα μας ψεκαζουν', αλλα μαλλον διεγραφη.

 

Και εννοουσα οτι εχει γινει τετοια πλυση εγκεφαλου, που θεωρειται 'προοδος' και 'επιτυχια', η οικειοθελης εκχωρηση των δεδομενων μας, σε υπηρεσιες στο συννεφο.

 

Από τη στιγμή που έχεις συσκευή με multimedia δυνατότητες και πρόσβαση στο διαδίκτυο, πιστεύεις ότι δε βλέπουν ήδη τα πάντα οι εταιρείες, χωρίς καν να τα ανεβάσεις οικιοθελώς; Ή μας προσφέρουν συσκευές, με αυτές τις δυνατότητες, για το δικό μας καλό; :rolleyes: Οπότε, αφού βλέπουν τα πάντα, ας εξυπηρετηθούμε κι εμείς.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν θα κατεβάζεις και 4k video... Τα αρχεία σε cloud εκτός από το κινητό βολεύουν πολύ και ανάμεσα στους υπολογιστές του καθενός αλλά και μεταξύ ατόμων με κοινόχρηστους φακέλους ώστε να μπορούν να το επεξεργάζονται χωρίς να ανταλλάσσουν 30 mails και να μπλέκουν τα μπούτια τους με πολλά ίδια αρχεία.

 

Το να ανοίξεις στο κινητό ένα αρχείο Word/Excel/PDF που θα είναι κάμποσα KB ούτε data θα σου φάει ούτε μπαταρία...

ε νταξι για τέτοια χαζά πράγματα ναι, αλλά για προσωπικά δεδομένα και σημαντικά αρχεία κλπ ούτε για αστείο και αν χρειάστηκε ποτέ τα έβαζα με άκυρα ονόματα και διπλή κρυπτογραφιση, και ας το σαρώσει το αυτόματο τους σύστημα να τα βρει

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει το σχολιο

'Τελικα μας ψεκαζουν', αλλα μαλλον διεγραφη.

 

Και εννοουσα οτι εχει γινει τετοια πλυση εγκεφαλου, που θεωρειται 'προοδος' και 'επιτυχια', η οικειοθελης εκχωρηση των δεδομενων μας, σε υπηρεσιες στο συννεφο.

 

Είναι ανάλογα των αναγκών σου. Απο την στιγμή που μπαίνεις internet έτσι κι αλλιώς σε παρακολουθούν. Απο την στιγμή που γεννιέσαι σε παρακολουθούν (κάμερες παντού κτλ). Οπότε κρίνεις με βάση τις ανάγκες σου. Προσωπικά χρησιμοποιώ σχεδόν όλες τις υπηρεσίες της Google. Για να κάνω αυτά που κάνω αλλου πρέπει να πληρώσω. Οπότε προτιμώ να μυ στέλνουν προσωποπιημένες διαφημίσεις παρά να πληρώνω. Και ξαναλέω σταματήστε την καραμέλα της παρακολούθησης. Οταν γεννιέσαι σε δηλώνουν στο ληξιαρχείο, βγάζεις ταυτότητα, διαβατήριο, είσαι σε καταλόγους εκλογικούς/δημοτικούς κτλ που ξέρουν πόσο είσαι, που μένεις. Είσαι γραμμένος σε τράπεζες και εφορία που ξέρουν πόσα έχεις, πόσα αξίζεις και πόσα ξοδευεις και που. Και σε πείραξε η Google έλεος

Link to comment
Share on other sites

ΟNeDrive ότι καλύτερο για τα WP
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα των αναγκών σου. Απο την στιγμή που μπαίνεις internet έτσι κι αλλιώς σε παρακολουθούν. Απο την στιγμή που γεννιέσαι σε παρακολουθούν (κάμερες παντού κτλ). Οπότε κρίνεις με βάση τις ανάγκες σου. Προσωπικά χρησιμοποιώ σχεδόν όλες τις υπηρεσίες της Google. Για να κάνω αυτά που κάνω αλλου πρέπει να πληρώσω. Οπότε προτιμώ να μυ στέλνουν προσωποπιημένες διαφημίσεις παρά να πληρώνω. Και ξαναλέω σταματήστε την καραμέλα της παρακολούθησης. Οταν γεννιέσαι σε δηλώνουν στο ληξιαρχείο, βγάζεις ταυτότητα, διαβατήριο, είσαι σε καταλόγους εκλογικούς/δημοτικούς κτλ που ξέρουν πόσο είσαι, που μένεις. Είσαι γραμμένος σε τράπεζες και εφορία που ξέρουν πόσα έχεις, πόσα αξίζεις και πόσα ξοδευεις και που. Και σε πείραξε η Google έλεος

 

προφανώς το θέμα δεν είναι προσωποπιημένες διαφημίσεις.. και προφανώς χρισιμοποιουνται και αλλού τα data σου.. ειδικά στης εποχές μας που πολύ σύντομα κάτι που θεωρούμε λογικό και αθώο θα το θεωρούν παράνομο τότε να δεις τι σημαίνει ολο αυτό, και η αξία των προσωπικών σου δεδομένον

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ dropbox, google drive, one drive, amazon drive, icloud drive, πάρα πολύ χρηστικά για ιδιωτική ή επαγγελματική χρήση (το google photos και το icloud ότι καλύτερο για αποθήκευση φωτογραφίων )

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χρησιμες, ειδικα οταν ανανεωνεις υλικο απο συσκευη σε συσκευη, δε χρειαζεται να τα περνας στην αλλη με φλασακια. Το ερωτημα που τιθεται ειναι η ασφαλεια των προσωπικων δεδομενων.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι χρησιμες, ειδικα οταν ανανεωνεις υλικο απο συσκευη σε συσκευη, δε χρειαζεται να τα περνας στην αλλη με φλασακια. Το ερωτημα που τιθεται ειναι η ασφαλεια των προσωπικων δεδομενων.

 

Δεν υπάρχει ασφάλεια και στο υπογράφω..γιαυτό ότι Ανεβάζεις καλό θα είναι να μην είναι πολύ προσωπικό.. Εμένα δε με νοιάζει να ανεβάσω πχ τις φώτο από μια εκδρομή με φίλους. Αλλά το να βγάλω φώτο την κοπέλα μου γυμνή, δεν θα την ανέβαζα εκεί.. Μόνο cd θα ρισκαρα να κρατήσω τέτοιο αρχείο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Dropbox & Google Drive, seamless mirroring με το synology NAS DS415+ που έχω μέσω του software που διαθέτει και τέλος.

Οτι πετάω στο cloud κατεβαίνει και στο NAS και ότι αντίστοιχα ρίχνω στο NAS ανεβαίνει (bidirectional sync).

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οταν έχεις redundancy στο setup δεν ανησυχεις. Επίσης βάλε το σε ένα UPS τουλάχιστον να έχεις σωστή τροφοδότηση.

 

ωραίο εργαλείο έχεις. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έχω dropbox, gdrive & onedrive & τα χρησιμοποιώ καθημερινά για επαγγελματική χρήση & από πισι & από κινητό. Σώθηκα!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το cloud α) για συγχρονισμό επαφών, ατζέντας, υπενθυμίσεων (π.χ. google keep) και για εύκολο διαμοιρασμό αρχείων.

β) δεν έχω πρόβλημα να ανεβάσω και σημαντικά δεδομένα, αλλά αυτό θα γίνει με ισχυρή κρυπτογράφηση και ποτέ "χύμα" γ) Εννοείται ότι πάντα υπάρχει αντίγραφο για τα πάντα στους τοπικούς μου δίσκους, ώστε αν τυχόν ποτέ κάποια υπηρεσία αποφασίσει να κατεβάσει ρολά, να μην μείνω ξεκρέμαστος.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει και το netdrive το οποίο κάνει map τις πιο δημοφιλείς cloud υπηρεσίες σε τοπικούς δίσκους. Οπότε κάνω ένα απλό drag n drop και έχω τα πάντα έτοιμα.

 

Ποτέ όμως backup έκει. Μόνο αντίγραφα. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Πχ με τα cc τα χρειαστικα καθώς έχω 2 συνδρομές στο Google και τη Microsoft και δεν ήξερα αν μπορώ να τις ανανεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...