Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι...

Έχεις δει από κοντά , έχεις βάλει στην παλάμη σου το Note 4 ; :rolleyes:

 

Όχι πως το S6 είναι μικρό αλλά πιστεύω πως το Note 4 είναι πολύ μεγάλο !

Και οι δύο συσκευές είναι πάρα πάρα πολύ καλές !!

Κράτα και τα δύο στα χέρια σου και αποφάσισε... ;)

 

αυτο για τον ογκο εχεις δικιο, θα παω απο βδομαδα να τα δω σε καποιο μεγαλο καταστημα.. εχω κρατησει το note edge ,μου φαινεται γιγαντας οχι απλα τεραστιο..απλα σκεφτομουν μηπως το απλο νοτε ειναι πιο μαζεμενο... βεβαια υποκειμενικα ειναι αυτα.. βασικα οι 0.6 ιντσες μεταξυ των δυο κινητων, κανουν διαφορα :P ( 5.1 το Σ6 με 5.7 το νοτε :P )

:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2-3 μέρες θα σου κάνει να συνηθίσεις το μέγεθος (εγω τόσο χρειάστηκα όταν πήρα το note 4) Τώρα ότι πιάνω κάτω από 5,7 μου φαίνεται μινιατούρα.

Πάντως με μεγάλα κινητά και μικρές τσέπες παντελονιου είναι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο Y6 της Huawei και το k3 της Lenovo, τι να διαλέξω;

Απαιτήσεις : viber, skype, internet (μέχρι 2 tab το πολύ), gps, και απλή χρήση SMS/τηλ.

Με ενδιαφέρει και η αυτονομία εφόσον θα το δουλεύω ελάχιστα την ημέρα.

Το απαραίτητο : να μην κολλάει ! έχω βαρεθεί το lag που είχε το samsung S duos 2 και ας το είχα rootάρει. Μπρίκαρε το ίδιο και ησύχασα.

Ο οκταπύρηνος mediatek η ο 4πύρηνος snapdragon αξίζει;

Θα αγοράσω 2 κινητά από το ίδιο μοντέλο. Ένα για εμένα και ένα για το πατέρα μου που θα το έχει απλά ως κινητό.

Αν μπορώ να δω .mkv 1080p χωρίς να χρειαστεί να τα κάνω convert όπως έκανα συνέχεια είναι ένα+

Edited by Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ και απο μενα

ενδιαφερομενοσ αγοραστης του 5αριου αναμεσα βεβαια στο 5 5c & 5s θα ηθελα να μου πειτε διαφορες μεταξυ τους...

τελος το θελω για απλη καθημερινη χρηση του στυλ internet κανα fb

και τελος ποια η διαδικασια να κατεβασω κανα παιχνιδακι ( τι παιζει γενικα με το icloud)

thanks :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο Κίνα τσέκαρε το Xiaomi redmi note 2 και το Meizu M2 note για 5.5''

Αλλιώς το Meizu M2 για 5''

Είχα διαβάσει για σχετικά ικανοποιητικό sar , δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ και απο μενα

ενδιαφερομενοσ αγοραστης του 5αριου αναμεσα βεβαια στο 5 5c & 5s θα ηθελα να μου πειτε διαφορες μεταξυ τους...

τελος το θελω για απλη καθημερινη χρηση του στυλ internet κανα fb

και τελος ποια η διαδικασια να κατεβασω κανα παιχνιδακι ( τι παιζει γενικα με το icloud)

thanks :)

 

Οκ αν και έχω το 5 και με την 9.0.2 έφτιαξε το λαγκ, θα σου λεγα να πας για το 5s. Oι διαφορες είναι χαοτικές, με αποκορύφωμα το δακτυλικό αποτύπωμα και μετά καλύτερη κάμερα, 64-bit αρχιτεκτονική και σαφώς ένα η 2 χρονιά παραπάνω υποστήριξη. Ηδη δύστυχος κάτι νέα καλά παιχνίδια όπως το φιφα 16 δεν είναι συμβατά me το 5.

Τώρα αν δε μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα για το s, εξαρτάται αν το θες μεταχειρισμένο ή νέο. τότε και το 5αρι θα σε καλύψει μια χαρά μιας και τα βασικά τα κάνει μια χαρά, σερφαρισμα, κοινωνικά δίκτυα, και τέτοια.

Για το 5c ούτε καν να το σκέφτεσαι. Μόνο και μόνο το πλαστικό από πίσω με απωθεί προσωπικά να έδινα και 400 ευρό μάλιστα για αυτό

Edited by Itchrist86
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι αυτό https://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=79604&pcode=SHOW_PROD79604

 

Μάλιστα είναι και power bank.

 

τσεκαισμενο?γιατι εδω δεν το διευκρινιζει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ και απο μενα

ενδιαφερομενοσ αγοραστης του 5αριου αναμεσα βεβαια στο 5 5c & 5s θα ηθελα να μου πειτε διαφορες μεταξυ τους...

τελος το θελω για απλη καθημερινη χρηση του στυλ internet κανα fb

και τελος ποια η διαδικασια να κατεβασω κανα παιχνιδακι ( τι παιζει γενικα με το icloud)

thanks :)

 

5C & 5 εχουν ιδια χαρακτηριστηκα με διαφορετικη επικαλυψη κ προφανως τιμη! Το 5S ανεπιφυλακτα μιας και ειναι μονο 2 χρονων μοντελο σε αντιθεση με τα αλλα που ειναι 3ων+!

 

Δωρεαν κατεβαζεις οτι θελεις, με αγορα μεσω καρτων (καπως μπαχαλο τωρα λογω capital controls!)

 

Η δημιουργια λογαριασμου @icloud γινεται πολυ ευκολα στη πρωτη "αγορα" δε θα δυσκολευτεις καθολου!

 

Επισης αν ειναι μεταχειρισμενη η συσκευη που θα παρεις πρεπει ο προηγουμενος χρηστης να την εχει "διαγραψει" απο το icloud του!!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Όντως ψάχνοντας λίγο στο internet υπάρχουν αναφορές για χαμηλό sar στα meizu.

 

1.Για το meizu m2 note λέει: head 0.41 W/kg, body 0.83 W/kg which is quite same as the previous M1 Note.

2.Για το meizu mx3 λέει Head: 0.25 W/kg, Body: 0.31 W/kg

 

Επίσης και στο Doogee F5 αναφέρει για SAR is 0.328W/KG.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

 

θελω να αγορασω Κινεζικο κινητό με 5.5" οθονη...επειδη δεν κατεχω ομως το σκαλισμα και τα διαφορα κολπα,θελω να δουλευει out of the box...

 

Μου αρεσει το Lenovo K3 ή το Meizu M2 Note αλλα απ οτι διαβαζω εδω θελει διαφορα κολπα για να δουλεψουν σωστα και εγω δυστυχως δεν...:O

 

Οπότε τι εχετε να μου προτεινετε με αναλογα χαρακτηριστικα και σε ευρος τιμης μεχρι 150-160 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Στα Κινέζικα, θα πρέπει να ψαχτείς λίγο, όποια συσκευή και να πάρεις.

Πάντως, εγώ σου προσθέτω στις επιλογές και το Xiaomi Redmi Note 2. Λες και στο κατάστημα που θα το αγοράσεις να σου περάσουν και τη Multi ROM και είσαι κομπλέ. Δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα, παρά μόνο τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις που βγαίνουν μέσω OTA. Μόνο αρνητικό η μπαταρία του προς το παρόν, μιας και μιλάμε για συσκευή ενός μήνα, αλλά στρώνει όσο πάει.

Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 4X, vmall.eu, eu model.

 

CUBOT H1

Doogee f5

Όλα αυτά είναι απροβληματιστο και με πλήρεις 4g μπάντες.

Τα περισσότερα αλλά δεν εχουν πλήρεις μπάντες 4G, κυρίως τη 800mHZ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 4X, vmall.eu, eu model.

 

CUBOT H1

Doogee f5

Όλα αυτά είναι απροβληματιστο και με πλήρεις 4g μπάντες.

Τα περισσότερα αλλά δεν εχουν πλήρεις μπάντες 4G, κυρίως τη 800mHZ

 

Καλησπέρα κι από μένα!

Στο αντίστοιχο νήμα για το CUBOT H1 έχεις κάνει κάποιες ερωτήσεις πρόσφατα.Έχεις πάρει κάποια απάντηση γιατί σίγουρα από μια πρώτη ματιά φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή!Έχεις κάποια νέα πληροφορία να μας μεταφερεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να πέσει στις 4,5 ίντσες το Motorola moto e 2nd Gen έχει πολύ καλή μπαταρία, είναι 4g, αρκετά γρήγορο και φτηνότερο από το ποσό που διαθέτεις.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης θα ήθελα ένα λόγο να πάρω το 6s και όχι με 300€ λιγότερα το galaxy 6s Το ερώτημα είναι πραγματικό και όχι trol γιατί όντως είμαι σε δίλημμα τι να αγοράσω τώρα που πρέπει να αλλάξω Απάντηση του ότι το ένα είναι ios και το άλλο Android δεν μου λέει τίποτα θα ήθελα κάτι που να υπερτερεί στην πράξη το ένα από το άλλο
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης θα ήθελα ένα λόγο να πάρω το 6s και όχι με 300€ λιγότερα το galaxy 6s Το ερώτημα είναι πραγματικό και όχι trol γιατί όντως είμαι σε δίλημμα τι να αγοράσω τώρα που πρέπει να αλλάξω Απάντηση του ότι το ένα είναι ios και το άλλο Android δεν μου λέει τίποτα θα ήθελα κάτι που να υπερτερεί στην πράξη το ένα από το άλλο

 

Φυσικά το S6 είναι καλύτερη πρόταση/τιμή, μέχρι και μενα μου μπήκαν ψυλλοι να το πάρω αφότου πούλησα το Z3c, αλλα επειδή έχω ipad, ipod, ενισχυτή με airplay, θα στραφω στο 6s,που το θεωρώ και πιο futureproof για κάποιον που δεν αλλάζει κινητό κάθε χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης θα ήθελα ένα λόγο να πάρω το 6s και όχι με 300€ λιγότερα το galaxy 6s Το ερώτημα είναι πραγματικό και όχι trol γιατί όντως είμαι σε δίλημμα τι να αγοράσω τώρα που πρέπει να αλλάξω Απάντηση του ότι το ένα είναι ios και το άλλο Android δεν μου λέει τίποτα θα ήθελα κάτι που να υπερτερεί στην πράξη το ένα από το άλλο

 

Κανένας ουσιαστικός λόγος.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Το s6 υπερτερεί σε οθονη,κάμερα,τιμή.

Ποιότητα κατασκευης εφαμιλη.

Ο μόνος τομέας που υπερτερεί το iPhone ειναι τα benchmark test και ειδικότερα η GPU.

 

Περαιτερω αν θες άνοιξε θέμα στην επιλογή συσκευής,αν και τα ίδια θα σου έγραφα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι η XIAOMI και η HUAWEI ειναι πιο ποιοτικες και αξιοπιστες Κινεζικες εταιρειες στο χωρο απο τις αλλες 2 που αναφερθηκαν...

 

Οπότε μεταξυ του Huawei Honor 4X και του Xiaomi Redmi Note 2 ποιο κερδιζει και σε ποια σημεια?

Link to comment
Share on other sites

Full HD το Xiaomi, έναντι HD του Huawei. Αυτή είναι η μόνη αξιοσημείωτη διαφορά που εντόπισα, με έναν αστερίσκο στα SoCs (Helio X10 vs Kirin 620) που δεν γνωρίζω τι διαφορές έχουν.

Βέβαια το σημαντικό let down του Huawei για μένα είναι τα 8 GB εσωτερικής μνήμης. Τουλάχιστον στο GSMArena δεν αναφέρει αν υπάρχει άλλη έκδοση με μεγαλύτερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ουσιαστικός λόγος.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Το s6 υπερτερεί σε οθονη,κάμερα,τιμή.

Ποιότητα κατασκευης εφαμιλη.

Ο μόνος τομέας που υπερτερεί το iPhone ειναι τα benchmark test και ειδικότερα η GPU.

 

Περαιτερω αν θες άνοιξε θέμα στην επιλογή συσκευής,αν και τα ίδια θα σου έγραφα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τελικά θα πάω με το s6 μάλλον !!

Link to comment
Share on other sites

Full HD το Xiaomi, έναντι HD του Huawei. Αυτή είναι η μόνη αξιοσημείωτη διαφορά που εντόπισα, με έναν αστερίσκο στα SoCs (Helio X10 vs Kirin 620) που δεν γνωρίζω τι διαφορές έχουν.

Βέβαια το σημαντικό let down του Huawei για μένα είναι τα 8 GB εσωτερικής μνήμης. Τουλάχιστον στο GSMArena δεν αναφέρει αν υπάρχει άλλη έκδοση με μεγαλύτερο χώρο.

 

Το ευρωπαϊκό Huawei 4x-che2L11, εχει full 4G bands, συμπεριλαμβανομένης της βασικοτατης 800mhz, to xiaomi oxi.

Τα όντως λίγα 8 gb εσωτερικής μνήμης δεν είναι και τόσο let down, γιατί έχει λειτουργία στο emui το 4X, για πλήρη μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα sd. Oποτε δεν έχεις θέματα, πχ εγω του έχω φορτώσει 4 πλήρη GPS apps.....

 

Ή οθόνη ειναι επαρκης στο 4Χ, αλλά πιθανότατα υποδεέστερη απο το xiaomi..

Το emui είναι super smooth, και θα βελτιωθεί με την επικείμενη αναβάθμιση σε 5.1.1.Δουλεύει τέλεια out of the box. ΠΡΟΣΟΧΗ μιλάμε για το ευρωπαϊκό μοντέλο che2 L11, από ΑΜΑΖΟΝ.ΙΤ Ή vmall.eu

 

Από την άλλη to Xiaomi είναι νεότερη συσκευή....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το ευρωπαϊκό Huawei 4x-che2L11, εχει full 4G bands, συμπεριλαμβανομένης της βασικοτατης 800mhz, to xiaomi oxi.

Τα όντως λίγα 8 gb εσωτερικής μνήμης δεν είναι και τόσο let down, γιατί έχει λειτουργία στο emui το 4X, για πλήρη μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα sd. Oποτε δεν έχεις θέματα, πχ εγω του έχω φορτώσει 4 πλήρη GPS apps.....

 

Ή οθόνη ειναι επαρκης στο 4Χ, αλλά πιθανότατα υποδεέστερη απο το xiaomi..

Το emui είναι super smooth, και θα βελτιωθεί με την επικείμενη αναβάθμιση σε 5.1.1.Δουλεύει τέλεια out of the box. ΠΡΟΣΟΧΗ μιλάμε για το ευρωπαϊκό μοντέλο che2 L11, από ΑΜΑΖΟΝ.ΙΤ Ή vmall.eu

 

Από την άλλη to Xiaomi είναι νεότερη συσκευή....

 

Η 800αρα μπάντα που είναι βασική; Γιατί στο Xiaomi, τουλάχιστον στα σημεία που έχει 4G η Cosmote, δεν έχω κανένα θέμα χωρίς την 800αρα. Απ' ότι ξέρω, η Wind τη χρησιμοποιεί περισσότερο, αλλά ας μη πάμε στο 4G της Wind. :p

Όσο για τα υπόλοιπα και ειδικά για το emui, δε γνωρίζω οπότε δε μπορώ να εκφέρω και άποψη. ;)

Αν όντως μπορείς να κάνει πλήρη μεταφορά εφαρμογών, τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...