Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα απο εχθες ειμαι νεος κατοχος του huawei mate s , το πηρα απο ενα μαγαζι απο skroutz και πολυ φοβαμαι οτι ειναι branded και εχει μια εκδοση που δεν εχω ιδεα που θα βρω firmware για να το κανω update σε android 6.

αριθμος εκδοσης: CRR-L09C02B122 , εκδοση android 5.1.1 (προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D122 δεν ξερω τι ειναι αυτο, απλα το αναφερω)

και επιλέγοντας εκεί που λέει πληροφορίες παροχου και χώρας βγαζει vodafone στο ονομα παροχου και στο ονομα χωρας default. Χωρις να χω βαλει καμια καρτα ακομα.

Γίνεται update στην τελευταία έκδοση? αν παρουσιάσει πρόβλημα περνά σε εγγύηση απο huwaei Ελλάδα ή γενικα καπου? το καταστημα μου πε ναι για ελλαδα, ειναι το open365.gr.

 

παρακαλώ τα φώτα σας, ευχαριστω

 

Καλοδούλευτο! Με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι branded Vodafone. Από όσο γνωρίζω δεν έχεις εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία, αλλά θα συνιστούσα να μιλήσεις με huawei ώστε να το επιβεβαιώσεις. Σε κάθε περίπτωση έχεις εγγύηση από το κατάστημα.

Για ρομ θα πρέπει να βρεις αυτή που είναι για το version που έχεις, δηλαδή L09C02, λογικά θα βγαίνουν updates πιο αργά σε σχέση με τις unbranded. Δες από την εφαρμογή hicare αν σου βγάζει κάποιο update. Μπορείς επίσης να πληκτρολογήσεις *#*#2846579#*#* μετά να επιλεξεις country vendor και να βρεις χώρα καταγωγής και vendor ώστε να πας στο site της huawei και να δεις ποια είναι η τελευταία επίσημη ρομ.

 

Μπορείς επίσης να αλλάξεις την έκδοση απο C02 σε C432 που είναι unbranded και να βάλεις την marshmallow Β361, έχει στο φόρουμ του xda τη διαδικασία ή αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ να σου πει.

Λογικά, μπορείς να βάλεις και οποιαδήποτε ρομ που έχει version C900 γιατί είναι global και τη δέχονται όλες οι ευρωπαϊκές version. Το δοκιμάζεις και αν δεν γίνεται θα βγάλει error, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος για μπρικαρισμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλοδούλευτο! Με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι branded Vodafone. Από όσο γνωρίζω δεν έχεις εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία, αλλά θα συνιστούσα να μιλήσεις με huawei ώστε να το επιβεβαιώσεις. Σε κάθε περίπτωση έχεις εγγύηση από το κατάστημα.

Για ρομ θα πρέπει να βρεις αυτή που είναι για το version που έχεις, δηλαδή L09C02, λογικά θα βγαίνουν updates πιο αργά σε σχέση με τις unbranded. Δες από την εφαρμογή hicare αν σου βγάζει κάποιο update. Μπορείς επίσης να πληκτρολογήσεις *#*#2846579#*#* μετά να επιλεξεις country vendor και να βρεις χώρα καταγωγής και vendor ώστε να πας στο site της huawei και να δεις ποια είναι η τελευταία επίσημη ρομ.

 

Μπορείς επίσης να αλλάξεις την έκδοση απο C02 σε C432 που είναι unbranded και να βάλεις την marshmallow Β361, έχει στο φόρουμ του xda τη διαδικασία ή αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ να σου πει.

Λογικά, μπορείς να βάλεις και οποιαδήποτε ρομ που έχει version C900 γιατί είναι global και τη δέχονται όλες οι ευρωπαϊκές version. Το δοκιμάζεις και αν δεν γίνεται θα βγάλει error, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος για μπρικαρισμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

δεν ξερω, αυτα με φοβιζουν τωρα που ξερω οτι δεν υπαρχει εγγυηση απο αντιπροσωπεια...και μονο απο καταστημα...

αξιζει το update σε 6? καπου διαβασα οτι τρωει πολυ μπαταρια σε σχεση με το Lolipop

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο! Με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι branded Vodafone. Από όσο γνωρίζω δεν έχεις εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία, αλλά θα συνιστούσα να μιλήσεις με huawei ώστε να το επιβεβαιώσεις. Σε κάθε περίπτωση έχεις εγγύηση από το κατάστημα.

Για ρομ θα πρέπει να βρεις αυτή που είναι για το version που έχεις, δηλαδή L09C02, λογικά θα βγαίνουν updates πιο αργά σε σχέση με τις unbranded. Δες από την εφαρμογή hicare αν σου βγάζει κάποιο update. Μπορείς επίσης να πληκτρολογήσεις *#*#2846579#*#* μετά να επιλεξεις country vendor και να βρεις χώρα καταγωγής και vendor ώστε να πας στο site της huawei και να δεις ποια είναι η τελευταία επίσημη ρομ.

 

Μπορείς επίσης να αλλάξεις την έκδοση απο C02 σε C432 που είναι unbranded και να βάλεις την marshmallow Β361, έχει στο φόρουμ του xda τη διαδικασία ή αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ να σου πει.

Λογικά, μπορείς να βάλεις και οποιαδήποτε ρομ που έχει version C900 γιατί είναι global και τη δέχονται όλες οι ευρωπαϊκές version. Το δοκιμάζεις και αν δεν γίνεται θα βγάλει error, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος για μπρικαρισμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Δες εδω τα CUST-

http://www.huaweiblog.de/firmware-update-was-bedeutet-cust-emui-und-co/#CUST

Και κατεβασε απο εδω firmware ειναι C432

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω τα CUST-

http://www.huaweiblog.de/firmware-update-was-bedeutet-cust-emui-und-co/#CUST

Και κατεβασε απο εδω firmware ειναι C432

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

 

και πως μπορω να το περασω με ασφαλεια, τα βήματα δηλαδη, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορω να το περασω με ασφαλεια, τα βήματα δηλαδη, ευχαριστω

Mονο Αν η συσκευή σου ειναι L09, κατεβασε την ρομ (B321 full version)... οταν κατέβει κανε unzip την ρομ και θα βρεις τον φακελο dload , βαλε τον φακελο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου κλείσε την συσκευή (power off) και με volume+- και power ταυτόχρονα κρατημένα μεχρι να εμφανιστεί το logo της Huawei και τα αφήνεις , αυτο θα αρχίσει να περνάει το update .

Ο άλλος τρόπος ειναι αυτός -

Now you type back to the phone set following string: * # * # 2846579 # * # * and then displays ProjectMenu> Software Upgrade> Upgrade SDCard . There you can now run the update.

After the update process is complete, the device restarts.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Mονο Αν η συσκευή σου ειναι L09, κατεβασε την ρομ (B321 full version)... οταν κατέβει κανε unzip την ρομ και θα βρεις τον φακελο dload , βαλε τον φακελο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου κλείσε την συσκευή (power off) και με volume+- και power ταυτόχρονα κρατημένα μεχρι να εμφανιστεί το logo της Huawei και τα αφήνεις , αυτο θα αρχίσει να περνάει το update .

Ο άλλος τρόπος ειναι αυτός -

Γίνεται να βάλει ρομ με cust C432 σε συσκευή με cust C02? Αν γίνεται τότε οκ. Επίσης δεν ξέρω αν μπορεί να πάει κατευθείαν σε marshmallow από τη ρομ που έχει, Ίσως πρέπει να περάσει πρώτα την Β145,.τουλάχιστον αυτό ίσχυε σε εκδόσεις με C432. Σε κάθε περίπτωση πάντως το πολύ πολύ αν δεν γίνεται να του βγάλει κάποιο error, οπότε θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσει ο φίλος αν τελικά ολα πήγαν καλά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω τα CUST-

http://www.huaweiblog.de/firmware-update-was-bedeutet-cust-emui-und-co/#CUST

Και κατεβασε απο εδω firmware ειναι C432

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

Καλησπέρα, για εμένα που έχω το κινέζικο με CRR-UL00C0B172 από που θα βρω τα αντίστοιχα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει!

 

Εκανα αναβαθμιση σε android 6. Πολυ καλο , ομορφο και σφαιρατο! Εκανα την βλακεια να βαλω ξεκλειδωμα οθονης με δακτυλικο αποτυπωμα που σαν αποτελεσμα εχει να σου ζητησει να βαλεις και κωδικο προσβασης τον οποιο αφου εχω ακυρωσει το δακτυλικο αποτυπωμα δεν μπορω να ακυρωσω και αυτον , την επιλογη ''κανενα'' στους κωδικους προσβασης δεν μπορω να την επιλεξω γιατι γραφει ''Απενεργοποιηθηκε λογω διαχειριστη, πολιτικης κρυπτογραφησης ή χωρου αποθηκευσης διαπιστευτηριων''. Γνωριζει κανεις κατι? Πως μπορω να ξεκλειδωνω την οθονη χωρις κωδικο? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις μοτίβο Μήπως σου ζητήσει να καταργηθεί το ΡΙΝ?

 

 

Edit: Για το Ρ9 και το mate 8 κυκλοφόρησαν ΟΤΑ beta N. Άντε και στα δικά μας...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκιμασα και δεν μου δίνει πάλι δυνατότητα ολίσθησης, διάβασα στο ίντερνετ να κάνω κατάργηση διαπιστευτηριων κ πάλι τίποτα! Αν κάνω επαναφορά εργ ρυθμίσεων θα χαθεί κ το android 6 και θα γυρίσει στο 5.1?
Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκιμασα και δεν μου δίνει πάλι δυνατότητα ολίσθησης, διάβασα στο ίντερνετ να κάνω κατάργηση διαπιστευτηριων κ πάλι τίποτα! Αν κάνω επαναφορά εργ ρυθμίσεων θα χαθεί κ το android 6 και θα γυρίσει στο 5.1?

Δοκίμασε και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66585683

Με επαναφορά θα έχεις τη ρομ που έχεις και τώρα, δηλαδή 6.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μαυτο το τρόπο έγινε αλλά συνεχίζει να μην δίνει δυνατότητα επιλογής κανένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά συνεχιζω και έχω το πρόβλημα με το κέντρο ειδοποιησεων στην οθόνη κλειδώματος από τότε που το πήρα, το οποίο λειτουργεί μόνο στο θέμα magazine. Οποίο άλλο θέμα κ αν επέλεξα δεν εμφανίζεται καμία ειδοποίηση. Έχει κ άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να περάσω την 6? Αξίζει η μετάβαση? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160728/b99cd279e4ce4898c2688adeb06e3dd5.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να περάσω την 6? Αξίζει η μετάβαση?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για εμένα εννοείται ότι αξίζει. Το κινητό γαζώνει με την 6αρα.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση μονο με imei ισχυει και unbranded συσκευη?

Λογικά ναι, αλλά για είσαι σιγουρος ρώτα στο service της arvato 2105197500.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα , σημερα το εχω παρει και ειδα και εγω πως ειναι vodafone de . Απο Ελλαδα το εχω παρει και μου αρεσει που ρωτησα κιόλας.....:wacko:

 

Φοραει την CRR-L09 και εχει την CRR-L09C02 B110 . απ οτι ειδα εδω δεν την ειχε κανεις πριν

 

Αναβαθμηση δεν μου βγαζει απο πουθενα ...να παω με την μια στην τελευταία αφου την κατεβασω απο εδω ?

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

Η να βαλω πρωτα την 145 ?

 

Ολοι διακοπες ε????

 

..δεν θα αντεξω δεν θα αντεξω....θα το πατησω το κουμπι και θα κανω καμια στραβη

Ευχαριστω

Edited by maroulisk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα , σημερα το εχω παρει και ειδα και εγω πως ειναι vodafone de . Απο Ελλαδα το εχω παρει και μου αρεσει που ρωτησα κιόλας.....:wacko:

 

Φοραει την CRR-L09 και εχει την CRR-L09C02 B110 . απ οτι ειδα εδω δεν την ειχε κανεις πριν

 

Αναβαθμηση δεν μου βγαζει απο πουθενα ...να παω με την μια στην τελευταία αφου την κατεβασω απο εδω ?

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

Η να βαλω πρωτα την 145 ?

 

Ολοι διακοπες ε????

 

..δεν θα αντεξω δεν θα αντεξω....θα το πατησω το κουμπι και θα κανω καμια στραβη

Ευχαριστω

Στο unbranded για να περάσεις Marshmallow ηθελε πρωτα την Β145, λογικά το ίδιο θα συμβαίνει και στο δικό σου. Το ζητημα είναι να πάρει τη ρομ γιατί εχεις άλλο cust version. Αλλα σταβή δεν θα γίνει, το πολύ πολύ να σου βγάλει error και να σταματήσει την εγκατάσταση.

 

Και άλλα ατομα πριν έκαναν τη δική σου ερώτηση αλλα κανεις δεν ενημερώνει μετα τι έγινε, οποτε με σιγουριά δεν μπορεί να απαντήσει κανείς. Γενικά Καλό είναι όταν κάποιος ρωτάει εδω και του προτείνεται κάποια λύση μετά να ενημερώνει αν λύθηκε το θέμα και με πιο τρόπο ώστε να μπορούν να βοηθηθούν στη συνέχεια και αλλα ατομα με τα ίδια θέματα.

 

Επίσης, όσον αφορα την εγγύηση σε branded κινητά σε ερώτηση συμφορίτη στη huawei για αλλης μάρκας huawei κινητό, νομίζω το p9 lite, η απάντηση της huawei ήταν ότι έχει εγγυηση από την αντιπροσωπία αρκεί να είναι ευρωπαϊκή έκδοση και να έχει την απόδειξη αγοράς. Το μεταφέρω αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω αν ισχύει και στο δικό μας.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου , οντος καλο ειναι οταν ζητάμε βοήθεια να λεμε τη εγινε ωστε να βοηθούμαι και αλλους και να μην κοιταμε μονο τον ευτο μας .

 

Πηρα το καταστημα και μου ειπαν οτι το αγοράζουν υποτίθεται χωρις κανενα παροχο και δεν το ηξεραν και αυτοι .Μου ζητησαν μια φωτο ωστε να δουν τη θα κανουν με τον προμηθευτή τους .

 

Τους ζητησα να παρουν και να ρωτησουν υπεύθυνα τη πρεπει να κανω και ποια ρομ να βαλω την ιδια την αντιπροσωπία στην Ελλαδα

 

Θα περιμένω λιγο κάποιων απο εδω που το εχει κανει να μας πει αν θελει τη εγινε και ποια ειναι η σειρα των ρομ , αλλιως οτι πει αν πει η αντιπροσωπία

 

Στα του κινητου τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στα 300 ευρω που εδωσα .

Πριν ειχα το honor 3 και honor 6 και αυτο ειναι το τρίτο απο την συγκεκριμένη εταιρία.

 

Ολα τα κραταω 2 χρονια χωρις προβληματα και ακομα στην οικογενεια ειναι αψογα σε ολα .

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου , οντος καλο ειναι οταν ζητάμε βοήθεια να λεμε τη εγινε ωστε να βοηθούμαι και αλλους και να μην κοιταμε μονο τον ευτο μας .

 

Πηρα το καταστημα και μου ειπαν οτι το αγοράζουν υποτίθεται χωρις κανενα παροχο και δεν το ηξεραν και αυτοι .Μου ζητησαν μια φωτο ωστε να δουν τη θα κανουν με τον προμηθευτή τους .

 

Τους ζητησα να παρουν και να ρωτησουν υπεύθυνα τη πρεπει να κανω και ποια ρομ να βαλω την ιδια την αντιπροσωπία στην Ελλαδα

 

Θα περιμένω λιγο κάποιων απο εδω που το εχει κανει να μας πει αν θελει τη εγινε και ποια ειναι η σειρα των ρομ , αλλιως οτι πει αν πει η αντιπροσωπία

 

Στα του κινητου τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στα 300 ευρω που εδωσα .

Πριν ειχα το honor 3 και honor 6 και αυτο ειναι το τρίτο απο την συγκεκριμένη εταιρία.

 

Ολα τα κραταω 2 χρονια χωρις προβληματα και ακομα στην οικογενεια ειναι αψογα σε ολα .

Ευχαριστω :)

 

Φιλε μου τελικα τι εκανες???και εγω ακριβως στην ιδια περιπτωση με εσενα ειμαι με ιδιο cust

Link to comment
Share on other sites

Και γω στα ιδια ειμαι οπότε αναμένουμε νεοτερα απο τον φιλο για να δουμε τι θα κάνουμε με το θεμα εγγυησης και αναβαθμισης μιας και τα Android 6 που τα ειχα σε αλλο κινητο μου αρεσαν αρκετα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έχω νέα θα σας πω .

 

Διαβαζοντας στο XDA ειδα 2 τυπους( Ο ενας με vodafone και ο αλλος με TIM) που αναφερουν(αν καταλαβα καλα) οτι απλα κατεβασαν το official firmware , το εβαλαν στην SD και ξεκινησαν την αναβαθμιση και δουλεψε...Μαλιστα αυτος με το ΤΙΜ γραφει οτι εφυγε και το logo της ΤΙΜ κατα την εκκινηση.Λετε να ειναι τοσο απλο?? Το τηλεφωνο το εχω μια βδομαδα και δεν θελω να βαλω χερι ακομη γιατι ειμαι σε σταδιο επικοινωνιας με το καταστημα που το πηρα διοτι μου βεβαιωσαν πριν το παρω οτι η συσκευη ειναι debranded

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβος εβαλε λεει ?:)

 

Παρεμπιπτόντως εμενα δεν εχει κανενα logo , το καταλαβα απο την rom και στις πληροφορίες κινητου με αυτα που γράφει

Edited by maroulisk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...