Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να πάρω ένα από τα δύο ποιο προτείνεται... Η διαφορά στη μπαταρία είναι αισθητή;

Απο μισή ώρα εως 45 λεπτά αναφέρουν αρκετοί που τα τίμησαν και τα 2.

Μικρη διαφορά,αλλα αισθητή.

Αλλα απο παρτίδα σε παρτίδα και απο χρήση σε χρήση εχει διάφορες.

Εμένα το edge unbranded Ιουλίου παρτίδα μου έκατσε αψογα,υπάρχουν όμως περιπτώσεις που χρήστες δεν τους έκατσε νορμαλ παρτίδα και ειτε αντικατάσταση έκαναν η service για αλλαγή μπαταρια,μητρικής πλακέτας κλπ όπου τους έκαναν.

 

Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με όλα τα κινητά άλλων εταιριών.

Θες και λίγη τύχη όπως κσι να το κάνουμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πας απευθείας σε Lenovo K3 Note.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας παιδιά...

 

Κατά αρχήν σας ευχαριστώ πολύ,για της γνώμες-απαντήσεις σας...:)

chris1984: Περίμενε τα νέα nexus εμπειρία pure android δεν υπάρχει καλύτερη και υποστήριξη google για τα χρόνια που θες!
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τηλέφωνο αυτήν την στιγμή,και"πρέπει"να αγοράσω νέο μέχρι την τρίτη...λόγω της δουλείας μου το χρειάζομαι άμεσα,το nexus πότε θα είναι διαθέσιμο στην δική μας αγορά;

Jimi_Gr: Κι εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις το nexus 5X λόγω διαστάσεων. Θα φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με το G4. Μπορείς εύκολα να το προσαρμόσεις στα γούστα σου (organizer κ.λ.π.), αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι η κάμερα. Πάντως η κάμερα του G4 είναι φοβερή. Έστω και μια μικρή πηγή φωτός να υπάρχει στον χώρο θα σου βγάλει την φωτογραφία σαν να είναι ημέρα. Το s6 από ότι λένε οι μετρήσεις των ειδικών έχει την καλύτερη κάμερα σε smartphone αυτή την στιγμή. Με το G4 να ακολουθεί κατά πόδας.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις από Huawei, xiaomi και meizu.

 

Υ.Γ. Εγώ θα έπαιρνα το G4, αλλά έχω μεγάλα χέρια.

Με ένα Huawei ήμουν δεν είχα παράπονο από slag και παρόμοια,σαν ios έπαιζε,μην πω και καλύτερα,αλλά κάμερα δεν είχε,κυρίως το βράδυ,μετά αρρώστησε, και τα υπόλοιπα είναι γνωστά,εχτές μου έφερε ο φίλος μου το S6 και το είδα,μετά πήρε και ένα άλλο φύλο και έφερε το G4...! πήγαινα για το S6 αλλά δεν έχει μπαταρία καθόλου,και είναι ενσωματωμένη,δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,όταν το είδα ήταν όμορφο σωστό "μπιζουδάκι" αλλά στο χέρι μου αν και λίγο μεγαλύτερο καθόταν το G4,λόγω κούρμπας στην ράχη,και με μια 2η μπαταρία πιστεύω το μαζεύεις το πράγμα...:confused:

Τώρα για τις κάμερες που συγκρίναμε εχτές λόγω ότι είναι το επάγγελμά μου αυτό,και στις δοκιμές που κάναμε κυρίως σε χαμηλό φωτισμό+... έχω να πω και κατά την γνώμη μου πάντα,πώς το S6 έχει ένα κλίκ καλύτερη κάμερα στο auto αλλά και γρηγορότερη,το G4 στο manual σκοτώνει,του ρίχνει στα ίσια,αλλά αργείς λίγο να το ρυθμίσεις,και πρέπει να ξέρεις από φωτογραφία,προσεγγίζει τα settings μιάς DSLR,δεν το περίμενα, αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα...έχω μείνει πίσω πολλά χρόνια...

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και για την βοήθεια,και για την ανοχή σας...

Πάντα φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή με ενδιαφέρει και εμένα πάνω κάτω αυτό που ζητάει το παιδί παίζει κανένα αλλό που να μην είναι κίτρινο?:P
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή με ενδιαφέρει και εμένα πάνω κάτω αυτό που ζητάει το παιδί παίζει κανένα αλλό που να μην είναι κίτρινο?:P

Αν και αλλάζει το πίσω μέρος του lenovo

Δείτε και το xiaomi redmi note 2

Και το letv le1

Αν και τα τρεία είναι κάτω απο 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Alextrela η οθόνη του edge είναι λίγο μικρότερη ή είναι η ιδέα μου ;

Ελαχιστα τα συγκρινα μεταξύ τους και πολυ επιφανειακά σε μαγαζί και ετσι δεν μπορώ να βγάλω κάποια συμπέρασμα.

Καλυτερα δες τα εσυ με το δικό σου μάτι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ή κάποι άλλο αυτής της κατηγορίας?

Το κινητό προορίζεται για γυναίκα και αυτό που ενδιαφέρει είναι το να είναι απροβλημάτιστο, αξιόπιστο και με καλή κάμερα.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη σας για Αγορα samsung galaxy J5 βασικο να Αντεχει στο χρονο δεν αλλαζω συχνα κινητο και με προβληματιζει η μνημη 1,5G Αναβαθμισεις λετε να παρει ?μονο Aξιζει στα 200 περιπου και το dual sim στα 249 ε Edited by tsantixrh
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι το έβγαλε σε προσφορά το e-shop στα 200€ και επειδή αυτή την εποχή ψάχνω να κάνω ένα δώρο στην ανιψιά μου, σκέφτηκα να ρωτήσω τη γνώμη όσων το έχουν.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα Xiaomi για την υποστήριξη και για τα λιγοτερα χρήματα. Με το Xiaomi Redmi 2 prime πιστεύω θα είσαι κομπλε εκτός και ν ή χρήση του τηλεφώνου ξεπερνά αυτή του μέσου χρήστη
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι το έβγαλε σε προσφορά το e-shop στα 200€ και επειδή αυτή την εποχή ψάχνω να κάνω ένα δώρο στην ανιψιά μου, σκέφτηκα να ρωτήσω τη γνώμη όσων το έχουν.

Έχω το απλό (χωρίς 4G) και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μια πολύ καλή επιλογή tablet για την ανιψιά σου!Έχει αρκετά καλή οθόνη (αν και θα προτιμούσα καλύτερο touching ) και εξαιρετικό ήχο!Το stand είναι πραγματικά έξυπνη υλοποίηση την οποία και προσωπικά τη χρησιμοποιώ κατά κόρον!Η μπροστινή κάμερα είναι ικανοποιητική για τις βασικές ανάγκες ενώ η πίσω κάμερα δεν δικαιολογεί τα 8 ΜΡ ως απόδοση...Ο δέκτης WI-FI είναι ισχυρός και η μοναδική παραφωνία είναι η...αναβάθμισή του σε lollipop αφού αφαιρέθηκαν κάποιες έξυπνες ρυθμίσεις της Lenovo αφενός και αφετέρου μειώθηκε η αρχικά εντυπωσιακή διάρκεια της μπαταρίας σε απλά αρκετά ικανοποιητική (σου προτείνω να μην την κάνει η ανιψιά σου).

Ένα επιπλέον στοιχείο που ενισχύει τη γνώμη μου να προχωρήσεις στην αγορά του είναι ότι αυτή η απάντηση στάλθηκε από το δικό μου Lenovo yoga 2...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη εμένα είναι να μην πας σε κινητό πλέον που έχει κάτω από 2GB Ram γιαυτό σου προτείνω το Huawei P8 Lite πάρα πολύ καλό κινητό! Υπάρχει και το Huawei P8 Lite Dual Sim το οποίο έχει 2 ευρώ λιγότερο από αυτό που έχει μια sim! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και το χρόνο που διέθεσες. Δηλαδή, δεν υπάρχει πιθανότητα να δοθούν οι λειτουργίες αυτές με κατοπινές αναβαθμίσεις. Οπότε λες να μείνει στην kitkat ε; Μήπως το αγόρασες από το e-shop; Γιατί κατά καιρούς ακούστηκαν διάφορα για μη ευρωπαϊκές συσκευές. Βέβαια, αύριο θα τους πάρω ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσω.

Στην τελευταία σου πρόταση τι ακριβώς εννοείς; Ότι είναι άνετο και στην πληκτρολόγηση και γενικά το χρησιμοποιείς για διάφορα πράγματα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαθέτω 270Ε για κινητό,

Από κινέζικα μόνο xiaomi, Lenovo, miezu και Huawei. Γιατί με τις άλλες εταιρίες δεν είμαι ευχαριστημένος.

Θέλω να μην είναι πάνω από 5.2ιντσες εκτός αν η συσκευή έχει το μέγεθος 5ρα οθόνη.

. Συνεπώς ποιο είναι το καλύτερο κινητό μέχρι τα 270Ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωρίζω,δηλαδή αν με νεότερες αναβαθμίσεις επιστρέψουν οι συγκεκριμένες λειτουργίες...Φαντάζομαι ότι έχει αλλάξει το user interface της συσκευής στα πρότυπα του Lollipop...Πάντως συστήνω ανεπιφύλακτα τη μη αναβάθμιση σε Lollipop κυρίως για τη διάρκεια της μπαταρίας (το αλλο θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό) μιας και η προηγούμενη έκδοση ήταν σταθερή,χωρίς καθυστερήσεις και γενικά απροβλημάτιστη.Όσο για το τελευταίο,το μέγεθος της οθόνης,η πρακτικότητα του stand και γενικότερα η όλη ευκολία χρήσης έχουν καταστήσει το συγκεκριμένο tablet τη βασική μου επιλογή για browsing και χρήση εφαρμογών.

Για συγκεκριμένα απο το e-shop δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τις προδιαγραφές της συσκευής της προσφοράς που έχεις ξεχωρίσει ( ως τιμή για ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι πολύ καλή κατά την ταπεινή μου -πάντα- άποψη ) αλλά νομίζω ότι αν τελικά το επιλέξεις,θα κάνεις την ανιψιά σου να σου χαρίσει ένα μεγάλο φιλί κι ενα μόνιμο χαμόγελο που αυτό είναι που ουσιαστικα αξίζει περισσότερο! :)

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει το xiaomi mi4c?

 

22 ανακοινώθηκε απο χθες το χουν αρκετά μαγαζία διαθέσιμο και στις 2 εκδόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά, επέλεξα αυτό γιατί ήθελα να διαθέσω μέχρι 200€ για να της το κάνω δώρο, επειδή επέτυχε στις πανελλήνιες. Είχα σκεφτεί παλιότερα το Lenovo Miix 3 που το είχαν Γερμανός και ΟΤΕ στα 200€, αλλά δεν υπήρχε πουθενά και τώρα είδα αυτό, το οποίο της το έχω δείξει και μου είπε ότι της άρεσε πολύ. Πάντως, με το 10αρι και με lollipop δεν αντιμετώπισαν κάποια αλλαγή στην αυτονομία. Δηλαδή εσύ δεν έμεινες ευχαριστημένος από την αυτονομία που έχει ε;

Βασικά, αύριο έχω σκοπό να ρωτήσω στο e-shop αν είναι της ελληνικής αντιπροσωπείας ή τέλος πάντων προορίζεται για Ελλάδα και επίσης τη Lenovo για το αν το καλύπτουν με εγγύηση 2 ετών γιατί το e-shop του δίνει ένα χρόνο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη κοινοτητα του Myphone.

Χτες λοιπον προχωρησα σε αγορα απο Vickmall του jiayu S3... τα capital controls ομως φαινεται οτι ειχαν διαφορετικη αποψη και ετσι εφαγα ακυρο απο την καρτα μου. Οποτε μεχρι να παρακαμψω και αυτο το προβληματακι λεω δε παιρνω και γνωμες απο το myphone για τα 3 κινητα του τιτλου στα οποια αμφιταλαντευομαι, μη τη πατησω παλι οπως με το cubot 308 που πηρα περισυ (μπαταρια για κλαματα).

Οποτε εδω ειμαι....

Οπως καταλαβατε ειμαι αναμεσα στα 3 αυτα κινητα, για διαφορετικους λογους το καθενα:

  • Jiayu S3: 3GB ram, καλη μπαταρια, καλο SOC, στα - οτι ειναι Jiayu....
  • Redmi Note 2 (Prime): Τουμπανο SOC, Xiaomi, καλη υποστηριξη (miui.gr , AOSP ROM <- ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ), στα - οτι διαβαζω για την μπαταρια του...
  • Meizu M2 Note: Γιαtι ειναι Meizu και πανεμορφο.... στα - δυστυχως πολλα (κλειδωμενος bootloader, no SD, μη αποσπωμενη μπαταρια κλπ)...

Ακουω γνωμες λοιπον αν και κλινω πλεον περισσοτερο στο xiaomi...

Ευχαριστω εκ των προτερων και ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση της μπαταρίας στη συσκευή μου-τουλαχιστον-έπεσε μετα την αναβάθμιση της σε Lollipop, όμως σε κάθε περίπτωση δεν το θεωρώ αυτό λόγο για να μην προχωρήσεις σε ενδεχόμενη αγορά της μιας και η απόδοσή της (μπαταρίας) παραμένει σαφώς ικανοποιητική! Απλά προσωπικά θεωρώ ότι η αναβάθμιση του λογισμικού δεν προσέφερε κάτι ουσιώδες.

Σε κάθε περίπτωση,σου εύχομαι ότι καλύτερο σε ότι επιλέξεις τελικά και κυρίως πάντα επιτυχίες στην ανιψιά σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα κινητό με μόνη προδιαγραφή να πιάνει ράδιο (να ακούγεται από το μεγάφωνο) χωρίς να χρειάζεται κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα αποψεις για αγορα συσκευής εως 100 ευρω.Μεχρι στιγμης εχω υπ'οψην μου το Microsoft Lumia 535 ή το Lenovo A2010.Ποια ειναι η γνωμη σας?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...