Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, το πήρα κι εγώ σήμερα μαύρο 64αρι όπως πέρυσι που το είχα για ένα 8μηνο γεμάτο, στο ενδιάμεσο είχα το Galaxy S6 Edge+. Εντυπώσεις, σίγουρα καλύτερο από πέρυσι λόγω επεξεργαστή και φυσικά με την ram φέτος στα 2gb αναπνέει πολύ καλύτερα και θεωρώ άκρως σημαντική την αναβάθμιση. Κατα τα αλλά όντως δείχνει πιο γρήγορο, δεν είχα χρόνο για άλλες εντυπώσεις. Από το Galaxy έφυγα καθαρά λόγω μικροβίου αλλαγής μιας και δεν είχα κανένα παράπονο απολύτως πέρα κάποιων κολληματων στο ξεκλείδωμα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, το πήρα κι εγώ σήμερα μαύρο 64αρι όπως πέρυσι που το είχα για ένα 8μηνο γεμάτο, στο ενδιάμεσο είχα το Galaxy S6 Edge+. Εντυπώσεις, σίγουρα καλύτερο από πέρυσι λόγω επεξεργαστή και φυσικά με την ram φέτος στα 2gb αναπνέει πολύ καλύτερα και θεωρώ άκρως σημαντική την αναβάθμιση. Κατα τα αλλά όντως δείχνει πιο γρήγορο, δεν είχα χρόνο για άλλες εντυπώσεις. Από το Galaxy έφυγα καθαρά λόγω μικροβίου αλλαγής μιας και δεν είχα κανένα παράπονο απολύτως πέρα κάποιων κολληματων στο ξεκλείδωμα

 

 

Καλώς τον εύθυμη. Καλορίζικο.

Ξέρεις ποσό δύσκολος και απαιτητικός είμαι με τα iPhone.

Φέτος με εξαίρεση την κάμερα δεν μπορώ να βρω κάτι ούτε στο iPhone ούτε στο iOS.

 

Η κάμερα όμως το βράδυ ειναι σκέτη απογοήτευση. Θα είδες τις φωτο της κορούλας μου που ανέβασα νωρίς το βράδυ στο FB. Ήταν χάλια σε σημείο που εκνευρίστηκα γιατι έδειχναν στα επίπεδα φωτογραφιών που έχω στο ίδιο σημείο 3 χρόνια πριν.

Περίμενα περισσότερα από την Apple στον τομέα αυτό.

Τα προηγούμενα χρόνια μέχρι και το 5s ίσως και το 6, ήταν απόλυτα ανταγωνιστική με μοναδικό μειονέκτημα τα λίγα megapixel που μείωναν την λεπτομερεια στο ζουμάρισμα.

Φέτος όμως παρότι πήγε στα 12mp, ειναι πολυ πίσω σε χαμηλό φωτισμο. Δεν έπρεπε να επιμείνει στο f2.2 που πλέον θεωρείται ξεπερασμένο.

Μ ένα αισθητήρα σαν τον Sony IMX234 το φανταστικό OIS που διαθέτει, θα ήταν Νο1.

 

Όμως όπως ειναι την κατατάσσω πολυ πίσω από ολες τις ναυαρχίδες του 2015.

Οι ημερήσιες ειναι αρκετά καλές σε χρώματα, αντίθεση κλπ αν και υστερούν σε λεπτομέρεια.

Θα σου κακοφανεί σε σχέση με την κάμερα του S6 Edge +.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον εύθυμη. Καλορίζικο.

 

Ξέρεις ποσό δύσκολος και απαιτητικός είμαι με τα iPhone.

 

Φέτος με εξαίρεση την κάμερα δεν μπορώ να βρω κάτι ούτε στο iPhone ούτε στο iOS.

 

 

 

Η κάμερα όμως το βράδυ ειναι σκέτη απογοήτευση. Θα είδες τις φωτο της κορούλας μου που ανέβασα νωρίς το βράδυ στο FB. Ήταν χάλια σε σημείο που εκνευρίστηκα γιατι έδειχναν στα επίπεδα φωτογραφιών που έχω στο ίδιο σημείο 3 χρόνια πριν.

 

Περίμενα περισσότερα από την Apple στον τομέα αυτό.

 

Τα προηγούμενα χρόνια μέχρι και το 5s ίσως και το 6, ήταν απόλυτα ανταγωνιστική με μοναδικό μειονέκτημα τα λίγα megapixel που μείωναν την λεπτομερεια στο ζουμάρισμα.

 

Φέτος όμως παρότι πήγε στα 12mp, ειναι πολυ πίσω σε χαμηλό φωτισμο. Δεν έπρεπε να επιμείνει στο f2.2 που πλέον θεωρείται ξεπερασμένο.

 

Μ ένα αισθητήρα σαν τον Sony IMX234 το φανταστικό OIS που διαθέτει, θα ήταν Νο1.

 

 

 

Όμως όπως ειναι την κατατάσσω πολυ πίσω από ολες τις ναυαρχίδες του 2015.

 

Οι ημερήσιες ειναι αρκετά καλές σε χρώματα, αντίθεση κλπ αν και υστερούν σε λεπτομέρεια.

 

Θα σου κακοφανεί σε σχέση με την κάμερα του S6 Edge +.

 

Κωστή καλημέρα και Χρόνια Πολλά, ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι όντως οι βραδινές του Edge+ είναι καλύτερες αφού βγάζει με ευκολία πολύ καλές φωτογραφίες. Δεν είχα χρόνο να συγκρίνω αλλά έχοντας σπίτι της γυναίκας μου το Edge+ θα μπορούσα να κάνω σύγκριση, με την πρώτη ματιά το Samsung δείχνει να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες αλλά βοηθά πολύ και η άκρως εντυπωσιακή οθόνη του. Μέσα στο σπίτι χθες έβγαλα 2-3 και μου φάνηκε σε καλό επίπεδο η κάμερα αλλά θα το δω και θα σου πω. Πάντως το focus είναι πολύ πιο γρήγορο όταν θες να φωτογραφίσεις κάποιο αντικείμενο από πολύ κοντα στο iphone (φτάνοντας στα όρια του macro), εξαρτάται πάντα βέβαια ο καθένας τι χρήση κάνει.. όταν βγάζεις φωτογραφία έξω δοκίμασες να ανεβάσεις την φωτεινότητα με το swipe up? Φαντάζομαι θα το δοκίμασες απλά ρωτάω

 

 

 

Κατά τα άλλα δεν έχει καμιά σχέση με το περυσινό iphone, πολύ καλύτερη η λειτουργία και η έξτρα μνήμη βοηθάει απίστευτα πολύ ειδικά σε εφαρμογές τρίτων, ενδεικτικά ξύπνησα έχοντας ξεχασμένα 2 tabs στο dolphin (η μόνη εφαρμογή που ξέρω να έχει classic tab view οπότε με βολεύει) και το πρωί τις βρήκα εκεί να με περιμένουν χωρίς reload κτλ, πήγα να κλάψω από συγκίνηση :lol::lol:

 

Η μπαταρία δείχνει παραδοσιακά δυνατή αλλά θα δω μέσα στην μέρα αλλά και από βδομάδα που θα το δουλέψω πολύ καθημερινές με κλήσεις και 4G, το fingerprint unlocking είναι ίσως πολύ γρήγορο, αν θες να ελέγχεις για ειδοποιήσεις κτλ αυτό θα ξεκλειδώσει ακαριαία, το swiftkey έχει βελτιωθεί απίστευτα οπότε αποτελεί τεράστιο +, το force touch προσωπικά δεν βλέπω να με εξυπηρετεί κάπου οπότε θα το άλλαζα με τα μείον 20γρ εύκολα :D

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μου κάνουν δώρο γάμου ένα iphone 6s (το απλό ή το plus) και βρίσκομαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλήμα στο οποίο ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλήξω. Μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη του plus αλλά μου φαίνεται μεγάλη και ότι δεν θα με βολέψει το μέγεθος. Το τωρινό μου κινητό είναι Iphone4s οπότε η μεταπήδηση είναι μεγάλη. Οι κάτοχοι του plus να με βοηθήσουν παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μου κάνουν δώρο γάμου ένα iphone 6s (το απλό ή το plus) και βρίσκομαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλήμα στο οποίο ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλήξω. Μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη του plus αλλά μου φαίνεται μεγάλη και ότι δεν θα με βολέψει το μέγεθος. Το τωρινό μου κινητό είναι Iphone4s οπότε η μεταπήδηση είναι μεγάλη. Οι κάτοχοι του plus να με βοηθήσουν παρακαλώ

 

Ειχα και τα 2. Με δεδομενο οτι ερχεσαι απο 4S θα σου προτεινα να πας στο 6S γιατι το μεγεθος του Plus θα σου φανει μεγαλο.

Μπορεις να πας και σε καποιο καταστημα να πιασεις και τα 2 βεβαια!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μου κάνουν δώρο γάμου ένα iphone 6s (το απλό ή το plus) και βρίσκομαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλήμα στο οποίο ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλήξω. Μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη του plus αλλά μου φαίνεται μεγάλη και ότι δεν θα με βολέψει το μέγεθος. Το τωρινό μου κινητό είναι Iphone4s οπότε η μεταπήδηση είναι μεγάλη. Οι κάτοχοι του plus να με βοηθήσουν παρακαλώ

 

Η οθόνη είναι ίδια και στις δυο συσκευές από άποψη το τι μπορεί να δει το ανθρώπινο μάτι σε θέμα ανάλυσης.

Το μέγεθος μεγαλώνει η ανάλυση μεγαλώνει όποτε το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο δεν μπορείς να πεις ότι του απλού είναι φτωχή η οθόνη.

Τώρα όσο για το μέγεθος το plus ειναι αρκετά μεγάλο. Θέλει να το χρειάζεσαι όντως για να μην κοιτάξεις το μέγεθος και να πεις δεν με πειράζει.

Εγώ το είχα 4-5 μέρες και το έδωσα. Έχω το απλό τώρα. Ναι όντως ειναι λίγο μικρή η οθόνη αλλά η συσκευή ειναι ιδανική σε μέγεθος για λειτουργία με το ένα χέρι. Και σε βίντεο και Ίντερνετ ειναι ικανοποιητική. Το plus ευχαριστιέσαι οθόνη όντως αλλά μερικές φορές ειδικά καλοκαίρι πιστεύω κουράζει η μεταφορά του και γενικά το που θα το βάζεις την ώρα που δεν το χρησιμοποιείς.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη ευκρινειας δεν ειναι ιδια η οθονη. Στο μικρο μπορεις να δεις πιξελς στη γραμματπσειρα ενω στο μεγαλο οχι.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη το touch 3D θα πρέπει να συνηθίσεις να το χρησιμοποιείς βολεύει πολυ σε εφαρμογές όπως το να δημιουργήσεις άμεσα ένα Mail, μια νέα σημείωση, υπενθύμιση, νέο ποστ σε social και πολλά αλλα.

Θα δούμε ακόμα περισσότερες δυνατότητες στο μέλλον. Δεν νομίζω ότι οι δυνατότητες του σταματούν εδώ.

 

Η κάμερα αν κανεις σύγκριση θα καταλάβεις που υποφέρει.

 

Άλλωστε ειναι παραδεκτό ότι δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο από όλα τα site του είδους.

Πριν λίγες μέρες είδα ένα συγκριτικό όπου στην φωτογραφία τουλάχιστον γιατι σε βίντεο ειναι άπαιχτο, το 6s όχι το plus, ήταν στα επίπεδα του Lumia 640.

 

Εγώ την κάμερα του κινητού την χρησιμοποιώ κυρίως για να τραβάω προσωπα. Οποτε κατα μεγάλο ποσοστό πρόκειται για φωτογραφίες σε κλειστούς χώρους η βράδυ με κακό φωτισμο συνήθως.

 

Το φλας επίσης ειναι αδύνατο και κοκκινίζει εύκολα τα μάτια. Πάνω από 2 μέτρα κάνει τα πράγματα χειρότερα απ ότι να τραβήξεις χωρις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τα έπιασα και τα δυο αλλά το plus μου φάνηκε μεγάλο και το απλό σαν να ήθελε ένα κλικ παραπάνω.

 

Δεδομένου ότι το χρησιμοποιώ πολύ για να σερφάρω ιντερνετ, να χρησιμοποιώ εφαρμογές και παιχνίδια κλίνω προς το Plus.

Με προβληματίζει το μέγεθος αν χωράει σε τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Στην τσέπη χωράει άνετα εκτός αν φοράς στενά τζην οποτε δεν θα μπορείς να κάθεσαι με το κινητό στην τσέπη.

Το πρόβλημα έχει να κάνει στην χρήση μ ένα χερι όπου για κάποιες ενεργείς θα πρέπει να χρησιμοποιείς και το άλλο χερι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μου κάνουν δώρο γάμου ένα iphone 6s (το απλό ή το plus) και βρίσκομαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλήμα στο οποίο ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλήξω. Μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη του plus αλλά μου φαίνεται μεγάλη και ότι δεν θα με βολέψει το μέγεθος. Το τωρινό μου κινητό είναι Iphone4s οπότε η μεταπήδηση είναι μεγάλη. Οι κάτοχοι του plus να με βοηθήσουν παρακαλώ

 

Σαν κάτοχος του Plus θα σου πω να πας στο...απλό s.

 

Η διαφορές είναι στην αυτονομία και λιγο στην κάμερα υπέρ του plus, αλλα το μέγεθος του απλού είναι ιδανικό για την καθημερινή ρουτίνα. Φοβαμαι πως το μέγεθος του plus θα σε κουράσει για χρήση με το ένα χέρι on the go.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πάροχος δείχνει διαφορετικά το 4G.

Άλλοι το ονομάζουν LTE, άλλοι L και άλλοι 4G.

Δεν δείχνει πάντως ακριβώς την ταχύτητα. Απλώς σημαίνει ότι γενικά είσαι στις συχνότητες 4G. Ακόμα κι αν είσαι σε 4G+ κυψελη υπάρχει περίπτωση ο πάροχος να το έχει αφήσει ως 4G ή LTE γενικά σαν ονομασία δικτύου.

Το τι θα δείξει, εφόσον υπάρχει το κατάλληλο δίκτυο, εξαρτάται αποκλειστικά από το firmware του τηλεφώνου και όχι από τον πάροχο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα κι εγώ σκέφτηκα το απλό έναντι του Plus κι είμαι παλιά καραβάνα στα μεγάλα τηλέφωνα, από εποχής Note1! Κακά τα ψέματα κάποιους δεν τους βολεύουν τα μεγάλα τηλέφωνα ΑΛΛΑ η μεγάλη οθόνη είναι άκρως εθιστική και πολλοί μετά από ένα 2ημερο με μεγάλη οθόνη απλά δεν μπορούν να επιστρέψουν.. Προσωπικά θεωρώ ότι έκανα καλά μιας και βρίσκομαι ανάμεσα σε γραφείο, σπίτι κι αυτοκίνητο οπότε ουσιαστικά δεν έχω θέμα με το μέγεθος Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη ευκρινειας δεν ειναι ιδια η οθονη. Στο μικρο μπορεις να δεις πιξελς στη γραμματπσειρα ενω στο μεγαλο οχι.

 

Ποιανου ματι θα δει αυτο το πραμα απορρω ειλικρινα

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε iPhone όπου δεν υπάρχει αναδίπλωση κειμένου στους browsers οι 4.7" ειναι μόνο για βασική χρήση και σχεδόν αποκλειστικά για εφαρμογές κινητών όπου θα δεις κάτι όταν ειναι αναγκαίο. Στις 5.5" κανεις και κάτι παραπάνω.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέντε μέρες χρήσης, ας αναφέρω δύο-τρεις εντυπώσεις μου.

 

A9: Samsung vs TSMC

καταρχάς να αναφέρω λόγω του ότι χρειάστηκε να επιστρέψω τη συσκευή που αγόρασα, λόγω προβληματικής οθόνης, είχα την ευκαιρία να δουλέψω το iPhone 6S Plus και με τους δύο επεξεργαστές. Ενώ η αρχική συσκευή είχε επεξεργαστή κατασκευασμένο από τη Samsung, αυτή η οποία μου εδόθη ως αντικατάσταση είχε Α9 κατασκευασμένο από τη TSMC. Αυτό που διαπίστωσα είναι η διαφορά θερμοκρασίας. Και τις δύο συσκευές τις πρώτες δύο ημέρες τις χρησιμοποίησα χωρίς θήκη, οπότε τη παλάμη μου έρχονταν σε άμεση επαφή με το μέταλλο. Η διαφορά θερμοκρασίας ήταν αντιληπτή. Το iPhone με το Samsung επεξεργαστή ανέπτυσσε μεγαλύτερη θερμοκρασία σε σχέση με αυτό με επεξεργαστή TSMC.

 

"Κίτρινη" οθόνη

Αυτό που λένε πως δώσε περιθώριο 2-3 ημέρες και η κιτρινίλα στην οθόνη θα εξαφανιστεί, ισχύει. Μπορεί όχι πάντα, αλλά τουλάχιστον δεν είναι εντελώς μούφα, όπως νόμιζα. Η πρώτη συσκευή αγοράστηκε ταυτόχρονα με αυτή του αδερφού μου. Όταν τα έβαλα δίπλα-δίπλα να συγκρίνω τις οθόνες, αυτή του αδερφού μου ήταν εμφανώς πιο κίτρινη από τη δική μου, η οποία είχε πιο ψυχρά χρώματα από την αρχή. Το επόμενο βράδυ ωστόσο, συγκρίνοντας τις οθόνες για δεύτερη φορά, τα χρώματα ήταν ακριβώς τα ίδια. Ουσιαστικά, η οθόνη με τα πιο θερμά χρώματα είχε διορθωθεί.

Ευτυχώς και η συσκευή που μου αντικατέστησαν έχει εξίσου ψυχρά χρώματα, όπως μου αρέσουν.

 

Από ταχύτητα και απόκριση, δεν έχω παράπονο. Και το λέω ερχόμενος από iPhone 5 με iOS 6, όπου η απόκριση και το smoothness είναι στη κορυφή.

 

Η οθόνη είναι απολαυστική, ως προς το μέγεθος και ποιότητα απεικόνισης της. Το μέγεθος της συσκευής είναι όντως μεγάλο και απαιτεί προσαρμογή. Ειδικά για κάποιον που μεταβαίνει από iPhone 5/5S/5C. Καλά, για προηγούμενα iPhones, δεν το συζητάω.

 

Για προστασία αγόρασα αυτή τη θήκη και αυτό το προστατευτικό οθόνης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασία λειτουργίας επιβεβαιωνω ότι και το δικό μου plus με TSMC δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Με επαναλαμβανόμενα antutu με real racing κλπ, η πλάτη συνεχίζει να παραμένει κρύα.

 

Το λευκό ειναι υποδειγματικό σε αντίθεση με το 5s που είχα πέρυσι που ήταν χάλια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει το Samsung chip αλλά δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να ψάχνω για το "καλό"... μια χαρά μου φαίνεται η συσκευή σε όλα της :happy:
Link to comment
Share on other sites

Με το chip by samsung είμαι κι εγώ και δεν έχω το παραμικρό θέμα. Αναφέρω όμως ότι πριν στο 6s που είχα με τονTSMC η διαφορα στο smooth ειναι εμφανέστατη υπέρ του plus. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το chip.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με το chip by samsung είμαι κι εγώ και δεν έχω το παραμικρό θέμα. Αναφέρω όμως ότι πριν στο 6s που είχα με τονTSMC η διαφορα στο smooth ειναι εμφανέστατη υπέρ του plus. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το chip.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά μεταξύ των chipsets και ειδικά στο smoothness όπου δεν είναι δα και task με βαριά γραφικά κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχουν διάφορες τουλάχιστον ορατές.

Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα ειναι ότι μετα από τόσα χρόνια με smartphone, το plus ειναι το πιο δροσερό κινητό που έχω δουλέψει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι με Samsung CPU δεν θα ειναι το ίδιο.

 

Δίνω μεγάλη σημασία στις θερμοκρασίες που αναπτύσσει η συσκευή μου γιατι ζω σε ζεστή χώρα που τον μισό χρόνο η θερμοκρασία βρίσκεται πάνω από 30c.

Φανταστείτε ότι όλο τον Νοέμβριο το βγάλαμε με κοντομάνικα.

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Όσοι έχετε MacBook δοκιμάστε να φορτίσετε το iPhone στην USB του. Φορτίζει πολυ γρήγορα.

Επίσης αν το βάλετε στην πρίζα γύρω στο 50% ανεβαίνει σε ελάχιστο χρόνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχουν διάφορες τουλάχιστον ορατές.

Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα ειναι ότι μετα από τόσα χρόνια με smartphone, το plus ειναι το πιο δροσερό κινητό που έχω δουλέψει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι με Samsung CPU δεν θα ειναι το ίδιο.

 

Δίνω μεγάλη σημασία στις θερμοκρασίες που αναπτύσσει η συσκευή μου γιατι ζω σε ζεστή χώρα που τον μισό χρόνο η θερμοκρασία βρίσκεται πάνω από 30c.

Φανταστείτε ότι όλο τον Νοέμβριο το βγάλαμε με κοντομάνικα.

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Όσοι έχετε MacBook δοκιμάστε να φορτίσετε το iPhone στην USB του. Φορτίζει πολυ γρήγορα.

Επίσης αν το βάλετε στην πρίζα γύρω στο 50% ανεβαίνει σε ελάχιστο χρόνο.

Ποιο Νοέμβριο μου λες εδώ στολίζουμε δέντρο με AC, σήμερα το πρωί είδα 20°C στο αυτοκίνητο και αντατρίχιασα χαχαχα!!!!

Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι δροσερό, μόνο λίγο ζεσταίνεται όταν φορτίζει και ταυτόχρονα το σκαλίζεις αλλά πάλι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και εννοείται έχω το "ζεστο" τσιπ... Επιβεβαιώνω ότι στο iMac που έχω φορτίζω όντως γρήγορα από το usb του, επίσης από το φορτιστή του ipad παίρνει πολύ ρεύμα και φορτίζει γρήγορα αλλά σπάνια θα το φορτίσω μέσα στην μέρα, με βγάζει για πλάκα... χθες το έλιωσα και έπεσα για ύπνο με 25% μία το βράδυ οπότε πραγματικά το βλέπω στα ίδια επίπεδα με το 6plus. Ξαναλέω ότι πλέον λειτουργεί υποδειγματικά, δεν το πιστεύω ότι βρίσκω σε εφαρμογές τρίτων τα πράγματα εκεί που τα άφησα (google maps, ebay, dolphin, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταμάτησα να το αφήνω το βράδυ στην πρίζα.

Αν πρόκειται για φυσιολογική μέρα παίρνει την δόση του στο αυτοκίνητο ένα οσω ακούω μουσική συνδεδεμένο στην USB του car stereo και μετα στο γραφείο το συνδέω με το Mac να ξεφορτώσω τις φωτο της προηγούμενης μέρας στο Photo app. Το αφήνω να πάει στο 80% και ξανά μουσική στην επιστροφή.

 

Ευθύμη το καλό ειναι πλέον ότι με το iOS 9 βελτιώθηκε πολυ η ταχύτητα που απαιτείται για βασικές λειτουργίες. Παλαιότερα για να μεταφέρεις ένα attachment εκεί που θες έπρεπε να κανεις σωρεία ενεργειών.

 

Τώρα με τον καταπληκτικό mail client Spark, το Dropbox, το Evernote και το Windows Office κάνω τα πάντα ακαριαία όπως και στο android.

Περίμενε χρόνια τις αλλαγές που έγιναν πέρυσι και φέτος για να ξαναγυρίσω σε iPhone.

 

Περιμένω ένα foul screen tempered glass.

Θήκες έχω αρκετές αλλα επεκράτησαν 2.

Η γνήσια δερμάτινη και μια διαφανή της nillkin πολυ λεπτή σε smoke χρώμα για να μην κιτρινίζει.

Δεν προσφέρει σοβαρή προστασία στις πτώσεις αλλα έχει καταπληκτικό grip που δεν αφήνει την συσκευή να γλιστρήσει.

Δεν δίνει όμως όγκο και επιτρέπει την χρήση μ ένα χερι.

 

Αν διέθεται την σμίκρυνση της οθόνης όπως στο Note 5 θα ήταν τέλειο για το ένα χερι.

Καιρός να αντιγράψουν κάποια πράγματα από την Sammy.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά μεταξύ των chipsets και ειδικά στο smoothness όπου δεν είναι δα και task με βαριά γραφικά κτλ..

 

 

Κι όμως το 6s έβηχε σε σχέση με το plus που έχω τώρα. Δεν ξέρω αν οφείλεται ότι ήταν σην 9.1 ή επειδή τα έπαιξε η μητρική του πολυ πιθανόν να ήταν προβληματική συσκευή.

Δεν ξέρω αν φταίει η μεγάλη οθόνη του plus και το μάτι έχει καλύτερη εικόνα αλλά overall εγώ βλέπω ότι δουλεύει πολύ καλύτερα και ξεμπουκωτα!

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Υπαρχει καποια ρυθμιση για να κανω την ενταση του ηχου ιδια για τα παντα; Να μην εχει δηλαδη η καθε εφαρμογη τη δικη της ενταση; Καποιες φορες π.χ. ενω εχω την ενταση στο τερμα, το messenger την εχει στο 2 ας πουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...