Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά πριν μερικούς μήνες πήρα 2 samsung xcover 3 b550.

Ένα για τον πατέρα μου και ένα για τον θείο μου.

Του θείου το έστειλα 5 φορές συνολικά στην smartec.

Δεν τον άκουγαν, μετά έκλεινε από μόνο του.

Το τηλέφωνο επεστρεφε σπίτι μου με το ίδιο πρόβλημα μέχρι που τελευταία φορά ζήτησα η αντικατάσταση η να μου πουν δεν γίνεται να το πετάξω.

Και του πατέρα μου τα ίδια από σήμερα.

Το προηγούμενο μοντέλο samsung b2710 ήταν 100 φορές ανώτερο αλλά δεν υπάρχει πουθενά.

Γι αυτό λοιπόν τι κινητό θα προτείνατε με κουμπιά με πρώτο κριτήριο την μπαταρία και δεύτερο την ανθεκτικό που και να μην υπάρχει δεν με πειράζει.

Εκτός νοκια.

Ευχαριστώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

G4 μονο αν σ ενδιαφέρει πολυ η κάμερα. Στα υπόλοιπα υπερτερεί το σονυ ( μπαταρία, επεξεργαστή, αδιαβροχοποιηση κλπ)

+ design, (υποκειμενικό, αλλά οκ, υπάρχει και ένα όριο ) ίσως και οθόνη (δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από G4 το δίκαρτο, μιας και με το μονό δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...(Bootloop). Τώρα ειδικά που άρχισε και το service να κάνει νερά, δεν είναι να ρισκάρεις...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Από G4 το δίκαρτο, μιας και με το μονό δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...(Bootloop). Τώρα ειδικά που άρχισε και το service να κάνει νερά, δεν είναι να ρισκάρεις...

 

Aπ οσο ξερω και το δικαρτο εχει κανει bootloop

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi ενώ φαίνεται όντως πλήρες το μόνο που με σταματάει απο το να το παραγγειλω είναι η έλλειψη gorilla glass 3 και 2.5D screen.

 

Ειδικά το πρώτο το θεωρώ αρκετά σημαντικό, ειδικά όταν παίρνεις κινητό από Κίνα με δύσκολη εγγύηση.

Θα μου πεις βάλε ένα tempered glass, αλλά και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη επειδή το έχω και εγώ το G2 πρόσεξε τι θα επιλέξεις γιατί βλέπω να τρως "πικρα" στο τέλος και να ξαναγυρίζεις στο G2 όπως και εγώ, πιστεύω ότι είναι μια συσκευή που σε κακομαθαίνει προσωπική μου γνώμη είναι ότι στα χρήματα που θα δώσεις δεν θα είσαι ευχαριστημένος με αυτό που θα πάρεις έχε υπόψιν σου βέβαια ότι το δικό μου είναι root με cloudy rom και με ένα ιδιαίτερο σετάρισμα και πάντα σου μιλάω με βάση τις δικές μου απαιτήσεις πχ η δόνηση στο xiaomi είναι πολύ χαλαρή και τρίζει "ίσως να είναι και η παραξενιά μου δεν ξέρω" ξανασκέψου το φιλικά Μιχάλης

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πουλησα χθες κιολας ενα xperia z2 που ειχα για περιπου 1 χρονο. ειχε αρχισει να εμφανιζει κολληματα τους τελευταιους 2 μηνες και να κρασαρει συχνα ενω κιολας το hardware εμφανιζε ζημιες λογω χρησης οπως πχ το καπακι αριστερα δεν εκλεινε ευκολα κτλ. το πουλησα στα 180 δεν ξερω αν ειναι καλη η τιμη που το εδωσα, αλλα το ζητημα ειναι αλλο. δεν θελω να δωσω πανω απο 300(σε εξαιρετικη περιπτωση το ταβανι στα 320) και κοιταω τα παντα. ωραιο φαινοταν το lg g4 αλλα φοβαμαι απο τη μια τα lg και απο την αλλη ειναι πολυ ογκωδες κατι που θελω να περιορισω μετα το επισης ογκωδες z2. μου προτειναν το one plus x που ειναι πανεμορφο και υπεροχο αλλα δεν ενδιαφφερομαι για κινητο που δεν εχει ελληνικο σερβις και γενικα παραγγελιας, αν και ξερω την αξια του και την ποιοτητα του. μου αρεσε πολυ το iphone 5s απο παλια, και σχεδιαστικα πιο ωραιο απο τα καινουρια iphone πιστευω και σε καλη τιμη αν και αξιζει για καινουριο με 290 παρα μεταχειρισμενο στα 250. δεν εχω θεμα με καινουριο κινητο ή οχι, ομως ψαχνω πολυ. γνωριζω για το samsung a5 2016 αλλα δεν μου γεμιζει τοσο το ματι. εσεις τι θα μου προτεινατε; το iphone που μου αρεσει περισσοτερο απο καθε αλλο αξιζει; ευχαριστω για τον χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ3+ δεν έχεις εγγύηση από την Sony. Άρα πας στο G4.

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες και το xiaomi note 3 pro 32 gb εκδοση, και αυτό έχει πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά, ίσως σου αρέσει περισσότερο ο συνδυασμός.

Γενικά η 6000 mah μπαταρία μου φαίνεται περιττή αν βγάζει 4-5 ώρες sot είμαι προσωπικά καλυμένος και όσο παραπάνω τόσο το καλύτερο. Δεν με πειράζει να το φορτίζω το κινητό μου ειδικά τώρα με τα διάφορα fast charging που βάζουν.Οπότε το Oukitel δεν θα το έπαιρνα.

To xiaomi vs elephone δεν μπορώ να το κρίνω. Δεν νομίζω πως έχουν διαφορά τα 3 ή 4 γίγα ραμ (αν είμαι λάθος διορθώστε με) και από επεξεργαστή, νμζ είναι λίγο πιο καλός της xiaomi. Επίσης το xiaomi έχει πιο πολύ υποστήριξη αλλά το elephone είναι πιο μικρό.Γενικά είναι πολύ κοντά σαν συσκευές και στα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi ενώ φαίνεται όντως πλήρες το μόνο που με σταματάει απο το να το παραγγειλω είναι η έλλειψη gorilla glass 3 και 2.5D screen.

 

Ειδικά το πρώτο το θεωρώ αρκετά σημαντικό, ειδικά όταν παίρνεις κινητό από Κίνα με δύσκολη εγγύηση.

Θα μου πεις βάλε ένα tempered glass, αλλά και πάλι..

 

Θα σου πω ακριβώς αυτό που είπες και μόνος σου (tempered glass) συν μια καλή θήκη για καλύτερη προστασία.

Link to comment
Share on other sites

@kte

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τελίκα επέλεξα το Evolveo StrongPhone Q6 LTE αύριο περιμένω να το εχω στα χέρια μου.

Η προτάσεις σου ήταν πολύ κάλες άπλα δεν υπήρχε η δυνατότητα να γίνετε παρακόλουθηση με απομακρύσμενη πρόσβαση (σύστημα φωτοβολτάικων) το συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά (αγορά τελικά απο Ελλάδα) είναι τα 237 ευρώ.

Ένα ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα τηλέφωνο με καλή κάμερα με ois, πολύ καλή αυτονομία, 5-5,5", 32 gb μνήμης, διαφορετικά επεκτάσιμη μέσω SD, dual sim που να υποστηρίζει LTE 800mhz.κ καλό θα ήταν να έχει συχνά updates.όσο το δυνατόν πιο φτηνό γίνεται. Έχω χαθεί λίγο στο ψάξιμο γιατί οι περισσότερες λύσεις ξεπερνάνε το budget μου!ευχαριστώ!!! Edited by zirico3
:)
Link to comment
Share on other sites

Το μπατζετ δεν το προσδιορισες λίγο όμως...

OIS έχουν τα παρακάτω κινητα:

LG g3

ZTE Nubia z7

Huawei P8

Google nexus 6

Αρκετά nokia lumia

Τσέκαρε και ποια σε καλύπτουν και στα υπόλοιπα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Χρειαζομαι ενα καινουριο κινητο γτ το παλιο μου χαλασε κ δεν ξερω ποιο να παρω.

Γενικα θελω 5.5 ιντσες καλη καμερα (κυριως να εχει αν γινεται 60fps και slow motion) και σχετικα καλη μπαταρια.

Κοιτουσα το Letv x500 που το θεωρω και πολυ ομορφο και το xiaomi redmi note 3 pro.

Ομως το letv ειδα οτι θελει συνεχεια ενασχοληση με ρομ και δεν εχουν καλη υποστηριξη και για το xiaomi απογοητευτηκα μαυτα που διαβαζα για την καμερα και εδω στο φορουμ και στο ιντερνετ.

 

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μπας κ βρω λυση?

Μηπως να περιμενω τα καινουρια τηλεφωνα της letv?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να προχωρήσω σε αγορά συσκευής Sony Z3+ vs Nexus 5x 32 αύριο! έχω (πετάξει) αρκετά χρήματα από τα Χριστούγεννα από Htc M8 , Lg G3 , Lg g4 και μέχρι και εχθές Huawei p8... σημαντικό κριτήριο μπαταριά, camera και γρήγορο σε καθημερινή χρίση... Τα + του Sony Z3+ αδιάβροχο αρκετά καλή camera και το stamina mode.... Tα + του Nexus 5x 32 fingerprint, μελλοντικά update ( δεν με νοιάζουν και τόσο ) ομαλή σταθερή γρήγορη λειτουργιά και καλή camera.

 

budget euros : 300 maximum ( ούτε euro παραπάνω )

φιλε μου στο p8 τι δε σε ικανοποιησε?μπαταρια να φανταστω?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να προχωρήσω σε αγορά συσκευής Sony Z3+ vs Nexus 5x 32 αύριο! έχω (πετάξει) αρκετά χρήματα από τα Χριστούγεννα από Htc M8 , Lg G3 , Lg g4 και μέχρι και εχθές Huawei p8... σημαντικό κριτήριο μπαταριά, camera και γρήγορο σε καθημερινή χρίση... Τα + του Sony Z3+ αδιάβροχο αρκετά καλή camera και το stamina mode.... Tα + του Nexus 5x 32 fingerprint, μελλοντικά update ( δεν με νοιάζουν και τόσο ) ομαλή σταθερή γρήγορη λειτουργιά και καλή camera.

 

budget euros : 300 maximum ( ούτε euro παραπάνω )

 

Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα προς z3. Το απλό. Σε κάμερα χάνει από το nexus 5x που είναι πάρα πολύ καλό αλλά σε μπαταρία η διαφορά στα mAh είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...