Jump to content

TV/FM tuner


Phoenix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα, θελω να μου πρωτεινετε καποια καρτα pci

για stereo fm αν εχει και rds καλυτερα

και tv (επισης stereo) που να εχει καποιο τσιπακι να παιζει filmnet

(με προγραμμα) μιας και μονο λιγα το καταφερνουν.

 

Αν ξερεται καποιο με καλη ληψη και καλη εικονα πειτε μου.

 

Τιμες γυρο στα 50ε δεν εχουν;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Yparxoun polles kartes p.x

 

Pinnacle studio pctv stereo ( 75e )

Hauppauge win tv pci + radio ( 86e )

PixelView Play TV Pro + radio ( 43e )

Crypto PCI ( 55e )

Live View Prime 30 FM PCI ( 33e )

 

Tora gia RDS den exo akousei pouthena. Gia na deis filmnet prepei na exeis chipaki Bt878 i Bt879. Fysika kamia etairia de dinei software gia na deis paranoma sindromitika kanalia. Xreiazesai ena extra programmataki.

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα και εγώ παλιά για RDS και η μόνη κάρτ απου βρήκα ήταν αυτή (βέβαια είναι ακριβούτσικη )

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Phoenix (18 Δεκ. 2004 , 00:39)

 

Μη λεμε γιατι υπαρχουν "προηγουμενα" ;; λολ (δεν καταλαβα)

 

Όχι, απλά ο μαναδικός νόμιμος τρόπος να παρακολουθείς το filmnet είναι με τον αποκωδικοποιητή και την ανάλογη συνδρομή που μπορείς να αγοράσεις. Οπότε συζητήσεις για να παρακαμφθεί αυτό, δεν επιτρέπονται ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος wildcat_m (18 Δεκ. 2004 , 15:00)

 

Παιδιά εχω την κάρτα Pinnacle studio pctv pro και δεν μπορώ να βρώ drivers gia xp ξέρει κάποιος που θα τους βρώ? (οχι το software μονο drivers) ευχαριστώ!

 

Έχεις p.m ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την PixelView Play TV Pro + radio και μισο την στιγμη που την αγορασα . ολα τα κανει μετρια . αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι το αθλιο software :(
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτησουλα για να μην ανοιγουμε καινουργια θεματα?

λοιπον εχω το win fast tv usb2 και τα προβληματα μου ειναι τα εξης...

δεν μπορω να βαλω χρωμα στα καναλια που πιανω και το βασικοτερο δεν εχω ηχο....

στις οδηγιες λεει να συνδεσω το καλωδιο ηχου ειτε με τα ηχεια ειτε με την καρτα ηχου μου...

επαιξα με τα καλωδια αλλα τζιφος.

τα ηχεια που χρησιμοποιω ειναι τα 5.1 alcatec lansing και η καρτα ηχου που εχω ειναι απο την motherboard...... παιζει κανα ρολο αυτο στο οτι δεν μπορω να πετυχω ηχο??

εχει κανεις την αναλογη συσκευη να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Για το χρωμα των καναλιων δοκιμασε να επιλεξεις εκει που σε ρωταει σε ποια χωρα βρισκεσαι την Γερμανια αντι για την Ελλαδα!! Για καποιο λογο στις καρτες τηλεοραση την Winfast οι ρυθμισεις για την χωρα μας ειναι λιγο λαθος...! Οσο για τον ηχο θα πρεπει να συνδεσεις το καλωδιο που "βγαζει" τον ηχο απο την καρτα τηλεορασης στο line-in της καρτας ηχου (ας ειναι και αυτη της μητρικης) και δες να ξε-τικαρεις το mute απο το line-in στις ρυθμισεις των ηχων σου! Αυτα μου ερχονται στο μυαλο... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (21 Δεκ. 2004 , 02:00)

 

Για το χρωμα των καναλιων δοκιμασε να επιλεξεις εκει που σε ρωταει σε ποια χωρα βρισκεσαι την Γερμανια αντι για την Ελλαδα!! Για καποιο λογο στις καρτες τηλεοραση την Winfast οι ρυθμισεις για την χωρα μας ειναι λιγο λαθος...! Οσο για τον ηχο θα πρεπει να συνδεσεις το καλωδιο που "βγαζει" τον ηχο απο την καρτα τηλεορασης στο line-in της καρτας ηχου (ας ειναι και αυτη της μητρικης) και δες να ξε-τικαρεις το mute απο το line-in στις ρυθμισεις των ηχων σου! Αυτα μου ερχονται στο μυαλο... ;)

 

thanks για την απαντηση θα τα δοκιμασω να δω....

οσο για τον ηχο sorry αν οι ερωτησεις ειναι χαζες αλλα ειμαι ανιδεοςς σε αυτα...

λοπον περνω το καλωδια "audio out" απο την καρτα tv και το βαζω που ακριβως???

η καρτα ηχου μου εχει τρεις τρυπουλες(δεν μου ρχεται αλλη λεξη τωρα) και τα 3 ειναι πιασμενα απο τα ηχεια....

εκει ειναι που μπερδευομαι....

(ελπιζω να με καταλαβες...)

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια απο τα ηχεια? Χμμμ... Και εμενα εχει 3 υποδοχες, μια ροζ, μια πρασινη, και μια γαλαζια!! Σε εμενα η γαλαζια ειναι το line-in!! Για δοκιμασε να βαλεις το καλωδιο απο το audio out στην γαλαζια υποδοχη και πες μας τι γινεται...?!
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα με το χρωμα τα καταφερα....

εβγαλα ακρη....

με τον ηχο τιποτα....

δοκιμασα και αυτο με το μπλε αλλα....

ρε αυτο που ειπες σχετικα με το mute κτλ απο που το ρυθμιζεις???

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα καταφερα!!!!!!

με την καρτα τιποτα εβαλα ομως το καλωδιο στο βισμα που ειχε για ηχειακι το ενα απο τα 5 ηχεια μου και δουλεψε!!!!!!!!!

thanks για τις απαντησεις και για την βοηθεια να στε ολοι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freddaras (21 Δεκ. 2004 , 02:32)

 

παιδια τα καταφερα!!!!!!

με την καρτα τιποτα εβαλα ομως το καλωδιο στο βισμα που ειχε για ηχειακι το ενα απο τα 5 ηχεια μου και δουλεψε!!!!!!!!!

thanks για τις απαντησεις και για την βοηθεια να στε ολοι καλα....

 

στο βισμα που ειχε για ακουστικα ηθελα να πω......

:o :o

Link to comment
Share on other sites

παιδες ολα ενταξει με το χρωμα ολα ενταξει με τον ηχο αλλα τωρα εχω ακομη ενα προβληματακι....

οτιδηποτε γραφω σε βιντεο παιζει η εικονα αλλα δεν εχω ηχο.....(μονο ομως οταν βλεπω το αρχειο που εχω "γραψει"...)

εδω παλι τι γινεται γνωριζει κανεις???

θα με τρελανει το μηχανημα......

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικοτητα αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου τρελο!!! Ειναι απολυτα λογικο...

Βασικα ο υπολογιστης σου ΔΕΝ δεχεται ηχο απο την καρτα τηλεορασης με αποτελεσμα οταν κανει την εγραφη να καταγραφει μονο την εικονα... Ο λογος για τον οποιο δεν δεχεται ηχο ειναι γιατι εσυ επελεξες ο ηχος να πηγαινει απ'ευθειας απο την καρτα τηλεορασης στα ηχεια, ενω κανονικα ο ηχος θα επρεπε να πηγαινει απο την καρτα τηλεορασης στο Pc μεσω της υποδοχης line-in και μετα μεσω του υπολογιστη στα ηχεια!!!

Για να διορθωσεις αυτο το προβλημα πρεπει οπωσδηποτε να βρεις την υποδοχη line-in που εχει ο υπολογιστης σου... Ψαξε για μια γαλαζια υποδοχη πισω απο το κουτι του υπολογιστη, διπλα ακιβως απο τα βισματα των ηχειων σου!! Δυστυχως δεν γνωριζω πως λειτουργουν τα ηχεια 5.1 και ετσι δεν ξερω αν θα επρεπε να ειναι και οι τρεις υποδοχες κατηλημενες!! Ψαξε μηπως υπαρχουν και τιποτα ακομα υποδοχες εκει διπλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

επίσης πρέπει να ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις capturing και να δηλώσεις οτι ήχο θα πέρνεις από την κάρτα ήχου ή από την κάρτα τηλεόρασης - δοκίμασε το. Εγώ που έχω περάσει τον ήχο στην κάρτα ήχου με το line in, έχω δηλώσει ήχο απο εκεί αλλιώς δεν έπαιζε.
Link to comment
Share on other sites

Πολλές κάρτες tv έχουν και εσωτερική έξοδο ήχου. Αυτή μπορείς να τη συνδέσει εσωτερικά στο auxiliary που έχουν αρκετές κάρτες ήχου (πάλι εσωτερικά). Όποια είσοδο και να διαλέξεις πάντως (line in, auxiliary) θα πρέπει να κάνεις τη σχετική ρύθμιση: Control Panel --> Sounds and Audio Devices --> Volume --> Device Volume --> Advanced... --> (ανοίγει το Play Control) Options --> Properties --> Adjust Volume for --> διαλέγεις το Recording --> φροντίζεις να είναι επιλεγμένo αυτό που σε ενδιαφέρει από τον κατάλογο (π.χ. line in) και στο Record Control που εμφανίζεται το διαλέγεις με το σχετικό checkbox.
Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου!!!!!!

παιδια εβγαλα τα 5.1 ηχεια και εβαλα τα παλια....

λοπον επαιξα με τα καλωδια αλλα ηχος γιοκ...

τωρα εχω εναν συνδιασμο με τον οποιο βγαινει καποιος ηχος απο τα καναλια αλλα ηχος βουιτου... το θεμα ειναι οτι καθε φορα που αλλαζω καναλι αλλαζει και το βουιτο... (βουιτο οπως ειναι η tv οταν εχει χιονια...)οποτε κατι τρεχει εδω.... μηπως παιζει κατι αλλο?

εχω αρχισει να σκεφτομαι πολλα,να φταιει το καλωδιο(αλλα γιατι?) το SP2?(μεχρι και το format σκεφτομαι)...

δεν ξερω αλλα αρχισα να κουραζομαι με το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τωρα μου εγινε το εξης τρελο....

γυρισα στο greece settings εχασα το χρωμα αλλα μου γυρισε ο ηχος(πολυ χαμηλα ομως) :wacko: :wacko: :wacko:

ολα αυτα με τα απλα ηχεια!!!! με τα 5.1 τιποτα....

τι γινεται ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

εχωντας τελικα το audio in της tv στην κεντρικη τρυπουλα εχω ηχο τελικα και χρωμα(με καποια αλλη χωρα) αλλα ο ηχος μολις που ακουγεται....(το χω στο τερμα για να ακουσω κατι...) μηπως δεν ειναι συμβατη η καρτα ηχου(τι αλλο να ρωτησω??)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...