Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα, και η αντικατάσταση γίνεται με καινούργιο ή με refurbished;

 

6S refurbished απο τωρα δε νομιζω να παιζει κιολας (ρωτησα ενα φιλο σε καταστημα και μου ειπε οτι το δικο του το αλλαξαν με νεο) Σε λιγο καιρο ομως θα ναι σιγουρα refurbished.

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

6S refurbished απο τωρα δε νομιζω να παιζει κιολας (ρωτησα ενα φιλο σε καταστημα και μου ειπε οτι το δικο του το αλλαξαν με νεο) Σε λιγο καιρο ομως θα ναι σιγουρα refurbished.

 

Υπαρχει περιπτωση να το επισκευασουν αντι να μου δωσουν καινουργιο; Ποια ειναι η πολιτικη της apple σε τετοια θεματα;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να το επισκευασουν αντι να μου δωσουν καινουργιο; Ποια ειναι η πολιτικη της apple σε τετοια θεματα;

H apple ποτέ δεν φτιάχνει κινητά. Τα αντικαθιστά με refurbished. Τώρα στην περίπτωση του 6s δεν ξέρω αν έχουν ήδη refurbished ή θα πρέπει να σου δώσουν καινούργιο. Θα σου πουν οι ίδιοι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να το επισκευασουν αντι να μου δωσουν καινουργιο; Ποια ειναι η πολιτικη της apple σε τετοια θεματα;

 

Οι ελαττωματικές συσκευές γυρνάνε πίσω στην εταιρία περνάνε από τεστ αλλάζουν πάντα μπαταρία και ότι άλλο χρειαστεί και δίνονται πίσω σε άλλον κάτοχο ως refurbished. Λογικά έχουν δικό τους χρόνο διάγραμμα πχ μέχρι δυο μηνών δίνουν καινούργιο.

Όμως το δικό σου να επισκευαστεί και ειδικά εδώ Ελλάδα αποκλείεται.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οι ελαττωματικές συσκευές γυρνάνε πίσω στην εταιρία περνάνε από τεστ αλλάζουν πάντα μπαταρία και ότι άλλο χρειαστεί και δίνονται πίσω σε άλλον κάτοχο ως refurbished. Λογικά έχουν δικό τους χρόνο διάγραμμα πχ μέχρι δυο μηνών δίνουν καινούργιο.

Όμως το δικό σου να επισκευαστεί και ειδικά εδώ Ελλάδα αποκλείεται.

 

Θα το στείλω αύριο με την courier στην isquare και ελπίζω να μου το αντικαταστήσουν σύντομα. :confused:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

στα 6s εχουμε 4g+ αλλα σαν ένδειξη δεν το εχω δει ποτε .το εχει δει καποιος η η apple το λεει και αυτο 4g ?
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

στα 6s εχουμε 4g+ αλλα σαν ένδειξη δεν το εχω δει ποτε .το εχει δει καποιος η η apple το λεει και αυτο 4g ?

 

σε speedtest εχω δει 120 download με το 6s να γράφει 4G. Πάντως στην Αμερική έχω δει και LTE που εδώ δεν το έχω δει, επομένως μπορεί να είναι θέμα δικτύου και όχι 6s.

Link to comment
Share on other sites

σε speedtest εχω δει 120 download με το 6s να γράφει 4G. Πάντως στην Αμερική έχω δει και LTE που εδώ δεν το έχω δει, επομένως μπορεί να είναι θέμα δικτύου και όχι 6s.

 

ναι το πως το γραφει ειναι θεμα δικτύου δηλαδή 4g = lte .αλλα 4g+ η lte+ δεν εχω δει να γραφει παρολου που εχει ταχύτητες +.πχ. στο samsung s6 εχω δει να γραφει 4g+.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω με τη γραμμή υποστήριξης της apple να δώ τί θα μου πεί και μετά αναλόγως θα το πάω στο κατάστημα που το πήρα...

 

Γνωρίζετε μήπως πως γίνεται η διαδικασία αντικατάστασης; δηλαδή γίνεται αμέσως; το στέλνουν στην isquare να το ελέγξουν και μετά σου το εγκρίνουν; απαιτεί πολύ χρόνο;

Γενικότερα γνωρίζετε κάτι;

 

Βασικά για να γλυτωσεις αρκετό χρόνο πήγαινε ο ίδιος στην info quest με το τηλέφωνο σου ( εννοειτε κουτί / χαρτιά) κάνε επί τόπου την ενημέρωση του προβλήματος σου και αυτοί θα σε ενημερώσουν. Βασικά γλυτώνεις τον χρόνο πήγαινε / έλα η συσκευή απ το μαγαζί που την πήρες και έχεις άμεση πρόσβαση στην όλη διαδρομή της αντικαταστασης.

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να γλυτωσεις αρκετό χρόνο πήγαινε ο ίδιος στην info quest με το τηλέφωνο σου ( εννοειτε κουτί / χαρτιά) κάνε επί τόπου την ενημέρωση του προβλήματος σου και αυτοί θα σε ενημερώσουν. Βασικά γλυτώνεις τον χρόνο πήγαινε / έλα η συσκευή απ το μαγαζί που την πήρες και έχεις άμεση πρόσβαση στην όλη διαδρομή της αντικαταστασης.

Καλό κουράγιο.

 

Απο Ηράκλειο που μένω και όπου το έχω αγοράσει το έστειλα κατευθείαν στην isquare στην Αθήνα. Νομίζω πως κι έτσι γλίτωσα χρόνο.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδες συμβαινει κατι περιεργο με το 6S μου. Βλεπω παρα πολυ συχνα το βελακι του gps ενεργοποιημενο πανω δεξια χωρις να χρησιμοποιω καποιο προγραμμα που να θελει gos Στο 6S Plus που ειχα δε συνεβαινε κατι τετοιο με τα ιδια ακριβως apps.

Βεβαια δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στην καταναλωση μπαταριας...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες συμβαινει κατι περιεργο με το 6S μου. Βλεπω παρα πολυ συχνα το βελακι του gps ενεργοποιημενο πανω δεξια χωρις να χρησιμοποιω καποιο προγραμμα που να θελει gos Στο 6S Plus που ειχα δε συνεβαινε κατι τετοιο με τα ιδια ακριβως apps.

Βεβαια δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στην καταναλωση μπαταριας...

Οπως και να είναι , κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το gps......πήγαινε στο απόρρητο και θα δείς οτι κάποια εφαμογή απαιτεί να δουλέυει ΠΑΝΤΑ το gps.....τσέκαρε μια μια και θα δείς οτι κάποια θα εναι συμμαδεμένη στο ΠΑΝΤΑ....κάνε την στο οταν χρησιμοποιείται η εφαρμογή..κάτι τετοιο γίνεται.Εμένα μου το εκανε στο ONEDRIVE επειδη ηταν τσεκαρισμένο το ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να είναι , κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το gps......πήγαινε στο απόρρητο και θα δείς οτι κάποια εφαμογή απαιτεί να δουλέυει ΠΑΝΤΑ το gps.....τσέκαρε μια μια και θα δείς οτι κάποια θα εναι συμμαδεμένη στο ΠΑΝΤΑ....κάνε την στο οταν χρησιμοποιείται η εφαρμογή..κάτι τετοιο γίνεται.Εμένα μου το εκανε στο ONEDRIVE επειδη ηταν τσεκαρισμένο το ΠΑΝΤΑ.

 

Μονο ο καιρος ειναι στο παντα! Ολα τα αλλα ειναι ή when using ή κλειστα!

Εκλεισα και τον καιρο αλλα παλι εχει το βελακι...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω οσοι αγορασαν το 6s απο το 6 που ειχαν αισθανονται οτι αγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;αντιλαμβανονται την διαφορα μεταξυ τους στην πραξη; Εχω την δυνατοτητα αντικαταστασης του 6 με 6s και θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω οσοι αγορασαν το 6s απο το 6 που ειχαν αισθανονται οτι αγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;αντιλαμβανονται την διαφορα μεταξυ τους στην πραξη; Εχω την δυνατοτητα αντικαταστασης του 6 με 6s και θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!

 

Παρότι δεν έχω αγοράσει το νέο iPhone όντας κάτοχος του iPhone 6, το έχει άνθρωπος στο γραφείο και το έχω επεξεργαστεί. Δεν με έπεισε για να προχωρήσω στην αγορά του μέχρι στιγμής, παρότι έχει πολλές αλλαγές συνοπτικά παρουσιάζονται στο video.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=aBYWGjIzvyw[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω οσοι αγορασαν το 6s απο το 6 που ειχαν αισθανονται οτι αγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;αντιλαμβανονται την διαφορα μεταξυ τους στην πραξη; Εχω την δυνατοτητα αντικαταστασης του 6 με 6s και θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!

 

Βελτιώσεις σε κάμερες επίσης προσθήκη λειτουργίας 3D Touch που είναι καθαρά προσωπικό αν σου είναι χρήσιμη και επίσης 2g ram που εμένα προς το παρών μου είναι άχρηστα γιατί δεν έχω πρόβλημα με το 1gb του 6αριου.

Μικρό βελτιώσεις επίσης σε άλλους τομείς πχ wifi επεξεργαστή και λοιπά. Τα γνωστά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω οσοι αγορασαν το 6s απο το 6 που ειχαν αισθανονται οτι αγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;αντιλαμβανονται την διαφορα μεταξυ τους στην πραξη; Εχω την δυνατοτητα αντικαταστασης του 6 με 6s και θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!

 

Φυσικα και αξιζει η αγορα του σε σχεση με το απλο.

Πρωτα απο ολα εχει 2gb ram που σημαινει οτι ξεχνας τα reloads σε safari και apps, καλυτερη καμερα που τραβαει και 4k, 3D touch που οταν το μαθεις ειναι φοβερο και καλυτερη αυτονομια!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώσεις σε κάμερες επίσης προσθήκη λειτουργίας 3D Touch που είναι καθαρά προσωπικό αν σου είναι χρήσιμη και επίσης 2g ram που εμένα προς το παρών μου είναι άχρηστα γιατί δεν έχω πρόβλημα με το 1gb του 6αριου.

 

Μικρό βελτιώσεις επίσης σε άλλους τομείς πχ wifi επεξεργαστή και λοιπά. Τα γνωστά.

 

 

Δεν είναι αντικειμενικές οι απόψεις σου Τάσο.

Το 3D δίνει άμεση πρόσβαση σε πολλές βασικές λειτουργίες που επαναλαμβάνουμε όλη μέρα.

Σίγουρα δεν χρειάζεται σε όλες τις εφαρμογές αλλα σε κάποιες αποδεικνύεται πολυ χρήσιμο.

 

Πάμε τώρα στο σημαντικότερο που είναι τα 2γιγα ραμ.

Εκεί δεν πείθομαι με τίποτα γιατι ξέρω πολυ καλά πως αντιδρά το iPhone.

Δεν θα δεις την μεγάλη διαφορά σε βιντεάκια που ξεκινούν από restart να ανοίγουν εφαρμογές για να δουν σε ποια συσκευή ανοίγουν πιο γρήγορα.

Η τεράστια διαφορά θα φανεί έντονα μετα από κάποιες ώρες χρήσης.

 

Στα προηγούμενα iPhone πέφτουν γρήγορα οι χρόνοι ανοίγματος εφαρμογών καθώς αρχίζει πολυ νωρίς να ζητά ραμ από την inactive σε κάθε άνοιγμα νέας. Συνεπώς κλείνουν νωρίς οι παλαιότερες για να εξασφαλιστεί μνήμη όποτε έχουμε καθυστέρηση όταν τις χρειαστούμε ξανά αφού ξεκινούν από την αρχή.

Άσε τα crash λόγο έλλειψης ραμ που φαίνεται στα report.

 

Το θέμα της ραμ ήταν πονεμένη ιστορία από την εποχή του 5 & 5s.

Θυμάμαι ποσό μ εκνεύριζε στο 5s μου το οποίο μάλιστα έτρεχε iOS 7, πολυ ελαφρύτερο από το 9.

 

Το 6s είναι το πιο ολοκληρωμένο iPhone όλων των εποχών γιατι δεν πάσχει σε σημεία που έχουν σχέση με την άψογη λειτουργία.

 

Ναι μεν δεν είναι ανάλυση αυτή για οθόνη συσκευής 800 ευρώ και η κάμερα θα μπορούσε να έχει καλύτερης ποιότητας αισθητήρα, αλλα δεν κολλά πουθενά ότι και να κανεις, όσες εφαρμογές και να ανοίξεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω οσοι αγορασαν το 6s απο το 6 που ειχαν αισθανονται οτι αγορασαν το ιδιο τηλεφωνο;αντιλαμβανονται την διαφορα μεταξυ τους στην πραξη; Εχω την δυνατοτητα αντικαταστασης του 6 με 6s και θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!

 

 

Ίδιο τηλέφωνο φίλε δυστυχώς. Εγώ τ έχω μετανιώσει κ το πήρα σε ίδιο χρώμα. Είναι πιο χοντρό έχει χαμηλότερη ένταση ήχου και χαμηλότερη ένταση οθόνης. Προς το χειρότερο δηλαδή. Το 3D Touch άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

The salat βλέπεις από κάτω σου έχει αλλη άποψη. Άρα είναι αντικειμενικό αν κάποιος χρειάζεται τα 2bg ram και το 3D Touch.

Δεν λέμε ότι κακώς τα έβαλαν αλλά υπάρχει μια ερώτηση που λέει αξίζει η μετάβαση από το 6 στο 6s? Και για την χρήση που κάνω λέω όχι δεν αξίζει. Προς το παρών. Πιο μετά που θα βαραίνει το σύστημα θα αξίζουν τα 2gb

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ραμ δεν υπάρχει στην χρήση που κάνω, εκτός και αν δουλεύεις μόνο με OEM.

 

Το αν αξίζει η μετάβαση όντως είναι θέμα απαιτήσεων και της τακτικής που έχει καθένας στην εκάστοτε ανανέωση.

Τις περισσότερες φορές χάνεις λιγότερα αν κρατήσεις το αρχικό μοντέλο 2 χρόνια.

Με αυτή την λογική και εφόσον δεν έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις το κρατάς.

 

Στην περίπτωση του 5s ήταν πολυ πιο εύκολο να αποφασίσει κάποιος να μην πάει στο s.

 

Επίσης το S το κρατάς πιο δύσκολα δεύτερη χρόνια γιατι είναι πλέον παλαιό design.

Άρα η λογική λέει ότι κρατάς το 6 και πας στο 7 day one.

Είναι κάτι που σκοπεύω να εφαρμόσω από την επόμενη χρόνια.

Θα σταματήσω να αγοράζω την σειρά s και θα προσπαθήσω να κρατάω 2 χρόνια την συσκευή μου

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μονο ο καιρος ειναι στο παντα! Ολα τα αλλα ειναι ή when using ή κλειστα!

Εκλεισα και τον καιρο αλλα παλι εχει το βελακι...

 

Και στις υπηρεσιες συστηματος ειδες;

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Και στις υπηρεσιες συστηματος ειδες;

 

Βρηκα τι ηταν...

Στις υπηρεσιες συστηματος απενεργοποιησα το compass calibration και το mobile network search και ησυχασα! :D

Μου πηρε λιγο χρονο γιατι επρεπε να τα δοκιμαζω ενα-ενα και να περιμενω!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τι ηταν...

Στις υπηρεσιες συστηματος απενεργοποιησα το compass calibration και το mobile network search και ησυχασα! :D

Μου πηρε λιγο χρονο γιατι επρεπε να τα δοκιμαζω ενα-ενα και να περιμενω!

 

Δίπλα έχει ένα τριγωνάκι σε όσα άνοιξαν την τοποθεσίας.

Εγώ αφήνω μόνο το εύρεση iPhone τα αλλά όλα δεν μου χρειάζονται.

Η ζώνη ώρας επίσης ανοίγει συνέχεια.

Επίσης η δικτύωση wifi. Εμένα μου είναι άχρηστα αυτά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα έχει ένα τριγωνάκι σε όσα άνοιξαν την τοποθεσίας.

Εγώ αφήνω μόνο το εύρεση iPhone τα αλλά όλα δεν μου χρειάζονται.

Η ζώνη ώρας επίσης ανοίγει συνέχεια.

Επίσης η δικτύωση wifi. Εμένα μου είναι άχρηστα αυτά

 

Ακριβως κι εγω αυτο αφησα μονο.

Τελικα το μοβ βελακι σου δειχνει ποια υπηρεσια χρησιμοποιησε προσφατα το gps!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...