Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερχόμενος από Z3 compact και έχοντας περάσει και ένα δίμηνο με Flex2 σίγουρα το Sony το παταγε κάτω σε standby αλλά σε browsing και τα δυο φευγανε αέρα.

Το σκέτο είναι πιο δυνατό σε μπαταρία σε browsing ;

 

Τα μόνα που έρχονται στο μυαλό είναι Flex1 και Mate 8 αν παίζουν καλύτερα σε browsing

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θα επελεγα το Moto γιατί έχω συνηθίσει πλέον το pure android και οι πολύ διαφορετικές υλοποιήσεις του ui με ενοχλούν. Πέρα από αυτό είναι κ το θέμα των αναβαθμίσεων με το Μoto να τρέχει ήδη 6.0.1. Από κει και πέρα η αλήθεια είναι ότι τα 250 είναι πολλά για Snap615 και το design είναι λίγο χοντροκομμένο. Τη δουλειά που θες πάντως την κάνουν και τα δυο, οπότε απλά πήγαινε σε ένα καταστήμα και δες ποιο σου αρέσει πιο πολύ. Δες και τι Honor 5x σε παρόμοια χαρακτηριστικά
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ μεταξύ των δύο το Mx5.

Καθένα έχει αρνητικά. Όπως λέει ο φίλος επάνω το Moto είναι χοντροκομμένο, το Meizu έχει software που θέλει δουλειά.

 

Αν δε στεκόμουν ανάμεσα σε αυτά, Huawei P8 χαλαρά.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για ένα από τα παραπάνω κινήτα. Το Mi Note θεωρώ πως χάνει γενικά εκτός από το κομμάτι της κάμερας. Το θεωρώ το λιγοτέρο πιθανό για αγορά. Απο τα άλλα δύο μου φαίνεται πιο δυνατό το Redmi αλλά δεν ξέρω μήπως κάτι μου ξεφεύγει. Εσείς τι θα λέγατε. (Μιλάω για τις εκδόσεις με τα 32gb οπότε πάνω κάτω είναι στα ίδια λεφτά).
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε ένα βλεφαρο στις φώτο που τραβάει το 5x.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6702787#post6702787

Η καινούρια τεχνολογία hdr+ φαίνεται να τα σπάει και συναγωνίζεται κλασικά "φωτοκινητα" όπως το LG G4 κ το Nokia lumia 950! :blink:

Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος οθονης παιζει ρολο.

το ενα μικρο, το αλλο μεσαιο, το αλλο μεγαλο.

προσωπικα θα πηγαινα στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο δίλημμα ήμουνα και εγώ. Με το nexus θα έχεις συνεχή υποστήριξη και αναβαθμίσεις από τη Google για αρκετά χρόνια. Όμως το απέρριψα λόγο του ότι δεν παίρνει εξωτερική κάρτα και δεν μου άρεσε εμφανισιακά η πίσω κάμερα. Επίσης το mate 8 έχει πιο μαζεμένες διαστάσεις αναλογικά με το μέγεθος του σε σχέση με nexus. Το mate 8 το απέρριψα λόγω κυρίως ακριβής τιμής εκείνη την περίοδο, αλλά και λόγω μεγέθους. Όσο μαζεμένες και να είναι οι διαστάσεις, δεν βολέυει για τσέπη κλπ. Έχει τρομερή αυτονομία όμως. Κατέληξα στο mate s, λόγω διαστάσεων και εμφάνισης (πραγματικά είναι πολύ λεπτό και όμορφο), amoled οθόνης και κάμερας, η οποία πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει(και από όσο έχω δει είναι καλύτερη του 8). Μate s και 8 δεν διαφέρουν σε ποιότητα κατασκευής και λειτουργικού, με το 8 να έχει καλύτερο επεξεργαστή και αυτονομία και ήδη έχει marshmallow. Και τα 2 έρχονται σε πολυτελή συσκευασία, θα πάθεις πλάκα, με δερμάτινη θήκη και ακουστικά. Αυτό που πρέπει να προσέξεις με τα mate, αν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποιο απο αυτά, είναι από το κατάστημα που θα το αγοράσεις είναι να είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο και ΌΧΙ με branded rom κάποιας κινητής τηλεφωνίας ώστε να έχεις εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας στην Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

το μεγεθος οθονης παιζει ρολο.

το ενα μικρο, το αλλο μεσαιο, το αλλο μεγαλο.

προσωπικα θα πηγαινα στο μεγαλο

 

Δεν με ενοχλεί το μέγεθος οθόνης. Τώρα είμαι κάτοχος 5,5 ιντσών και δεν θα είχα θέμα ούτε να ανεβω λίγο ούτε να πέσω στις 5. Κυριως θέλω να κάνω σύγκριση στο θέμα επεξεργαστή και κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα εφόσον δίνεις έως 200 ευρώ να κάτσεις στ' αυγά σου. :p

 

Το G2 είναι από τις λίγες συσκευές όπως και το Note 3 που βγήκαν το 2013 μεν αλλά στέκονται ακόμα πολύ καλά. Πρακτικά δεν υπάρχει ακόμα λόγος αλλαγής πέρα από την φαγούρα που έχουμε για νέα gadjets.

 

Φίλε μου μάλλον έτσι όπως τα λες είναι! Στο 95% των περιπτώσεων η ανάγκη αλλαγής προκύπτει μάλλον από τον δικό μας κάλο παρά από κάποια άλλη αιτία. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα κρατήσω το τηλέφωνο μου αφού (μην το ματιάσω) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Άλλωστε η διάφορα στις ίντσες δεν είναι μεγάλη, τι 5,2 τι 5,5 που ήθελα να πάρω.

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Βασική ερώτηση με την αυτονομία? Σε βγάζει την ημέρα;; και αν έχεις διαπιστώσει κάποιο αρνητικό στην συσκευή...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να παρω ενα ανθεκτικο τηλεφωνο και μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο

 

http://m.aliexpress.com/item/32622132215.html

 

Εχει καποιος αποψη για αυτο; Εχετε καποια αλλη προταση;

 

Η χρηση του θα ειναι κυριως για δευτερο και θα δουλευεται ως gps για να καταγραφει καποιες διαδρομες.

Και επειδη θελει και ενας φιλος ενα τετοιο θα παρουμε δυο, εκεινον ομως τον ενδιαφερει η καμερα και οχι το gps.

 

Περιμενω τις αποψεις σας και ευχαριστω.

Edited by guspsoras
Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία πως είσαι με το S ;

 

Βασική ερώτηση με την αυτονομία? Σε βγάζει την ημέρα;; και αν έχεις διαπιστώσει κάποιο αρνητικό στην συσκευή...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιο αρνητικό δεν έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα, ελπίζω να μην διαπιστώσω κάτι στο μέλλον :D

 

Από την αυτονομία εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος γιατί την ημέρα συνήθως την βγάζει άνετα με τη χρήση που κάνω και το φορτίζω βράδυ με περίπου 15-20%. Καθημερινές, έχω 4g ανοιχτό περίπου 7ώρες, χρήση πολύ tapatalk, Viber, προσωπικά e-mail, λίγο facebook και σερφάρισμα, ράδιο/mp3 καμία ώρα, ομιλία 1 ώρα περιπου. Συνήθως στο 15% με 20% που το βάζω για φόρτιση(δεν το αφήνω να πέσει πιο κάτω) παίρνω 3:30, το πολύ 4 ώρες screen on time. Παιχνίδια δεν παίζω, εκτός αν το πάρει η μικρή. Σαββατοκύριακο με WiFi η αυτονομία εννοείται είναι πολύ καλύτερη και έχω δει και 5+ ωρες. Το καλό είναι ότι έχει φορτιστή 2Α, φορτίζει γρήγορα και αν χρειαστεί όπως μου χρειάστηκε σήμερα, με 15 λεπτά στο φορτιστή έχεις καθαρίσει. Σε γενικές γραμμές με πλήρεις φορτίσεις έχω μέσο όρο 4 ώρες και 20 λεπτά τις τελευταίες 2 εβδομάδες όπως βλέπω από το gsam battery monitor.

 

Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις και αν σε καλύπτει η αυτονομία που αναφέρω, αλλά αν προτεραιότητα σου είναι η αυτονομία, τότε από τα τρία κινητά πας στο mate 8, είναι θηρίο. Επίσης καλό είναι να τα δεις και από κοντά αν μπορείς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω lg g4 τώρα και όπως καταλαβαίνεις η αυτονομία είναι ένα θέμα που πονάει σε αυτή την συσκευή....ποιο πολύ κλείνω στο mate s γιατί πιστεύω ότι to mate 8 θα είναι αρκετά μεγάλο για καθημερινή χρήση.. Από που το αγόρασες εσύ;;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει κοιτάω mate 8 σε μεταχειρισμένο με outsider λόγω εμφάνισης και amoled mate S + one A9.

Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα δύο να περνάει τις 2 μέρες μακριά από το φορτιστή του ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά είναι ίδιο με το δικό μου mann zug 3 falcon, το εχω εναν χρόνο και κάνει την δουλειά του ως ανθεκτικό στα πεσίματα και στην υγρασία. Τωρα εσωτερικά υπάρχουν μεγάλες διαφορές στον επεξεργαστή, στο μεγεθος της μνήμης ρομ, στην πρόσθια κάμερα, στην μπαταρία και στον λειτουργικό που φοράει, τπ δικό μου εχει ανδρόιντ 4.3 και αυτό που ειδες φοράει 5.0. Πολλες διαφορές για ενα τηλεφωνο που εξωτερικά ειναι ίδιο.

Μακάρι να εχει την ιδια συναρμολόγηση με το mann zug 3.

Επίσης το ιδιο τηλέφωνο θα το βρεις και ως jeep Z6 εαν θυμάμαι καλά.

προσφατα για φίλο μου πήρα το huadoo v3 το οποίο είναι λιγο πιο ακριβό στα 120€ αλλά από πιο αξιόπιστο μαγαζι σε σχέση με πολλους πωλητές στο aliexpress , το πήρα από banggood.com. Τίμια πρόταση για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε θηκη!αχχα οπτικα θα εχεις αποτελεσμα.

 

εμενα χαλασε το g2 κ πηρα huawei p8.

επιμερους καλο το 8 αλλα το πακετο g2 ηταν καλυτερο

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.

Μαλλον δεν πρεπει να υπαρχουν πολλοι κατοχοι του συγκεκριμενου τηλεφωνου, οποτε μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του και αν/οταν παραλαβω θα πω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω lg g4 τώρα και όπως καταλαβαίνεις η αυτονομία είναι ένα θέμα που πονάει σε αυτή την συσκευή....ποιο πολύ κλείνω στο mate s γιατί πιστεύω ότι to mate 8 θα είναι αρκετά μεγάλο για καθημερινή χρήση.. Από που το αγόρασες εσύ;;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν γνωρίζω την αυτονομία του lg g4 να σου πω συγκριτικά πως είναι, είχα για λίγο καιρό το lg g3, το mate έχει καλύτερη. Νομιζω στο νημα του κινητου καποιο παιδι ειχε πριν g4, μπορεις να ρωτησεις. Πάντως, εφόσον σε ενδιαφέρει η αυτονομία, θα σου έλεγα να δεις από κοντά το mate 8, οι διαστάσεις του είναι εξαιρετικές σε σχέση με τις ίντσες του και μπορεί να σε βολεύει.

Εγώ από το kaizershop το είχα πάρει, ήταν το τελευταίο κομμάτι, δεν ξέρω αν το έχει ξαναφέρει. Όπως σου είπα, όσον αφορά τα mate, να κοιτάξεις να είναι unbranded ώστε να μην έχεις πρόβλημα με εγγύηση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παραγγειλω ενα κινητο για μια θεια μου που δεν εχει μεγαλες απαιτησεις. Το κινητο το θελει μεχρι 5 ιντσες και εως 85-90 ευρω. Δεν μπορω να αποφασισω τι να της παρω. Εχω δει τα LEAGOO ALFA 2, HOMTOM HT3 PRO, Bluboo Xfire 2, Bluboo Picasso, CUBOT P11 ,DOOGEE X5 Pro, OUKITEL K4000. Εσεις ποιο προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...