Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια άλλη ιδέα να φλασαρεις άλλης χώρας official rom πολλές φορές είναι η πλέον κατάλληλη λύση μιας και μεταξύ χωρών σημειώνεται αξιοσημείωτες διαφορές.

 

Άλεξ, έχεις γενικά έναν οδηγό για φλασάρισμα official rom?

Θα ήθελα να γυρίσω σε παλαιότερη , που ξέρω ότι ήταν σταθερή (την προτελευταία ΜΜ).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλεξ, έχεις γενικά έναν οδηγό για φλασάρισμα official rom?

Θα ήθελα να γυρίσω σε παλαιότερη , που ξέρω ότι ήταν σταθερή (την προτελευταία ΜΜ).

Απο οτι διαβασα η παρακάτω ειναι ειτε η τελευταία ειτε η προτελευταία rom με 6.0.1

Η τελευταία ηταν αυτη που τελειώνει σε 305

Η προτελευταία αυτη που τελειώνει σε 253 η κατω η γερμανική.

https://www.androidsage.com/2016/10/14/download-latest-xperia-z5-z3-32-2-a-0-305-android-6-0-1-marshmallow/

Έχει την γερμανική μεσα στη λίστα.

https://mega.nz/#!hwJmxB4b!fvM65eHVUa72T1XGmmSI9f_Ln3en3VBUeQKDbT_DRB0

Και εδω οδηγιες.

http://xperiafirmware.com/8-firmware/123-sony-xperia-z5-e6653

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα η παρακάτω ειναι ειτε η τελευταία ειτε η προτελευταία rom με 6.0.1

Η τελευταία ηταν αυτη που τελειώνει σε 305

Η προτελευταία αυτη που τελειώνει σε 253 η κατω η γερμανική.

https://www.androidsage.com/2016/10/14/download-latest-xperia-z5-z3-32-2-a-0-305-android-6-0-1-marshmallow/

Έχει την γερμανική μεσα στη λίστα.

https://mega.nz/#!hwJmxB4b!fvM65eHVUa72T1XGmmSI9f_Ln3en3VBUeQKDbT_DRB0

Και εδω οδηγιες.

http://xperiafirmware.com/8-firmware/123-sony-xperia-z5-e6653

Είσαι αρχηγός. :)

Η τελευταία ΜΜ είχε ένα bug, που σταματούσε να δουλεύει το κάτω ηχείο και ήθελε επανεκκίνηση. Θα βάλω την προτελευταία που ήταν βράχος γενικά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από ενημερώση δύο συγκεκριμένων επαφών (από την ίδια εταιρεία και οι δύο), στα εικονίδια τους βγαίνει το ανθρωπάκι android αντί για το δικό τους εικονίδιο. Έκανα μια δοκιμή και έκανα απεγκατασταση - εγκατάσταση στη μία άλλα δεν έφτιαξε. Ξέρετε κάποια λύση;

 

Υ.Σ από τότε που έγινε αυτό ξαναηρθε ενημέρωση και στις δύο αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/177818-sony-xperia-xz1-black?cmicc=skroutz

 

εδω παιζετε καλη μπαλιτσα.

απο τις φορες που παρακαλαω να μη βγει κατι αντιστοιχο για το μικρο και με πιασει φαγουρα για εξοδο σε φαση αλεργικου σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τσιμπησα το xz1 οπότε θα μπει αγγελία το δικό μου Ζ5 οποίος θέλει να στείλει π.με είναι εντος εγγύησης ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από ενημερώση δύο συγκεκριμένων επαφών (από την ίδια εταιρεία και οι δύο), στα εικονίδια τους βγαίνει το ανθρωπάκι android αντί για το δικό τους εικονίδιο. Έκανα μια δοκιμή και έκανα απεγκατασταση - εγκατάσταση στη μία άλλα δεν έφτιαξε. Ξέρετε κάποια λύση;

 

Υ.Σ από τότε που έγινε αυτό ξαναηρθε ενημέρωση και στις δύο αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος;
Αυτο μαλλον ειναι θεμα google και οχι του τηλεφωνου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρουμε οποίο δειπιτε Xperia θέλουμε το flashtools και κάνουμε εγκατάσταση τους drivers για την συσκευή μας κατεβάζουμε το fw για το μοντέλο μας και το φλασαρουμε

http://www.doctorandroid.gr/2015/10/xperia-flashtool-xperifirm.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συσκευή καινούργια πριν 3 μήνες.

Πριν δυο εβδομάδες άρχισε να με ταλαιπωρεί με πρόβλημα στο σήμα, εκεί που είχε φουλ ξαφνικά είχε μηδέν χωρίς κάτι να παρεμβαίνει ή να κουνιέται η συσκευή, επίσης είδα ένα στίγμα στην οθόνη σαν να είχε περάσει υγρασία, όλα αυτά χωρίς να είχε επαφή με νερό ή να είχε κάποιο τρομερό πέσιμο.

 

Η συσκευή (δύκαρτη) αγορασμένη σε σκρουτζομάγαζο διαπιστωμένο ότι είναι για αγορά της Γερμανίας.

Φτάνω στην TS Solutions πρώην Arvanto στα Κτελ Κηφισού (γνωστό σε χρήστες στην Αττική) και μου λένε: Το τηλέφωνο αυτό δεν το εισήγαγε η Sony και επίσης η Sony δεν γνωρίζει ότι η συσκευή βρίσκεται στην ελληνική αγορά, αφού της εξήγησα ότι είναι για την ευρωπαϊκή αγορά οπότε ισχύει και η εγγύηση 2 ετών η υπάλληλος μου επανέλαβε 5 φορές την ίδια πρόταση λες και ήταν ρομπότ, ότι δηλαδή η Sony δεν γνωρίζει ότι η συσκευή βρίσκεται στην Ελλάδα και δεν μπορούν να το παραλάβουν προς επισκευή.

 

Στο τέλος για να μην συνεχίσει ο τσακωμός απευθύνθηκα στο μαγαζί που το αγόρασα και έτσι η TS Solutions το δέχτηκε προς επισκευή από το κατάστημα.

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποιο καινούργιο κόλπο για να μην δέχονται την εγγύηση ή για να χτυπήσουν παρεισαγωγές από τα σκρουτζομάγαζα.

 

Γνωρίζει κάποιος παρόμοια υπόθεση?

 

Τελικά η Ts Solutions δεν δέχτηκε την συσκευή, οπότε την στείλανε στον εισαγωγέα ο οποίος έκανε Format (λες και δεν ήξερα να κάνω εγώ :cool:)

 

Την ξαναπήγα την επόμενη Δευτέρα με πρόβλημα στο σήμα (δούλεψε το ίδιο βραδυ με μία επανεκίννηση στα καλά καθούμενα και από την επόμενη το πρωί μετά από μία κλήση δεν είχε σήμα για 5 ώρες, ήθελα να πάρω τηλέφωνο και μου έγραφε να απενεργοποιήσω την λειτουργεία πτήσης :wacko:)

 

Μετά από 3 ημέρες και παράπονα ότι με κοροίδεψαν εφόσον γράφει η ιστοσελίδα εγγύηση από την επίσημη αντιπροσοπεία και αυτοί το έστειλαν πάλι στον εισαγωγέα γιατί δεν το δέχτηκε η Ts Solution επέστρεψα την συσκευή στα χρήματα που την πήρα πριν 3,5 μήνες και πήρα το Huawei P10.

 

Οπότε μετά από 5 χρόνια πίστης σε συσκευές Sony (Xperia T, Xperia Z2, Xperia Z5) έφυγα και πήγα σε καθαρό κινέζικο Huawei :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Ts Solutions δεν δέχτηκε την συσκευή, οπότε την στείλανε στον εισαγωγέα ο οποίος έκανε Format (λες και δεν ήξερα να κάνω εγώ :cool:)

 

Την ξαναπήγα την επόμενη Δευτέρα με πρόβλημα στο σήμα (δούλεψε το ίδιο βραδυ με μία επανεκίννηση στα καλά καθούμενα και από την επόμενη το πρωί μετά από μία κλήση δεν είχε σήμα για 5 ώρες, ήθελα να πάρω τηλέφωνο και μου έγραφε να απενεργοποιήσω την λειτουργεία πτήσης :wacko:)

 

Μετά από 3 ημέρες και παράπονα ότι με κοροίδεψαν εφόσον γράφει η ιστοσελίδα εγγύηση από την επίσημη αντιπροσοπεία και αυτοί το έστειλαν πάλι στον εισαγωγέα γιατί δεν το δέχτηκε η Ts Solution επέστρεψα την συσκευή στα χρήματα που την πήρα πριν 3,5 μήνες και πήρα το Huawei P10.

 

Οπότε μετά από 5 χρόνια πίστης σε συσκευές Sony (Xperia T, Xperia Z2, Xperia Z5) έφυγα και πήγα σε καθαρό κινέζικο Huawei :rolleyes:

 

μπραβο ελπιζω να μην αντιμετοπιζεις αλα προβληματα με τους κινεζους σε εγγυσηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι υποψηφιος κατοχος της συσκευης (Ζ5) διαβασα αρκετες σελιδες για πληροφορηση και δεν βρηκα να αντιμετωπιζετε καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Ψαχνω για καλη καμερα και να βγαζω την ημερα αξιζει να διαθεσω καποια χρηματα γι αυτη την συσκευη;;;;:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι υποψηφιος κατοχος της συσκευης (Ζ5) διαβασα αρκετες σελιδες για πληροφορηση και δεν βρηκα να αντιμετωπιζετε καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Ψαχνω για καλη καμερα και να βγαζω την ημερα αξιζει να διαθεσω καποια χρηματα γι αυτη την συσκευη;;;;:)
Εξαρταται το ποσο. Η συσκευη ειναι ηδη 2ετιας. Ναυαρχιδα βεβαια, αλλα διετιας. Προβληματα hw (εκτεταμενα εννοω) δεν υπαρχουν. Καινουριο ή μεταχειρισμενο σκεφτεσαι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

σε windows 10 ξερουμε που αποθηκευεται το firmware update απο το Xperia Companion γιατι δεν το βρισκω να το σβησω και μου πιανει χωρο γιατι ξανα εκανα στο παλιο Ζ5 επανεγκατασταση απο το προγραμα αν ξερει καποιος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

σε windows 10 ξερουμε που αποθηκευεται το firmware update απο το Xperia Companion γιατι δεν το βρισκω να το σβησω και μου πιανει χωρο γιατι ξανα εκανα στο παλιο Ζ5 επανεγκατασταση απο το προγραμα αν ξερει καποιος ευχαριστω

 

για τσεκαρε τι λεει εδω: https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/xperia-companion-firmware-location-t3541121

Link to comment
Share on other sites

 

sfortis σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα το βρηκα στον φακελο localstorage

κανονικα η sony θα επρεπε να δωσει και το 7.1.2 για αυτην την συσκευη ισως το κανει ποιο μετα

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το ποσο. Η συσκευη ειναι ηδη 2ετιας. Ναυαρχιδα βεβαια, αλλα διετιας. Προβληματα hw (εκτεταμενα εννοω) δεν υπαρχουν. Καινουριο ή μεταχειρισμενο σκεφτεσαι?

 

Ψάχνω από αγγελίες κάποιο που να έχει υπόλοιπο εγγύησης κοιτάζω και το xz και το g5. Είναι η πρώτη φορά που κοιτάζω για (ευρωπαϊκό) και δεν γνωρίζω πολλα .Με ενδιαφέρει κυρίως η καλή φωτογραφία και η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω από αγγελίες κάποιο που να έχει υπόλοιπο εγγύησης κοιτάζω και το xz και το g5. Είναι η πρώτη φορά που κοιτάζω για (ευρωπαϊκό) και δεν γνωρίζω πολλα .Με ενδιαφέρει κυρίως η καλή φωτογραφία και η μπαταρία.

 

εγώ έχω το Ζ5 και κάθεται με εγγύηση μέχρι τον 3/18

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω παρατηρήσει οτι στο 4G πιάνει μια μπάρα στο σήμα, το πολύ δύο. Στο 3G πιάνει κανονικά φουλ. Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο 3G έχεις καλύτερη κάλυψη εκεί που είσαι σε σχέση με το 4G
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα να είναι αυτο; το κάνει παντού στην πόλη. Αντιθέτως άλλο κινητό (huawei p8) πιάνει φουλ σημα
Link to comment
Share on other sites

Πάς σχετικά με το τηλέφωνο κατασταση και κτασταση καρτας sim.

Εκεί υπάρχει η ισχυς σήματος.

Αν το γυρίσεις gsm θα ανέβει η μετρηση σε lte θα πέσει και είναι απλά η καλυψη στο κάθε μέρος που βρίσκεστε.

Βαλε δίπλα δίπλα το p8 και δες ποιός λαμβάνει καλύτερα.

Εμενα τωρα πχ ειναι στα 103 με 2 γραμμές να δείχνει.

Εχω z5c,ενα a3 της γυναίκας μου πάντα εχει παραπάνω έστω και ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα μεταχειρισμενο στα 180 ευρω σε αριστη κατασταση.Να το χτυπησω για back up συσκευη ή δεν λεει??:rolleyes:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα μεταχειρισμενο στα 180 ευρω σε αριστη κατασταση.Να το χτυπησω για back up συσκευη ή δεν λεει??:rolleyes:

 

Φυσικά και λέει. Ποια είναι η κύρια συσκευή σου?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και λέει. Ποια είναι η κύρια συσκευή σου?

 

G5...Ευχαριστω.Βασικα και για 1η θα μπορουσα να την εχω το Z5 μπροστα στο G5,τωρα που το ξανασκεφτομαι....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...