Jump to content

Πώς αφαιρούμε έναν ιό ή ένα malware από το Android μας;


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι. Αφαιρέθηκαν οι δύο εφαρμογές και από τότε όλα καλά.

 

Μια χαρα :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε Lg leon την ωρα που σερφαρω μου πεταγεται ενα μηνυμα απο Google οτι εχω 4 ιους και το κινητο δονειται.Επισυναπτω παρακατω screenshots.

Το κινητό δεν είναι root ούτε κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και οι ιστοσελίδες που μπαινω ειναι ενημερωτικου υλικου και eshops.

Στην αρχή εκανα ενα format και μετα απο λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ Προσπαθώ να επισυνάψω τις εικόνες αλλά δεν μπορώ.

Edited by tripolis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε Lg leon την ωρα που σερφαρω μου πεταγεται ενα μηνυμα απο Google οτι εχω 4 ιους και το κινητο δονειται.Επισυναπτω παρακατω screenshots.

Το κινητό δεν είναι root ούτε κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και οι ιστοσελίδες που μπαινω ειναι ενημερωτικου υλικου και eshops.

Στην αρχή εκανα ενα format και μετα απο λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ Προσπαθώ να επισυνάψω τις εικόνες αλλά δεν μπορώ.

 

 

Δεν ειναι τιποτα και σε εμενα το κανει.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε Lg leon την ωρα που σερφαρω μου πεταγεται ενα μηνυμα απο Google οτι εχω 4 ιους και το κινητο δονειται.Επισυναπτω παρακατω screenshots.

Το κινητό δεν είναι root ούτε κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και οι ιστοσελίδες που μπαινω ειναι ενημερωτικου υλικου και eshops.

Στην αρχή εκανα ενα format και μετα απο λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ Προσπαθώ να επισυνάψω τις εικόνες αλλά δεν μπορώ.

αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να μην ξαναμπείς στις σελίδες που σου πετάνε αυτές τις διαφημίσεις,που σε προτρεπουν να κατεβάσεις κάτι συγκεκριμένο ή να δώσεις κάνα αριθμό σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε Lg leon την ωρα που σερφαρω μου πεταγεται ενα μηνυμα απο Google οτι εχω 4 ιους και το κινητο δονειται.Επισυναπτω παρακατω screenshots.

Το κινητό δεν είναι root ούτε κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και οι ιστοσελίδες που μπαινω ειναι ενημερωτικου υλικου και eshops.

Στην αρχή εκανα ενα format και μετα απο λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ Προσπαθώ να επισυνάψω τις εικόνες αλλά δεν μπορώ.

 

Διεγραψε τον MX Player αν τον εχεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ΜΧ Player. Έχω δοκιμάσει και από το PC να τις ανεβάσω αλλά τίποτα.

Πλέον εμένα μου έχει σταματήσει να μου το βγάζει το μήνυμα αλλά έχει παρατηρηθεί και σε άλλα κινητά γνωστών μου. Γενικά έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές από διαφημιστικά να σου λένε πως έχει ιούς και να σε προτρέπουν να κατεβάσεις διάφορα προγράμματα όμως εμφανίζονταν στο κάτω μέρος της οθόνης σε μια άκρη.

Ενώ το συγκεκριμένο που ανέφερα έχει το λογότυπο της Google καλύπτει όλο το μέρος της οθόνης και το κινητό δονείται συνεχώς και δεν μπορείς να αλλάξεις σελίδα ή να κλείσεις το browser παρά μόνο με το κουμπί αρχικής οθόνης. Εγώ κάθε φορά που γινόταν αυτό έκανα διακοπή εφαρμογής και μετά εκκαθάριση όλου του ιστορικού,cookies,προσωρινή μνήμη κλπ.

Κι όπως ανέφερα στην αρχή έκανα και format και ξαναεμφανίστηκε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ΜΧ Player. Έχω δοκιμάσει και από το PC να τις ανεβάσω αλλά τίποτα.

Πλέον εμένα μου έχει σταματήσει να μου το βγάζει το μήνυμα αλλά έχει παρατηρηθεί και σε άλλα κινητά γνωστών μου. Γενικά έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές από διαφημιστικά να σου λένε πως έχει ιούς και να σε προτρέπουν να κατεβάσεις διάφορα προγράμματα όμως εμφανίζονταν στο κάτω μέρος της οθόνης σε μια άκρη.

Ενώ το συγκεκριμένο που ανέφερα έχει το λογότυπο της Google καλύπτει όλο το μέρος της οθόνης και το κινητό δονείται συνεχώς και δεν μπορείς να αλλάξεις σελίδα ή να κλείσεις το browser παρά μόνο με το κουμπί αρχικής οθόνης. Εγώ κάθε φορά που γινόταν αυτό έκανα διακοπή εφαρμογής και μετά εκκαθάριση όλου του ιστορικού,cookies,προσωρινή μνήμη κλπ.

Κι όπως ανέφερα στην αρχή έκανα και format και ξαναεμφανίστηκε πάλι.

Εχεις την εφαρμογή AdAway ;

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι κι από ότι είδα χρειάζεται να είναι root το κινητό.Εμένα δεν είναι.

Τότε φίλε δεν έχεις και πολλές επιλογές...μονο το φορμάτ θα σε σώσει εκτός αν δοκιμάσεις το zimperium

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει έχω κάνει format και ξαναεμφανίστηκε. Τώρα πλέον έχει σταματήσει να το κάνει συχνά αλλά μια στο τόσο το κάνει.

Επίσης το ίδιο πρόβλημα και σε κάτι γνωστούς μου.

Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει τη δουλειά του το 360security? Στο σκανάρισμα δεν βρίσκει τίποτα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εφαρμογή, αλλά ποιος ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει έχω κάνει format και ξαναεμφανίστηκε. Τώρα πλέον έχει σταματήσει να το κάνει συχνά αλλά μια στο τόσο το κάνει.

Επίσης το ίδιο πρόβλημα και σε κάτι γνωστούς μου.

Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει τη δουλειά του το 360security? Στο σκανάρισμα δεν βρίσκει τίποτα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εφαρμογή, αλλά ποιος ξέρει!

Εκτός απο αυτο το πρόγραμμα δοκίμασες να σκαναρεις με κάποιο αλλο πρόγραμμα;

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει έχω κάνει format και ξαναεμφανίστηκε. Τώρα πλέον έχει σταματήσει να το κάνει συχνά αλλά μια στο τόσο το κάνει.

Επίσης το ίδιο πρόβλημα και σε κάτι γνωστούς μου.

Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει τη δουλειά του το 360security? Στο σκανάρισμα δεν βρίσκει τίποτα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εφαρμογή, αλλά ποιος ξέρει!

 

και σε μενα παιδια μια απο τα ιδια...που και που βγανουν αυτα τα ενοχλητικα μηνυματα...δοκιμασα πολλα antivirus αλλα κανενα δεν βρισκει τιποτα...

To format δεν λυνει το προβλημα.υπαρχει καποια αλλη λυση?Η συσκευει δεν ειναι root.

Aρχιζω και τα παιρνω με τα android...

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα παιδια μια απο τα ιδια...που και που βγανουν αυτα τα ενοχλητικα μηνυματα...δοκιμασα πολλα antivirus αλλα κανενα δεν βρισκει τιποτα...

To format δεν λυνει το προβλημα.υπαρχει καποια αλλη λυση?Η συσκευει δεν ειναι root.

Aρχιζω και τα παιρνω με τα android...

 

Δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχεις καποιον ιο.ριξε και μια ματια εδω

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μάθαμε τι λογής ιός ήταν λοιπόν. Έψαχνα στο google και δεν έβρισκα μια πληροφορία σχετικά με αυτό. Απαράδεκτες ενέργειες εκφοβισμού και η Google θα πρέπει να φροντίσει επιτέλους να σέβεται τους πελάτες της και να λαμβάνει τα μέτρα της.

Ευχαριστούμε anastasiszn για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μάθαμε τι λογής ιός ήταν λοιπόν. Έψαχνα στο google και δεν έβρισκα μια πληροφορία σχετικά με αυτό. Απαράδεκτες ενέργειες εκφοβισμού και η Google θα πρέπει να φροντίσει επιτέλους να σέβεται τους πελάτες της και να λαμβάνει τα μέτρα της.

Ευχαριστούμε anastasiszn για την πληροφορία.

 

Εχοντας το adaway, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι αν για παραδειγμα το myphone.gr σου πεταει αυτες τις διαφημισεις, να πας στις λευκες λιστες και να προσθεσεις *.myphone.gr

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια αν μετα απο factory reset μπει ενα antivirus πιθανων να λυσει τα προβληματα με τους ιους? γιατι οι πιο πολλοι

τα βαζουμε εκ των υστερων.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αν μετα απο factory reset μπει ενα antivirus πιθανων να λυσει τα προβληματα με τους ιους? γιατι οι πιο πολλοι

τα βαζουμε εκ των υστερων.

Ευχαριστω

 

Οσο θα υπαρχει συνδεση στο διαδικτυο οι πιθανοτητες να κολλησεις ιο ειναι μεγαλες,ομως με λιγη προσοχη,ακομα και χωρις καποιο antivirus, δεν θα εχεις προβληματα. Αρκει φυσικα να μην κατεβαζεις "σπασμενες" εφαρμογες ή "μαγικες" εφαρμογες του τυπου "facebook hacker" που θα βρεις χιλιαδες στο google.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αν μετα απο factory reset μπει ενα antivirus πιθανων να λυσει τα προβληματα με τους ιους? γιατι οι πιο πολλοι

τα βαζουμε εκ των υστερων.

Ευχαριστω

 

Δεν χρειάζονται antivirus στο android ,προσοχή χρειάζεται το τι κατεβάζεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καποτε ειχα κι εγω τρελλο θεμα με τις διαφημισεις με τα popup που πεταγονταν απο τις διαφορες εφαρμογες κ.α πολλα! Ψαχνοντας να βρω μια ουσιαστικη λυση στο προβλημα μου, επεσα πανω σε αυτο το zip αρχειο στους XDA και το δοκιμασα! Αλλοι ισως το ξερετε και αλλοι οχι. Εγω το ανεβαζω και οποιος θελει ας το δοκιμασει! Πραγματικα θα εκπλαγειτε απο την δουλεια που κανει! Απο τοτε τιποτα μα τιποτα δεν εχω ξαναδει σε κανενα κινητο μου! Προυποθεση για να μπει ειναι:

1) Να ειμαστε root

2) Να εχουμε custom recovery για να περαστει! Βεβαια γιαυτους που δεν εχουν, μπορουν να κατεβασουν το flashify απο το store και να το περασουν!:)

https://mega.nz/#!A0tjlSoT!xWgACXQRRF5g05UlDFTVLldGPUBipU6A-9FP8h6Hij8

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα κι εγω τρελλο θεμα με τις διαφημισεις με τα popup που πεταγονταν απο τις διαφορες εφαρμογες κ.α πολλα! Ψαχνοντας να βρω μια ουσιαστικη λυση στο προβλημα μου, επεσα πανω σε αυτο το zip αρχειο στους XDA και το δοκιμασα! Αλλοι ισως το ξερετε και αλλοι οχι. Εγω το ανεβαζω και οποιος θελει ας το δοκιμασει! Πραγματικα θα εκπλαγειτε απο την δουλεια που κανει! Απο τοτε τιποτα μα τιποτα δεν εχω ξαναδει σε κανενα κινητο μου! Προυποθεση για να μπει ειναι:

1) Να ειμαστε root

2) Να εχουμε custom recovery για να περαστει! Βεβαια γιαυτους που δεν εχουν, μπορουν να κατεβασουν το flashify απο το store και να το περασουν!:)

https://mega.nz/#!A0tjlSoT!xWgACXQRRF5g05UlDFTVLldGPUBipU6A-9FP8h6Hij8

Να προσθέσω ότι την δουλειά αυτή την κάνει και ο τυχερός μονοπατητης όπως και πολλά άλλα ;)

Προϋπόθεση να είσαι ρουτ και εκεί.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολλά απο τα συμπτώματα που μου αναφέρετε (δεν φεύγει η κακόβουλη εφαρμογή με factory reset) συγκλίνουν σε ένα πραγμα:

 

Φάγατε root exploit απο κάποια σελίδα με javascript ή κάποια εφαρμογή, και μετά τροποποίησε το /system.

 

Ψάξτε στο google για "towelroot", "futex exploit" και "godless app android" για να δείτε ότι ναι μια απλή εφαρμογή απο το Play Store ή μια απλή σελίδα (ακόμα και αν την βλέπετε απο το Chrome), μπορει να σας ρίξει root exploit.

 

Η σίγουρη λύση είναι φλασάρισμα καθαρής rom.

 

Όμως, για να μην βαλτώσει η συζήτηση, να κάνω την ακόλουθη ερώτηση:

 

Καθάρισμα του system χωρίς φλασάρισμα γίνεται;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για να πω ότι με το blackview zeta που έχω γράψει μερικά ποστ παραπάνω γιατί είχα το πρόβλημα ότι μετά από κάθε reboot μου βγαίνουν αρχικά ειδοποιήσεις από Airpush, μετά να εγκαθίσταται μόνη της μια άσχετη -διαφορετική κάθε φορά- εφαρμογή, προφανώς εφαρμογη που κάνει κάτι άλλο από αυτό που λέει ότι είναι γιατί σε λίγο αρχίζουν να ανοίγουν tab με παιχνίδια στους browser από μόνα τους, και να εμφανίζονται pop up διαφημίσεις στο άσχετο.

Το έχω περιορίσει με τον πολύ απλό τρόπο ότι μόλις μετά το reboot, μετά από μερικά λεπτά μου βγει η ανακοίνωση Airpush που γράφει κάτι όρους και ζητάει accept ή cancel, τότε πατάω home button και κάνω remove all apps από την μνήμη και παραδόξως μετά όλα οκ -μέχρι το επόμενο reboot. Δεν ξέρω αν κάτι έχει το κινητό στη ROM από την αρχή ή κάτι που κόλλησα μετά, πάντως σίγουρα αυτό το κάτι υπάρχει εκεί πίσω αλλά δεν με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για να πω ότι με το blackview zeta που έχω γράψει μερικά ποστ παραπάνω γιατί είχα το πρόβλημα ότι μετά από κάθε reboot μου βγαίνουν αρχικά ειδοποιήσεις από Airpush, μετά να εγκαθίσταται μόνη της μια άσχετη -διαφορετική κάθε φορά- εφαρμογή, προφανώς εφαρμογη που κάνει κάτι άλλο από αυτό που λέει ότι είναι γιατί σε λίγο αρχίζουν να ανοίγουν tab με παιχνίδια στους browser από μόνα τους, και να εμφανίζονται pop up διαφημίσεις στο άσχετο.

Το έχω περιορίσει με τον πολύ απλό τρόπο ότι μόλις μετά το reboot, μετά από μερικά λεπτά μου βγει η ανακοίνωση Airpush που γράφει κάτι όρους και ζητάει accept ή cancel, τότε πατάω home button και κάνω remove all apps από την μνήμη και παραδόξως μετά όλα οκ -μέχρι το επόμενο reboot. Δεν ξέρω αν κάτι έχει το κινητό στη ROM από την αρχή ή κάτι που κόλλησα μετά, πάντως σίγουρα αυτό το κάτι υπάρχει εκεί πίσω αλλά δεν με ενοχλεί.

Και εμένα σε ένα Blackview breeze μετα απο ενα χρόνο άρχισαν να εγκαθίστανται εφαρμογές μόνες τους σε βαθμό που από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το κινητό. Νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις καθαρή εγκατάσταση μιας ρόμ είναι η καλύτερη λύση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...