Jump to content

Πώς αφαιρούμε έναν ιό ή ένα malware από το Android μας;


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή TouchPal για πληκτρολόγιο που είναι εκπληκτικό για Τ9.

Όταν τερματίζω μια κλήση ή κάποιες φορές πάνω από το πληκτρολόγιο εμφανίζεται μια διαφήμιση, ελληνική συνήθως.

Τι μπορεί να είναι αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή TouchPal για πληκτρολόγιο που είναι εκπληκτικό για Τ9.

Όταν τερματίζω μια κλήση ή κάποιες φορές πάνω από το πληκτρολόγιο εμφανίζεται μια διαφήμιση, ελληνική συνήθως.

Τι μπορεί να είναι αυτό;

Τι να είναι; Διαφήμιση του TouchPal
Link to comment
Share on other sites

Τι να είναι; Διαφήμιση του TouchPal

 

Το μονο αρνητικο του touchpal. Και εσυ mate 9 ρε τρελε? :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο του touchpal. Και εσυ mate 9 ρε τρελε? :)
Πλήρωσα συνδρομή για να γλιτώσω από τις διαφημίσεις του
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι, το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν είναι τόσο εύκολο σε cubot συσκευές. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο.

Ευχαριστώ.

 

είναι εύκολο εγώ έκανα το ίδιο πράγμα στο cubot x6.

 

ποιο μοντέλο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό μου μου κώλυσε ιό δεν γινόταν τίποτα....... άλλαξα την rom και έχασα τα imei και δεν μπορώ να τα περάσω στο boot louder γιατί είναι κλειδωμένο.........βοήθεια ........
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά βοηθήστε την κατάσταση.

Χθες βράδυ στη πλατεία Ν. Σμύρνης μπήκα σε καφετέρια που είχε wifi τα γνωστά login με email κλπ. και από εκείνη τη στιγμή και μετά να τα διαφημιστικά popup google play κλπ.

Δεν έχω εγκαταστήσει καμία εφαρμογή εδώ και 1 μήνα. Το κινητό δεν το έχω root. Ψάχνομαι και λύση δεν μπορώ να βρώ.

Απλά προσπαθώ για να γλιτώσω το reset.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε την κατάσταση.

 

Χθες βράδυ στη πλατεία Ν. Σμύρνης μπήκα σε καφετέρια που είχε wifi τα γνωστά login με email κλπ. και από εκείνη τη στιγμή και μετά να τα διαφημιστικά popup google play κλπ.

 

Δεν έχω εγκαταστήσει καμία εφαρμογή εδώ και 1 μήνα. Το κινητό δεν το έχω root. Ψάχνομαι και λύση δεν μπορώ να βρώ.

 

Απλά προσπαθώ για να γλιτώσω το reset.

Κάνε ένα clear cache τον web browser και αν συνεχίζει Κάνε clear data του browser. Λογικά κάποια cookies κανουν τη ζημιά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, αλλά αυτό μου το κάνει όταν ανοίγω και οτιδήποτε άλλο πλην τον browser.

Μήπως βέβαια αυτό έχει να κάνει επειδή ο browser τρέχει στο παρασκήνιο. Θα το τσεκάρω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελικά το πρόβλημα παραμένει. Έκανα διαγραφή των cokies αλλά παραμένει το πρόβλημα και μάλιστα και σε οποιαδήποτε ενέργεια που κάνω ή ανοίγω εφαρμογές. Κάποια άλλη λύση υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελικά το πρόβλημα παραμένει. Έκανα διαγραφή των cokies αλλά παραμένει το πρόβλημα και μάλιστα και σε οποιαδήποτε ενέργεια που κάνω ή ανοίγω εφαρμογές. Κάποια άλλη λύση υπάρχει?
Clear data του browser έκανες? Γιατί μπορεί να κρατάει διευθύνσεις στη μνήμη ειδικά αν έχεις chrome. Αν συνεχίζει Κάνε ένα scan με το malwarebytes ή κάποια παρόμοια εφαρμογή από το playstore. Θα βρει αν υπάρχει γενικά κάτι ύποπτο που στο προκαλεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Clear data του browser έκανες? Γιατί μπορεί να κρατάει διευθύνσεις στη μνήμη ειδικά αν έχεις chrome. Αν συνεχίζει Κάνε ένα scan με το malwarebytes ή κάποια παρόμοια εφαρμογή από το playstore. Θα βρει αν υπάρχει γενικά κάτι ύποπτο που στο προκαλεί.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Χρησιμοποιούσα τον samsung browser και μάλιστα έκανα clear data αλλά συνεχίζεται.

Θα κατεβάσω το malware και θα κάνω scan και θα ενημερώσω. Σε ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις τελείωσε το scan και αμέσως έβγαλε πάλι ενοχλητική διαφήμιση. Δεν βρήκε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση βρέθηκε. Εγκατέστησα την εφαρμογή AdGuard η οποία δεν είναι στο googleplay. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος λειτουργίας της. Το σημαντικό είναι ότι βλέπεις σε Online logfile ποια app στο κινητό σου χρησιμοποιούν ads. Εκεί διαπίστωσα ότι ένα συγκεκριμένο app είχε τις περισσότερες εγγραφές και το έκανα uninstall. Βέβαια εάν το άφηνα δεν έτρεχε και κάτι αφού το έκοβε η ίδια η εφαρμογή.

Το καλό με το adGuard είναι ότι όταν το έχεις enable σου δημιουργεί μια vpn σύνδεση και εκεί φιλτράρονται τα πάντα.

Μάλιστα διαπίστωσα ότι δεν καθυστερεί καθόλου τον browser.

Υπάρχει και ένα κακό..:) δοκιμάζεις trail για 15 ημέρες και στη συνέχεια το πληρώνεις. Όλα τα καλά κοστίζουν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση βρέθηκε. Εγκατέστησα την εφαρμογή AdGuard η οποία δεν είναι στο googleplay. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος λειτουργίας της. Το σημαντικό είναι ότι βλέπεις σε Online logfile ποια app στο κινητό σου χρησιμοποιούν ads. Εκεί διαπίστωσα ότι ένα συγκεκριμένο app είχε τις περισσότερες εγγραφές και το έκανα uninstall. Βέβαια εάν το άφηνα δεν έτρεχε και κάτι αφού το έκοβε η ίδια η εφαρμογή.

Το καλό με το adGuard είναι ότι όταν το έχεις enable σου δημιουργεί μια vpn σύνδεση και εκεί φιλτράρονται τα πάντα.

Μάλιστα διαπίστωσα ότι δεν καθυστερεί καθόλου τον browser.

Υπάρχει και ένα κακό..:) δοκιμάζεις trail για 15 ημέρες και στη συνέχεια το πληρώνεις. Όλα τα καλά κοστίζουν τελικά.

Πια εφαρμογή το έκανε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι τελικά μετά από προβληματισμό που είχα το πως προκλήθηκε κάτι τέτοιο πιθανολογώ ότι δεν έγινε από το wifi καφετέριας που υποθέσαμε ότι μπορεί να είναι κάποιο cookie, αλλά από τα νέα upadate apps που είχα ήδη στο κινητό.

Η εφαρμογή που έκανα uninstall ήταν το Alarm Clock. Ξεκαθαρίζω όχι το digital Alarm clock το οποίο δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...