Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είπαν και πιο πάνω το mi4 είναι ένα επίπεδο επάνω σε σχέση με το mi4c. Το μείον του είναι ότι δεν έχει διαθεσιμότητα σε 64αρι ΚΙΑ ίσως το 16αρι να μην σε καλύπτει. Επίσης το mi4 είναι σημαντικά πιο ακριβό από το mi4c
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Xiaomi Redmi note 2 prime. Στο budget σου και με όλα όσα ζητάς. Από αξιόπιστη εταιρεία και με πολλές πωλήσεις που σημαίνει ότι και ή υποστήριξη του σε rom θα πάει καλά
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Επειδή δεν το βρισκω σε κανενα ελληνικο site και δεν ξερω καποιο αξιοπιστο ξενο,μηπως θα σου ηταν ευκολο να μου προτεινεις καποιο;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από εδώ http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-prime-2-2ghz-2gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-5-5-inch-fhd-13-0mp.html αξιόπιστο μαγαζί και με πολύ καλή after sale υποστήριξη
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι αυτό https://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=79604&pcode=SHOW_PROD79604

 

Μάλιστα είναι και power bank.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και πιο πάνω το mi4 είναι ένα επίπεδο επάνω σε σχέση με το mi4c. Το μείον του είναι ότι δεν έχει διαθεσιμότητα σε 64αρι ΚΙΑ ίσως το 16αρι να μην σε καλύπτει. Επίσης το mi4 είναι σημαντικά πιο ακριβό από το mi4c

 

Αυτη τη στιγμή δεν νομιζω να υπάρχει λόγος να προτιμήσει κάποιος το mi4 απο το mi4c. Το μεταλικό περίβλιμα δεν λεει κάτι και το 4c φαινεται να είναι λιγο πιο γρήγορο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το lumia αν δεν σου λείπει κάποια εφαρμογή σε σχέση με το android.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

G4 ή Zenfone 2 (στην καλύτερη του έκδοση και από Ευρώπη) από μένα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κινητα η αγορα θα γινει απο Minideal κατα πασα πιθανοτητα μιας που εχω ακουσει καλα λογια απο φιλους!

Στο θεμα μας τωρα :

Το meizu μ αρεσει πιο πολυ σε εμφανιση εχει κλτρη οθονη μπαταρια και καμερα! Το υι πιο ομορφο κ πιο λειτουργικο (για μενα τουλαχιστον)

 

Το Xiaomi εχει την εγγυηση xiaomi που πιστεβω ειναι κορυφαια εταιρια(οχι οτι η meizu δν ειναι καλη αλλα οχι στα επιπεδα Χιαομι) κλτρη υποστιριξη και με ελληνικη ρομ(οχι οτι με νοιαζει ετσι κ αλλιως στα αγγλικα θα το εχω) πολυ κλτρο επεξεργαστη !

 

Γενικα ειμαι λιγο πιο πολυ υπερ του meizu απλα θα ηθελα και γνωμες απο χρηστες των συσκευων γιατι δν εχω πιασει καμια στα χερια μ και οτι αποψη εχω βγαλει ειναι απο φορουμ και reviews!

 

Να πω το κυριωτερο για μενα ειναι η οθονη κ μετα επιδωσεις/υι για αυτο ειμαι κ προβληματισμενος!

Ευχαριστω για την απαντησεις!

 

Bonus ερωτηση !

Λογο των Capital Control θα εχω προβλημα με τν αγορα απο εξωτερικο με Prepaid Πειραιως?!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα... Γνωρίζει κάποιος το Sar από της δύο συσκευές... ???
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δν θυμαμαι που κ κατα ποσο ειναι σωστο αλλα ειχα διαβασει πριν 2-3 μερες που τα εψαχνα για το μειζυ ειναι 0.4 κεφαλι και 0.8 σωμα κατι τετοιο που ειναι πολυ καλο σαρ αν σκεφτεις οτι ειναι κ dual sim!

Για το Χιαομι δν ξερω!

 

Κοιτα απο οτι εχω καταλαβει εγω αμα σε νοιαζει ωμη δυναμη και επιδοσεις πανε Χιαομι εμενα που με νοιαζει Οθονη (την θελω φωτεινη και πολυ ομορφη γιατι προερχομαι απο g4 το οποιο μ χαλασε) ολα τα αλλα με χαλαν απιστευτα πολυ δν μπορω να δω μετριο πανελ κ η οθονη του Μειζυ ειναι παρα πολυ καλη igzo panel τις Sharp! Μπαταρια απο οτι διαβαζω βγαζει την μερα ανετα αλλα δν ειναι αποσπομενη δυστυχως αλλαζει πολυ ευκολα με ενα κατσαβιδακι μονο ευτυχως!

 

Ο επεξεργαστης ναι εννοειται πως με νοιαζει αλλα τα βασικα τα κανα ανετα τωρα κανα drop frame παραπανω στα παιχνιδια δν νμζω να με πειραξει και τοσο και μν ξεχναμε μιλαμε για κινητα 150 ευρο οποτε μν τα θελουμε κ ολα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

0.602 W/Kg Head

0.731 W/Kg Body

Για το Xiaomi

 

Προσωπικά το Xiaomi με κλειστά τα μάτια σε όλα τα σημεία

Αλλά αφου λες ότι σου αρέσει σε όλα περισσότερο το meizu δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Για το Xiaomi

 

Προσωπικά το Xiaomi με κλειστά τα μάτια σε όλα τα σημεία

Αλλά αφου λες ότι σου αρέσει σε όλα περισσότερο το meizu δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι .

 

Η αληθεια ειναι ειμαι στο τσακ να αλλαξω γνωμη κ για αυτο θα ηθελα αποψεις που εχουν ηδη τν συσκευη/ες!

Πιστευω στν καθημερινη χρηση το ιδιο γρηγορα ειναι εκει που φαινεται η δυναμη του Ηelio ειναι στις βαριες εφαρμογες και εγω gaming δν πολυ κανω με το κινητο! Πιο πολυ ειμαι ιντερνετ φβ και γνκα σαν multimedia on the go συσκευη το εχω οχι για gaming !

Αμα εχεις το Χιαομι πες μ εντυπωσεις και κυριως θελω να μαθω για την οθονη γιατι ολοι λεν ειναι σχετικα μετριο πανελ ενω τoυ Μειζου λεν ολοι οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλο και νμζεις οτι εχεις high end συσκευη στα χερια σου!

Και ειμαι πολυ απαιτητικος στο θεμα οθονης για αυτο θελω πιο πολυ το Meizu οθονη και εμφανιση βσκα!

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους

Μεταξύ των τριών τηλεφώνων, χωρίς να ληφθεί ο παράγοντας κόστος απόκτησης, ποιο θα προτείνεται να αγοράσει κάποιος.?

Ευχαριστώ

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να την πεισω για το ποσο καλη μαρκα ειναι η xiaomi αλλα μαλλον δεν βλεπω να την βγαζω καθαρη (γυναικες ) υπαρχει κατι που θα προτεινατε σε πιο αναγνωρισιμη μαρκα στην Ελλαδα ??
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και τα 2,το meizu πρώτο και χθες το redmi note 2 prime. ( το είχα παραγγείλει για φίλο )

Επίσης είχα προσπαθήσει να κρατήσω το mx4 pro για καμιά εβδομάδα αλλά δεν μπόρεσα και είχα το xiaomi mi3 και το mi4 .

Ενημερωτικά απο την εμπειρία μου και στις 2 εταιρίες,προσωπικά όπως είπα θα πήγαινα στο xiaomi .

Οι λόγοι είναι οι εξής.

 

1.Δεν μπορώ καθόλου το Flyme και το θεωρώ πολύ κατώτερο του miui ( αυτός είναι και ο λόγος που δεν το κράτησα πάνω απο εβδομάδα ),αλλά εσένα όπως είπες σου αρέσει το flyme οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.

2. Ακόμα και να μην είναι πολύ εμφανής η διαφορά του helio x10 και της gpu του xiaomi εαν δεν παίζεις παιχνίδια,θεωρώ πως αφού είναι περίπου στα ίδια χρήματα δύο συσκευές γιατί να μην πάρεις το καλύτερο στα specs?

3. Πλαστικά είναι και τα δύο,το ότι το meizu φέρνει πιο πολύ σε sammy άρα και premium συσκευή είναι υποκειμενικό και δεν μπορώ να το σχολιάσω ως υπερ ή κατά.

4.Στην κάμερα δεν συμφωνώ ότι είναι καλύτερο αλλά εαν το πιστεύεις τότε πάσο.

5.Συμφωνώ ότι το xiaomi ήρθε με πολύ μεγαλό πρόβλημα στην μπαταρία,αλλά αυτό που έχω δει στα xiaomi εως τώρα είναι ότι το παραμικρό που υπάρχει σε πολύ λίγο καιρό φτιάχνεται αφού δεν σταματάνε τα updates και με πρόσθεση features ,απλοποίηση μερικών λειτουργιών αλλά και με διόρθωση όποιου bug.

Κι αυτό στο ομολογεί η ολοένα πρόοδος της μπαταρίας του σε σύγκριση των πρώτων ημερών ( μπορείς να δεις τα σχόλια στο θέμα του )

6.Αν θυμάμαι καλά το meizu παίρνει SD εαν θυσιάσεις το dual sim ενώ το xiaomi παίρνει και 2 sim και SD ( αν δεν στέκει αυτό πάω πάσο )

Δεν θα σχολιάσω καν την τακτική της meizu να μην περιέχει ελληνικά και εαν αλλάξεις ρομ για να έχει ( κουτσουρεμένα )να μην υποστηρίζει αναβαθμίσεις.

 

Όσο για την οθόνη και το xiaomi πάνελ της sharp έχει αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο καλύτερο το display του meizu

Όπως και να χει και οι 2 επιλογές γι'αυτα τα λεφτά είναι οι μόνες αξιόπιστες που υπάρχουν,μετά πας σε πιο '' μη αξιόπιστες λύσεις '' που δεν θα στο πρότεινα.

Απλά εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το xiaomi,ρίξε μια ματιά και στο internet σε διάφορα βιντεάκια και πάρε την απόφαση σου.

 

Σόρρυ για το κατεβατό :D

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να την πεισω για το ποσο καλη μαρκα ειναι η xiaomi αλλα μαλλον δεν βλεπω να την βγαζω καθαρη (γυναικες ) υπαρχει κατι που θα προτεινατε σε πιο αναγνωρισιμη μαρκα στην Ελλαδα ??

 

Επειδή είχε και η γυναίκα μου το s3 ( το mini βέβαια ) , όταν της είχα πει ότι θα πάρω τότε το xiaomi mi3 είχε ξυνήσει τα μούτρα της για '' την λάθος επιλογή μου '' .

Όταν το πήρα στα χέρια μου,πιο πολύ το είχε αυτή παρά εγώ :rolleyes:

Θεωρώ πως με την πρόταση του xander η γυναίκα σου θα μείνει πλήρης ικανοποιημένη και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αφου το δοκιμάσει ( απλά πρέπει να αντέξεις την γκρίνια μέχρι να έρθει :p )

Κοίτα και το Xiaomi mi4 επίσης που είναι και πιο μουράτο κι ας είναι περσινό μοντέλο ( αυτό κι αν μου είχε καβατζώσει η γυναικά μου,εναλλάξ με την αδερφή μου που έχει το iphone 6plus :mad: )

 

Τώρα αν δεν την πείσεις με τίποτα,δες την πρόταση του siegfried_gr και το Lenovo VIBE X2 που είναι πιο ''επώνυμα '' ( στην Ελλάδα τουλάχιστον γιατί όπως ειπώθηκε και το xiaomi είναι ) ή σε πιο ακριβό το Zte nubia z9 mini που είναι κι αυτό κόσμημα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα;; Το G3 φυσικά ειδικά αν μιλάμε για το 32gb που έχει 3gb ram!! Εκτός αν θες καλή ποιότητα κατασκευής πας σε HTC M8s..To S5 neo το ξεχνάς σαν να μην το διάβασα σε σύγκριση με τα άλλα δύο!!
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

το flyme αν κ αντιγραφη του ios μ αρεσει εμφανισιακα και το concept του ενος κουμπιου μ φαινεται βολικο (δν ξερω στν πραξη) επσης μ φαινεται ομορφο σαν λειτουργικο και προσεγμενο μεχρι κ η τελευταια εφαρμογη!

Το miui το ειχα δοκιμασει στο g2 μ κ απλα δν μ αρεσε καθολου ομως το βρηκα πιο δυσλειτουργικο κ καθολου καλαισθητο!

Απο οτι ειδα reviews δν εχει αλλαξει και τοσο (δν θυμαμαι πιο βερσιον ηταν παντως εχει σιγουρα κανα χρονο πανω κατω απο τοτε που το δοκιμασα) Βαρυ και ram hungry! Στο τοτε flaghship σχεδων g2 μου κολουσε παραπανω και απο την στοκ ρομ που αν ξερεις την στοκ ρομ του g2 ηταν πραγματικα για τα πανηγιρια μονο το power managment ειχαν πετυχει!

Τις Meizu μονο στον γερμανο οσο σκαλιζα το Mx4 την ειδα και μ αρεσε παρα πολυ και μ φανηκε να τρεχει πολυ πολυ σμοοθ κ απροβληματιστα!(ειχα 4 μηνες g4 κ αλλους τοσο και παραπανω nexus 6 οποτε ξερω τι θα πει σμοοθ και λαγκακια) μ φανηκε να ειναι αψογη ρομ για αυτο εχω ψηθει τοσο πολυ να παρω m2 note!

Δυστυχως δν το εχω πιασει στα χερια μ να το δω κ απο κοντα γιατι καμια σχεση απο αυτα που διαβαζουμε και βλεπουμε στα reviews απο οτι η πραγματικοτητα!

 

Το πολυ πολυ να μν μ αρεσει και να το πουλησω και να περιμενα 2-3 βδομαδες τζαμπα και να περιμενω αλλο τοσο για το xiaomi:P

 

Τελος παντως ,

 

Με τις αγορες με Prepaid δν θα εχω προβλημα ετσι?Γιατι εχω δει πολλους να αγοραζουν κανονικα !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάω για το Huawei-Honor-4C-8GB που συνδυάζει τόσο ομιλία όσο και καλό smartphone.

Τα άλλα απορρίπτονται για τους εξής λόγους:

Samsung: fatal Knox 0x1 από την πρώτη μέρα ;)

Sony M4: λίγος χώρος στο δίσκο, υπερθέρμανση και κυμαινόμενο κόστος από 220-300 αφού δεν γνωρίζω από που θα αγοραστεί.

Xiaomi: μεγάλο μέγεθος, λιγότερο κατάλληλα για ομιλία.

 

Γνωρίζει κανείς, τα Honor έχουν καλή ποιότητα και διάρκεια ζωής;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα αποψεις για αγορα συσκευής εως 100 ευρω.Μεχρι στιγμης εχω υπ'οψην μου το Microsoft Lumia 535 ή το Lenovo A2010.Ποια ειναι η γνωμη σας?Ευχαριστω.

 

το lumia 535 έχει βγει προβληματικό. Έχει πολλά θέματα με την οθόνη. θα πρότεινα να κοιτάξεις σε άλλο WP αν θες να πας εκεί ακόμα και αν χρειαστεί να συμπληρώσεις μερικά χρήματα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω ενα κινητο στα 200ε περιπου αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου τα τελευταια χρονια με κινητα , ειμαι χαμενος. Με ενδιαφερει να μην laggarei και να ειναι 5''max και αξιοπιστο. Αρχικα ειχα καταληξει στο Lenovo A8 806 ( http://www.skroutz.gr/s/5462883/Lenovo-Golden-Warrior-A8-A806-16GB.html ) αλλα μετα μπηκα στο vickmall και ειδα μεγαλη διαφορα στη τιμη. (http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html) . Παιζουν τιποτα επιπλεον χρεωσεις (τελωνεια , φοροι, ταχυδρομικα) , γιατι το κινητο το βλεπω στη μιση τιμη απο ελλαδα.

Υπαρχει καποιο καλυτερο vfm ισως?

Ευχαριστω.

 

μην πας στο lenovo έχει προβλήματα

 

δες το xiaomi redmi note 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...