Jump to content

LG V10


fanatikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε bas13, σε ειχα δει και στο θρεντ του ΝΟΤΕ EDGE, το χεις ακομα το εργαλειο?
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To θέμα δεν είναι να υπάρξει ροοτ, αλλά ροοτ χωρίς να ακολουθείται από δια παντός απώλεια της εγγύησης. (όπως στο g4, φερ' ειπείν)

 

Φοβάμαι ότι αυτό δεν θα είναι το ζητούμενο από εδώ και πέρα. Από ότι φαίνεται, από την ΜΜ και μετά ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις δικαιώματα διαχειριστή είναι μέσω ξεκλειδώματος bootloader (άρα και de facto απώλεια εγγύησης).

Το θέμα λοιπόν είναι τουλάχιστον να είναι ξεκλειδώσιμος ο bootloader και για την international έκδοση του V10 η LG έχει δηλώσει ότι δε σκοπεύει να το κάνει.

Δυστυχώς, το android μοιάζει όλο και περισσότερο με το ios. Αν ήθελα κλειδωμένο λειτουργικό γιατί να μην πάρω iphone;

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι αυτό δεν θα είναι το ζητούμενο από εδώ και πέρα. Από ότι φαίνεται, από την ΜΜ και μετά ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις δικαιώματα διαχειριστή είναι μέσω ξεκλειδώματος bootloader (άρα και de facto απώλεια εγγύησης).

Το θέμα λοιπόν είναι τουλάχιστον να είναι ξεκλειδώσιμος ο bootloader και για την international έκδοση του V10 η LG έχει δηλώσει ότι δε σκοπεύει να το κάνει.

Δυστυχώς, το android μοιάζει όλο και περισσότερο με το ios. Αν ήθελα κλειδωμένο λειτουργικό γιατί να μην πάρω iphone;

Μα αυτό συμβαίνει και στο g4, για να κάνεις root πρέπει να ξεκλειδωσεις bl, άρα και απώλεια δια παντός της εγγύησης. Μέχρι g3 ξαναφλασαρες μια official rom & δεν φαινόταν τίποτα.

Το θέμα είναι να βρεθεί τρόπος να ξανακλειδωνει ο bl,λοιπον.Σε g4 δεν έχει βρέθει ως τώρα τρόπος & τι ίδιο υποθέτω συμβαίνει και στο v10.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα αλλα αλλα για την μπαταρια αφου μαθαμε απο το τζι2 να ακυρωνουμε ολα τα αλλα ειναι λαθος.Επισης να πω οτι ημουν κατοχος και του τζι3 και τζι4 και η μπαταρια τα παει μια χαρα για την χρηση που του κανω εγω.Και στο κατω κατω φορτιζει ταχυστα.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό συμβαίνει και στο g4, για να κάνεις root πρέπει να ξεκλειδωσεις bl, άρα και απώλεια δια παντός της εγγύησης. Μέχρι g3 ξαναφλασαρες μια official rom & δεν φαινόταν τίποτα.

Το θέμα είναι να βρεθεί τρόπος να ξανακλειδωνει ο bl,λοιπον.Σε g4 δεν έχει βρέθει ως τώρα τρόπος & τι ίδιο υποθέτω συμβαίνει και στο v10.

 

Σύμφωνοι, αλλά τα πράγματα στο V10 είναι ακόμη χειρότερα: Εδώ δεν ξεκλειδώνει ο bootloader, όχι απλά δεν ξανα-κλειδώνει όπως στο g4.

Aς πάμε βήμα-βήμα. Το πρώτο και κυριότερο είναι να ξεκλειδώσει ο bootloader στο V10. Αυτό για μένα θα ήταν αρκετό. Το αν θα ξανακλειδώνει μετά, είναι ευπρόσδεκτο, αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να γίνει.

 

@komias2: Εμένα προσωπικά, η μπαταρία με αφήνει αδιάφορο, δεδομένου ότι είναι αφαιρούμενη. Πάντα έχω δεύτερη οπότε πρακτικά έχω άπειρη διάρκεια ζωής. Γι αυτό κοιτάω μόνο (όσο υπάρχουν ακόμη) κινητά με αφαιρούμενη μπαταρία. Η ευκολία που σου παρέχουν δεν συγκρίνεται με καμία μεγάλη, αλλά ενσωματωμένη μπαταρία.

Έχω και το G2 (τώρα το έχει η γυναίκα μου) και το G3. Ναι, η μπαταρία του G2 είναι ασύγκριτη, αλλά τί να το κάνω; Κάποια στιγμή η γυναίκα μου θα ψάχνει για πρίζα, ενώ εγώ ποτέ.

Edited by kost7
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα πάρει το ρίσκο να ξεκλειδώσει τον bl και να μείνει χωρίς εγγύηση με μια lg να μην έχει βγάλει συσκευή χωρίς πρόβλημα?ότι κορόιδευα στην σαμ τα κάνει και η lg.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα πάρει το ρίσκο να ξεκλειδώσει τον bl και να μείνει χωρίς εγγύηση με μια lg να μην έχει βγάλει συσκευή χωρίς πρόβλημα?ότι κορόιδευα στην σαμ τα κάνει και η lg.

Ακριβώς αυτό..

Πρέπει να χεις πολύ θάρρος (ή αγνοια) κινδύνου.

Αν και ούτως ή άλλως η δια παντός απώλεια εγγύησης είναι μειον σε οποιαδήποτε εταιρία. (Ποσω μάλλον εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ! Το έκανα με το G2 (πήρα την έκδοση από το Χονγκ Κονγκ όταν ακόμη δεν είχαν έρθει τα 32αρια ευρωπαϊκά) και δεν το μετάνιωσα. Ίσως παίζει ρόλο ότι από εποχής HTC Touch cruise (WM) ποτέ δεν χρειάστηκα service.

Με αυτό δεν εννοώ ότι δεν θέλω την εγγύηση φυσικά. Απλά στο δίλημμα κλειδωμένο και εγγύηση, ή ξεκλείδωτο και χωρίς εγγύηση, επιλέγω το δεύτερο. Αν μπορούσα να έχω και τα δύο, προφανώς δεν υπάρχει δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει δίλημμα στην ουσία, αυτές τις μάρκες τις προτιμούσαμε λόγο εγγύησης και υποστήριξης.τώρα που δεν έχεις τίποτα από τα 2 πας σε κινέζο με πολύ λιγότερο κόστος.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι πως είναι παιδιά το v10? Φαίνεται τεράστιο? Επίσης στην wind παίζει μόνο lte?

 

Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσω καθώς δεν το έχω αλλά γενικά οι διαστάσεις του είναι στα επίπεδα iphone 6 plus και note 5( ελαφρώς πιο μεγάλο) για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Για το δεύτερο ερώτημα σου η ευρωπαϊκή έκδοση του V10 (Η960Α) υποστηρίζει όλες τις μπάντες που χρησιμοποιούν όλες οι ελληνικές και ευρωπαϊκές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Η δίκαρτη έκδοση που κυκλοφορεί (Η961) δεν υποστηρίζει την μπάντα 20 μόνο που μπορείς να την ενεργοποιήσεις με κάποιο τρόπο (απαιτεί root access) όμως δεν έχεις εγγύηση αντιπροσωπείας καθώς η συσκευή απευθύνεται στην ασιατική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε κάνεις την εφαρμογή dac fix ώστε να έχουμε τη hi fi δυνατότητα σε όλες τις εφαρμογές μουσικής και όχι μόνο στη μαμισια?

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Αν αναρωτιέσαι αν δουλεύει, από όσο έχω δει ναι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναρωτιέσαι αν δουλεύει, από όσο έχω δει ναι

 

Ναι ρωτούσα αν δουλεύει και αν την έκανε εγκατάσταση κανείς την εφαρμογή ήδη στο τηλέφωνό του και του δημιούργησε κάποιο πρόβλημα ή όχι (στο playstore έλεγε ο προγραμματιστής με δική μας ευθύνη να κάνουμε εγκατάσταση, και φοβήθηκα μην είναι επικίνδυνη)

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαααα!!Το πηραμε και μεις..Τουμπανο ,εξαιρετικο σε ολα του,φοβερο και απαιχτο.

Δυο γκρινιες μονο-μια μικρη, για την οθονη που ριχνει σχεδον αμεσως τη φωτεινοτητα οταν την εχω στο φουλ [χωρις την αυτοματη ενεργοποιημενη]και μια μεγαλη για το ρημαδοbootloader που οι κορεατες κλειδωσανε.Αστο το θηριο ελευθερο να απογειωθει ρε Juno Cho που να παρει:mad::mad:

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Ωραιαααα!!Το πηραμε και μεις..Τουμπανο ,εξαιρετικο σε ολα του,φοβερο και απαιχτο.

Δυο γκρινιες μονο-μια μικρη, για την οθονη που ριχνει σχεδον αμεσως τη φωτεινοτητα οταν την εχω στο φουλ [χωρις την αυτοματη ενεργοποιημενη]και μια μεγαλη για το ρημαδοbootloader που οι κορεατες κλειδωσανε.Αστο το θηριο ελευθερο να απογειωθει ρε Juno Cho που να παρει:mad::mad:

Οσο αφορα την φωτεινοτητα αστο στο αυτοματο εχει τελεια φωτομετρηση ετσι θα δουλευει αψογα και η μικρη που παραπονιεσαι.Κοιτα να χαρεις την τηλεφωναρα γιατι περι αυτου προκειται ολα τα αλλα απλως οδοντοκρεμες.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ωραιαααα!!Το πηραμε και μεις..Τουμπανο ,εξαιρετικο σε ολα του,φοβερο και απαιχτο.

Δυο γκρινιες μονο-μια μικρη, για την οθονη που ριχνει σχεδον αμεσως τη φωτεινοτητα οταν την εχω στο φουλ [χωρις την αυτοματη ενεργοποιημενη]και μια μεγαλη για το ρημαδοbootloader που οι κορεατες κλειδωσανε.Αστο το θηριο ελευθερο να απογειωθει ρε Juno Cho που να παρει:mad::mad:

 

Καλορίζικο! :)

Αυτόν τον περιορισμό τον έχουν όλα τα lg, σε κάποια είναι πιο επιθετικός & σε κάποια μπαίνει μόνο σε ακραίες συνθήκες,(βλέπε G2), μπορείς να τον βγάλεις αλλά δεν θυμάμαι αν θέλει root ή όχι.

Για τον bootloader απαράδεκτη lg, όπως και όποια άλλη εταιρία(samsung για παράδειγμα), εφαρμόζει τέτοιες τακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! :)

Αυτόν τον περιορισμό τον έχουν όλα τα lg, σε κάποια είναι πιο επιθετικός & σε κάποια μπαίνει μόνο σε ακραίες συνθήκες,(βλέπε G2), μπορείς να τον βγάλεις αλλά δεν θυμάμαι αν θέλει root ή όχι.

Για τον bootloader απαράδεκτη lg, όπως και όποια άλλη εταιρία(samsung για παράδειγμα), εφαρμόζει τέτοιες τακτικές.

 

Υπηρχε η δυνατοτητα να απενεργοποιηθει στο LG G3 απο τα κρυφα μενου,το χα κανει με ουσιαστικη διαφορα, στο V10 μαλλον θελει ρουτ, δεν εχω βρει τιποτα ακομα..

 

Οσο αφορα την φωτεινοτητα αστο στο αυτοματο εχει τελεια φωτομετρηση ετσι θα δουλευει αψογα και η μικρη που παραπονιεσαι.Κοιτα να χαρεις την τηλεφωναρα γιατι περι αυτου προκειται ολα τα αλλα απλως οδοντοκρεμες.

 

Ναι εχεις δικιο ,πολυ καλυτερα ετσι.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το προσεξατε εμφανιστηκε στο σκρουτζ δικαρτο αλλα φωτιαααα.:)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το προσεξατε εμφανιστηκε στο σκρουτζ δικαρτο αλλα φωτιαααα.:)

Γιατί δε λες πόσο ;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι να βλεπω η μαλλον να μη βλεπω δημοσιευσεις για το τηλεφωνο μας (με την καλη εννοια).
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...