Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήδη καλομαθημένος κάτοχος του πολύ καλού Huawei Honor 6 Plus 32GB, λόγω του ότι θα δοθεί σε συγγενικό πρόσωπο(αν δεν πωληθεί) είμαι σε αναζήτηση ενός DUAL SIM κινητού που με σειρά προτεραιότητας θέλω να έχει τα εξής:

1)Όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα πίσω και μπροστά

2)Ποιοτική οθόνη FHD το λιγότερο, διάσταση 5.2" το ιδανικό , 5.0" ελάχιστο - 5.5" το ανώτερο

3)Μπαταρία που να μου βγάζει τουλάχιστον 4,5-5 ώρες οθόνη

4)Ενημερώσεις-σετάρισμα που να μην θέλουν πολύ χρόνο απο μέρους μου

5)Αξιοπρεπές ηχείο/α

Χρήση: Δεν παίζω παιχνίδια,μου αρέσει πολύ η φωτογραφία,έχω συνήθως messenger-viber-whatsapp- να τρέχουν στο παρασκήνιο,πολύ browsing κλπ.

*Λοιπά χαρακτηριστικά: 3GB RAM -32GB ROM (εκτός και αν παίρνει microSDCARD)

*Τιμή γύρω στα 300€ (και με λιγότερα εννοείται δεν με χαλάει καθόλου!).Η αγορά μπορεί να γίνει απο οπουδήποτε.

Εννοείται πως έχω βρει μερικά τηλέφωνα αλλά επειδή το θέμα φωτογραφικής-μπαταρίας είναι θέμα ματιού-χρήστη ήθελα την βοήθεια σας!

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ.

Από Ελλάδα ενδιαφέρομαι.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως εκεί με βλέπω να καταλήγω...μιλάω για το Xiaomi Mi4c...παρακολυθώ το αντίστοιχο θέμα για το πότε θα υπάρχει stock! ευχαριστώ για την απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω (εκτός από το προσωπικό μου Sony Xperia SP) για την δουλειά μου (πολιτικός μηχανικός - εργοταξιάρχης) εδώ και 1 χρόνο αυτό:

http://www.greenthinking.gr/page/evolveo-strongphone-greece#!/EVOLVEO-STRONGPHONE-X1-GR-ΑΝΘΕΚΤΙΚO-ΑΔΙAΒΡΟΧΟ-ΤΗΛEΦΩΝΟ-ΔΙΠΛHΣ-SIM/p/44352299/category=11363040

 

στο εργοτάξιο σχεδόν όλοι οι χειριστές και οι οδηγοί έχουν αυτό: http://www.skroutz.gr/s/3136502/Caterpillar-B25-Dual.html

 

συγκριτικά ( για εμένα τουλάχιστον) το evolveo είναι ποιοτικότερο και λειτουργικότερο. Για τα Mann δεν έχω άποψη, δεν τα έχω δουλέψει. Κάνω οικονομία για να τσιμπήσω αυτό:

http://www.greenthinking.gr/page/evolveo-strongphone-greece#!/EVOLVEO-STRONGPHONE-Q8-LTE-ΝΕΟ-ΜΟΝΤΕΛΟ/p/54308406/category=11363040

Link to comment
Share on other sites

να ειχαν και καμια μπαταρία της προκοπης...αυτο με χαλαει και με βλεπω για jiauy f2

 

η σύγκριση του f2 με τις συσκευές του νήματος είναι το λιγότερο άκυρη!

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω σε λίγο 2 χρόνια με το νεξους 5 και ήρθε η ωρα της αλλαγής.Θα ήθελα την βοήθειά σας ωστε να αποφασίσω τι να πάρω...2 προυποθέσεις:μπάτζετ 300 με 350 μάξιμουμ και οθόνη 5,5'' οπωσδήποτε.

Θα μπορούσα να περιμένω τα καινούργια νέξους που βγαίνουν την άλλη εβδομάδα,αλλά δεν με καλύπτουν.Έχω ψάξει αρκετές συσκευες και έχω ψιλοκαταλήξει σε μερικές:oneplus one,meizu m2 note και κάποιες απο την xiaomi(Mi4i,Redmi Note κτλ).Οποιαδήποτε βοήθεια-πρόταση ευπρόσδεκτη,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο το μπαντζετ που λες για μενα το G3 γιατι ειναι καλυτερο απο το nexus 5 λογω καλυτερης καμερας, καλυτερη μπαταρια, καλυτερο επεξεργαστη κ.α. (δες εδω το λινκ) αν θες 4gb ram τοτε zenfone 2 αλλα δεν θα εχεις καλη καμερα οσο το G3!! Αλλα αν περιμενεις λιγο θα σου προτεινα το G4 που αυτη την στιγμη στο σκρουτζ εχει 430 πεφτει καθημερα 1-3 ευρω οποτε σε κανα μηνα θα εχει πασει κατω απο 400! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

αρχικα το μοντελο του G2 που προοριζεται για Ευρωπη ειναι το D802 οποτε δεν θα εχεις εγγυηση, ανιστοιχα για το G3 ειναι το D855.

+ αυτο που ειπε ο adversus

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μου προτινεις το asus γιατι εχω παρει ενα lenovo κ3 note μου βγηκε καλο αλλα δεν παιζει το playstore και ειναι σχεδον ολλα στα κινεζικα τελος παντων ευχαριστω πολυ!!!και για την κοπελα μ το meizu m2 note το θελει για κανενα παιχνιδακι της πλακας και απλη χρηση και φωτογραφιες για αυτα ειναι καλο ή μου προτινεις κατι καλήτερο???α να σε ρωτησω και κατι αλλο υποστιριζουν βιντεο κλιση το meizu και το asus σας εχω πριξει αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα!!!Και επισης υποστιριζουν playstore?? Edited by showman
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Ψάχνω κινητό κατά προτίμηση να κάνει μέχρι 200€, αλλά επειδή δεν έχω βρει κάτι από μόνος μου να αξίζει μέχρι 200€ θα εξετάσω και προτάσεις έως 250€. Βασικές προυποθέσεις είναι να υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα στο οποίο να μπορώ να πάω να το δω πριν την αγορά (αυτό δυστυχώς αποκλείει μερικές συσκευές οι οποίες υπάρχουν μόνο σε eshops) και να έχει service τουλάχιστον Ελλάδα ( άμα έχει στην Αθήνα ακόμα πιο κομπλέ). Πάμε τώρα στα specs:

- Τουλάχιστον 2 GB Ram.

- Notification led

- Μνήμη 8 GB + sd ή 16 GB (με ή χωρίς sd). Αρκεί να υπάρχει αρκετός χώρις ελεύθερος στη μνήμη για εφαρμογές

- Dual sim επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο

- 4g επίσης επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο

- Ραδιόφωνο FM

- Από επεξεργαστή δεν ξέρω τι απαιτήσεις μπορεί να έχω. Μπορεί μια στο τόσο να παίξω κανά παιχνίδι τύπου asphalt αλλά λογικά δεν θα του κάνω και τρομερά βαριά χρήση

- Από μπαταρία πάλι δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα πάντως δεν θα είναι όλη μέρα ανοικτά wifi/δεδομένα (iσως 1-2 ώρες τη μέρα).

 

Μέχρι τώρα έχω δει τα εξής :

- Huawei P8 lite: Δεν πρόλαβα την προσφορά οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει και απ όσο έχω διαβάσει το topic του πολλοί έχουν θέμα με την μπαταρία

- Samsung galaxy j5: Το θεωρώ κάπως overpriced...

- Lenovo P7: Αυτό έχω σταμπάρει τις τελευταίες μέρες. Μου το χάλασαν λίγο κάτι σχόλια που διάβασα σε ξένα site για υπερθέρμανση και ότι δεν είχε καλή ποιότητα κλήσης (πράγματα που στο topic δεν έχουν αναφερθεί)

- Moto g (3rd gen) 16GB: Αφού το 8ρι ξεκίνησε στα ~250€, το 16ρι το κόβω να ξεκινάει από 300€...Επίσης, μου την έσπασε λίγο η Motorola που κόντεψε να βάλει τον ίδιο επεξργαστή με το 1ο moto g...

- Xperia M4: Το 8ρι έχω διαβάσει ότι αφήνει μόνο 2gb ελεύθερα...Μέχρι να έρθει το 16ρι dual...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας και sorry για τον "τοίχο" :P

ΥΓ: Έχω σκεφτεί και την περίπτωση για windows αλλά δεν νομίζω ότι θα με βολέψουν (ειδικά το θέμα των εφαρμογών)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

 

Χρειάζομαι επειγόντως ένα flip phone για τη μητέρα μου. Είχε ένα νόκια (μακάρι να είχα πάρει 2 τότε) το οποίο το έφαγαν τα νερά.

Για πολλούς λόγους πρέπει να είναι flip. Είδα το alcatel 1035d το οποίο όμως α)δεν έχει εξωτερική οθόνη για την αναγνώριση κλήσεων και β)είναι σε έλλειψη με αβέβαιη διαθεσιμότητα.

Έχω καμιά επιλογή άλλη;; Και από που;;

Alex
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο φαινονται εξαιρετικα τηλεφωνα. Αν και το g3 εχει περισσοτερο χρονο στην αγορα και σιγουρα θα καλυψει ηδη για ολα αυτα που ζητας.Φοραει android Lolipop οπως και το meizu και νομιζω θα παρει και την επομενη εκδοση του android.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καλό έως και τα 20 ευρώ για χρήση σε Oneplus One; Κοιτούσα τα κλασσικά Sony Ericsson Livesound, καθώς και τα Xiaomi Piston v2/v4. Κάτι άλλο, σε CTIA;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο ολο το φορουμ.

I need you guys..

Λοιπον ο αδερφος μου θελει να παρει κινητο και θα ηθελα τις αποψεις σας-φωτα σας.

 

Δεδομενα

1) Οθονη μεχρι 5"

2) Τιμη μεχρι 300 ευρω (max) (ουτε ευρω παραπανω)

3) Να εχει οπως ολα καλο gps (για τη δουλεια του το χρειαζεται)

4) Καλη αυτονομια

5) Αποκλειονται apple-samsung

6) Αφης

7) Να ψιλοαντεχει σε μετρια-σκληρη χρηση. (οχι αναγκαια)

 

Περιμενω αποψεις

:happy:

Link to comment
Share on other sites

'Ασχετο, αλλά έκανα βλακεία και παρήγγελλα λάθος τζάμι προστασίας για το κινητό μου.

Είναι τζάμι προστασίας της εταιρίας Nillkin 9-H για 5 ίντσες (μοντέλο ZE500CL), και το δίνω 10€. Είναι ολοκαίνουργιο, αγοράστηκε από λάθος. Για όσους ενδιαφέρονται: fasirelas@hol.gr

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω υπάρχει στο skroutz.

 

Υπάρχουν άλλες επιλογές;

 

Κάτι πιο μαζεμένο ή επώνυμο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια χρήματα ψάχνω και εγω κινητο...

Σε αυτα που εχεις αναφερει να προσθέσω το: https://www.skroutz.gr/s/7050548/LG-G4c-8GB.html

Βέβαια δεν σε καλυπτει η RAM αλλα πιστεύω ειναι εξισου καλο κινητο!

 

Πιθανοτατα σε οποιο κινητο καταληξεις, θα παρω και εγω!

Οπότε παρακαλώ τα φώτα σας :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι πάρε το G4 σε λίγο καιρό... Ήδη χτες σου είπα είχε 430 και σήμερα έχει 425 (το κοιτάω συχνά γιατί θέλω να το πάρω και εγω)!!
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

το g3 δεν είναι αναβάθμιση από το 5άρι. έχει τρελά κολλήματα και μόνο για την καλύτερη κάμερα σίγουρα δεν αξίζει.

 

κοίτα το oneplus 2 αν θες κάτι σε στοκ android, αλλιώς το Moto x play (ή το style αν και είναι πιο ακριβό). προσωπικά θα σου έλεγα να περιμένεις και λίγο να κυκλοφορήσουν τα καινούργια nexus και μετά αποφασίζεις αν δεν σε καλύπτουν

 

από xiaomi κοίτα το xiaomi redmi note 2 που για τα λεφτά του είναι άψογο. ή αν θες να ανέβεις κοίτα το xiaomi Mi note (+ το pro)

 

το mi4i είναι 5 ίντσες. αν δεν σε ενοχλεί κοίτα το mi4c άλλο τρελό vfm

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω καινούργια συσκευή και το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 400 ευρώ, φαντάζομαι το καινούριο νεξους θα κοστίζει περίπου τόσο, όπως και ενα Iphone 6 μεταχειρησμένο, μπορώ να το βρω με 400 ευρώ σε καλή κατάσταση.

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα με το android δεν ειναι η καλύτερη, η συσκευές που είχα είναι το LG Optimus L9 και τώρα το galaxy s4 το οποίο δεν το εμπειστεύομαι ούτε για ξυπνητήρι μετα απο τα τόσα κολλήματα που μου έχει παρουσιάσει κατα καιρούς.

Τα κριτήρια αγοράς μου είναι η υποστήριξη σε αναβαθμίσεις απο τον κατασκευαστή, η ποιότητα κατασκευής, οι επιδόσεις του λογισμικού και η διάρκεια της μπαταρίας.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οποιαδήποτε android συσκευή για μένα είναι πλέον πεταμένα λεφτά αν δεν ειναι nexus, τώρα πλέον σκέφτομαι αν πρέπει να δοκιμάσω για 3 φορά το android με μια νέξους συσκευή ή να πάρω ενα iphone 6 και να λυθούν όλα μου τα προβλήματα, αυτή τη στιγμή έχω ενα iphone 5c σαν δεύετερο κινητό το οποίο δεν μπορώ να βρω ούτε ενα αρνητικό εκτός του ότι η ραμ μου φαίνεται λίγο μικρή, όπως και στο iphone 6. Γενικά στις συσκευές μου δέν έχω πάνω απο 20 εφαρμογές εγκατεστημένες.

Δώστε καμιά ιδέα. μήπως και μπορέσω και κατασταλάξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γούστου σε μέγεθος κυρίως

Το G4 υπερτερεί ελαφρώς σε μέγεθος, ανάλυση οθόνης και επεξεργαστή.

Προσωπικά θα επέλεγα ως πιο μικρό το G2 mini,

Φίλος μου που το έχει εδώ και 6 μήνες, αναφέρει την πολύ καλή βασική κάμερα και την απροβλημάτιστη λειτουργία του, αν και πρόσφατα με Lollipop κολλάει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνω για κινητό γύρω στα 200-230€

 

Έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα τα εξής μοντέλα

 

 

 

 

Και έχω τις εξής απορίες:

  1. Γίνεται ακόμα να μεταφέρεις χρήματα σε paypal (μέσω paypal balance) ?
  2. Αξίζει να αγοράσω το lenovo k3 note απο το σκρουτζ για 70Ε παραπάνω? (π.χ αυτό από το Minideal έχει εφαρμογες google?)
  3. Πιο προτείνετε από σκρουτζ, από minideal και γενικά?
  4. Υπάρχει κάποιο άλλο καλό μοντέλο σε τέτοια τιμή/κάποιο άλλο αξιόπιστο κατάστημα;

 

Θέλω:

  • Ένα δυνατό κινητό (για παιχνίδια όπως HS)
  • Αρκετά καλή μπαταρία
  • Σχετικά καλή μπροστινή κάμερα
  • Google εφαρμογές

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...