Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η μνήμη ειναι μικρή, πολλες φορές ο chrome ή αλλες εφαρμογές κρασαρουν όταν πας να φορτώσεις πχ πολλές φωτογραφίες ή πολλές σελίδες μαζί...

 

Δυστυχώς το νεξους θα έρθει με τιμή 480 ευρώ, τώρα κοιτάζω το z3 compact και το iphone6...

 

Επειδή έχω το 5 δεν κρασάρει ποτέ ούτε ο Chrome ούτε το τηλέφωνο γενικά. Μόνο η κάμερα και αυτό γινόταν κυρίως με την 5.0.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο μιας και αυτό συμβαίνει και στο iphone 5c και στο ipad mini 2 που έχω στον chrome και στο facebook messangeer όταν τα ζορίζω, παρόλα αυτά θα συνεχίσω με το sony z3 compact vs iphone 6

 

Θετικά z3 compact:

1) 350ε καινουριο με εγγύηση 2 χρόνια

2) magnetic charger (δεν χρειάζεται να ανοίγεις κανενα καπάκι για να το φορτίζεις)

3) compact μεγεθος

4) σε διαφορα συγκριτικά μπαταρίας χρόνος χρήσης οθονης 6 ώρες + (το galaxy s4 σπάνια πάει πάνω απο 3-4 ώρες σε μια μέρα)

5) radio fm

6) memory slot

 

Αρνητικά z3 compact:

1) ποιότητα οκ αν εξερέσουμε το πίσο μέρος ότι ειναι γυαλί και σπάει για πλάκα

2) όχι απευθείας υποστήριξη google

3) παλιά σειρά επεξεργαστών με μόνο 1 cpu, τα καινούρια έχουν 2 cpu

 

θετικά iphone 6

1) υποστήριξη apple

2) λειτουργικό

3) η μπαταρία δεν αδειάζει χωρίς λόγο

 

Αρνητικά iphone 6

1) γλυστράει στο χέρι

2) μικρή ram

3) no radio fm

4) no memory slot

5) περιορισμοί λειτουργικου / λειτουργιών

 

οπότε η ερώτηση ειναι καινουριο z3 compact ή μεταχειρισμένο iphone 6 ?

 

Ισως είναι η τελευταία φορά που θα δοκιμάσω ξανα android συσκευή όποια και αν είναι, αυτό το θέμα με την μπαταρία να αδειάζει απο το πουθενά με νευριάζει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον κάτι δεν είπα καλά εννοούσα το nexus5 ότι δεν έχει θέμα με κολλήματα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το z3c λόγω και εγγύησης και κατάστασης. Το να σου αδειασει η μπαταρία εγώ τουλάχιστον το είχα με την ics και μάλιστα τις πρώτες εκδόσεις.

 

Από κει και πέρα το θέμα των υλικών το μετράω μόνο αν δεν βάλεις καμία συσκευή σε θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μαλλον δεν θα σε βοηθησω ιδιαιτερα..πριν παρετησεις το ανυροιντ να κανρις μια μεταβαση απο htc.ισως καλυτερη υλοποιηση αντροιντ και απο την ιδια την google
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε το Α5 σε λευκό !! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

.......Ψαχνω λοιπον ενα κινητο περιπου 180-250 €

 

1)5" οθονη, να υποστηριζει ελληνικο μενου android

2) να εχει καλη καμερα min 8mp και 3mp μπροστα

3) να ειναι σχετικα γρηγορο

4) να ειναι 4g

5) να εχει αξιοπρεπη μπαταρια

Η κύρια χρηση θα ειναι φωτογραφιες - internent fb - ημερολογιο και κανενα παιχνιδι για να περναει η ωρα.

Παρακαλω βοηθηστε γιατι αυτο που εχει μετραει μερες και καταλαβαινετε ( οσοι εχετε γυναικες) τι εχω να τραβηξω ............:cry::cry:

 

Φίλε αυτό που ψάχνεις είναι το Samsung Galaxy A5 ! :cool:

Τιμές εδώ ---> http://www.skroutz.gr/s/6003622/Samsung-Galaxy-A5-16GB.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το Νοτe 4 στο μονο που υπερεχει ειναι οτι εχει επεκταση μνημης.. ? το S6 εχει οντως καλυτερο επεξεργαστη, καλυτερη καμερα μονο που στη πραξη (εμπειρια χρησης) δεν κανει και μπαμ το ποσο καλυτερος ειναι.. αλλα να μαθουμε και τα αλλα πολλα... εχει Spen και δε το ξερουμε ισως..?

 

Παμε παρακατω.. πολυ δυνατες συσκευες και οι 2 φυσικα. Ειναι καθαρα θεμα χρησης και τι ζητας απο μια συσκευη. Αν θες κατι εντυπωσιακο στο ματι, ευκολο στη χρηση με το ενα χερι και σου αρκει ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος παρε το S6. Αν θες unlimited σχεδον αποθηκευτικο χωρο, την μεγαλυτερη μπαταρια, την μεγαλυτερη οθονη, το Spen και να κανεις σχεδον οτι σου ρθει στο μυαλο απο το κινητο τοτε πηγαινε στο Νοte. Καμερες πολυ καλες και τα 2 με προβαδισμα στο S6 αλλα και το Note τα παει εξαιρετικα. Να ξερεις μονο οτι αν πας σε Νοte μετα οτιδηποτε κατω απο 5,5 σου φαινεται....μικρο. :lol:

 

Ωπα ρε φιλε δεν σου θιξαμε το κινητό... Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν είναι καλό το note ίσα ίσα το θεωρώ πολύ καλό κινητό απλά στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι σε αυτά που ζητάει είναι καλύτερο το S6 διότι είναιπιο καινούργιο συνεπώς θα του κρατήσει και περισσότερο αφού έχει καλύτερο επεξεργαστή!! Και για να μην λες ότι τα σνομπαρω galaxy note 3 έχω και ξέρω το spen από πρώτο χέρι!! Και η κάμερα για μένα όσο καλύτερη τόσοτο καλύτερό!!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην αναζητηση συσκευης θελω κατι δυνατο μετα το πειραμα με την leagoo και το elite2 που ειναι καλό σε θεμα ταχυτητας κ προβολης βιντεο.. θέλω εναν δυναμιτη... που να μν χρειαστει αλλαγη για 1.5 με 2 χρονια... δωστε μου τα φωτα σας
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ! Είμαι ανάμεσα στα δυο αυτά κινητά ...

Κοιτάζοντας εδω : http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6434&idPhone2=6849

παρατηρώ πως είναι περίπου τα ίδια ! Εσείς τι λετε; οι διαφορές που εντοπίζω. . . . . .

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι...

Έχεις δει από κοντά , έχεις βάλει στην παλάμη σου το Note 4 ; :rolleyes:

 

Όχι πως το S6 είναι μικρό αλλά πιστεύω πως το Note 4 είναι πολύ μεγάλο !

Και οι δύο συσκευές είναι πάρα πάρα πολύ καλές !!

Κράτα και τα δύο στα χέρια σου και αποφάσισε... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον προς τα εκει παμε.. και επειδη στο "gold" που ηθελε το βαρανε στο skroutz, μαλλον το λευκο θα παρουμε..

Αχ αυτες οι selfie.. Αντι να παρει την κινηταρα, μας φαγαν τα 5mpx μπροστα

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας..

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Χωρίς να έχω δει από κοντά το lenovo και χωρίς να το πιάσω στα χέρια μου θα σου πω απλά την γνώμη μου και αν θες φυσικά την ακούς!! Όπως είδα μόλις τώρα το κινητό έχω να πω πολύ δυνατή συσκευή η Lenovo (δεν ήξερα υπήρχε αυτή η συσκευή λίγο μεγάλη για μένα η 6') αλλά από το λίγο που ψάχνομαι και εγώ για κινητό έχω καταλήξει στο LG G4 λόγω καλής κάμερας, αποσπωμεμη μπαταρία και έξτρα αποθηκευτικό χώρο που θέλω και επειδή κάθεται κουφετο στο χέρι μου! Το lenovo έχει 6 ίντσες οθόνη που για μενα είναι πάρα πολλές σε σύγκριση με την 5.5 του G4!! Χωρίς να ξέρω το ένα από τα δύο δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο αλλά σου εύχομαι να επιλέξεις το σωστό!!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Το Motorola Moto G2 εχει πολυ καλή μπαταρια(την καλύτερη στην κατηγορία του)αν και 1.5 έτους μοντελο,25 ευρω παραπάνω απο όσο ζητάς.

http://www.skroutz.gr/s/5427371/Motorola-Moto-G-2nd-Gen-Dual-8GB.html

 

http://www.notebookcheck.net/Motorola-Moto-G2-Smartphone-Review.129140.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ασχοληθείς με καστομιές πας σε οπο. Αλλιώς το Asus είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά πάρτο ευρωπαϊκό για να έχεις πλήρη υποστήριξη 4G.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Λοιπών, διάλεξα το z3 compact.

Οι λόγοι είναι:

1) τιμή

2) μέγεθος

3) Radio

4) memory card

5) Magnet Charge

6) λειτουργίες Android

7) έχω ήδη μια iPhone συσκευή

συσκευή

 

Όσο για το HTC δεν τι έχω σκεφτεί ποτέ για κάποιο λόγο να πάρω συσκευή HTC για κάποιο λόγο δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Τώρα μένει να αποδειχθεί η συνολική ποιότητα του κινητού κυρίως ως προς την μπαταρία και την λειτουργία του Android που με το Galaxie ήταν τόσο χάλια που δεν μπορούσα ούτε μετά από φρέσκο φλασαρισμα της αυθεντικής ρομ να εμπιστευτω ούτε το ξυπνητήρι...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μ την αποψη σ για το g4 γιατι προς τα εκει κλεινω αφου μ εφυγε η καψα με το oneplus2 μετα τα αρνητικα σχολια απο πολλους οσο για το lenovo το εχω δει απο κοντα απλα δεν ασχοληθηκα παρα πολυ μαζι του
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,καταρχήν να σας πω ότι πότε δεν έχω διαλέξει κινητό με βαση την κάμερα γιατι ποτε δεν έβγαζα πολλες φωτογραφίες,αλλα μετα απο το καλοκαιρι ειδα πως είχα πιο πολλές στο κινητό για εκτύπωση παρα στην φωτογραφική μου.δεν θέλω βεβαια να δώσω μια περιουσία (αλλιώς θα πήγαινα κατευθειαν για s6),όποτε έχω τα παρακάτω με τιμές προσφοράς που βρίσκω ιταλια. Αν έχετε και κάτι αλλο να προτείνεται καλος.

 

Lg g3 32g 289 €

Honor 6 290 € (διάβασα οτι έχει πολύ καλή κάμερα )

Hauwei p8 light 199 €

Motorola moto x play 329€

Edited by zirico3
:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το G4 όσο και να έχω παίξει μαζί του είναι μια αλλαγκαριστη συσκευή δεν έχει ζοριστει ποτέ με την χρήση που κάνω (δεν παίζω παιχνίδια).. Είναι στο μέγεθος ενός 5' κινητού αλλά λόγω τον μικρών μπεζελ χωράει 5.5''!! Στα σημαντικά τώρα η πλάτη του κινητού τώρα είναι κυρτη και κάθεται τέλεια στο χέρι, έχει μια πάρα πολύ καλή κάμερα την δεύτερη καλύτερη μετά τα S6 αλλά αν βάζεις μόνος σου iso και οτιδήποτε άλλο (παίρνει λίγο χρόνο αυτο) πραγματικά την σκοτώνει την καμερα του S6!! Έχει αποσπωμενη μπαταρία που με μια δεύτερη μαζί σου (αν κάνεις αρκετή χρήση) κάνει παπάδες!! Έχει απίστευτη οθόνη με πολύ φυσικά χρώματα!! Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω ρωτάμε συγκεκριμένα τι θες και θα χαρώ να σε βοηθήσω!

 

Και κάτι που ξέχασα αν ασχολείσαι με photoshop το κινητό τραβάει φωτογραφίες σε μορφή raw!! Αν ξέρεις από photoshop κατάλαβες!!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το ολοκληρωμενο πακετο βασικα δεν θελω να με κρεμασει πουθενα πχ το elite 2 π εχω τωρα σε θεμα ταχυτητας ειναι αψογο κ σε μπαταρια αφου μ βγαζει απο 32 εως 48ωρες με καλη χρηση wifi κ νορμαλ ομιλια! Δεν ζεστενεται σχεδον καθολου μαλλον λογω των 8πυρηνων αλλα παμε στο θεμα φωτο θα πρεπει να εχω κ φωτογραφικη μηχ οπου παω ειδικα το βραδυ :-) μαλλον θα καταληξω Στο g4 γιατι πουλησα κ το 4ς π ειχα
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομήγυρη

Θα ήθελα μία βοήθεια από τους γνώστες του αντικείμενου για αγορά Smartphone.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα Smartphone VFM (καλό θα ήταν να μην είναι πάνω από 200 Ευρώ) από Κίνα.

Το τηλέφωνο θα ήθελα κατά προτεραιότητα να:

Έχει μικρό SAR.

Το GPS του να είναι σχετικά γρήγορο και απροβλημάτιστο.

Να βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες (ακόμη κ όταν έχει λίγο φως).

Και καλό θα ήταν να είναι 5 ιντσών.

 

( αν θέλει κάποιος να μου προτείνει μόνο μάρκα καλό θα ήταν κ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δες αν θες το Lenovo A806, το βρίσκεις και στο skroutz και είναι πολύ καλή συσκευή. Την έχει φίλη και έχει μείνει άκρως ικανοποιημένη.

 

Την είχε αγοράσει 180 ευρώ, αλλά τώρα νομίζω κοστίζει 220. Όπως και να 'χει, πραγματικά τα αξίζει, έχω ασχοληθεί λίγο μαζί του και είναι πολύ αξιόλογη πρόταση, με πολύ καλές κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτα τα προβληματα στην htc απλα δεν υπαρχουν.ειναι ενας απο τους βασικους λιγους που αγιραζω htc τα τελευταια χρονια.απο οτι ακουω ομως και η σονυ κανει καλη δουλεθα τελευταια σε αυτον τον τομεα.κρατοντας ομως σχεδον στοκ αντροιντ.κατι που εμενα πρωσοπικα δεν μου αρεσει.να την χαρεις σου ευχομαι την συσκευη σου.καλομιλητο να ειναι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...