Jump to content

Apple Pencil ή... «who wants a stylus;»


Mythozz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα Symbian, μετά WP7 και τώρα WP8. Πάντα μπορουσα να χρησιμοποιήσω bt εκτος από τα 7. Ποτε στην ζωή μου δεν εστειλα κανένα αρχείο με bt και ποτε δεν μου έλειψε όταν ειχα τα 7. Γιατί κάποιος μου λέει ότι η κάθε εταιρεία με εχει κανει να νομίζω ότι δεν το χρειάζομαι; Αν δηλαδή ακούσω αυτόν τον μάγκα και νομίζω ότι μου χρειάζεται θα είμαι πιο σοφός; Αν ει αι έτσι να μας γράψετε μια λίστα με το τι θα πρέπει να χρειαζόμαστε και τι όχι. Δημοκρατικά πάντα...

Δημοκρατικά είσαι το απόλυτο παράδειγμα ή μετράει και η δική μας εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως εγω δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε το bluetooth για αποστολη δεδομενων. Ειναι χρονοβορο σε αντιθεση με viber mail messenger κ.α.. Επισης δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στο toy-πενακι της samsung με της apple. Το πενακι του note δεν σου προσφερει κατι που δεν μπορεις να το κανεις με γυμνο χερι, παρα μονο ευκολια. Οσο για το αρθρο, για μενα ειναι τελειως off για το λογο οτι στο ενα η apple απερριψε την ιδεα του stylus ΓΙΑ ΤΟ IPHONE το 2007 και σημερα παρουσιαζει ενα stylus για ενα μεγαλο tablet, το οποιο προοριζεται για επαγγελματικους χωρους.
Link to comment
Share on other sites

Μα εγω αναφορα εκανα :(δεν τη προτεινω ! Η Apple οταν σκεφτηκε τι θα κανει στο μελλον(πριν καμια 10 χρονια το κουβεντιαζαμε)ειδα τα πραγματα μ αυτη τη ματια και ετσι επραξε εξ αρχης.Εμενα μια χαρα με βολευει το icloud αλλα σιγουρα δεν ειναι η φθηοντερη λυση.Αν ωστοσο η φθηοντερη λυση ηταν και η βελτιστη τοτε η oneplusone η η xiomi θα ηταν μωνοπωλειο σ ολη την γη απ ακρη σ ακρη!Γιατι δε συμβαινει αυτο?Ολοι ζομπι?Οχι....απλα δεν υπαρχει βελτιστη λυση..υπαρχουν διαφορετικοι δρομοι!

Και τελος για να φανταστουμε ενα ι φον με 8 πυρηνες ες ντι Καρντ ανοικτο ΙΟΣ και μεγαλυτερη μπαταρια...τι πιθανοτητες εδινες σε οποια αλλη :lol::lol::lol:

 

 

Τελος απο χωρο....χμμ αγορασα το 128 και με το dropbox και το icloud ειμαι περαν του δεοντως καλλυμενος!Το διο μπορει να κανει οποιοσδηποτε θελει Σαμσουνγκ και του την εσπασε η μη υπαρξη Εσ ντι καρντ.Οι διαστασεις και ο πολεμος για το ποιος το εχει μικροτερο εφεραν εξελιξεις....αυτες βιωνουμε παω τωρα να παρω κατι παλια φλοπι ντισκσ να τα δω στο νεο μου πισι....

 

Εσυ θεωρεις οτι δεν προτεινεις την δικια σου "ιδιαιτερη" λυση με το πιο πανω μνμ σαν το απολυτως φυσιολογικο για καποιο με Samsung και αντιστοιχο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατικά είσαι το απόλυτο παράδειγμα ή μετράει και η δική μας εμπειρία;

 

Εγώ δεν ανεφερα ποτε ότι χρησιμοποιείτε Bluetooth επειδή καποιος σας το επέβαλε υποσυνείδητα και ότι η πραγματική σας ανάγκη δεν είναι αυτη. Αν το έγραψα κάπου δείξτε το μου.

 

Ούτε ανεφερα ότι η δικη μου χρήση είναι η ορθή. Χρονια εδώ μέσα προσπαθώ να μιλήσω για υποκειμενικότητα χρήσης κινητών, ποσο μάλιστα όταν είμαι ένας χρηστης ενός κινητού που δεν προσφέρει όσα τα αλλα. Αν εσύ από ότι έχω πει βγάζεις το συμπέρασμα ότι θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι η σωστή, λυπαμαι

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ανεφερα ποτε ότι χρησιμοποιείτε Bluetooth επειδή καποιος σας το επέβαλε υποσυνείδητα και ότι η πραγματική σας ανάγκη δεν είναι αυτη. Αν το έγραψα κάπου δείξτε το μου.

 

1) Αν κάποιος έχει στο κινητό του ΒΤ και το χρησιμοποιεί, είναι επειδή μπορεί. Άμα δεν του γουστάρει για Χ, Ψ λόγο και δεν θέλει, απλά δεν θα το χρησιμοποιήσει και θα στραφεί σε κάποια άλλη λύση.

 

2) Αν κάποιος έχει στο κινητό του ΒΤ αλλά αυτό είναι κλειδωμένο, δεν θα το χρησιμοποιήσει, όχι επειδή του ήρθε η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος και κατέληξε ότι δεν είναι και πολύ καλός τρόπος μεταφοράς και υπάρχουν και καλύτεροι, αλλά επειδή δεν μπορεί και δεν μπορεί καθαρά επειδή η εταιρεία χωρίς να τον ρωτήσει το κλείδωσε απαγορεύοντάς του την επιλογή αυτή.

 

Πες τώρα τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλε πενακι στις 3,5 ίντσες, μην λέμε ότι θέλουμε.. Η τεχνολογία δεν είναι ιδεολογία ρε παιδιά, αλλάζει γρήγορα και εξελίσσεται οπότε έτσι πρέπει να κάνουν όλοι γύρω της (εταιρίες και καταναλωτές). Τώρα αν ο Jobs είπε το 2007 ότι ήταν άχρηστο γιατί όντως με το δάχτυλο έκανες τα πάντα πιο γρήγορα και εύκολα σε σχέση με τον ανταγωνισμό που χρησιμοποιουσε πενακι δεν λέει και τίποτα, καλά έκανε και το είπε ακόμα και αν μετέπειτα ο ίδιος, υποθετικά πάντα, σχεδιαζε προϊόν με πενακι. Επίσης να προσθέσω ότι η Apple είχε δώσει στην αγορά το Newton που λειτουργούσε με πενακι το '87 (αν και δεν ήταν project του Jobs αφού τότε είχε αναγκαστει να φύγει από την Apple)
Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι η εταιρεία επιβάλλει στο αν μας αρέσει ή όχι το ΒΤ και ότι δεν έχουμε μπορέσει να κρίνει αν μας αρέσει ή όχι διότι προφανώς η κρίση κατόχων κινητών χωρίς ΒΤ είναι μειωμένη. Και εγώ αναρωτιέμαι, ενώ έχω την δυνατότητα όλα αυτά τα χρόνια να το χρησιμοποιώ αλλά δεν το έχω κάνει ούτε μια φορά, τι τρέχει με εμένα; Έχω κρίση; Δεν έχω; Μήπως όταν είχα Symbian έκρινα ορθά αλλά όταν πήρα WP7 που ήξερα ότι δεν στέλνει με BT χάλασε η κρίση μου;

 

Συγνώμη αλλά η φράση "τώρα αν τελικά σε βολεύει ο τρόπος που αποφάσισε η apple, αυτό είναι αποτέλεσμα καθαρής σύμπτωσης και όχι σκόπιμης ενσυνείδητης δικιάς σου επιλογής" δεν υποτιμάει κάπως την νοημοσύνη ορισμένων; Δηλαδή εγώ που δουλεύω έξυπνα (ή χαζά για ορισμένους) κινητά και ξέρω πλέον τις ανάγκες μου, δεν έχω κρίση να αποφασίσω ότι ένα ελλειπές iPhone η WP με καλύπτει 100%;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θεωρεις οτι δεν προτεινεις την δικια σου "ιδιαιτερη" λυση με το πιο πανω μνμ σαν το απολυτως φυσιολογικο για καποιο με Samsung και αντιστοιχο προβλημα?[/QUOTΕ] Μα εγω την προσωπικη μου εμπειρια παραθετω και το πως αντιμετωπιζω εγω το θεμα χωρου.Αναγκαστηκα ετσι θα πραξει καποιος που θελει ενα edge+ πχ...το θεμα ειναι οτι η Σαμμυ φροντισε να τον κρεμασει!Η αππλε ηταν ετσι εξ αρχης αυτο κουβεντιαζαμε:)Επισης δεν ειναι μια ιδιαιτερη λυση αλλα το μελλον...δεν κανω καμια πατεντα θελω να πω...τα αυτονοητα πραττω

:happy:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Symbian, μετά WP7 και τώρα WP8. Πάντα μπορουσα να χρησιμοποιήσω bt εκτος από τα 7. Ποτε στην ζωή μου δεν εστειλα κανένα αρχείο με bt και ποτε δεν μου έλειψε όταν ειχα τα 7. Γιατί κάποιος μου λέει ότι η κάθε εταιρεία με εχει κανει να νομίζω ότι δεν το χρειάζομαι; Αν δηλαδή ακούσω αυτόν τον μάγκα και νομίζω ότι μου χρειάζεται θα είμαι πιο σοφός; Αν ειναι έτσι να μας γράψετε μια λίστα με το τι θα πρέπει να χρειαζόμαστε και τι όχι. Δημοκρατικά πάντα...

 

Σορού για το ύφος αλλα με προσβάλλει αφάνταστα να μου υποδεικνύει κάποιος τις ανάγκες μου και να μου λέει ότι με επηρεάζει η κάθε εταιρεία, ενώ το να μου δειχνει αυτος τι χρειάζομαι είναι ορθο.

 

Το bt δεν ήταν δημιούργημα μιας εταιρίας που το επέβαλε, ο κόσμος το ανέδειξε σαν την κυρία μέθοδο αποστολής αρχείων. Υπήρχαν και εναλλακτικές. Τώρα αν εσένα δεν σου άρεσε, δεν σε εξυπηρετησε, καλώς! Όμως δεν σημαίνει ότι ήσουν ο μέσος χρήστης.

 

Πλέον η αλήθεια είναι, δεν ξέρω πόσο το χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης, εγώ πάντως το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Το bt δεν ήταν δημιούργημα μιας εταιρίας που το επέβαλε, ο κόσμος το ανέδειξε σαν την κυρία μέθοδο αποστολής αρχείων. Υπήρχαν και εναλλακτικές. Τώρα αν εσένα δεν σου άρεσε, δεν σε εξυπηρετησε, καλώς! Όμως δεν σημαίνει ότι ήσουν ο μέσος χρήστης.

 

Πλέον η αλήθεια είναι, δεν ξέρω πόσο το χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης, εγώ πάντως το κάνω

Κριμα που εχεουν αφαιρεσει το ir γιατι ξερεις σε ποσους βολευε?:lol::lol::lol:

 

Η αππλε δε το εβαλε ΠΟΤΕ!!!ετσι αρχισε να πουλαει!εξ αρχης!δε κοροιδεψε κανεναν.Επισης πεταξε τα φλοπι ντισκς και γελουσαν σε πρωτη δαση αυτοι που στη συνεχεια τα αφαιρεσαν κατα τον ιδιο τροπο...:D και στην τελικη ο καθενας ας στειλει τα αρχεια του οπως τον βολευει!Χαζομαρα να ειναι κλειστο το nfc και να μη μπορουμε με ενα αγγιγμα να παρουμε ο ενας απο τον αλλον αρχεια γρηγορα και με ασφαλεια :mad: Αν και νομιζω υπαρχει εφαρμογη που παιζει και στα 2-3 λειτουργικα που κυριαρχουν:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

O λογος μη υπαρξης bluetooth στα κινητα και τις ταμπλετες της Apple ειναι αμεσα συνδεδεμενος με την ελλειψη file manager και την καταναγκαστικη χρηση του itunes και εχει ειπωθει πολλες φορες στο παρελθον. Στους υπολογιστες της apple ολως τυχαιως υπαρχει κανονικοτατα.

Και φυσικα η ελλειψη bluetooth δεν αντικαθισταται 100% απο κανεναν messenger app και απο κανενα email client και αυτο διοτι δεν απαιτει συνδεση στο ιντερνετ, η οποια μπορει να ειναι κακη σε καποιο σημειο και φυσικα σου τρωει και mb απο το data plan.

Hμουν το καλοκαιρι με την κοπελα μου διακοπες και εβγαλα σε ενα απογευμα πανω απο 50φωτο με το S6 edge. H κοπελα μου (κατοχος Ζ3) τις ηθελε. Σε περιπου 20 λεπτα τις ειχε παρει ολες στο κινητο της με bluetooth. Αν ειχα ή ειχε iPhone τι επρεπε να κανω; Να τις στειλω μεσω viber/whatsapp που κανουν συμπιεση και τρωνε και δεδομενα, να τις στειλω με email που παλι τρωει δεδομενα ή να περιμενω να παω στο pc και να συνδεσω το iPhone μου και να τις παρει απο εκει; Τσαμπα ταλαιπωρια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ανεφερα ποτε ότι χρησιμοποιείτε Bluetooth επειδή καποιος σας το επέβαλε υποσυνείδητα και ότι η πραγματική σας ανάγκη δεν είναι αυτη. Αν το έγραψα κάπου δείξτε το μου.

 

Ούτε ανεφερα ότι η δικη μου χρήση είναι η ορθή. Χρονια εδώ μέσα προσπαθώ να μιλήσω για υποκειμενικότητα χρήσης κινητών, ποσο μάλιστα όταν είμαι ένας χρηστης ενός κινητού που δεν προσφέρει όσα τα αλλα. Αν εσύ από ότι έχω πει βγάζεις το συμπέρασμα ότι θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι η σωστή, λυπαμαι

Πες μου σε παρακαλώ, προχθές που πήγα για έναν καφέ με τον κουμπάρο μου ο οποίος μου έδειξε ένα βίντεο με τα πρώτα βήματα του γιου του που βαφτισα, και το ήθελα, όμως ήταν 200 κάτι mb, πως θα του έστελνε χωρίς bt;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ, προχθές που πήγα για έναν καφέ με τον κουμπάρο μου ο οποίος μου έδειξε ένα βίντεο με τα πρώτα βήματα του γιου του που βαφτισα, και το ήθελα, όμως ήταν 200 κάτι mb, πως θα του έστελνε χωρίς bt;

Εγω με τη γυναικα μου δουλευω μειλ...κανενα προβλημα αμεσα γρηγορα .Μπαταρια σας εμεινε μετα?:lol::lol::lol:

wi fi εχει πλεον παντου και τα πακετα δεδομενων δεν ειναι τοοοοοσο τραγικα για να θεωρουμε τεραστιο προβλημα την ελλειψη μπλε δοντιου:)

Περι ορεξεος οποτε....ο καθεις με τα γουστα του!

Ποιο ηταν το θεμα μας?:wacko::wacko::wacko:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

O λογος μη υπαρξης bluetooth στα κινητα και τις ταμπλετες της Apple ειναι αμεσα συνδεδεμενος με την ελλειψη file manager και την καταναγκαστικη χρηση του itunes και εχει ειπωθει πολλες φορες στο παρελθον. Στους υπολογιστες της apple ολως τυχαιως υπαρχει κανονικοτατα.

Και φυσικα η ελλειψη bluetooth δεν αντικαθισταται 100% απο κανεναν messenger app και απο κανενα email client και αυτο διοτι δεν απαιτει συνδεση στο ιντερνετ, η οποια μπορει να ειναι κακη σε καποιο σημειο και φυσικα σου τρωει και mb απο το data plan.

Hμουν το καλοκαιρι με την κοπελα μου διακοπες και εβγαλα σε ενα απογευμα πανω απο 50φωτο με το S6 edge. H κοπελα μου (κατοχος Ζ3) τις ηθελε. Σε περιπου 20 λεπτα τις ειχε παρει ολες στο κινητο της με bluetooth. Αν ειχα ή ειχε iPhone τι επρεπε να κανω; Να τις στειλω μεσω viber/whatsapp που κανουν συμπιεση και τρωνε και δεδομενα, να τις στειλω με email που παλι τρωει δεδομενα ή να περιμενω να παω στο pc και να συνδεσω το iPhone μου και να τις παρει απο εκει; Τσαμπα ταλαιπωρια.

 

To iphone έχει bluetooth και μπορείς να στείλεις και να λάβεις αρχεία κανονικότατα αλλά μόνο από iphone. Mην γράφουμε οτι να ναι. ΜΕ jb που έχω το iphone μου μπορώ να στείλω σε οποιανδήποτε συσκευή και να το χρησιμοποιήσω ως hot spot για το android tablet μου. Αλλά στο τελευταίο που γράφεις θα συμφωνήσω απόλυτα. Όντως το bluetooth παρέχει μεγάλη ευκολία και είναι τεράστια ανοησία (ή προτροπή για να πάρει και ο άλλος iphone) που το έχει κλειδωμένο με αυτόν τον τρόπο. Όπως μεγάλη βλακεία είναι και το κλειδωμένο nfc που έχουν τα iphone

Edited by Simple_user
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη γυναικα μου δουλευω μειλ...κανενα προβλημα αμεσα γρηγορα .Μπαταρια σας εμεινε μετα?:lol::lol::lol:

wi fi εχει πλεον παντου και τα πακετα δεδομενων δεν ειναι τοοοοοσο τραγικα για να θεωρουμε τεραστιο προβλημα την ελλειψη μπλε δοντιου:)

Περι ορεξεος οποτε....ο καθεις με τα γουστα του!

Ποιο ηταν το θεμα μας?:wacko::wacko::wacko:

 

Το uploading με 4g εξω τρωει περισσοτερη μπαταρια. Επισης Wifi δεν εχει παντου εξω, κ μαλιστα για να ανεβασεις κ να στειλεις ενα αρχειο 200-300mb θα εχεις παραγγειλει κ φαγητο μετα τον καφε. Τελος τα δεδομενα του κινητου ειναι επι πληρωμη εναλακτικη του bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη γυναικα μου δουλευω μειλ...κανενα προβλημα αμεσα γρηγορα .Μπαταρια σας εμεινε μετα?:lol::lol::lol:

wi fi εχει πλεον παντου και τα πακετα δεδομενων δεν ειναι τοοοοοσο τραγικα για να θεωρουμε τεραστιο προβλημα την ελλειψη μπλε δοντιου:)

Περι ορεξεος οποτε....ο καθεις με τα γουστα του!

Ποιο ηταν το θεμα μας?:wacko::wacko::wacko:

 

Ναι.. 200mb με email.. Ναι.. Και σε ποια εταιρία έχεις λογαριασμό email?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε το bluetooth για αποστολη δεδομενων. Ειναι χρονοβορο σε αντιθεση με viber mail messenger κ.α.. Επισης δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στο toy-πενακι της samsung με της apple. Το πενακι του note δεν σου προσφερει κατι που δεν μπορεις να το κανεις με γυμνο χερι, παρα μονο ευκολια. Οσο για το αρθρο, για μενα ειναι τελειως off για το λογο οτι στο ενα η apple απερριψε την ιδεα του stylus ΓΙΑ ΤΟ IPHONE το 2007 και σημερα παρουσιαζει ενα stylus για ενα μεγαλο tablet, το οποιο προοριζεται για επαγγελματικους χωρους.

2048 σημεία πίεσης και api δεν νομίζω ότι ξέρεις για τι μιλάς .

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ, προχθές που πήγα για έναν καφέ με τον κουμπάρο μου ο οποίος μου έδειξε ένα βίντεο με τα πρώτα βήματα του γιου του που βαφτισα, και το ήθελα, όμως ήταν 200 κάτι mb, πως θα του έστελνε χωρίς bt;

 

Τώρα αν εσένα δεν σου άρεσε, δεν σε εξυπηρετησε, καλώς! Όμως δεν σημαίνει ότι ήσουν ο μέσος χρήστης.

 

Πλέον η αλήθεια είναι, δεν ξέρω πόσο το χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης, εγώ πάντως το κάνω

 

Σορρυ ρε παίδες αλλά κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και δεν μπορώ να βρω τον λόγο. Είπα εγώ ότι το ΒΤ είναι άχρηστο; Είπα ότι εγώ είμαι ο μέσος χρήστης που αντιπροσωπεύω την αλήθεια; Είπα εγώ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε ΒΤ για να κάνετε την δουλειά σας; Θα τρελαθούμε εντελώς εδώ μέσα ή επίτηδες το κάνετε; Εγώ απλά αντέδρασα σε ένα και μοναδικό μήνυμα και δέχομαι να μου πείτε ότι αντέδρασα λανθασμένα και ότι έχω άδικο. Αλλά ας μην λέμε ότι να ΄ναι. Εγώ είπα ότι προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ΒΤ και το έχω κάνει όχι επειδή μου το επέβαλε κάποια εταιρεία, αλλά επειδή ακόμα και όταν είχε το κινητό μου δεν το χρησιμοποιούσα, και δεν μου αρέσει κάποιος να μου λέει ότι το κάνω επειδή μου το επιβάλουν. Συνεπώς πείτε μου ότι κάτι δεν κατάλαβα καλά και ότι ο συμφορουμίτης άλλο έγραψε και άλλο συμπέρανα, αλλά τα παραπάνω που γράφετε είναι εντελώς άσχετα, βάζετε λόγια τα οποία ποτέ δεν είπα και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γίνεται αυτό. Δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα, αν είναι εμπάθεια ή αν απλά διασκεδάζετε περιμένοντας μία απάντηση από εμένα. Θα εκτιμούσα μία ειλικρινή απάντηση διότι νιώθω ότι τσάμπα κάθομαι και ασχολούμαι. Ευχαριστώ.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη γυναικα μου δουλευω μειλ...κανενα προβλημα αμεσα γρηγορα .Μπαταρια σας εμεινε μετα?:lol::lol::lol:

wi fi εχει πλεον παντου και τα πακετα δεδομενων δεν ειναι τοοοοοσο τραγικα για να θεωρουμε τεραστιο προβλημα την ελλειψη μπλε δοντιου:)

Περι ορεξεος οποτε....ο καθεις με τα γουστα του!

Ποιο ηταν το θεμα μας?:wacko::wacko::wacko:

Μπαταρία? Α σόρυ έχω ξεχάσει ότι σας απασχολεί αυτό το θέμα. Προσωπικά δε με απασχολεί μιας και η μεταφορά έγινε από lg g2 σε z3 compact. Νομίζω μου κόστισε 3-5% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εξυπνος τεχνολογικα δεν ειναι αυτος που εχει περισσοτερα με λιγοτερα..αυτο θελω να σας πω.Εχω ηδη χαρακτηρηστει φαν μπου γιατι δε βλεπω τα πραγαμτα οπως οι περισσοτεροι εδω..Τεχνολογικα ειναι κανεις εξυπνος οταν αυτο για το οποιο τα σκαει του κανει τη δουλεια του με τον καλυτερο τροπο που αυτος πιστευει!

Εγω πχ δε χρησημοποιω ες ντι καρτες..εχω μια 8 αρα στο αμαξι για μουσικη και την εχω γεμισει μια φορα ολη κ ολη..θα προτιμουσα να εχω car paly και να ακουω οταν θελω οτι θελω απο το συννεφο πχ.

Και ετσι για να μιλαμε σοβαρα...οποιος αγοραζει (?)1000+ κινητο και ακομα ψαχνει γαι wifι ειναι για λυπηση .

 

Έξυπνος τεχνολογικά είναι αυτός που είναι γνώστης όλων των τεχνολογιών και επιλέγει συνειδητά εκείνη που θα κάνει την δουλειά του πιο εύκολα, γρήγορα και οικονομικά. Αυτός που καταπιεζει τις ανάγκες του, ενώ έχειεναλλακτική επιλογή και ταυτόχρονα εκθειάζει την αναγκαστική του επιλογή για να πείσει πάνω απ'ολα τον εαυτό του ότι έκανε το σωστό, όχι μόνο τεχνολογικά έξυπνος δεν είναι, αλλά έχει και πολλά άλλα κουσούρια που δεν θέλω ν'αναφερω.

 

Σχετικά με το wifi, σου πέρασε ποτέ από το μυαλό κάποιος που είναι στο εξωτερικό σε ζώνη που χρεώνεται €20 το Mb, ότι δεν έχει διάθεση να δώσει μερικές 100αδες ευρώ για πλάκα επειδή εσύ τον θεωρείς για λύπηση επειδή έχει συσκευή των €1000 ευρώ;

 

Τα σενάρια είναι πολλά φίλτατε και καλό είναι να έχουμε επιλογές, αλλά πάνω απ'ολα ν'αναγνωρίζουμε τις ανάγκες των άλλων και να μην θεωρούμε ότι ο τρόπος που λειτουργουμε ατομικά (είτε συνειδητά είτε εξαναγκαστικά) είναι και ο κανόνας!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Λιγο προβοκατορικο το θεμα :)

 

Ο jobs στην προκειμενη περιπτωση αναφερεται σε κινητο και μαλιστα 3.5 ιντσων.

 

Το ipencil βγηκε για tablet 13 ιντσων.

 

Αρα η συγκριση ειναι λαθος...

 

Σωστός...πολύ σωστός !!!

Link to comment
Share on other sites

Έξυπνος τεχνολογικά είναι αυτός που είναι γνώστης όλων των τεχνολογιών και επιλέγει συνειδητά εκείνη που θα κάνει την δουλειά του πιο εύκολα, γρήγορα και οικονομικά...

Εύκολα και γρήγορα θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά οικονομικά δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα/εύκολα όμως να μην είναι οικονομικό, τι θα κάνεις δεν θα αγοράσεις?

Ή θα πάρεις κάτι οικονομικό και θα "θυσιάσεις" την ευκολία?

 

...

Όσο για τα 1000+ ευρώ, δεν ήξερα ότι αν δώσεις τόσα πρέπει να χαρίζεις και ένα 50άρικο το μήνα στην cosmote.

Κανένας δεν χαρίζει, πληρώνει κάποιες υπηρεσίες που του παρέχει η εταιρεία. Αν δηλαδή το 50άρικο σου παρείχε απεριόριστες κλήσεις/sms/mms και 50GB data το μήνα δεν θα το έπαιρνες?

Προϋπόθεση βέβαια να χρειάζεσαι το παραπάνω πακέτο.

 

Και κάτι σχετικό με την είδηση, θεωρώ το Apple pencil αρκετά χρήσιμο εάν φυσικά υπάρχουν και άλλες δυνατότητες εκτός από αυτές της παρουσίασης, που (λογικά) πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε παίδες αλλά κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα και δεν μπορώ να βρω τον λόγο. Είπα εγώ ότι το ΒΤ είναι άχρηστο; Είπα ότι εγώ είμαι ο μέσος χρήστης που αντιπροσωπεύω την αλήθεια; Είπα εγώ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε ΒΤ για να κάνετε την δουλειά σας; Θα τρελαθούμε εντελώς εδώ μέσα ή επίτηδες το κάνετε; Εγώ απλά αντέδρασα σε ένα και μοναδικό μήνυμα και δέχομαι να μου πείτε ότι αντέδρασα λανθασμένα και ότι έχω άδικο. Αλλά ας μην λέμε ότι να ΄ναι. Εγώ είπα ότι προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ΒΤ και το έχω κάνει όχι επειδή μου το επέβαλε κάποια εταιρεία, αλλά επειδή ακόμα και όταν είχε το κινητό μου δεν το χρησιμοποιούσα, και δεν μου αρέσει κάποιος να μου λέει ότι το κάνω επειδή μου το επιβάλουν. Συνεπώς πείτε μου ότι κάτι δεν κατάλαβα καλά και ότι ο συμφορουμίτης άλλο έγραψε και άλλο συμπέρανα, αλλά τα παραπάνω που γράφετε είναι εντελώς άσχετα, βάζετε λόγια τα οποία ποτέ δεν είπα και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γίνεται αυτό. Δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα, αν είναι εμπάθεια ή αν απλά διασκεδάζετε περιμένοντας μία απάντηση από εμένα. Θα εκτιμούσα μία ειλικρινή απάντηση διότι νιώθω ότι τσάμπα κάθομαι και ασχολούμαι. Ευχαριστώ.

 

Ναι φίλε μου, το γεγονός ότι εσύ δεν το έχεις χρησιμοποιήσει δεν σημαίνει ότι πολύς κόσμος δεν στερηθηκε την τεχνολογία αυτή πάνω στο πικ της άσχετα αν δεν ήταν deal breaker για πολλους.

 

Και ναι υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι όλων τα δάχτυλα φτάνουν από εδώ ως εδώ, πως να το κάνουμε?

 

Και τέλος, ναι! εταιρίες επηρεάζουν, επιβάλλουν και σχηματίζουν άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα και γρήγορα θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά οικονομικά δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα/εύκολα όμως να μην είναι οικονομικό, τι θα κάνεις δεν θα αγοράσεις?

Ή θα πάρεις κάτι οικονομικό και θα "θυσιάσεις" την ευκολία?

 

Οικονομικά δεν πάει να πει φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως και στις tablet/touch εκδοσεις των full desktop λειτουργικών της Microsoft, ήδη από τα windows 2000. Παρατεταμένο αγγιγμα με το πενακι ισοδυναμει με δεξί κλικ / drop down menu. Από πάντα. Από ανέκαθεν. Από απαξακανεκαθεν (multiple sic).

 

 

Μάλλον δεν καταλάβατε καλά. Η Apple έχει κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που εννοείς εσύ. Εδώ δεν μιλάμε για παρατεταμενο πάτημα, μην τα μπερδευουμε τα πράγματα... διάβασε πως λειτουργεί το σύστημα της apple και μετά τα ξαναλέμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντα υπήρχε αυτό. Από τα windows mobile.

Και φυσικά υπάρχει και στα windows phone (από την αρχή τους). Παρατεταμένο πάτημα φέρνει μενού.

 

Καμία σχέση αυτό που λες εσύ με αυτό που έκανε η Apple

Send from my samsung galaxy note 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...