Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-70


vassar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο τρεις ημερες μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο τη ταμπλετα.Το προβλημα με το wi-fi λυθηκε και η αφη της οθονης που αρχικα με ειχε ξενισει μετα απο ενα καλο καθαρισμα και με τη χρηση την αισθανομαι πολυ καλυτερα.Οσο γι'αυτο που λες με το hotspot το δοκιμασα τωρα με το κινητο μου και συνδεθηκε μια χαρα.(το κωδικο που εχει το κινητο τον εβαλες στο ταμπλετ?)

Εννοείς τον default κωδικό που είχε το ταμπλετ; όχι ! Τον αλλαξα , το εκανα κ να μην έχει καθόλου κωδικό αλλά δεν συνδεόταν με τίποτα

 

Δοκιμασα μόλις και με τον deafult κάνοντας επαναφορά στις ρυθμίσεις που έχει το hotspot αλλά και παλι τίποτα :(

Edited by andreas1022
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο το ταμπλετ θελεις να στειλεις σημα σε αλλες συσκευες?Το ταμπλετ σου ειναι με καρτα σιμ?

Σωστα ! Εχω το 4g μοντελο και θέλω να δώσω ίντερνετ στο κινητό μου

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το wi-fi του ταμπλετ πας προσθηκη φορητου σημειου προσβασης και ενεργοποιεις,ανοιγεις το κινητο με απενοργοποιημενα τα data και κανεις σαρωση wi-fi.Θα σου βγαλει ενα δικτυο ANDROIDap πατας πανω και στον κωδικο που σου ζηταει βαζεις το κωδικο που σου δειχνει το ταμπλετ.Αν τα εχεις κανει αυτα και δεν...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος του συγκεκρμένου μοντέλου εδώ και 4 μήνες..μετά από κάποιεσ αναβαθμίσεις (προφανώς από ότι διαβάζω) μου βγάζεςι πρόβλημα το wi fi και με πετάει έξω ύστερα από κανα 20 λεπτο χρήσης. Με επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις επανέρχεται το θέμα αυτο;
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος του συγκεκρμένου μοντέλου εδώ και 4 μήνες..μετά από κάποιεσ αναβαθμίσεις (προφανώς από ότι διαβάζω) μου βγάζεςι πρόβλημα το wi fi και με πετάει έξω ύστερα από κανα 20 λεπτο χρήσης. Με επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις επανέρχεται το θέμα αυτο;

 

Ναι τοδικο μου μετα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν το ξαναεκανε.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το wi-fi του ταμπλετ πας προσθηκη φορητου σημειου προσβασης και ενεργοποιεις,ανοιγεις το κινητο με απενοργοποιημενα τα data και κανεις σαρωση wi-fi.Θα σου βγαλει ενα δικτυο ANDROIDap πατας πανω και στον κωδικο που σου ζηταει βαζεις το κωδικο που σου δειχνει το ταμπλετ.Αν τα εχεις κανει αυτα και δεν...

Αρχικα το κινητο δεν βρίσκει το androidap που λες , αλλα μονο το ταμπλετ. Πατησα στο κινητό άλλο στην επιλογή δικτυου μπας και αλλά τίποτα ! Να φταίει το ταμπλετ ; αλλά όταν είχε την 4.4 έμπαινε κανονικά

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα. Το πήρα και γω από στα 219 και το έβαλα να φορτίζει. Περίεργο το γεγονός ότι είχε μόλις 5% μπαταρία όταν το άνοιξα.

Δεν είδα καν τι έκδοση έχει και το έβαλα στην πρίζα. Ελπίζω να έχει την ΚΚ γιατί η Lollipop σε όλες τις συσκευές που έχω διαβάσει τα έχει κάνει μαντάρα η Google.

Πείτε μου σας παρακαλώ κάποιο τρόπο για root γιατί δεν μπορώ χωρίς root! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα. Το πήρα και γω από στα 219 και το έβαλα να φορτίζει. Περίεργο το γεγονός ότι είχε μόλις 5% μπαταρία όταν το άνοιξα.

Δεν είδα καν τι έκδοση έχει και το έβαλα στην πρίζα. Ελπίζω να έχει την ΚΚ γιατί η Lollipop σε όλες τις συσκευές που έχω διαβάσει τα έχει κάνει μαντάρα η Google.

Πείτε μου σας παρακαλώ κάποιο τρόπο για root γιατί δεν μπορώ χωρίς root! :p

Καλορίζικο. Κι εγώ μόλις το άνοιξα είχε 2%. Κατευθείαν το έβαλα για φόρτιση. Η μπαταρία του πάντως θα σε ενθουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Κι εγώ μόλις το άνοιξα είχε 2%. Κατευθείαν το έβαλα για φόρτιση. Η μπαταρία του πάντως θα σε ενθουσιάσει.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου! Είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος από οθόνη και ηχείο λίγο που τα είδα στο μαγαζί. Η μετάβαση για μένα θα είναι δύσκολη καθώς προέρχομαι από 7άρι τάμπλετ. Ελπίζω όσα λέτε για την μπαταρία να ισχύουν γιατί το MemoPad HD που είχα μου είχε βγάλει μέχρι και 10 ώρες ανοιχτής οθόνης! (όχ παιχνίδια)

Κόστισε λίγο παρά πάνω αλλά νομίζω έκανα καλή αγορά!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου! Είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος από οθόνη και ηχείο λίγο που τα είδα στο μαγαζί. Η μετάβαση για μένα θα είναι δύσκολη καθώς προέρχομαι από 7άρι τάμπλετ. Ελπίζω όσα λέτε για την μπαταρία να ισχύουν γιατί το MemoPad HD που είχα μου είχε βγάλει μέχρι και 10 ώρες ανοιχτής οθόνης! (όχ παιχνίδια)

Κόστισε λίγο παρά πάνω αλλά νομίζω έκανα καλή αγορά!

Άνετα τις έχει τις 10 ώρες με WiFi σερφάρισμα και αναπαραγωγή βίντεο (σειρές, ταινίες, όχι YouTube ). Αρκεί να μην το παρακάνεις με τη φωτεινότητα. Κι εγώ από nexus 7 έκανα τη μετάβαση και δεν το μετανιώνω. Ανοίγεις desktop σελίδες και διαβάζεις τα πάντα άνετα χωρίς καθόλου ζουμ.

Link to comment
Share on other sites

Άνετα τις έχει τις 10 ώρες με WiFi σερφάρισμα και αναπαραγωγή βίντεο (σειρές, ταινίες, όχι YouTube ). Αρκεί να μην το παρακάνεις με τη φωτεινότητα. Κι εγώ από nexus 7 έκανα τη μετάβαση και δεν το μετανιώνω. Ανοίγεις desktop σελίδες και διαβάζεις τα πάντα άνετα χωρίς καθόλου ζουμ.

 

Στο Asus που είχα το χα σχεδόν κάτω φωτεινότητα γιατί πάντα το δούλευα σπίτι οπότε δεν χρειαζόμουν φωτεινότητα. Το ίδιο θα γίνεται και με το Tab! Οπότε αν βγάζω 10ωρο νομίζω θα'μαι υπερκαλυμμένος! Και από,τι βλέπω για 7000mAh φορτίζει πολύ γρήγορα. Το χω μίαμιση ώρα στην πρίζα και έχει φτάσει από 5% στο 74%!!

 

Βρήκες κανένα οδηγό για root; Άλλοι λένε για Kingo root άλλοι για Kingroot... Φοβάμαι μην του κάνω καμιά ζημιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο recovery menu που μπαίνεις για επαναφορά εργοστασιακων ή από το λογισμικό γίνεται; Εγώ έχω πολύ αδύναμη λήψη στο WiFi, δεν έχω παρατηρήσει αποσυνδεσεις, αν και συνήθως είναι στα χέρια των παιδιών μου, οπότε και να γίνονται δεν μπορώ να το ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο recovery menu που μπαίνεις για επαναφορά εργοστασιακων ή από το λογισμικό γίνεται; Εγώ έχω πολύ αδύναμη λήψη στο WiFi, δεν έχω παρατηρήσει αποσυνδεσεις, αν και συνήθως είναι στα χέρια των παιδιών μου, οπότε και να γίνονται δεν μπορώ να το ξέρω

 

Ρυθμισεις-αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα-επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το μάτιασα μάλλον το tablet. Το έβαλα πρώτη φορά μετά από 4 μέρες που το αγόρασα να φορτίσει και έχει κάνει παρά πολλές ώρες. Σίγουρα πάνω από 10. Ενδιάμεσα του άλλαξα καλώδιο (όχι φορτιστή) αλλά τίποτα.

Να σημειώσω ότι η πρώτη φόρτιση έγινε κανονικά. Αυτη είναι η δεύτερη.

Τι κάνουμε; Αύριο είναι η τελευταία μέρα για DOA αλλά δεν παίζει να μου το αλλάξουν πιστεύω. Τι μπορώ να κάνω;

Να φταίει η πρίζα; Γίνεται να δίνει λιγότερο ρεύμα λόγω και των βροχών;

 

Edit: γύρω στο 90% έβαλα το φορτιστή του Note 4 και στην από πάνω ακριβώς πρίζα έβαλα να φορτίζει το Note 4 με το φορτιστή του Lenovo. Ιδια συμπεριφορά και στα δύο. Και τα δύο είναι σαν να φορτίζουν από usb υπολογιστή. Και οι δύο φορτιστές δροσεροί και οι δύο συσκευές δροσερές (ειδικά το Note 4 όταν φορτίζει πάνω στο κρεβάτι ειδικά ζεσταίνεται).

Τι να συμπεράνω;

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, το tablet είναι πολύ καλό , η ποιότητα καταπληκτική και ο ήχος μοναδικός. Επειδή το χρησιμοποιούν παιδία σκέφτομαι να του βάλω tempered glass.

Έχω βρει κάποιες "επώνυμες" στο amazon αλλά δεν έρχονται Ελλάδα, υπάρχει καμία πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το μάτιασα μάλλον το tablet. Το έβαλα πρώτη φορά μετά από 4 μέρες που το αγόρασα να φορτίσει και έχει κάνει παρά πολλές ώρες. Σίγουρα πάνω από 10. Ενδιάμεσα του άλλαξα καλώδιο (όχι φορτιστή) αλλά τίποτα.

Να σημειώσω ότι η πρώτη φόρτιση έγινε κανονικά. Αυτη είναι η δεύτερη.

Τι κάνουμε; Αύριο είναι η τελευταία μέρα για DOA αλλά δεν παίζει να μου το αλλάξουν πιστεύω. Τι μπορώ να κάνω;

Να φταίει η πρίζα; Γίνεται να δίνει λιγότερο ρεύμα λόγω και των βροχών;

 

Edit: γύρω στο 90% έβαλα το φορτιστή του Note 4 και στην από πάνω ακριβώς πρίζα έβαλα να φορτίζει το Note 4 με το φορτιστή του Lenovo. Ιδια συμπεριφορά και στα δύο. Και τα δύο είναι σαν να φορτίζουν από usb υπολογιστή. Και οι δύο φορτιστές δροσεροί και οι δύο συσκευές δροσερές (ειδικά το Note 4 όταν φορτίζει πάνω στο κρεβάτι ειδικά ζεσταίνεται).

Τι να συμπεράνω;

Τελικα φόρτισε η όχι;

Πάντως πανω απο 4-4.5 ώρες δεν ειναι φυσιολογικό να φορτίζει κανένα tablet.

Καμία βροχή δεν παιζει ρόλο.

 

Εγω θα πρότεινα να το επιστρέψεις πίσω και να ζητήσεις καινούργιο στα πλαίσια του DOA.

Έπρεπε με την πρώτη να φόρτιζε αψογα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φόρτισε η όχι;

Πάντως πανω απο 4-4.5 ώρες δεν ειναι φυσιολογικό να φορτίζει κανένα tablet.

Καμία βροχή δεν παιζει ρόλο.

 

Εγω θα πρότεινα να το επιστρέψεις πίσω και να ζητήσεις καινούργιο στα πλαίσια του DOA.

Έπρεπε με την πρώτη να φόρτιζε αψογα.

Μα την πρώτη φόρτισε άρτια! Και μάλιστα είχα γράψει εδώ ότι εντυπωσιάστηκα. :p

Φόρτισε ρε συ αλλά φόρτισε σε 12 ώρες. Σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το παιρνούσαν DOA από τη στιγμή που η συσκευή δουλεύει κανονικά. Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας από τη στιγμή που δεν είναι κάτι άμεσα αντιληπτό όπως κάποιο καμμένο ηχείο ή κάμερα που δεν λειτουργεί πχ.

 

Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα γιατί μπορεί να ήταν και σκάλωμα της μπαταρίας επειδή είναι καινούρια και ίσως συνέλθει με 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης.

Δεν θα έπρεπε να μου το κάνει από την πρώτη φόρτιση; Επίσης, η αποφόρτιση είναι πολύ ομαλή. 10 ώρες οθόνη με την πρώτη φόρτιση έβγαλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα την πρώτη φόρτισε άρτια! Και μάλιστα είχα γράψει εδώ ότι εντυπωσιάστηκα. :p

Φόρτισε ρε συ αλλά φόρτισε σε 12 ώρες. Σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το παιρνούσαν DOA από τη στιγμή που η συσκευή δουλεύει κανονικά. Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας από τη στιγμή που δεν είναι κάτι άμεσα αντιληπτό όπως κάποιο καμμένο ηχείο ή κάμερα που δεν λειτουργεί πχ.

 

Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα γιατί μπορεί να ήταν και σκάλωμα της μπαταρίας επειδή είναι καινούρια και ίσως συνέλθει με 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης.

Δεν θα έπρεπε να μου το κάνει από την πρώτη φόρτιση; Επίσης, η αποφόρτιση είναι πολύ ομαλή. 10 ώρες οθόνη με την πρώτη φόρτιση έβγαλα!

Η κανονική διάρκεια της πλήρης φόρτισης θα πρέπει να είναι 3,5 με 4 ώρες αν αναλογιστείς ότι 7000 mAh δια 2A η έξοδος του φορτιστή = 3,5 ώρες.

Είδα σε ενα προηγούμενο σχόλιό σου ότι σε μιάμιση ώρα πήγε από 5% στο 74%. Ούτε αυτό μου φαίνεται φυσιολογικό. Είναι πολυ γρήγορα.

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Μα την πρώτη φόρτισε άρτια! Και μάλιστα είχα γράψει εδώ ότι εντυπωσιάστηκα. :p

Φόρτισε ρε συ αλλά φόρτισε σε 12 ώρες. Σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το παιρνούσαν DOA από τη στιγμή που η συσκευή δουλεύει κανονικά. Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας από τη στιγμή που δεν είναι κάτι άμεσα αντιληπτό όπως κάποιο καμμένο ηχείο ή κάμερα που δεν λειτουργεί πχ.

 

Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα γιατί μπορεί να ήταν και σκάλωμα της μπαταρίας επειδή είναι καινούρια και ίσως συνέλθει με 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης.

Δεν θα έπρεπε να μου το κάνει από την πρώτη φόρτιση; Επίσης, η αποφόρτιση είναι πολύ ομαλή. 10 ώρες οθόνη με την πρώτη φόρτιση έβγαλα!

 

Τι να πω περίεργη η συμπεριφορά της φόρτισης.

Σε καμία περίπτωση 10 ώρες να φορτίσει,ουτε καν 5 τι να λέμε τωρα.

Παρακολουθώ το και αμα συνεχίσει το πρόβλημα στανταρ ειτε μπαταρια στην καλύτερη ειτε μητρική πλακέτα στην χειρότερη.

 

Καμία 10ρια tablet την τελευταία 3ετια ουδέποτε μου έτυχε παρόμοιο(αλλα θέματα ναι,όχι όμως τα της φόρτισης η της μπαταρίας)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, δεν ξέρω.

Όπως και ναχει το DOA το χάνω αύριο γιατί θα φύγω στο εξοχικό μου. Οπότε από βδομάδα που θα το χω λιώσει και λίγο εκεί παίζοντας κανένα παιχνιδάκι, θα δω συμπεριφορές και θα σας πω.

Ευχαριστώ πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κρίσιμη ερώτηση, αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών, χάνεται ή πρόοδος των παιχνιδιών που είναι εγκατεστημένα; Υπάρχει περίπτωση όταν μετά την επαναφορά τα ξαναεγκαταστησω, να συνεχίσουν από εκεί που ήταν πριν; Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

Έχω κρίσιμη ερώτηση, αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών, χάνεται ή πρόοδος των παιχνιδιών που είναι εγκατεστημένα; Υπάρχει περίπτωση όταν μετά την επαναφορά τα ξαναεγκαταστησω, να συνεχίσουν από εκεί που ήταν πριν;

 

Αν τα εχεις συνδεδεμενα με καποιο προφιλ facebook, google+ κλπ κλπ δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα, λογικα θα κανει cloud save, αν οχι θα τα χασεις

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι με το θέμα της φόρτισης καθώς το φόρτισα σήμερα (ναι, σήμερα κατάφερα να το κάνω να αδειάσει!! ) και θα ήθελα να κάνω ένα γενικότερο mini-review για τη συσκευή η οποία μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις!

Καταρχήν να πω ότι φόρτισε κανονικά αυτή τη φορά. Οπότε, θέλω να ελπίζω, ότι ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός αν και το φόρτισα σε άλλη πρίζα σήμερα.

 

Η συσκευή γενικά και για αυτά τα χρήματα είναι άρτια! Οθόνη απολαυστική με πάρα πολύ καλή φωτεινότητα ακόμα και στο 0% είναι πιο φωτεινή από άλλες συσκευές που έχω δοκιμάσει. Τα χρώματα υπέροχα και "φυσικά" (IPS γαρ) χωρίς υπεροκορεμσμό που κουράζει τα μάτια μετά από ώρα και γενικά το panel είναι εντυπωσιακό. Το βάρος του είναι ικανοποιητικό αν αναλογιστούμε τις ίντσες του και τα πλαστικά του είναι στιβαρά. Φυσικά εγώ που προερχόμουν από 7ιντσο μου πήρε λίγες μέρες να το συνηθίσω ενώ για να γράψω μηνύματα γρήγορα και χωρίς λάθη άλλαξα τη διάταξη του πληκτρολογίου και πλέον γράφω αρκετά γρήγορα. :p Φυσικά δεν είναι εύχρηστο και θέλει χρόνο για να το συνηθίσετε. Τα ηχεία του με έχουν εντυπωσιάσει καθώς είναι πάρα πολύ δυνατά και καθαρά χωρίς να μπουκώνουν ή να "τσιρίζουν" ιδιαίτερα ακόμα και στο τέρμα της έντασης. Οι κάμερες του δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά η εμπρόσθια για selfies ή για videocalls κάνει πολύ καλή δουλειά. Η κύρια κάμερα δεν είναι και από τις καλύτερες "8άρες" αλλά κάνεις τη δουλειά σου όταν χρειαστεί.

Στα ενδότερα, δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου "μαμά" καθώς έχω αγορασμένο τον Nova και τον βάζω σε όλες τις συσκευές μου καθώς τον έχω στήσει εδώ και πολλά χρόνια στα μέτρα μου αλλά πραγματικά η ταμπλέτα δεν "μασάει" σε τίποτα. Δεν κομπιάζει ό,τι και αν του έχω κάνει. Αεράτο και smooth όπως πρέπει.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μία ειδική αναφορά στην μπαταρία του. Προερχόμενος από ταμπλέτα που μου έβγαζε μέχρι και 10 ώρες χρήσης δεν πίστευα ότι θα βρω κάτι αντίστοιχο ή έστω και λίγο χειρότερο. Με μεγάλη μου ευχαρίστηση διαπίστωσα ότι η μπαταρία του είναι καλύτερη! Ακόμα είμαι στην τρίτη φόρτιση οπότε δεν έχει στρώσει πλήρως και βγάζω στο χαλαρό 10ωρο ακόμα και όταν η ταμπλέτα είναι στις 3-4 μέρες αναμονής.

Εν κατακλείδι, στα 240 (για να μην πω στα 199 που το έβγαλε προσφορά το e-shop) είναι η καλύτερη επιλογή. Προχωρήστε άφοβα όσοι το σκέφτεστε.:)

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι με το θέμα της φόρτισης καθώς το φόρτισα σήμερα (ναι, σήμερα κατάφερα να το κάνω να αδειάσει!! ) και θα ήθελα να κάνω ένα γενικότερο mini-review για τη συσκευή η οποία μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις!

Καταρχήν να πω ότι φόρτισε κανονικά αυτή τη φορά. Οπότε, θέλω να ελπίζω, ότι ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός αν και το φόρτισα σε άλλη πρίζα σήμερα.

 

Η συσκευή γενικά και για αυτά τα χρήματα είναι άρτια! Οθόνη απολαυστική με πάρα πολύ καλή φωτεινότητα ακόμα και στο 0% είναι πιο φωτεινή από άλλες συσκευές που έχω δοκιμάσει. Τα χρώματα υπέροχα και "φυσικά" (IPS γαρ) χωρίς υπεροκορεμσμό που κουράζει τα μάτια μετά από ώρα και γενικά το panel είναι εντυπωσιακό. Το βάρος του είναι ικανοποιητικό αν αναλογιστούμε τις ίντσες του και τα πλαστικά του είναι στιβαρά. Φυσικά εγώ που προερχόμουν από 7ιντσο μου πήρε λίγες μέρες να το συνηθίσω ενώ για να γράψω μηνύματα γρήγορα και χωρίς λάθη άλλαξα τη διάταξη του πληκτρολογίου και πλέον γράφω αρκετά γρήγορα. :p Φυσικά δεν είναι εύχρηστο και θέλει χρόνο για να το συνηθίσετε. Τα ηχεία του με έχουν εντυπωσιάσει καθώς είναι πάρα πολύ δυνατά και καθαρά χωρίς να μπουκώνουν ή να "τσιρίζουν" ιδιαίτερα ακόμα και στο τέρμα της έντασης. Οι κάμερες του δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά η εμπρόσθια για selfies ή για videocalls κάνει πολύ καλή δουλειά. Η κύρια κάμερα δεν είναι και από τις καλύτερες "8άρες" αλλά κάνεις τη δουλειά σου όταν χρειαστεί.

Στα ενδότερα, δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου "μαμά" καθώς έχω αγορασμένο τον Nova και τον βάζω σε όλες τις συσκευές μου καθώς τον έχω στήσει εδώ και πολλά χρόνια στα μέτρα μου αλλά πραγματικά η ταμπλέτα δεν "μασάει" σε τίποτα. Δεν κομπιάζει ό,τι και αν του έχω κάνει. Αεράτο και smooth όπως πρέπει.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μία ειδική αναφορά στην μπαταρία του. Προερχόμενος από ταμπλέτα που μου έβγαζε μέχρι και 10 ώρες χρήσης δεν πίστευα ότι θα βρω κάτι αντίστοιχο ή έστω και λίγο χειρότερο. Με μεγάλη μου ευχαρίστηση διαπίστωσα ότι η μπαταρία του είναι καλύτερη! Ακόμα είμαι στην τρίτη φόρτιση οπότε δεν έχει στρώσει πλήρως και βγάζω στο χαλαρό 10ωρο ακόμα και όταν η ταμπλέτα είναι στις 3-4 μέρες αναμονής.

Εν κατακλείδι, στα 240 (για να μην πω στα 199 που το έβγαλε προσφορά το e-shop) είναι η καλύτερη επιλογή. Προχωρήστε άφοβα όσοι το σκέφτεστε.:)

 

Οντως το εργαλειο τα σπάει, και εγω ευτυχής κάτοχος, επιβεβαιωνω ολα τα παραπανω με ιδιαιτερη μνεια στην αυτονομια.... εβγαλε σχεδον 7ωρο συνεχομενου (το τονιζω, ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΥ) gaming με βαρια γραφικα και τον επεξεργαστη (που τελικα ειναι χρονισμενος στα 1.7 και οχι στα 1.5) να δουλευει υπερωρίες (Real Racing 3) και ουτε καν ζεσταθηκε.... σε νορμαλ συνθηκες πάνω απο 10 ωρες screen on time, εχω ξεχασει που εχω βαλει τον φορτιστή του :p :p :p , αξίζει μεχρι και το τελευταιο σεντ που δαπανηθηκε για την αγορά του, συστηνεται ανεπιφύλακτα!! :D :D :D

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...