Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς με την ζέστη του καλοκαιριού νομίζω πολλοί θα μείνουμε ξαφνικά χωρίς κινητό.. Σίγουρα θα αλλάξουν πλακέτα, αλλά για μπαταρία δεν νομίζω να αλλάξουν αν δεν το ζητήσεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς με την ζέστη του καλοκαιριού νομίζω πολλοί θα μείνουμε ξαφνικά χωρίς κινητό.. Σίγουρα θα αλλάξουν πλακέτα, αλλά για μπαταρία δεν νομίζω να αλλάξουν αν δεν το ζητήσεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Και η νέα πλακέτα γιατί δεν θα έχει το ίδιο ακριβώς θέμα; Έχουν βελτιώσει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπαθες επειδή έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα η πλακέτα. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε και σε οποιαδήποτε συσκευή. Άρα μην το βλέπεις έτσι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπαθες επειδή έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα η πλακέτα. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε και σε οποιαδήποτε συσκευή. Άρα μην το βλέπεις έτσι.
Όμως αυτό από ότι διαβάζω συμβαίνει στα 6p και ειδικά μετά τον ένα χρόνο λειτουργίας οπότε λογικά δεν σημαίνει αυτό ότι έχουν κάποιο πρόβλημα το οποίο το διόρθωσαν στο μέλλον;
Link to comment
Share on other sites

Όμως αυτό από ότι διαβάζω συμβαίνει στα 6p και ειδικά μετά τον ένα χρόνο λειτουργίας οπότε λογικά δεν σημαίνει αυτό ότι έχουν κάποιο πρόβλημα το οποίο το διόρθωσαν στο μέλλον;

 

Μπορεί και να μην έχουν διορθώσει τπτ... Τουλάχιστον επίσημα δεν υπάρχει κάτι. Πιθανόν να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και ο 810. Δεν ξέρεις. Πάντως η αλλαγή πλακέτας δεν σημαίνει ότι η κανούρια δεν έχει θέμα που ίσως έχει η παλιά(εαν έχει και μπορεί να λυθεί).

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί το πήγα και στις 16:00 τις ίδιας μέρας με πήραν τηλέφωνο ότι είναι έτοιμο με αλλαγή πλακέτας (όχι μπαταρίας). Θα προσπαθήσω να πάω να το παραλάβω αύριο και να μιλήσω και με έναν τεχνικό να τον ρωτήσω κάποια πράγματα και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί το πήγα και στις 16:00 τις ίδιας μέρας με πήραν τηλέφωνο ότι είναι έτοιμο με αλλαγή πλακέτας (όχι μπαταρίας). Θα προσπαθήσω να πάω να το παραλάβω αύριο και να μιλήσω και με έναν τεχνικό να τον ρωτήσω κάποια πράγματα και θα επανέλθω.

 

Πάρα πολύ γρήγορα. :Ο

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να παραλάβω. Δυστυχώς όμως είχε ένα σημαδάκι από το άνοιγμα εκεί που συναντιέται το πλαστικό περίβλημα της κάμερας με τη πλάτη της συσκευής. Το υπέδειξα και εφόσον είχα και αποδείξεις ότι δεν είχε κανένα σημάδι πριν (είχα βγάλει φωτογραφίες πριν την παράδοση) το κράτησαν για αντικατάσταση όλου του πίσω μέρους. Σε μια ώρα περίπου θα περάσω να το πάρω ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Μία χαρά είσαι. Εγώ τους ρώτησα για μπαταρία αλλά δεν έχουν και όχι μόνο αυτό Δεν έχουνε ένδειξη για το πότε θα έχουν καθώς δεν τους εμφανίζει διαθέσιμες καν για παραγγελία.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα λοιπόν μετά από μια ώρα και άλλαξαν και την πλάτη του κινητού. Ουσιαστικά μόνο η μπαταρία και η οθόνη έμειναν από το παλιό. Τώρα περνάω το τελευταίο λογισμικό. Ελπίζω να αποδειχθεί καλύτερης ποιότητας η νέα πλακέτα. Αν και έχω ακόμα ένα χρόνο εγγύηση. Η γενική εμπειρία μου με το νέο επίσημο σέρβις ήταν θετική και θα το πρότεινα σε σχέση με το άλλο που δεν ακούγονται και τα καλύτερα σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος επικοινωνήσει το επόμενο διάστημα ας ρωτάει και για διαθεσιμότητα μπαταρίας να μας ενημερώσει και εμάς. Εγώ είπα θα πάρω πάλι σε 2-3 εβδομάδες να δω μπας και έχουν νεότερα.

 

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι για εμένα που είναι πάνω από 1 χρόνο το τηλέφωνο η μπαταρία αλλαζει με κόστος μόνο 10€. Χρέωση μόνο ανταλλακτικού όπως μου είπαν.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει service ή μόνο Αθήνα;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Επίσημο μόνο Αθήνα δυστυχώς!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε λοιπόν ο καιρός να αντικαταστήσω το tempered glass (Nillkin H+PRO) και τη θήκη (Ringke Fusion) για το Nexus 6P.

Για μεν το πρώτο (το tempered glass) έχω να σημειώσω ότι έχει αρχίσει να με ταλαιπωρεί το γεγονός ότι λερώνεται αρκετά γρήγορα από αποτυπώματα και την καθημερινή χρήση, παρόλο που διαφημίζεται για την oleo-phobic ιδιότητά του. Στα συν αξίζει, όμως, να αναφέρω το πάχος του που είναι αρκετά ικανοποιητικό, όπως και την κάλυψη που δίδει (σε σχέση με ανταγωνιστές που αφήνουν εκτεθειμένο το μέρος γύρω από τα ηχεία).

Για το δεύτερο δε (τη θήκη) έχω να σημειώσω ότι έπειτα από ένα χρόνο χρήσης έχει ήδη κιτρινίσει το μαλακό πλαστικό (όχι το σκληρό πλαστικό τζάμι της πλάτης) που περιβάλει το κινητό στο πλάι αλλά και αποχρωματιστεί από την τριβή μέσα στο τσαντάκι ώμο που το μεταφέρω μέσα καθημερινά. Στα συν, το πολύ καλό grip που προσφέρει αλλά και η προστασία γενικά, καθώς, το πίσω μέρος καλύπτει σε μεγάλο βαθμό την περιοχή πέριξ της κάμερας (σε σχέση πάντα με αντίστοιχες ανταγωνιστικές θήκες).

Τα φώτα σας λοιπόν...

Τι θα μου προτείνατε εναλλακτικά;

Πάντα σε tempered glass, πάντα σε θήκη light sized...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις πάλι το ίδιο τζαμακι? Εάν θες λευκή θήκη τότε σίγουρα θα κιτρινίσει.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις πάλι το ίδιο τζαμακι? Εάν θες λευκή θήκη τότε σίγουρα θα κιτρινίσει.

 

Θα προτιμούσα να μου συστήνατε κάποιο τζάμι όπου έχει καλύτερη συμπεριφορά από της Nillkin με το θέμα αποτυπωμάτων και καθημερινής βρωμιάς.

Εάν δεν καταφέρω να βρω κάτι που χαρακτηριστικά διατηρεί καλύτερη oleo-phobic συμπεριφορά από εκείνη της Nillkin, τότε θα καταφύγω και πάλι στην ίδια.

Απλά, ζήτησα το δικό σας feedback για tempered glass που έχετε δοκιμάσει και που μείνατε ευχαριστημένοι από πλευράς προστασίας, απόκρισης, κατάστασης διατήρησης και ανθεκτικότητας στην καθημερινή χρήση και στα αποτυπώματα.

Σε ό,τι αφορά τώρα στη θήκη, έχεις δίκιο... Εάν προτιμήσω και πάλι διαφανή, τότε θα αντιμετωπίσω αναπόφευκτα το ίδιο πρόβλημα με το κιτρίνισμα με το πέρασμα του χρόνου.

Κάτι άλλο να μου προτείνετε, λοιπόν;

Α, και σε tempered, εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πάντως να υπάρχει τζάμι ανθεκτικό στις δαχτυλιες. Σχετικά με τις θήκες, τσεκαρε τις Spigen

 

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό το πήρα μτχ και μου ήρθε χωρίς φορτιστή, το 6p υποστηρίζει ταχεία φόρτιση? Αν ναι, παίζει ρόλο και το καλώδιο?

 

Για να πάω να πάρω ενα quick charger και επειδή ο φορτιστής πουλιέται ανεξάρτητα του καλωδίου...

Ευχαριστώ...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά υποστηρίζει. Πήγαινε στο επίσημο service αν είσαι από Αθήνα

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να να υποστηρίζει ο φορτιστής την γρήγορη φόρτιση ο εργοστασιακος φορτίζει γρήγορα λόγου type c η συσκευή από μόνη της δεν υποστηρίζει fast charging,πρέπει να βρεις ανάλογο φορτιστή
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σχέση έχει αν το υποστηρίζει ο φορτιστής? Αν δεν το υποστηρίζει το τηλέφωνο τότε και να το υποστηρίζει ο φορτιστής δεν έχει νόημα.

Απλά θέλουμε φορτιστή 5V/3A με το ανάλογο καλώδιο όπως λέει ο φίλος από πάνω

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα μάλα για τις απαντήσεις σας.

Θα ψάξω ένα 3rd party φορτιστή με 5V/3A και θα ρωτήσω αν έχουν και καλώδιο που να υποστηρίζει fast charging...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο το service,στην Μιχαλακοπούλου, 15 ευρω πηρα φορτιστη και καλώδιο

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...