Jump to content

Blackview BV5000


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το αγόρασα από Gearbest τον Δεκέμβριο 123 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Πριν 2 βδομάδες έπεσε απο τραπέζι ύψους 60 με 70 εκατοστών περίπου και το γυαλλί της οθόνης ράγισε σαν απλό γυαλλί. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για το είδος και της χρήσης του τηλεφώνου.

Επικοινώνησα με την Ελληνική αντιπροσωπεία στην Θεσσσαλονίκη και ζητάνε 98 ευρώ για την αντικατάσταση της οθόνης.

Να σημειώσω πως παρόλο που ράγισε το γυαλλί η οθόνη λειτουργεί κανονικότατα, αλλά από το service της αντιπροσωπείας μου είπαν πως πρέπει να αλλαχτεί όλη η οθόνη μαζί με το γυαλλί, και φυσικά εγγύηση ΔΕΝ υπάρχει.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΛΟ ΜΕΝ (από θέμα δυνατοτήτων μπαταρίας λειτουργικού) ΑΛΛΑ ΨΕΥΤΙΚΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΥΛΙΚΩΝ.

Και δεν υπαρχει και καμιά θήκη προστασίας, μια και υποτίθεται πως αντέχει στα χτυπηματα...

Υ.Γ. Σε επικοινωνία που έχω με το Gearbest μου λένε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μου το επισκευάσουν ούτε να το αντικαταστήσουν,

το μόνο που μπορούν λένε είναι να μου δώσουν 8 δολλάρια σαν ηθική αποζημείωση. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ WEBSITE της Gearbest

 

 

Να διορθώσω πως δεν θα μου δώσουν 8 δολλάρια, αλλά θα τα βάλουν στον λογαριασμό μου στο website τους για να αγοράσω οτιδήποτε θέλω απο εκεί

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό το αγόρασα από Gearbest τον Δεκέμβριο 123 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Πριν 2 βδομάδες έπεσε απο τραπέζι ύψους 60 με 70 εκατοστών περίπου και το γυαλλί της οθόνης ράγισε σαν απλό γυαλλί. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για το είδος και της χρήσης του τηλεφώνου.

"...............................

Υ.Γ. Σε επικοινωνία που έχω με το Gearbest μου λένε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μου το επισκευάσουν ούτε να το αντικαταστήσουν,

το μόνο που μπορούν λένε είναι να μου δώσουν 8 δολλάρια σαν ηθική αποζημείωση. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ WEBSITE της Gearbest

 

Συμφωνω φιλε μου οτι ειναι απαραδεκτο για το ειδος του τηλεφωνου, να σπασει ετσι απλα και σε καταλαβαινω....

Ομως γιατι τα βαζεις με το μαγαζι? Υπαρχει κανενα που θα στο αλλαζε στην περιπτωση αυτη? Νομιζω ουτε στην Κινα ουτε και στην Ελλαδα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Όταν υποτίθεται ότι πουλάς ένα προιόν Ειδικής Κατασκευής Υποτίθεται ότι πρέπει να το υποστηρίξεις και από θέμα αξιοπιστίας και αντικατάστασης σε περίπτωση ελλατωματικών υλικών (γυαλλί ψεύτικο αποδεδειγμένα).

Στα συγκεκριμένα τηλεφωνα η εγγύηση θα πρέπει να καλύπτει την αντικατάσταση ή επισκευή, των ελλατωματικών υλικών.

Απλά το αναφέρω. Όσο για το Gearbest είναι απαράδεκτοι που δεν δέχονται ούτε με δική μου χρέωση να το επισκευάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υποτίθεται ότι πουλάς ένα προιόν Ειδικής Κατασκευής Υποτίθεται ότι πρέπει να το υποστηρίξεις και από θέμα αξιοπιστίας και αντικατάστασης σε περίπτωση ελλατωματικών υλικών (γυαλλί ψεύτικο αποδεδειγμένα).

Στα συγκεκριμένα τηλεφωνα η εγγύηση θα πρέπει να καλύπτει την αντικατάσταση ή επισκευή, των ελλατωματικών υλικών.

Απλά το αναφέρω. Όσο για το Gearbest είναι απαράδεκτοι που δεν δέχονται ούτε με δική μου χρέωση να το επισκευάσουν.

 

Το γυαλί δεν είναι ψεύτικο, είναι το μόνο σίγουρο. Το αποδεικνύουν τα βίντεο που κυκλοφορούν, και από δική μου χρήση φυσικά. Εγώ που έχω μιλήσει προσωπικά με αυτόν που τα εισάγει επίσημα, μου επεσήμανε πως το τζάμι είναι πολύ ανθεκτικό στα άμεσα χτυπήματα, άλλα υστερεί αν πέσει υπό γωνία. Ναι σπάει εύκολα είπε, επειδή εξέχει λόγω του ότι είναι χοντρό. Μου έδειξε και πόσο πάχος έχει, λόγω κατασκευής σπάει. Τώρα συμφωνώ μόνο στην υψηλή τιμή για αλλαγή εδώ στην Ελλάδα. Από Κίνα ξέχνα την επισκευή με δική τους χρέωση, ειδικά για σπάσιμο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το γυαλί δεν είναι ψεύτικο, είναι το μόνο σίγουρο. Το αποδεικνύουν τα βίντεο που κυκλοφορούν, και από δική μου χρήση φυσικά. Εγώ που έχω μιλήσει προσωπικά με αυτόν που τα εισάγει επίσημα, μου επεσήμανε πως το τζάμι είναι πολύ ανθεκτικό στα άμεσα χτυπήματα, άλλα υστερεί αν πέσει υπό γωνία. Ναι σπάει εύκολα είπε, επειδή εξέχει λόγω του ότι είναι χοντρό. Μου έδειξε και πόσο πάχος έχει, λόγω κατασκευής σπάει. Τώρα συμφωνώ μόνο στην υψηλή τιμή για αλλαγή εδώ στην Ελλάδα. Από Κίνα ξέχνα την επισκευή με δική τους χρέωση, ειδικά για σπάσιμο.

 

Κατα την αποψη μου , χωρις να ειμαι ειδικος φυσικα, το οτι εξεχει το γυαλι της οθονης, περα απο την προστασια του πλαστικου πλαισιου, το θεωρω κατασκευαστικο φαουλ. Αν δεν εξειχε, και την ιδια δουλεια θα εκανε αλλα και δεν θα ηταν ευκολο να σπασει σε πτωση.

Και ειναι κριμα για μια τοσο καλη οθονη.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Αν πεσει υπο γωνια σπαει. Οποτε ακυρωνεται η χρηση του ως βαριας χρησης λογω κατασκευαστικου λαθους.

Να εχεις τετοιο καλο κατα τ αλλα τηλεφωνο, και να καρδιοχτυπας μη τυχον και πεσει υπο γωνια και το κλαις.

Κριμα.

Οσο για το κινεζικο Gearbest δεν δεχτηκαν ουτε να το επισκευασουν με δικα μου εξοδα...

Απαραδεκτοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακαρι να υπηρχε ενα Bumper case

μια θηκη προστασιας της οθονης στις γωνιες για να γλιτωναμε τα παρατραγουδα.

Και επίσης το κόστος αντικαταστασης της οθόνης από το service της Ελληνικής αντιπροσωπείας στα 98 ευρώ είναι απαράδεκτο!!!

Όταν το τηλ κοστίζει σε Ελληνικά καταστήματα τιμες skroutz απο 160 ως 180 ευρώ.

Να τα δώσω τα 98 ευρώ και να καρδιοχτυπω μη ξαναπέσει υπο γωνία και ξανασπάσει;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αν πεσει υπο γωνια σπαει. Οποτε ακυρωνεται η χρηση του ως βαριας χρησης λογω κατασκευαστικου λαθους.

Να εχεις τετοιο καλο κατα τ αλλα τηλεφωνο, και να καρδιοχτυπας μη τυχον και πεσει υπο γωνια και το κλαις.

Κριμα.

Οσο για το κινεζικο Gearbest δεν δεχτηκαν ουτε να το επισκευασουν με δικα μου εξοδα...

Απαραδεκτοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακαρι να υπηρχε ενα Bumper case

μια θηκη προστασιας της οθονης στις γωνιες για να γλιτωναμε τα παρατραγουδα.

 

Όσο κι αν έχω ψάξει και ψάχνω ακόμη, δεν έχω βρει τίποτα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν θηκες για το κινητο. Ψαχτε στο aliexpress. Απλα δεν μπορω μετα τα cc να παραγγειλω απο κει. Λενε ενα τροπο βεβαια τα παιδια στο αντιστοιχο νημα, αλλα δεν το εχω ψαξει. Εμενα το κινητο 4 μηνες τωρα που το εχω, εχει φαει τις τουμπες της ζωης του και δεν ειχα κανενα θεμα ποτε.

 

Βρηκα αυτο, μιλαει για αναβαθμιση σε android 6.0 --> http://www.gizchina.com/2016/03/29/blackview-bv5000-getting-android-6-next-month/

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχάριστο αυτό για τους κατόχους, είναι σημαντικό να δείξει οτι δεν ξεχνάει της συσκευές της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Μπράβο στην Blackview, χαίρομαι που το τηλέφωνο μου θα πάρει και την 6.0 . Ελπίζω από πολύ καλό που είναι τώρα να γίνει ακόμα καλύτερο και γιατί όχι άριστο. Και τον επόμενο μήνα κι όλας........ Μπράβο ξανά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω με την αναβάθμιση να μη γίνει τίποτα και βαρύνει το κινητό και αρχίσει τίποτα κολλήματα.

Όσο για θήκες προσπαθώ να βρώ κάποια σε στυλ bumper case ίσα ίσα για να ενισχύσει τις γωνίες που είναι και το τρωτό σημείο του κινητού, αλλά τίποτα προς το παρών, μόνο κάτι παιδικές αλλά χωρίς ουσιαστική προστασία.

Αν βρει κάποιος κάτι ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω με την αναβάθμιση να μη γίνει τίποτα και βαρύνει το κινητό και αρχίσει τίποτα κολλήματα.

Όσο για θήκες προσπαθώ να βρώ κάποια σε στυλ bumper case ίσα ίσα για να ενισχύσει τις γωνίες που είναι και το τρωτό σημείο του κινητού, αλλά τίποτα προς το παρών, μόνο κάτι παιδικές αλλά χωρίς ουσιαστική προστασία.

Αν βρει κάποιος κάτι ας ενημερώσει.

 

Αν βρεις εσύ κάτι ενημέρωσε κι εμένα, θα αγοράσω κι εγώ μια οπωσδήποτε.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις εσύ κάτι ενημέρωσε κι εμένα, θα αγοράσω κι εγώ μια οπωσδήποτε.

 

Εννοείται ότι όταν βρώ κάτι καλό θα ενημερώσω.

Το κινητό είναι πολύ καλό, απλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η Blackview να το υποστηρίξει με μια bumper case άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όταν βρώ κάτι καλό θα ενημερώσω.

Το κινητό είναι πολύ καλό, απλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η Blackview να το υποστηρίξει με μια bumper case άμεσα.

 

Το κινητό είναι ότι καλύτερο έχω κρατήσει στα χέρια μου τα τελευταία χρόνια, δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα. Και το προσέχω σαν τα μάτια μου, οπωσδήποτε θέλω θήκη αν και ανθεκτικό δεν θέλω ούτε γρατσουνιά. Είναι πολύ γρήγορο ρε παιδιά, σε όλα πάει σφαίρα... Ειδικά το 4G τα σπάει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

τελικά μετά από αλληλογραφία 2 εβδομάδων με τον GearBest από όπου είχα αγοράσει το κινητό,

(αρχικά είχαν πει να μου βάλουν στο λογαριασμό μου στο site τους 8 USD, μετά τα 8 έγιναν 10) και τελικά σήμερα μετά από ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ από μέρους μου, είπαν πως θα μου στείλουν το ανταλλακτικο της οθόνης δωρεάν.

Τελικά και ο άγιος φοβέρα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου που επεμβαινω, αλλα εδω και χρονια γραφονται εδω κριτικες για καποια sites, γιατι πατε καπου που αν γινει η στραβη ειτε δεν σας ξερουν, ειτε θα σας βγαλουν την πιστη μεχρι να βρειτε το δικιο σας?. Το 99.9% απο τους αγοραστες του vickmall ειναι ευχαριστημενοι, γιατι ρισκαρετε και παιζετε με την τυχη σας. Στο after sales, φαινονται τα καλα καταστηματα. Παλι καλα παντως που με την φοβερα εκανες την δουλεια σου.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου που επεμβαινω, αλλα εδω και χρονια γραφονται εδω κριτικες για καποια sites, γιατι πατε καπου που αν γινει η στραβη ειτε δεν σας ξερουν, ειτε θα σας βγαλουν την πιστη μεχρι να βρειτε το δικιο σας?. Το 99.9% απο τους αγοραστες του vickmall ειναι ευχαριστημενοι, γιατι ρισκαρετε και παιζετε με την τυχη σας. Στο after sales, φαινονται τα καλα καταστηματα. Παλι καλα παντως που με την φοβερα εκανες την δουλεια σου.

 

Δυστυχώς είμαι καινούριος στην αγορά κινητού από εξωτερικό, και δεν είχα ιδέα μέχρι τώρα.

Τελικά όλα καλά. Πάντως σήμερα που μίλησα και με τον υπέυθυνο του service στην Ελληνική αντιπροσωπεία της Blackview στην Θεσσαλλονίκη, μου είπε πως επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο BV5000 έχει αυτό το τεράστιο θέμα αντοχής με τις γωνίες της οθόνης, έχουν ζητήσει και έχουν κάνει ενέργειες να αποσύρουν από την Ελληνική αγορά τουλάχιστον το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή έχουν κουραστεί να έρχονται αντιμέτωποι με τους πελάτες που έχουν ατυχήματα με την οθόνη του κατα τ'άλλα σκληρού σε χρήση τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ηξερα που ειπες με την αντιπροσωπεια. Μου εχει πεσει πολλες φορες και ολα δουλευουν καλα, αλλα με εχετε φοβησει με οσα γραφονται εδω μεσα και το προσεχω τωρα καπως περισσοτερο. Πρεπει να παρω καμια θηκη που κλεινει απο το aliexpress.
Link to comment
Share on other sites

Θηκη που κλείνει για το συγκεκριμένο τηλ είναι σαν να χαμηλώνεις και να βάζεις αεροτομή σε ένα MonsterTruck.

Ψάχνω να βρώ μια θήκη ελαστικής σιλικόνης ή bumper case όπως τα αποκαλούν κάποιοι, μια και το κινητό αυτό που χρειάζεται είναι προστασία στις γωνίες της οθόνης του. μια τέτοια θήκη θα του ταίριαζε περισσότερο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ,ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΩ??(ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ),ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΩ ΚΑΙ ΑΝ Η ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ( 8ΜP ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η' 13ΜP)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ,ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΩ??(ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ),ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΩ ΚΑΙ ΑΝ Η ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ( 8ΜP ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η' 13ΜP)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

 

Πρώτα από όλα μη γράφεις με μεγάλα γιατί δείχνει σαν να φωνάζεις και θα τα ακούσεις από τους διαχειριστές.

Και όσον αφορά για αυτά που ρωτάς, αφού δεν το βιάζεσαι αγόρασε το από εκεί που είναι πιο φθηνό, κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Χρόνος παραλαβής θα δεις τι λέει το site από το οποίο θα αγοράσεις, συνήθως κάνουν 15 με 20 εργάσιμες από Κίνα.

Και η κάμερα είναι οκτώ αλλά με το software τραβάει δέκα τρία, τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες σου το λέω ειλικρινά. Εμένα τουλάχιστον με ικανοποιούν.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδία συγνώμη για τα κεφαλέα δεν το ξέρα,ευχαριστώ για τις πληροφορείες και την άμεση απαντήση ,σε θέμα εγγυήσεψων η΄προβλημάτων καλύπτει καλύτερα η vickmall η΄η gearbeast ??ρωτάω απλά αν κάποιος έχει εμπειρεία??
Link to comment
Share on other sites

Παιδία συγνώμη για τα κεφαλέα δεν το ξέρα,ευχαριστώ για τις πληροφορείες και την άμεση απαντήση ,σε θέμα εγγυήσεψων η΄προβλημάτων καλύπτει καλύτερα η vickmall η΄η gearbeast ??ρωτάω απλά αν κάποιος έχει εμπειρεία??

 

Διάβασε λίγο πιο πίσω, κάνα δυο σελίδες ή τρεις. Υπάρχει η εμπειρία από ένα άλλο παλικάρι που έχει αγοράσει από τα συγκεκριμένα Site.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...