Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i.imgur.com/FRZXXBK.png

Δεν είδα να υπάρχει θέμα οπότε είπα να το δημιουργήσω, για να συζητάμε εδώ για την Nexus ναυαρχίδα του 2015 από την Huawei.

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

  • Οθόνη: 5,7" WQHD (2560x1440p) AMOLED, Gorilla Glass 4
  • CPU: Qualcomm Snapdragon 810 (4x2.0GHz Cortex-A57, 4x1.5GHz Cortex-A53)
  • RAM: 3GB
  • ROM: 32/64/128 GB
  • Κάμερα: 12,3MP πιθανότατα Sony IMX377 με 1,55μm μέγεθος πίξελ και Laser Auto Focus
  • Μπροστινή: 8MP
  • Μπαταρία: 3450mAh
  • OS: Android 6.0 Marshmallow
  • Άλλα χαρακτηριστικά: USB Type-C (2.0), fingerprint scanner, μεταλλική κατασκευή, γρήγορη φόρτιση

 

Πως σας φαίνεται; Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, ειδικά γιατί φαίνεται πως πρώτη χρονιά φέτος έδωσαν ιδιαίτερη προσοχή στην κάμερα. Επίσης και η οθόνη πιθανότατα θα είναι η καλύτερη διαθέσιμη AMOLED αφού είναι το τελευταίας τεχνολογίας πάνελ της Samsung.

Αυτό που είναι λίγο σπαστικό είναι ότι δεν κάνανε να είναι το USB σε 3.1 αλλά μικρό το κακό

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο κινητό με πολύ καλή τιμή στην Αμερική, δυστυχώς η Ευρώπη για άλλη μια φορά ριγμένη καθώς έρχεται με 150 ευρώ καπέλο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς. Στην Αμερική η τιμή είναι πάρα πολύ καλή ($499)! Η επίσημη στην Ευρώπη θα είναι εξωφρενική σε αντίθεση, €650 στο Γερμανικό Play Store.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το μονο που με χαλαει στη συσκευή ειναι οτι δεν θα μπορω να το βγαλω στη καφετέρια. ..
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είναι η συσκευή, λογικα θα είναι το πιο ποιοτικα φτιαγμενο Nexus device, με ένα μεγαλο ερωτηματικο, όμως, για μενα.

Αν εχει αυτό το χαλι (ναι, χαλι, χωρις κανενα ελαφρυντικο) οθονη, όπως το Nexus 6 θα είναι ο,τι χειροτερο μπορουσε να κανει η Huawei. Περιμενω τα πρωτα σοβαρα reviews, για να δω αν θα το δοκιμασω φετος ή θα προσπερασω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά πως να το βγάλεις στη καφετέρια με τέτοιο καρούμπαλο στην πλάτη, καλύτερα το iPhone με το σπυρί στην πλάτη χαχα

 

Πέρα από την πλάκα πάντως όταν είχαν διαρρεύσει αρχικά κάποιες φωτογραφίες φαινόταν άσχημο, αλλά προσωπικά έχω κάνει στροφή 180° και μου αρέσει πάρα πολύ. Και το εξόγκωμα της κάμερας είναι ελάχιστο.

 

Μια χαρα είναι η συσκευή, λογικα θα είναι το πιο ποιοτικα φτιαγμενο Nexus device, με ένα μεγαλο ερωτηματικο, όμως, για μενα.

Αν εχει αυτό το χαλι (ναι, χαλι, χωρις κανενα ελαφρυντικο) οθονη, όπως το Nexus 6 θα είναι ο,τι χειροτερο μπορουσε να κανει η Huawei. Περιμενω τα πρωτα σοβαρα reviews, για να δω αν θα το δοκιμασω φετος ή θα προσπερασω...

Η AMOLED όντως είναι μία ανησυχία, αλλά η ομάδα της Google πίσω από τα φετινά Nexus δήλωσε πως χρησιμοποίησε στο Nexus 6P το τελευταίας γενιάς πάνελ της Samsung.

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που για άλλη μια φορά τα nexus δεν είναι για όλους!!! :up:

 

ευτυχώς που είναι τόσο ακριβό δηλαδή?:confused:

 

Πέρα από την πλάκα πάντως όταν είχαν διαρρεύσει αρχικά κάποιες φωτογραφίες φαινόταν άσχημο, αλλά προσωπικά έχω κάνει στροφή 180° και μου αρέσει πάρα πολύ. Και το εξόγκωμα της κάμερας είναι ελάχιστο.

 

και μένα μου αρέσει πάρα πολύ, ειδικά το graphite είναι απίστευτο

 

http://www.droid-life.com/wp-content/uploads/2015/09/nexus-6p-12.jpg

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

για την καφετερία δεν το λέω λόγο εμφάνισης αλλα λόγο ότι ειναι κινεζια και αυτά δεν περνάνε εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο εδώ

 

φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που είναι τόσο ακριβό δηλαδή?:confused:

 

όχι..ευτυχώς που κάποιοι βρίσκουν "απαράδεκτα αρνητικά" και δε θα το πάρουν...έτσι για άλλη μια χρονιά θα ευχαριστηθούμε μόνο εμείς το pure android και την αεράτη/σφαιράτη αίσθησή του και ταυτόχρονα θα γελάμε με τα lags και τα λοιπά των δήθεν ανταγωνιστικών ναυαρχίδων...:happy::rolleyes::O

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά πως να το βγάλεις στη καφετέρια με τέτοιο καρούμπαλο στην πλάτη, καλύτερα το iPhone με το σπυρί στην πλάτη χαχα

 

Πέρα από την πλάκα πάντως όταν είχαν διαρρεύσει αρχικά κάποιες φωτογραφίες φαινόταν άσχημο, αλλά προσωπικά έχω κάνει στροφή 180° και μου αρέσει πάρα πολύ. Και το εξόγκωμα της κάμερας είναι ελάχιστο.

 

 

Η AMOLED όντως είναι μία ανησυχία, αλλά η ομάδα της Google πίσω από τα φετινά Nexus δήλωσε πως χρησιμοποίησε στο Nexus 6P το τελευταίας γενιάς πάνελ της Samsung.

 

Η amoled δεν είναι καθολου ανησυχια αν είναι σοβαρη. Αν, πραγματι, ισχυει ότι πηρε τα τελευταια panels των note 5 κλπ, τοτε η συσκευή θα είναι κελεπουρι από κάθε αποψη και κορυφαια επιλογή. Αν βαλουν παλι πανελ τυπου νεξους 6, πιτα στη διχρωμια (και το full προβληματικο screen uniformity), με τραγικη φωτεινοτητα και τοσα αλλα μυρια κακα που ειχε, τοτε... NOT...

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου αρέσει πάρα πολύ, ειδικά το graphite είναι απίστευτο

 

Σε graphite δεν με τρελαίνει τόσο, μου αρέσει περισσότερο σε white και aluminium που κάνει αντίθεση με τη μαύρη μπάρα. Από τις φωτογραφίες τουλάχιστον, γιατί από κοντά μπορεί να αλλάξω άποψη.

http://images.anandtech.com/doci/9669/DSC01251_678x452.JPG

 

 

Φάση έχει και το εφέ που δημιουργείται γύρω από το κινητό λόγω της αντανάκλασης του φωτός στις πλευρές

http://phandroid.com/wp-content/uploads/2015/09/Nexus-6P-vs-6-DSC00074-640x362.jpg

 

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2015/09/nexus2cee_DSC09995-668x445.jpg

 

Η amoled δεν είναι καθολου ανησυχια αν είναι σοβαρη. Αν, πραγματι, ισχυει ότι πηρε τα τελευταια panels των note 5 κλπ, τοτε η συσκευή θα είναι κελεπουρι από κάθε αποψη και κορυφαια επιλογή. Αν βαλουν παλι πανελ τυπου νεξους 6, πιτα στη διχρωμια (και το full προβληματικο screen uniformity), με τραγικη φωτεινοτητα και τοσα αλλα μυρια κακα που ειχε, τοτε... NOT...

 

Η επιλογή AMOLED δημιούργησε μία ανησυχία γενικά επειδή δεν ξέραμε την ποιότητα του πάνελ. Η επίσημη απάντηση της Google ήταν αυτή οπότε νομίζω πως δεν υπάρχει ανησυχία πλέον:

 

"Yep, confirmed: Nexus 6P has the latest generation panels from Samsung. One of things we deeply care for is the quality and accuracy of the display through which all of us connect with the stuff we care about. We created a very tight spec (white-point temperature, delta-E variance, color-space accuracy, etc) for the 6P WQHD AMOLED panel, so it was important that we use the most cutting edge panel technology available."

 

πηγήhttps://www.reddit.com/r/IAmA/comments/3mzrl9/hi_im_hiroshi_lockheimer_here_at_google_with_the/cvjpf2e?context=10000

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνει άσχημα τα Χριστούγεννα αν έρθει σε καλή τιμή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο αισθητήρας των δακτυλικών που είναι πίσω. Θεωρώ ότι θα είναι άβολος.
Link to comment
Share on other sites

Με ψήνει άσχημα τα Χριστούγεννα αν έρθει σε καλή τιμή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο αισθητήρας των δακτυλικών που είναι πίσω. Θεωρώ ότι θα είναι άβολος.

Είναι άβολος αν το έχεις συνέχεια σε τραπέζι το κινητό. Όταν το έχεις πάνω σου όμως είναι ότι βολικότερο γιατί το δάχτυλο πάει από μόνο του σε αυτή τη θέση.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

όχι..ευτυχώς που κάποιοι βρίσκουν "απαράδεκτα αρνητικά" και δε θα το πάρουν...έτσι για άλλη μια χρονιά θα ευχαριστηθούμε μόνο εμείς το pure android και την αεράτη/σφαιράτη αίσθησή του και ταυτόχρονα θα γελάμε με τα lags και τα λοιπά των δήθεν ανταγωνιστικών ναυαρχίδων...:happy::rolleyes::O

 

Ποτέ δεν έχουν lag τα άλλα κινητά... Μόλις όμως βγει η επόμενη ναυαρχίδα ή οι κάτοχοι αλλάξουν συσκευή σου λένε ότι η πλέον προηγούμενη συσκευή τους είχε lag....

 

Το 6p πάντως σε πρώτη φάση έχει πιο επιθετική τιμολόγηση από το 5x.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή 650€ κατά την άποψη μου είναι απαγορευτική. Πότε δεν έχω δώσει τόσα και ούτε πρόκειται.

Θέλω να πιστεύω πως στο skroutz θα πέσει γρήγορα κοντά στα 500€, όπως γίνεται και με τα υπόλοιπα κινητά.

Αλλά αυτό το βλέπω να συμβαίνει αρχές 2016 δυστυχώς...

-20€ σε αξεσουάρ https://oneplus.net/gr/invite#V2TJ7NRWZH2XQZA
Link to comment
Share on other sites

για την καφετερία δεν το λέω λόγο εμφάνισης αλλα λόγο ότι ειναι κινεζια και αυτά δεν περνάνε εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο εδώ

 

φιλικά πάντα :)

 

http://img.pandawhale.com/post-38538-Friday-Ice-Cube-damn-gif-wtf-f-rjyQ.gif

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://img.pandawhale.com/post-38538-Friday-Ice-Cube-damn-gif-wtf-f-rjyQ.gif

 

Τrollia ρε συ του egodemis. Άλλωστε είναι γνωστός fan της huawei....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα...σωστος ο egodemis!!! Χαλια, κινεζια λεμεεε!!!

 

Εκτος απροοπτου, θα το εχω Τεταρτη. Θα ενημερωσω με εντυπωσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι οι πρώτες παραγγελίες από το μάρκετ έχουν παράδοση τέλος Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη...οπότε λίγο κίτρινο το βλέπω για αύριο..:O
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί μία φήμη από προχθές ότι οι παραγγελίες θα αρχίσουν να αποστέλλονται από σήμερα, χωρίς να είναι τίποτα επίσημο ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...