Jump to content

Πώς αφαιρούμε έναν ιό ή ένα malware από το Android μας;


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμένα σε ένα Blackview breeze μετα απο ενα χρόνο άρχισαν να εγκαθίστανται εφαρμογές μόνες τους σε βαθμό που από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το κινητό. Νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις καθαρή εγκατάσταση μιας ρόμ είναι η καλύτερη λύση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις ρομς σε αυτες τις συσκευες,τουλαχιστον με ροοτ μπορεις να βγαλεις καποια υποπτα προγραμματα.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κύριοι ερώτηση...

Σε ένα blackview A8 της κόρης άρχισε να βγάζει διάφορα διαφημιστικά και ειδικά στη κάτω σειρά (οι κερατά δες εκεί βρήκαν; ) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πατήσει ούτε καν τα βασικά εικονίδια!! Το δε "x" που έχει για να κλείσει η διαφήμιση είναι τόσο μικρό που πολύ δύσκολα το πιάνει το δακτυλο...

 

Τι κάνω;

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων;

Θα λυθεί ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ερώτηση...

Σε ένα blackview A8 της κόρης άρχισε να βγάζει διάφορα διαφημιστικά και ειδικά στη κάτω σειρά (οι κερατά δες εκεί βρήκαν; ) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πατήσει ούτε καν τα βασικά εικονίδια!! Το δε "x" που έχει για να κλείσει η διαφήμιση είναι τόσο μικρό που πολύ δύσκολα το πιάνει το δακτυλο...

 

Τι κάνω;

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων;

Θα λυθεί ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Σε Blackview breeze που είχα θέμα τόσο με διαφημίσεις όσο και εγκατάσταση εφαρμογών. Το πρόβλημα λύθηκε μέχρι στιγμής με εγκατάσταση της ρόμ. Επαναφορά μπορεί να λυσει το πρόβλημα, μπορεί όμως και όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Τελικά με τη συμβουλή συντοπίτη έβαλα το malwarebytes και λύθηκε το "πρόβλημα"

Ευχαριστώ και πάλι ;)

 

Στάλθηκε από το Tab S LTE χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ.

Τελικά με τη συμβουλή συντοπίτη έβαλα το malwarebytes και λύθηκε το "πρόβλημα"

Ευχαριστώ και πάλι ;)

 

Στάλθηκε από το Tab S LTE χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ειναι βαρυ σαν προγραμμα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Πάντως λύθηκε το όποιο Θέμα με διαφημίσεις κλπ στο Α8 ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Πάντως λύθηκε το όποιο Θέμα με διαφημίσεις κλπ στο Α8 ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μετα το εβγαλες ή το κρατησες?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κρατήσει (ειναι της κόρης το τηλέφωνο)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το Malwarebytes εγκαταστημένο και μου βγάζει ότι το κινητό έχει μολυνθεί από androi/trojan.dropper.agent.aaf το οποίο είναι μάλλον ένα αρχείο στα downloads: ckz.vfn.zkd1.0.apk. Κάνω ότι μου λέει, δηλαδή το σβήνει και μετά από λίγο πάλι εμφανίζεται. Τι μπορεί να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω το Malwarebytes εγκαταστημένο και μου βγάζει ότι το κινητό έχει μολυνθεί από androi/trojan.dropper.agent.aaf το οποίο είναι μάλλον ένα αρχείο στα downloads: ckz.vfn.zkd1.0.apk. Κάνω ότι μου λέει, δηλαδή το σβήνει και μετά από λίγο πάλι εμφανίζεται. Τι μπορεί να κάνω?

 

Αν είσαι ρουτ πήγαινε στη διαδρομή που σου γράφει και σβηστό εσύ χειροκίνητα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το κινητό μου meizu note 2 μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις που καλύπτουν όλη την οθόνη . Το avg δείχνει κακόβουλο λογισμικό το οποίο δεν διαγράφεται καθώς είναι του συστήματος. Υπάρχει κάποια λύση;; Ίσως η αλλαγή Rom?
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου meizu note 2 μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις που καλύπτουν όλη την οθόνη . Το avg δείχνει κακόβουλο λογισμικό το οποίο δεν διαγράφεται καθώς είναι του συστήματος. Υπάρχει κάποια λύση;; Ίσως η αλλαγή Rom?

Είναι root η συσκευή;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι

Στο πετάει ο browser η σε άσχετα χρονικά διαστήματα;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πετάει ο browser η σε άσχετα χρονικά διαστήματα;

 

Σε άσχετα χρονικά διαστήματα. Ακόμη και όταν θα ανοίξω το κινητό

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Σε άσχετα χρονικά διαστήματα. Ακόμη και όταν θα ανοίξω το κινητό

Κάνε ενα screen όταν στο ξανά κανει και δειξτο.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Σε άσχετα χρονικά διαστήματα. Ακόμη και όταν θα ανοίξω το κινητό

Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή τύπου clean master, κάποιο πληκτρολόγιο ή κάποια εφαρμογή με θέματα? Συνήθως τέτοιου είδους εφαρμογές προκαλούν τέτοια προβλήματα. Αλλά μπορεί να είναι και από εφαρμογή συστήματος, οπότεκαθαρη εγκατάσταση της ρόμ συνήθως βοηθά σε αυτή τις περιπτώσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρκετά κατατοπιστικό θέμα και με απλή κατανοητή γλώσσα ακόμα και για τους αρχάριους...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
στο s3 πολλες φορες ο internet bronser πολλες φορες μου καταναλωνει πολυ περισσοτερο μπαταρια απο οτι η οθονη ... μπορεις να κολησεις κατι απο σαιτ η μονο απο apps??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω βάλει τη free έκδοση του malwarebytes και τρέχει αυτόματα τα scans είναι καλό και με έχει βοηθήσει...Και μαζί και το Free της bitdefender για android.Παλιοτερα που κατέβαζα αβερτα από άγνωστες πηγές είχα πρόβλημα αλλά πλέον προσέχω ,και με αυτά τα δύο προγράμματα μη το ματιασω δεν έχω πρόβλημα.Επισης για αφαίρεση των ιών δοκιμάστε και το κορυφαίο Hitman Pro που είναι πιο δυνατο από το malwarebytes.
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

στο s3 πολλες φορες ο internet bronser πολλες φορες μου καταναλωνει πολυ περισσοτερο μπαταρια απο οτι η οθονη ... μπορεις να κολησεις κατι απο σαιτ η μονο απο apps??

Δεν έχεις ανάγκη τίποτα. Είσαι μία χαρά.

Παιδιά εγώ έχω βάλει τη free έκδοση του malwarebytes και τρέχει αυτόματα τα scans είναι καλό και με έχει βοηθήσει...Και μαζί και το Free της bitdefender για android.Παλιοτερα που κατέβαζα αβερτα από άγνωστες πηγές είχα πρόβλημα αλλά πλέον προσέχω ,και με αυτά τα δύο προγράμματα μη το ματιασω δεν έχω πρόβλημα.Επισης για αφαίρεση των ιών δοκιμάστε και το κορυφαίο Hitman Pro που είναι πιο δυνατο από το malwarebytes.

Αν η συσκευή σου είχε στόμα θα σε έβριζε φίλε. Όλα όσα έχεις είναι περιττά. Βάλε μία εφαρμογή που να σου δείχνει πια εφαρμογή κρύβει απειλές και καθάρισες.

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα! Μου έφεραν μια συσκευή Lenovo απο εξω και Μολις το άνοιξα και το σύνδεσα wifi μετα απο περιπου μια ωρα άρχισε να κατεβάζει μονο του εφαρμογές χωρις να μπορω να το σταματήσω. Στην τελική το πηγα στην Vodafone και ειχε ενα παλικάρι που μου το έφτιαξε με 45€ βέβαια αλλα 3 εβδομάδες τωρα ειναι σουπερ και δεν εχει παρουσιάσει κανενα προβλημα! Ειχα δοκιμάσει οτι είχατε γραψει παραπάνω και δεν έπιανε. Μολις το έβαζα πάλι στο wifi άρχιζε πάλι να κατεβάζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έφεραν μια συσκευή Lenovo απο εξω και Μολις το άνοιξα και το σύνδεσα wifi μετα απο περιπου μια ωρα άρχισε να κατεβάζει μονο του εφαρμογές χωρις να μπορω να το σταματήσω. Στην τελική το πηγα στην Vodafone και ειχε ενα παλικάρι που μου το έφτιαξε με 45€ βέβαια αλλα 3 εβδομάδες τωρα ειναι σουπερ και δεν εχει παρουσιάσει κανενα προβλημα! Ειχα δοκιμάσει οτι είχατε γραψει παραπάνω και δεν έπιανε. Μολις το έβαζα πάλι στο wifi άρχιζε πάλι να κατεβάζει.

Κάνε ροοτ και διέγραψε τα περίεργα μάρκετ που έχει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρκετά κατατοπιστικός οδηγός και ελπίζουμε ότι θα δούμε βελτιώσεις στο λειτουργικό μόνο με αναβαθμίσεις από το android
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...