Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε ΜΑΚ25 χαιρομαι που εχεις αυτη την αποψη γιατι αν ειναι μια καλη υλοποιηση απο τη σονυ ισως αξιζει τελικα η συσκευη αυτη..

Στις αρχες καθως δεν το ειχε κανεις, θεωρουσαμε οτι θα εχει πολυ μειωμενη αποδοση μπαταριας λογω 810, κακη καμερα καθως οι πιο πολλοι (που δεν το εχουν) τη βριζουν επειδη καποια sites την θαβουν, και τελος επειδη η εμφανιση του δεν ειναι ο,τι καλυτερο, το εκανε μια μετρια επιλογη.

Εγω ακομα δεν το εχω δει απο κοντα (εκτος απο dummy αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο), ομως σιγουρα δε με ενθουσιασε το σχεδιο και τα υλικα. Ομως το κινητο δεν παυει να ειναι και εργαλειο. ΟΤαν ξερεις οτι μπαταρια εχεις παντα, ασφαλεια απο υγρα εχεις παντα, καρτα μνημης,ραδιοφωνο, ευκολο μενου κτλ τα εχεις σταθερα, τοτε δεν παυει να ειναι μια ιδανικη επιλογη σε ενα ιδανικο μεγεθος.

Αυτο που με χαλαει εμφανισιακα ειναι οτι εχει πολυ χαμηλα την οθονη, δηλαδη πολυ μπεζελ πανω και λιγο κατω, με αποτελεσμα να μην ειναι πολυ βολικος ο χειρισμος οπως το φανταζομαι σε σχεση με το να ηταν λιγο πιο ψηλα.

2ον για την καμερα, εμενα μου αρκει να ειναι κοντα στον ανταγωνισμο, τωρα αν δεν ειναι καλυτερο αλλα λιγο χειροτερο ειναι το μικροτερο κακο. Πολλοι εχουν παιδια και θελουν καθε 2 λεπτα να τα πιανουν φωτο..σε αυτους το καταλαβαινω αλλα γενικα τα πλεονεκτηματα που εχει η συσκευη αυτη πιστευω οτι δεν τα εχει αλλη.

Τελος, αν δεν το λιωσεις μια μερα, σου βγαζει 2η μερα με ασφαλεια? (εννοω χωρις να τσιγκουνευεσαι να το χρησιμοποιησεις ή να ρισκαρεις να ξεμεινεις το βραδυ). Το ρωταω γιατι εγω με το Ζ3c Και την χρηση που εκανα εβγαζα 2η μερα με ενα 20% υπολοιπο χοντρικα, οποτε θεωρω οτι με αυτο εδω θα εβγαζα οριακα. Η δευτερη μερα για μενα δεν ειναι το παν, απλα οσο πιο λιγες φορτισεις κανεις τοσο καλυτερα για την διαρκεια ζωης της μπαταριας, τιποτα αλλο.. (βεβαια ειδικοι μου εχουν πει οτι 2 μισες φορτισεις ειναι το ιδιο με μια ολοκληρη, δεν εχει διαφορα στη φθορα της, οποτε κακως το σκεφτομαι αυτο, ομως στην πραξη εχω δει οτι οσο πιο λιγες φορες μπει στο ρευμα τοσο καλυτερη αποδοση εχει στο χρονο μια λιθιου μπαταρια.)

Φίλε μου τα μπέζελ της συσκευής προσωπική μου άποψη είναι και βολικά μη σου πώ...Δουλεύει με ένα χέρι η συσκευή πολύ εύκολα...Τωρα για τη Μπαταρία που μου λες τη βγάζεις τη 2η μέρα αλλά οριακά...Θα σου δείξω ενα διάγραμμα της συσκευής μου για την 2η μερα...

Κατα τα άλλα όπως προείπα έχω δει όλα τα τηλέφωνα της αγοράς πιστεύω έκανα τη καλύτερη επιλογή βάση των αναγκών μου!!

http://s7.postimg.org/3ookyzusr/Screenshot_2016_01_14_01_45_26.png

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε mak, επειδη ειχα το Ζ3c και ειδα ενα dummy Z5c, ειδα οτι ειναι πολυ χαμηλα η οθονη, δηλαδη κατω δεν αφηνει σχεδον καθολου μπεζελ ενω πανω το αυξανει σε σχεση με το παλιο μοντελο..Αυτο με κανει να πιστευω οτι θα πρεπει να το εχεις ψηλα στην παλαμη με ο,τι αυτο σημαινει για την ασφαλεια του κινητου..γιατι τα κατω κουμπια τα χρησιμοποιεις συνεχεια αλλα δε φτανει τερμα κατω ο αντιχειρας, οποτε κρατας το κινητο ψηλα. Τελος παντων, θα το δω και Live Και θα αποφασισω..Δεν λεω οτι εχει μεγαλα μπεζελ, απλα η τοποθετηση της οθονης μου φανηκε οτι ειναι λιγο λαθος.

Τελος για τη μπαταρια, μαλλον ειναι αριστη τελικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε mak, επειδη ειχα το Ζ3c και ειδα ενα dummy Z5c, ειδα οτι ειναι πολυ χαμηλα η οθονη, δηλαδη κατω δεν αφηνει σχεδον καθολου μπεζελ ενω πανω το αυξανει σε σχεση με το παλιο μοντελο..Αυτο με κανει να πιστευω οτι θα πρεπει να το εχεις ψηλα στην παλαμη με ο,τι αυτο σημαινει για την ασφαλεια του κινητου..γιατι τα κατω κουμπια τα χρησιμοποιεις συνεχεια αλλα δε φτανει τερμα κατω ο αντιχειρας, οποτε κρατας το κινητο ψηλα. Τελος παντων, θα το δω και Live Και θα αποφασισω..Δεν λεω οτι εχει μεγαλα μπεζελ, απλα η τοποθετηση της οθονης μου φανηκε οτι ειναι λιγο λαθος.

Τελος για τη μπαταρια, μαλλον ειναι αριστη τελικα.

 

Eίναι με τι βολεύεται ο καθένας! Εμένα πάει στη μέση της παλάμης μου και το νοιώθω πολύ ασφαλές...Του εχω βάλει και μια διάφανη θήκη της orzly και το νοιώθω άψογα.. Ακόμα κάτω δεν μου έχει πέσει ενώ με το Xperia M Που είχα πριν απο αυτό ακόμα και πρόσφατα μου έφευγε απο τα χέρια αρκετές φορές...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

και εγω που το ειδα σε ενα καταστημα το μικρο με βολεψε μιας και εχω το Ζ οποτε παμε για αυτο που εχει πεσει και η τιμη στα 400 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Άλλο ένα διάγραμμα μπαταρίας με χρήση κανονική προς πολύ!! Έχω να πω ότι η μπαταρία με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο και ότι το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Κάθε μέρα που περνάει μου αρέσει και πιο πολύ!!

http://s15.postimg.org/wo5nn4grv/Screenshot_2016_01_19_15_16_26.png

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα κι εγω σε μαύρο και θα το εχω σε λίγες μέρες,. για να δούμε τι ψάρια θα καταφέρω να πιάσω με την κάμερα καθώς προέρχομαι απο G4:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Άλλο ένα διάγραμμα μπαταρίας με χρήση κανονική προς πολύ!! Έχω να πω ότι η μπαταρία με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο και ότι το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Κάθε μέρα που περνάει μου αρέσει και πιο πολύ!!

http://s15.postimg.org/wo5nn4grv/Screenshot_2016_01_19_15_16_26.png

 

φιλαρακι, αν θες βαζε και τις ωρες χρησης, το οτι εχει 27% fb δε μας λεει κατι αν δεν ξερουμε ποσες ωρες ειναι αυτο, ποσες η οθονη κτλ, τα 3-4 πρωτα θελουμε συνηθως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδες

 

Ειμαι και γω ακομα ενας ακόμη κάτοχος του Z5 Compact σε μαυρο

 

Να πω και γω λιγα λογια για την 10ημερη εμπειρια μου με το Ζ5c (πρωην κατοχος s4 mini και του λιγο χρηστης του galaxy a3 (εταιρικο κινητο))

 

Στα θετικα του κινητού

- Ταχύτητα: πολυ καλη ανταποκριση σε ολες τις ενεργειες

- οθονη: πολυ καλη ποιοτητα, πολυ φωτεινή δεν θα δυσκολευτειτε στον ηλιο

- ηχεία: σχεδον κρυσταλλινος ηχος και δυνατος χωρις παραμορφωση ακομα και στο max (περιμενω να τα συγκρινω με ενα m8 στην δουλεια)

- μπαταρια: ειναι πανω απο το μεσο ορο αλλα δεν μπορω να σας πω ακομα ειναι νωρις...

- wifi: πιανει πολυ καλα αλλα πρεπει η κεραια (οπως το βλεπετε, πισω αριστερα) να κοιταει προς access point (μια δυο παυλες ειναι η διαφορά)

- ο αισθητηρας δακτυλικων αποτυπωματων δουλευει τελεια, γρηγορα και ειναι μεγαλη ευκολια (ενα μικρο tip βαλτε το δακτυλο που χρησιμοποιεται πιο πολυ δυο φορες στην μνημη)

- ειναι ποιοτικο και εχει premium υφή..

- camera button (πολυ βολικο ειδικά οταν το δωσετε σε αλλον να βγαλει φωτο)

- usb host, tv-out (δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα ειναι +)

- για την καμερα δεν μπορω να πω ποσο καλη ειναι γιατι δεν την εχω συγκρινει με κινητα παρομιων δυνατοτητων και δεν ειμαι ειδικος αλλα την θεωρω ποιοτικη και δεν νομιζω να μην σας αρεσει...

- led ειδοποιησεων: οσοι το εχουν καταλαβαίνουν...

 

 

αυτα που με χαλανε λιγο

- Αν ερχεστε απο samsung κινητο s σειρας ή alpha θα σας παρει λιγο καιρο να το συνηθισετε και στο κρατημα και στο λογισμικο (στην αρχη θα ξενερωσετε λιγο με καποια ψηλοπραγματα)

- η θεση του πληκτρου της εντασης (βεβαια μετα απο καποιο καιρο συνηθιζεται.. μαλλον ειναι εκει λογο του camera button)

- η ενταση ομιλιας εχοντας συνηθισει απο τα 2 Samsung μου ειναι πιο χαμηλη(εχω βγάλει ολα τα sound options) αλλα θεμα θα εχετε μονο σε καποιο μερος με πολυ φασαρια (bar club) ποιοτικα παντως ειναι πολυ καλα και για τις 2 μεριες..

- Το swipe down μενου μου την σπαει που θελει 2 φορες για να δειξει τα toggle wifi,data,bt.. εδω μου λειπει το Samsung

- το παχος: οταν το κανουν λιγο πιο λεπτο θα ειναι ακομα καλυτερο στο κρατημα

- ζεστενεται λιγο αλλα σε λογικα πλαισια τωρα το καλοκαιρι στην παραλια δεν ξερω πως θα ειναι, αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει θεμα..

 

Γενικα πιστευω στο μεγεθος οτι απο android κινητο δεν του στεκεται κανενα..

 

Περιμενω και τον quick charger για να σας πω εντυπώσεις και σε αυτο...

 

Αυτά τα λίγα για αρχή...

 

Χαιρετω και τον παλιο φιλο konstantinoslp απο την εποχη με τα xperia mini pro :P

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

φιλε cool_pipis, το swipe down ειναι ιδιο σε ολα τα ανδροιδ πλεον, απο την εκδοση 5 και μετα..οποτε ο,τι και να επαιρνες θα το ειχες. Οσο για το παχος, οντως το Ζ3c ηταν τελειο αλλα οριακο, και η διαφορα με το Ζ5c φαινεται.

Τωρα για το μενου που λες, εγω που πηγα σε s6, βριζω ολη μερα με το μενου, πιο απλο και ευκολο απο της σονυ δεν υπαρχει και μπορω να σου απαριθμησω διαφορες για να καταλαβεις γιατι του Ζ5 ειναι καλυτερο. Πιστευω ειναι μεχρι να το συνηθισεις..ομως ειναι καλυτερο. (εκτος αν σαρεσει το πολυπλοκο για να νιωθεις οτι κανεις πιο πολλα, πολλοι την πατανε ετσι).

α! και το wifi, γενικα ειναι πιο δυνατο, εχω δει πολυ καλυτερη εμβελεια με τα sony απο τα samsung, στις τελευταιες γενιες, απο 2013-2014 και μετα. Οποτε νασαι σιγουρος οτι αν ειχες samsung παλι δε θα ειχες την ιδια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε cool_pipis, το swipe down ειναι ιδιο σε ολα τα ανδροιδ πλεον, απο την εκδοση 5 και μετα..οποτε ο,τι και να επαιρνες θα το ειχες. Οσο για το παχος, οντως το Ζ3c ηταν τελειο αλλα οριακο, και η διαφορα με το Ζ5c φαινεται.

Τωρα για το μενου που λες, εγω που πηγα σε s6, βριζω ολη μερα με το μενου, πιο απλο και ευκολο απο της σονυ δεν υπαρχει και μπορω να σου απαριθμησω διαφορες για να καταλαβεις γιατι του Ζ5 ειναι καλυτερο. Πιστευω ειναι μεχρι να το συνηθισεις..ομως ειναι καλυτερο. (εκτος αν σαρεσει το πολυπλοκο για να νιωθεις οτι κανεις πιο πολλα, πολλοι την πατανε ετσι).

α! και το wifi, γενικα ειναι πιο δυνατο, εχω δει πολυ καλυτερη εμβελεια με τα sony απο τα samsung, στις τελευταιες γενιες, απο 2013-2014 και μετα. Οποτε νασαι σιγουρος οτι αν ειχες samsung παλι δε θα ειχες την ιδια..

 

Γενικα ναι το λειτουργικο συνηθιζεται οπως το back button οταν απο sony ειχα παει στο samsung ιδια φαση ειναι και τωρα που επεστρεψα στο sony και οντως ειναι πιο απλο και λιγοτερο φυσικα bloatware..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο πάχος μεταξύ Z3c & Z5c είναι τόσο απειροελάχιστη που σχεδόν δεν φαίνεται όταν τα βάλεις δίπλα δίπλα. Μάλλον το διαφορετικό περιμετρικό πλαστικό με τη λιγότερη καμπυλότητα στο Ζ5c δίνει αυτήν την ψευδαίσθηση...
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι, αν θες βαζε και τις ωρες χρησης, το οτι εχει 27% fb δε μας λεει κατι αν δεν ξερουμε ποσες ωρες ειναι αυτο, ποσες η οθονη κτλ, τα 3-4 πρωτα θελουμε συνηθως.

Τι να σου πω φιλε μου δεν εχει τέτοια στοιχεια..Απλα επιτηδες ειχα fb συνεχεια ανοιχτό γιατι ξέρω οτι είναι ενεργοβόρα εφαρμογή να δω τις αντοχές του κινητού στη χρήση του!!

Τωρα απο αλλα προγραμματα γυρω στις 3 ωρες ομιλία φαντασου καποια μηνύματα στο δικτυο και πολύ viber και messenger..Α και μη ξεχασω και αρκετό σκάλισμα με τη κάμερα σε νυχτερινές συνθηκες ετσι ώστε να πάρω το μέγιστο που μπορώ απο το κινητό!!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο πάχος μεταξύ Z3c & Z5c είναι τόσο απειροελάχιστη που σχεδόν δεν φαίνεται όταν τα βάλεις δίπλα δίπλα. Μάλλον το διαφορετικό περιμετρικό πλαστικό με τη λιγότερη καμπυλότητα στο Ζ5c δίνει αυτήν την ψευδαίσθηση...

 

Ναι το γνωριζω οτι αυτο φταιει.. Η μεγαλη πλαινη επιφανεια του Ζ5c κανει το κρατημα πολυ πιο δυσκολο απο ο,τι το Ζ3c. Απο εκει και περα, προτιμω ετσι και μεγαλη μπαταρια, παρα να την κουρευε για το παχος..

 

Τι να σου πω φιλε μου δεν εχει τέτοια στοιχεια..Απλα επιτηδες ειχα fb συνεχεια ανοιχτό γιατι ξέρω οτι είναι ενεργοβόρα εφαρμογή να δω τις αντοχές του κινητού στη χρήση του!!

Τωρα απο αλλα προγραμματα γυρω στις 3 ωρες ομιλία φαντασου καποια μηνύματα στο δικτυο και πολύ viber και messenger..Α και μη ξεχασω και αρκετό σκάλισμα με τη κάμερα σε νυχτερινές συνθηκες ετσι ώστε να πάρω το μέγιστο που μπορώ απο το κινητό!!

 

Φιλε μου, αν πας στο μενου που ησουν και εβγαλες το Print screen, Και πατησεις πανω στο FB, πανω στον χρονο ομιλιας, πανω στην οθονη, θα σου βγαλει το χρονο χρησης του καθενος..Μπαινεις μεσα δηλαδη στο καθε ενα και τα τσεκαρεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε cool_pipis, το swipe down ειναι ιδιο σε ολα τα ανδροιδ πλεον, απο την εκδοση 5 και μετα..οποτε ο,τι και να επαιρνες θα το ειχες...

 

Το swipe down αφού στα Samsung σε βγάζει αμέσως να κλείσεις πχ το WiFi. Στα Sony χρειάζεται δύο φορές να το κατεβάσεις για να έχεις πρόσβαση. Μεγαλεία βλακεία της που το έχει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Το swipe down αφού στα Samsung σε βγάζει αμέσως να κλείσεις πχ το WiFi. Στα Sony χρειάζεται δύο φορές να το κατεβάσεις για να έχεις πρόσβαση. Μεγαλεία βλακεία της που το έχει έτσι

 

Αμα κανεις swipe down με δυο δάχτυλα κατεβαίνει η full κουρτίνα.

Και στα Sony εχει το θετικό οτι εντος κουρτίνας να εχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις του wifi πατώντας το βελάκι δεξιά του wifi χωρις να χρειάζεται να μπεις ρυθμίσεις, ενω στα Samsung οχι.

Και στο Bluetooth ισχύει το ίδιο.

 

Βέβαια και τα Sony εχουν την βλακεία με τα data που απο lock screen δεν μπορείς να ανοίξεις τα δεδομένα με την κουρτίνα αλλα μονο απο home screen.

 

Κοινός και οι 2 υλοποιήσεις εχουν τα θετικά αλλα και αρνητικά τους.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να το κατεβάσεις με δύο δάχτυλα χρειάζονται και τα δύο χέρια ώστε το ένα να κρατάει την συσκευή. Για όσους χειρίζονται την συσκευή με ένα χέρι δεν βολεύει. Ε και στα Samsung όπως κατεβάσεις την κουρτίνα κρατάς πατημένο το WiFi και είσαι στις ρυθμίσεις. Οπότε εν τέλη και στα δύο τις ίδιες κινήσεις κάνεις πάνω κάτω. Απλά εμένα πχ που χειρίζομαι με ένα χέρι την συσκευή θα με "νευριαζε " αν θα έπρεπε να χρειαστεί δύο φορές να πατήσω να κατέβει η κουρτίνα.

Πατώντας το βελάκι δεξιά στην κουρτίνα αν την κατεβάσω την πρώτη φορά δεν με πάει στις ρυθμίσεις. Μου ανοίγει ολόκληρη την κουρτίνα με τα υπόλοιπα toggles. Βέβαια εγώ αυτά τα βλέπω στο Ζ4tablet τώρα που είμαι στην 5.02.

Link to comment
Share on other sites

Και για να το κατεβάσεις με δύο δάχτυλα χρειάζονται και τα δύο χέρια ώστε το ένα να κρατάει την συσκευή. Για όσους χειρίζονται την συσκευή με ένα χέρι δεν βολεύει. Ε και στα Samsung όπως κατεβάσεις την κουρτίνα κρατάς πατημένο το WiFi και είσαι στις ρυθμίσεις. Οπότε εν τέλη και στα δύο τις ίδιες κινήσεις κάνεις πάνω κάτω. Απλά εμένα πχ που χειρίζομαι με ένα χέρι την συσκευή θα με "νευριαζε " αν θα έπρεπε να χρειαστεί δύο φορές να πατήσω να κατέβει η κουρτίνα.

Πατώντας το βελάκι δεξιά στην κουρτίνα αν την κατεβάσω την πρώτη φορά δεν με πάει στις ρυθμίσεις. Μου ανοίγει ολόκληρη την κουρτίνα με τα υπόλοιπα toggles. Βέβαια εγώ αυτά τα βλέπω στο Ζ4tablet τώρα που είμαι στην 5.02.

Ισως με την 6 προστεθεί οπως στα υπολοιπα Sony που την εχουν με την 5.1.1.

Προσωπικά το Samsung με βολεύει περισσότερο θα ελεγα ειδικά αυτο με το data toggle ειναι πολυ σπαστικό στα Sony.

Ελπίζω με την 6 να το διορθώσουν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα Ζ5 το έχουν αλλιώς στην 5.1.1. Το μόνο κοινό που έχω είναι ότι με τα δύο δάχτυλα κατεβαίνει όλη η κουρτίνα.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα Ζ5 το έχουν αλλιώς στην 5.1.1. Το μόνο κοινό που έχω είναι ότι με τα δύο δάχτυλα κατεβαίνει όλη η κουρτίνα.

 

Τωρα θα πας στην 6 επομένως kinder έκπληξη τι θα μας παρουσιάσει η Sony:lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πας στην 6 επομένως kinder έκπληξη τι θα μας παρουσιάσει η Sony:lol:

 

Ναι ξέρω ότι δεν θα πάρω την 5.1.1 στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον nova launcher μπορείτε να το ρυθμίσετε με ένα απλό gesture προς τα κάτω να κατεβαίνει όλη η κουρτίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

Λιγακι τα φωτα σας ή αν εχει αναφερθει παλι καπου παραπεψτε με εκει.

Ειμαι κάτοχος samsung alpha αρκετα ικανοποιημενος, οπως αρκετοι ομως σκεφτομαι το z5c.

Υπαρχει κανεις που να εχει περασει απο αυτα τα δυο να εχω μια ειδικοτερη εικονα τι να περιμενω και τι οχι?

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

Λιγακι τα φωτα σας ή αν εχει αναφερθει παλι καπου παραπεψτε με εκει.

Ειμαι κάτοχος samsung alpha αρκετα ικανοποιημενος, οπως αρκετοι ομως σκεφτομαι το z5c.

Υπαρχει κανεις που να εχει περασει απο αυτα τα δυο να εχω μια ειδικοτερη εικονα τι να περιμενω και τι οχι?

 

Επειδή φίλος καλός έχει το ALPHΑ θα έλεγα ότι η μπαταρία είναι το μεγάλο πρόβλημα και το lag στην εξοικονόμηση που πρέπει να έχεις. Άρα το Ζ5 είναι μια καλή επιλογή αν σκεφτείς ότι έχει και καλή φώτο που το δικό σου επίσης έχει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, default browser το κινητό δεν έχει; Πρέπει να φορτωθούμε τον chrome απο την αρχή δηλαδή; Έχετε να προτείνετε κάποιον εναλλακτικό και ελαφρύτερο;

 

Σε σχέση με το z3c που ειχα παλαιότερα, το 5αρι εχει ενα κλικ κατώτερη μπαταρία και θερμαίνεται λίγο πιο εύκολα.. οχι κατι το ανησυχητικό βέβαια. Φαντάζομαι λογω ισχυρότερου επεξεργαστή.

Εχει σαφως βελτιωμένη καμερα σε ολες τις συνθήκες, αλλά οι βραδινές θέλουν ακόμη δουλειά. Ελπίζουμε σε μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, default browser το κινητό δεν έχει; Πρέπει να φορτωθούμε τον chrome απο την αρχή δηλαδή; Έχετε να προτείνετε κάποιον εναλλακτικό και ελαφρύτερο;

 

Σε σχέση με το z3c που ειχα παλαιότερα, το 5αρι εχει ενα κλικ κατώτερη μπαταρία και θερμαίνεται λίγο πιο εύκολα.. οχι κατι το ανησυχητικό βέβαια. Φαντάζομαι λογω ισχυρότερου επεξεργαστή.

Εχει σαφως βελτιωμένη καμερα σε ολες τις συνθήκες, αλλά οι βραδινές θέλουν ακόμη δουλειά. Ελπίζουμε σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Dolphin και ξεχνάς όλα τα αλλα.:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...