Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είχα πριν καιρό παραγγείλει ένα m2 note για τη σύζυγό αλλά δεν το βλέπω να έρχεται και ήδη ψάχνω μια εναλλακτική. Αποφάσισα να ανέβω λίγο στο budget αφενός για να πάρω κάτι καλύτερο και αφετέρου επειδή στις ευρωπαϊκές αποθήκες των εμπιστων κινεζομαγαζων δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Κατέληξα στα meizu mx5 η στο redmi note 3 pro. Μεταλλική κατασκευή και τα δύο, 5.5 ίντσες, full HD ανάλυση και αρκετή μνήμη.

Η συζυγος κάνει ελαφριά χρήση (mail, Facebook, viber, browsing, Instagram, YouTube και στα τρελά κέφια κάνα quizdom). Αγγλικά ξέρει άψογα οπότε θα μείνει με original rom να γλύτωσω και εγώ φλασαρισματα ξεκλειδωματα κτλ.

Διαβάζοντας και τα δύο θέματα κατέληξα ότι το meizu υπερέχει σε κάμερα (δεν είναι τρελή με τη φωτογραφία αλλά έχει μάτι να ξεχωρίζει τη διαφορά) ενώ το xiaomi υπερέχει σε μπαταρία.

Η οποία διαφορά στη μεταξύ τους τιμή δεν με απασχολεί, βρήκα το meizu 239 δολάρια στο minideal και το xiaomi (με 2gb μνήμη) 209 δολάρια στο vickmall.

Όσοι έχετε κάποιο από τα δύο ή ακόμα καλύτερα και τα δύο θα ειμουν υποχρεος αν μου δεινατε κάποια tips για να βοηθήσετε στην επιλογή μου. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι καλές συσκευές και οι δύο, δε θα μείνεις παραπονεμένος.

 

Εγώ είμαι κάτοχος του redmi note 3 pro και μάλιστα της "μικρής" έκδοσης με τα 16gb, μιας και η συσκευή δέχεται sd card στη θέση της 2ης sim.

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434328

και στις τελευταίες 2-3 σελίδες της συσκευής, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429540&page=189

 

Για το MX5 δεν έχω προσωπική άποψη, είχα στο παρελθόν για λίγο το mx4, το οποίο μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το lumia 920 μου πνέει τα λοίσθια πλέον, μετα απο 3 χρόνια, με χαλασμενο φλας,μηδενικη αντοχη μπαταριας και το φτωχο πλεον store και καθως δεν ξερω και πολλα απο κινητά ζητώ την συμβουλή σας. Αν και εχω δει καποια κινητά απο κοντα θελω να αφησω την αποψη σας ελευθερη χωρις να την επηρεάσω.

Βασικα χαρακτηριστικά που θα ήθελα.

1.Επιτρεπτο sar 1<

2.ευκρινη καθαρη οθονη ,οχι για ταινειες, αλλα για αναγνωση ιστοσελιδων.

3.Αξιοπρεπη φωτογραφικη μηχανη και φωτογραφικο αρχείο της δουλειας μου.

και αρκετη αυτονομια σε αναμονη μπαταριας, αν ειναι δυνατον αποςπομενη, να μου βγαζει 2 μερες με κανονικη χρηση ως τηλεφωνο εργασιας.

4.Να μπορω να το μεταφερω στην τσεπη σε δραστηριοτητες ,οπως ποδηλασια, για χρηση ως mp3 και καταγραφεα δραστηριοτητων.

 

εχω περασει και απο wp8.1,wp10 και ios.... εχω χρονια να ερθω σε επαφη με android αλλα δεν εχω θεμα στην εκμαθηση.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ψάχνω για οποιοδήποτε Rose Gold κινητό που να ψιλοθυμίζει iphone ή galaxy, 5,2"-5,7" ίντσες, σχετικά λεπτό σε πάχος και τουλάχιστον 8άρα κάμερα πραγματική.

Όχι κλώνο, κανονικό κινητό από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία με ανώτερη τιμή τα 120-130 ευρώ.

Προορίζεται για δώρο σε κοπέλα.

Thanks in advance...

Edit:

Αν το Xiaomi Redmi Note-2 έβγαινε τουλάχιστον σε Gold (μπρός-πίσω),

θα της έπαιρνα σίγουρα αυτό, αλλά δυστυχώς...

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Πολύ καλή επιλογή αλλά είναι 5άρι.

Η κοπελιά θέλει μεγάλο (5,5"-5,7").

Ας διαγράψει κάποιος admin αυτό το thread γιατί άνοιξα άλλο με αναλυτικότερα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι εδώ και 2 χρονια δεν αποφασιζω να παρω ενα νεο κινητο και θελω να ειναι τωρα η στιγμή! χαχαχ

Θα το πάρω απο κύπρο επειδη έχω ένα κουπονάκι εδώ και λέω να το τσιμπίσω και άρα δεν εχω πρόβλημα με την τιμη των παραπανω κινητων. και είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα 4. όσο για το moto g 3 με την αναβάθμιση σε android 6 θα μπορώ να χρησιμοποιήσω μια καρτα sd ως εσωτερική μνήμη. Για τα φτηνα samsung έχω ακούσει τα χειρότερα λόγω το touchwiz και αλλων λογων.

 

Γενικά ανάμεσα σε αυτά τα 4 και με βαση την εμπειρία σου ποιο προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το j5 δεν ισχύει αυτό που έχεις ακούσει, ελάχιστο bloatware, τα πάει περίφημα.

Βάσει τιμής και χαρακτηριστικων επιλέγεις το Sony.

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι ομως λιγο τα sony, δεν ξερω γιατί, ακουσα οτι θερμαινονται πολύ και γενικα εμφανιζουν πολύ γρήγορα προβλήματα. είναι και ο επεξεργαστης mediatek. δεν ξέρω , τι πιστευεις?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε

lg g3

lg g4

nexus 5x

xiaomi note pro 3

xiaomi redme 3

p8

moto g 3rd gen

meizu m3 note

 

προσπαθω να βρω το πιο value for money που να μου παει απροβληματιστα 2 χρονια κανονικης χρησης. Κοινως τι θα αγοραζατε εαν θελατε μια συσκευη για αυτα που αναφερω .

Sar,μπαταρια,Φωτο και φορητοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για οικονομικό wifi modem που να έχει τα εξης χαρακτηριστικά

1. usb για streaming ταινιών

2. Να μπορώ να κάνω 2 ssid και να μπορώ σε ένα απο αυτά να θέσω περιορισμό ταχύτητας.

 

Τα φωτα σας γιατι δεν ξερω τίποτα απ αυτα. Διάβασα αρκετά manual απο διάφορες εταιρίες αλλα καμιά δεν λεει ξεκάθαρα αν μπορώ να θέσω περιορισμό σε ταχύτητα σε συγκεκριμένο ssid.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία νομίζω θα είσαι καλυμμένος μόνο με xiaomi redmi note 3 pro και redmi 3 pro (αναλόγως το μέγεθος οθόνης που σου αρέσει) και με το meizu m3 note.

Από οθόνη που σε ενδιαφέρει για πλοηγήσεις, χωρίς να έχω δει τα υπόλοιπα, με τα G4, 5X και P8 θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και από φωτογραφίες τα 3 αυτά είναι σούπερ.

Για δραστηριότητες που είπες θεωρώ πως σε καλύπτουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

 

Κάτοχος Samsung Galaxy S4 black edition. Από τον Γενάρη και μετά μελετάω την μετάβαση σε phablet (5,5'' και πάνω).

 

Έχω αλλάξει 2-3 επιλογές αλλά τον τελευταίο μήνα κατέληξα στο Nexus 6p. Είμαι φαν του Android και μέχρι πρότινος της Samsung. Αυτό που με χαλάει στην Samsung είναι το touchwiz και οι αναβαθμίσεις (που δεν γίνονται!).

 

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για το 6p για την ποιότητα της συσκευής, οθόνη, κάμερα, μπαταρία και performance.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας (κατόχων και μη) για την συσκευή σε σχέση με ανταγωνιστικές συσκευές. Επίσης να περιμένω το Πάσχα για καμιά προσφορά μήπως πέσει στα 450 (από τα 490 περίπου που είναι τώρα) ;

 

Σας ευχαριστώ

Μιχάλης

Edited by mikal
Link to comment
Share on other sites

Το λιγουρευόμουν πολύ το κινητό μέχρι και τον Γενάρη. Αλλά τελικά το μέγεθός του με απέτρεψε να το πάρω. Κατά τα άλλα θεωρώ πως είναι ένα από τα καλύτερα android κινητά που κυκλοφορούν. Ειδικά άμα ενδιαφέρεσαι για rooting είναι must. Αν δεν ενδιαφέρεσαι καλή επιλογή θα ήταν και το LG V10. Από Phablets (μαζί και με το Huawei Mate 8 το οποίο βέβαια δε μαρέσει) θεωρώ πως είναι από καλύτερα.

Τώρα το Nexus έχει απίστευτη οθόνη, κάμερα, δυνατά ηχεία, above average battery life και προσφέρει unlimited customisation.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα στα 2 κινητα. το zte αυτη τη στιγμη στα 180ε απο κινα και το g4 στα 300e απο σκρουτζ. το g4 τοχει φιλος δοκιμασμενη λυση. το zte φαινεται ισαξιο αλλα ''αγνωστο''. τι προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το αντίστοιχο νήμα το παρακολουθώ.

 

Έχετε κάποια καλή πρόταση για μαγαζί φυσικό ή eshop; Ελλάδα ή εξωτερικό; Στο Amazon το βρίσκω πιο ακριβά από ότι στο Skroutz.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα στα 2 κινητα. το zte αυτη τη στιγμη στα 180ε απο κινα και το g4 στα 300e απο σκρουτζ. το g4 τοχει φιλος δοκιμασμενη λυση. το zte φαινεται ισαξιο αλλα ''αγνωστο''. τι προτεινετε?

 

δοκιμασμενη λυση το g4? εχεις ψαξει το ποσα και τι προβληματα παρουσιαζει :O

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα το G4 σαφώς και ηχεία το axon

Διάλεξε και πάρε, μπαταρία είναι στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το g4 δεν έχω κανένα παράπονο. Όλα τα έχει σε υπερθετικο βαθμό τέλεια. Στο μόνο που υστερεί είναι μπαταρία. Κάποια κινητα έχουν εμφανισει πρόβλημα με bootloop. Είναι λίγο ρίσκο αλλά η αντιπροσωπία κάνει καλή δουλειά σε αυτό το θέμα.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θελω να αγορασω το συγκεκριμενο τηλεφωνο. Δεν εχω ψωνισει απο Κινα απο τοτε που καθιερωθηκαν τα capital controls. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο site αξιοπιστο που να δεχεται ελληνικες καρτες; Ή πρεπει να κανω το κολπο με το paypal? Η διαφορα στο skroutz ειναι γυρω στα 70 ευρω και δεν συμφερει. Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κάτοχος αλλά θα το ήθελα πολύ. Εάν δεν είχα πάρει πριν λίγο καιρό και είχα και τα λεφτά θα το χτυπούσα σίγουρα.

Επίσης αν θυμάμαι καλά κάπου διάβασα ότι έχουν ρίξει την τιμή στα 450$ στα google playstore. Οπότε μήπως πέσει και εδώ κάποια στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...