Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε παραπλήσια τιμή τα βρίσκω, κατά συνέπεια δεν είχα κανένα λόγο να υποψιαστώ ότι τίθεται θέμα σύγκρισης "Ferrari-Fiat". Το MEIZU επίσης βλέπω ότι δεν υποστηρίζει 800MHz σε LTE (και η κύρια σύνδεσή μου είναι Wind) ενώ το Doogee ναι. Υποστηρίζει όμως GLONASS δορυφόρους πράγμα το οποίο -λόγω επαγγέλματος- αναγνωρίζω ως προσόν για το θέμα του GPS που με ενδιαφέρει. Το να υποστηρίζονται όμως κάποιες επιπλέον συχνότητες GPS δεν προσφέρει τίποτα αν τυχόν η υλοποίηση του δέκτη από θέμα κεραίας δεν είναι καλή. Από κάμερα το ένα λέει ότι έχει Samsung και το άλλο Sony. Κανείς άλλος έχει άποψη;

 

Υ.Γ. Να επισημάνω ότι δεν αναφέρομαι στο M2 Note παρά στο απλό (5ιντσα και τα 2 της σύγκρισης).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και γραφεις σε λαθος μερος, θα σου απαντησω οτι ολα αυτα που ζητας τα εχει με το παραπανω το Doogee. Λιγο θα σε στεναχωρησει στο θεμα μπαταρια.

 

Δεν βρήκα πιο σωστό μέρος για να θέσω θέμα σύγκρισης. Νομίζω στα γενικά περί "Λοιπών κινητών τηλεφώνων" ταιριάζει εφόσον μιλάω για 2 μάρκες.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω για τηλέφωνο με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά

Διαγωνιος μαχ εώς 4,7

Οθόνη super amoled (η κάτι παρόμοιο σε ποιότητα)

μεγάλη μπαταρία

Τιμη εώς 200

Ζητάω πολλα?

 

οχι βεβαια νοκια 735 ή s5 mini με αποσπωμενες μπαταριες και τα 2 στα 2200 και 2100mAh αντιστοιχα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

προσοχή το p8 lte είναι υβριδικό δίκαρτο, δηλ θυσιάζεις την sd card για τη 2η κάρτα.

ενώ με ένα huawei honor 4x έχεις 2 sim + sd.

δεν το έχω αλλά φαίνεται δυνατό. έχω προτείνει και σε άλλο φίλο που ψάχνει δίκαρτο λίγες σειρές παραπάνω.

(πολυγραφότατος σήμερα και δεν μου το'χα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι μετά από αρκετό καιρό με το "παλικάρι" LG G2 να περάσω για πρώτη φορά προς κινέζικη αγορά ψάχνοντας κάτι σε "value for money" φάση μέχρι 250 ευρώ περίπου από τα γνωστά ιντερνομάγαζα του εξωτερικού.

 

Πάνω απ'όλα ζητάω έναν δυνατό επεξεργαστή, να...στροφάρει ακόμη και με πολύωρη χρήση, στα 3gb τουλάχιστον ram, καλή αναλυσούλα οθόνης και μία καλή battery life θα ήταν συν γιατί το χρησιμοποιώ συνήθως αρκετές ώρες μέσα στην ημέρα (χωρίς όμως αυτό να έχει ιδιαίτερη σχέση με το gaming, περισσότερο μιλάω για αρκετές εφαρμογές/εργαλεία και νετ).

 

Έχω κοιτάξει κάποιες συσκευές τον τελευταίο καιρό, δεν ξέρω όμως αν πολυταιριάζουν σε αυτά που προανέφερα και αυτό που αποκαλούμε έστω μία κάποια "αναβάθμιση" από τη συσκευή που είχα μέχρι τώρα, τις αναφέρω ενδεικτικά αν έχετε να μου πείτε εντυπώσεις ή αν θέλετε μου προτείνετε και κάτι άλλο γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα από την κινέζικη αγορά μέχρι τώρα, όμως βλέπω την προτείνουν όλο και περισσότεροι τελευταία.

 

Λοιπόν για τις συσκευές, μιλάω για: Xiaοmi MI4C, Xiaomi Redmi Note 3, Letv One Pro X800, INNOS D6000, Oneplus One, Lenovo Vibe Shot Z90-7, ASUS ZenFone 2 ή ASUS X550.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον αφιερώσει λίγο από τον χρόνο του. :)

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τη μεταβαση απο galaxy edge σε nexus 6P, για πιο smooth εμπειρια και για τα updates. Εχει κανει κανεις αναλογο βήμα? Καλα τα review και οι συγκρισεις απο τα διαφορα site αλλα μονο στην πραξη κανεις βλεπει τις πραγματικες διαφορες. Για παραδειγμα με ενδιαφερει πολυ η καμερα και με το edge ειμαι σχετικα ευχαριστημενος, σε αλλα site λενε για καλυτερη καμερα απο το nexus , ενω σε αλλα το αντιθετο και εκθιαζουν την καμερα του nexus... Τι λετε θα αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν βρήκα πιο σωστό μέρος για να θέσω θέμα σύγκρισης. Νομίζω στα γενικά περί "Λοιπών κινητών τηλεφώνων" ταιριάζει εφόσον μιλάω για 2 μάρκες.

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Οπως βλεπεις δεν εψαξες καλα! :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

οποτε το μχ5 το θεωρεις καλητερο κινητο απο το g3?

 

στα σπεξ εννοειται απο εμπειρια χρησης δεν μπορω να σου απαντησω ακομα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

δες το μχ5 ειναι δυνατο και σε πολυωρη χρηση δεν ζεσταίνεται καθολου

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Είχα το s6 edge και θεωρώ πως στην κάμερα ήταν καλύτερο. Εγώ το άλλαξα λόγω της διαχείρισης της ραμ (σκότωνε μέχρι και το πληκτρολόγιο) και λόγω touchwiz. Πήγαινε δες το και από κοντά καλού κακού σε κάποιο κατάστημα να δεις πως σου φαίνεται. Επίσης είναι αρκετά μεγάλο το nexus. Aν έχεις το edge και όχι το edge + θα πάθεις ένα μικρό σοκ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω κινητό για την αδερφή μου εδώ και πολύ καιρό και δεν εχω καταφέρει να καταλήξω σε κάποιο. Αυτό που θέλει είναι να έχει καλή κάμερα, μπροστά (πως θα βγάζει σέλφι; :p ) και πίσω. Επίσης θέλει να έχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο, γιατί αυτό είναι το κύριο πρόβλημά της στο κινητό που έχει τώρα. Μιλάμε για τιμές 100-200 ευρώ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχούμενο :)

Link to comment
Share on other sites

xiaomi redmi note 3 pro

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html

 

δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω κινητό για την αδερφή μου εδώ και πολύ καιρό και δεν εχω καταφέρει να καταλήξω σε κάποιο. Αυτό που θέλει είναι να έχει καλή κάμερα, μπροστά (πως θα βγάζει σέλφι; :p ) και πίσω. Επίσης θέλει να έχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο, γιατί αυτό είναι το κύριο πρόβλημά της στο κινητό που έχει τώρα. Μιλάμε για τιμές 100-200 ευρώ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχούμενο :)

 

Samsung Galaxy J5 με μια καρτα 64gb

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy J5 με μια καρτα 64gb

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το είδα αυτό το κινητό αλλά είδα πως έχει πολύ δευσμευμένο χώρο απ' την εσωτερική μνήμη. Δεν θα αποτελεί πρόβλημα αυτό για το κατέβασμα εφαρμογών; (Υπάρχουν και εφαρμογές που δεν μεταφέρονται στην SD απ' όσο ξέρω)

Edited by palousaki
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πρωην κατοχος note 3, note4 οποτε ξερω απο αυτο το μεγεθος, και μου εχει ληψει η μεγαλη οθονη, οποτε πιστευεις οτι σαν καμερα ειναι καλυτερο το samsung? Παντως αν και γρηγορο στις βραδυνες με φλας, χωρις φλας δεν ειναι και οτι καλυτερο... εχω isosell camera οποτε μπορει με σονυ να ηταν καλυτερο.. αλλα ειμουν ατυχος
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με isocell ήταν το Samsung, και πάλι πιστεύω έβγαζε καλύτερες από το nexus. Τώρα ας πει και κανένας άλλος την γνώμη του μην βγω και λάθος στο τέλος! Επίσης και μπαταρία μου φαίνεται καλύτερη στο nexus και σίγουρα το δάκτυλικο αποτυπωμα είναι κλάσεις ανώτερο στο nexus. Ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών νομίζω είναι περίπου στα ίδια, εκτός από τα παιχνίδια που ανοίγουν πιο γρήγορα στο edge. Multitasking σίγουρα το nexus είναι αρκετά μπροστά. Πάντως τρελές διαφορές δεν υπάρχουν σε αποδόσεις μια και το edge είναι παρα παρα πολύ καλό κινητό.
Link to comment
Share on other sites

δες το μχ5 ειναι δυνατο και σε πολυωρη χρηση δεν ζεσταίνεται καθολου

 

Βγαίνει λίγα παραπάνω από το προβλεπόμενο (κοιτάω με 32ρα μνήμη) αλλά αν ειναι τόσο δυνατό να το ψάξω, θενξ φίλε.:)

 

xiaomi redmi note 3 pro

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html

 

δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

 

Επίσης ευχαριστώ :), είναι στις τοπ 2 επιλογές μου ούτως ή άλλως, θα το συγκρίνω και με το παραπάνω που πρότεινε ο άλλος φίλος.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για ένα κινητό για πολύ απλή χρήση(προορίζεται για δώρο). Ο κάτοχος του θα το χρησιμοποιεί κυρίως για κλήσεις, λίγο youtube και ίσως gps. Παιχνίδια/κάμερα/αρχική μνήμη κλπ δεν με απασχολούν.

 

Από μια πρώτη έρευνα βρήκα αυτά τα 2:

Homtom 5.5inch και 3000mAh

http://www.banggood.com/HOMTOM-HT7-5_5-Inch-1GB-RAM-8GB-ROM-MTK6580-Quad-core-3000mAh-Battery-Smartphone-p-1018206.html

VKworld VK700 Max 5.0inch με 4200mAh

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_306293.html

 

Τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται στα παραπάνω, ισχύουν; Αν ναι, κλείνω προς το VK700 Max για να είναι πιο άνετο στο χέρι και με μεγαλύτερη μπαταρία.

 

Έχετε κάποια άποψη για τα τα παραπάνω;

Κάποια άλλη πρόταση να με βοηθήσετε να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε φθηνό κινητό θα πήγαινα στο blackview bv2000 http://www.vickmall.com/original-blackview-bv2000-4g-android-5-1-smartphone-mtk6735-quad-core-1-0-ghz-1gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-ips-hd.html

χάνει μεν σε μπαταρία απο αυτά που παραθέτεις αλλά έχει 4g που προσωπικά το θεωρώ σημαντικό να υπάρχει σε κινητό πλεον και ο επεξεργαστης του ειναι νεότερος.

Link to comment
Share on other sites

LEAGOO ALFA 5

LANDVO XM100

DOOGEE X5

HOMTOM HT3.

 

Απλα ομορφα και φθηνα για δωρο.

Προφανως σε ανθρωπο ο οποιος δεν εχει μεγαλες απαιτησεις η ειναι η πρωτη του συσκευη!

Τα τρια πρωτα τα εχω δοκιμασει και δουλευουν μια χαρα! Το 4ο οχι (ακομα).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αν και χρόνια χρήστης smartphone (από το htc p3600) είμαι νέος στην παρέα. Θα ήθελα τα φώτα τα σας για την αγορά ένός νέου smartphone με πολύ καλό gps. ενδιαφέρει και η κάμερα... Προέρχομαι από LG optimus G και γι αυτό ένα από τα μοντέλα που έχω υπόψη μου είναι το LG flex 2(Snapdragon 810). Αλλά έχω και μια αδυναμία στην HTC και σκεφτόμουν το HTC desire 826(Snapdragon 615). Aυτά με snapdragon που νομίζω έχουν καλά gps. Τώρα έχω και κάποι υπόψη μου και καποια μοντέλα με και mediatek. To HTC One E9(MediaTek MT6795M), το Sony Xperia C4(MediaTek MT6752) και μου χουν τραβήξει πάρα πολύ την προσοχή το Lenovo A7010-Κ4 note(MediaTek MT6753) και το Lenovo K3 note(MediaTek MT6752).

Με τους Μediatek ξέρετε τι παίζει απο GPS; Έχουν πρόβλημα; Επίσης δν έχω καταλάβει αν υποστηρίζουν Glonass ή όχι... Το Htc E9 διάβασα ότι υποστηρίζει όπως και το Sony Xperia C4(το λέει και στο site της η sony). Tα Lenovo υποστηρίζουν και αυτά glonass οπότε δεδομένου του ίδιου επεξεργαστή;; Στο site της Lenovo στα Specs δεν αναφέρει Glonass. Σε άλλα site όπως http://www.devicespecifications.com/en/model-cpu/455c389a αναφέρει πως έχει. Όπως επίσης και εδώ http://system-on-a-chip.specout.com/compare/1069-1070/Media-Tek-MT6753-vs-Media-Tek-MT6752 δείχνει ότι και ο MediaTek MT6752 κ ο MediaTek MT6753 έχουν embedded GPS module που υποστηρίζουν GLONASS αλλά και Beidou. Άρα αυτό ισχύει και σε όσες συσκευές έχουν πάνω αυτά τα CPU;;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Παλιά τα mtk είχαν θέμα με gps οι σύγχρονοι επεξεργαστές δεν έχουν πρόβλημα εννοείται κοιτάς htc είναι κοσμήματα αλλά τα one

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Και το note 3 pro είναι καλό αλλά ακόμα δεν ξέρουμε τι παίζει δεν το χει πάρει στα χέρια του κανένας

Και είναι λίγο περίεργη κατάσταση με αυτή την εταιρία γιατί κάθε μήνα παρουσιάζει νέο Νότε χεχε

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...