Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από φώτο πως τα πάει? Θα το μετανιωσω αν κάνω την αλλαγή από meizu mx4 pro. Μιλάω μόνο για κάμερα. Στα άλλα είναι καλύτερο θεωρώ

Νομίζω θα σε ικανοποιήσει και με το παραπάνω. Ειδικά αν ασχολείσαι με ρυθμίσεις κλπ, έχει πολλές επιλογές. Ανεβάζω εδώ που και που κάποιες φωτο, μπορείς να δεις κάποια δειγματα να πάρεις μια ιδέα, είναι με auto https://flic.kr/s/aHskv16GFz

Δεν θελω να κανω συγκριση, εχω δει τη συσκευη κ την εχω ερωτευτει, αλλα αν τη προτιμησω απο τον συνηθη Κινεζο υποπτο, πολυ φοβαμαι οτι θα χασω μεγαλη αξια στη μεταπωληση..

 

Παιζει πουθενα κατω των 310 ευρω? Πιστευετε οτι θα πεσει κι αλλο τους επομενους μηνες?

 

Εχει δει κανεις το χρυσο, αξιζει? Το εχει στο σκρουτζ 345 κ το σκεφτομαι σε σχεση με το μαυρο..

 

 

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Ποιος είναι ο συνήθης κινέζος ύποπτος? Η τιμή του έχει πέσει αρκετά, είχε μια πτώση σε μικρό διάστημα κατα 100€ γι αυτό στα περισσότερα σκρουτζομαγαζα έχει εξαφανιστεί με τιμές κάτω από 310€ και πολλά αύξησαν ήδη την τιμή. Προσωπικά θεωρώ ότι θα κυμαίνεται για μεγάλο διάστημα η τιμή του γύρω στα 300€, δεν πρόκειται να φτάσει σύντομα και να πέσει κάτω από το Ρ8, του όποιου η τιμή του ήταν για πολλούς μήνες στα 280€. Αν σκεφτείς την λογική των σκρουτζομαγαζων να ρίχνουν τις τιμές κατά το πολύ 0.5€-1€ την ημέρα, κάνε τους υπολογισμούς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο συνηθης ειναι φυσικα το πιο πολυσηζητημενο τηλεφωνο τουλαχιστον εδω μεσα, το xiaomi redmi note 3 pro!

 

Δε θα ηθελα λιγο καιρο πριν τις χειμερινες γιορτες να το δω στα 200, γιατι αν θελω η' "χρειαστει" να το αλλαξω, θα χασω πανω απο 150 ευρω..

 

Η πιο ορθολογικη κινηση αυτη τη στιγμη ειναι η αγορα του αλλου στα 150 το 3/32 απο Κινα κ να περιμενω στα 200 το mate s για αλλαγη η' αποκτηση κ δευτερου..

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο συνηθης ειναι φυσικα το πιο πολυσηζητημενο τηλεφωνο τουλαχιστον εδω μεσα, το xiaomi redmi note 3 pro!

 

Δε θα ηθελα λιγο καιρο πριν τις χειμερινες γιορτες να το δω στα 200, γιατι αν θελω η' "χρειαστει" να το αλλαξω, θα χασω πανω απο 150 ευρω..

 

Η πιο ορθολογικη κινηση αυτη τη στιγμη ειναι η αγορα του αλλου στα 150 το 3/32 απο Κινα κ να περιμενω στα 200 το mate s για αλλαγη η' αποκτηση κ δευτερου..

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

 

Στα 200€ θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο να το βρεις καινούργιο, τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα, που δεν θα έχει κλείσει καν χρόνο. Το Ρ8 κοντεύει 1.5 χρόνο από την κυκλοφορία του και κοστίζει 260-270€, ενώ το mate 7 είναι πιο ακριβό από το mate 8. Υπόψιν ότι στο Ευρωπαϊκό eshop της huawei, vmall.eu, το mate s είναι το πιο ακριβό της κινητό, πιο ακριβό και από το Ρ9.

 

 

@zananiro όντως πολύ καλές. Είμαι σε δίλημμα με το p9 :(

Είναι όντως δίλλημα. Έχω δει το Ρ9 από κοντά και είναι πολύ δυνατό. Κοίταξε, αν δεν σε απασχολεί η διαφορά τιμής και σε ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η κάμερα, ίσως να στραφείς προς το Ρ9, όπως και να το κάνουμε η Leica είναι Leica και το κινητό Μόλις κυκλοφόρησε. Δες και τι άλλα χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν, πχ εγώ δίνω μεγάλη έμφαση πλέον στις ίντσες, οπότε προτιμώ τις 5.5 και την απολαυστική οθόνη του mate s. Εκτός και αν συζητάμε για το P9 max.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του ειναι εξαιρετική.Κραταει ανετα μιαμιση μερα με πολυ χρήση.Εξαιρετικο τηλεφ νο μπιμπελο.

 

Πλάκα μας κανεις να φανταστώ...!!!!! Προφανώς το εχεις για να κάθεται στο γραφείο δεν εξηγείται αλλιως το να σου βγάζει μιάμιση μέρα άνετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε το χρησιμοποιω κανονικα με.4g

 

 

Δεν υπάρχει ουτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να σου βγάζει μιάμιση μέρα με κανονική χρηση και 4g ανοιχτo!!!! Σου χαρίζω και το κινητό μου αν σου βγάζει με χρηση(τηλέφωνα ,ίντερνετ, Facebook, μηνυματα) πανω απο 8 ώρες....και σου αφήνω και εκτός εντελώς τα παιχνίδια που καταπίνουν την μπαταρία σε συνδυασμό με το 4g!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στα 308 συνολικα απο my24shop! Θα επανελθω με εντυπωσεις..

 

Χανω κατι ιδιαιτερο αν δε σκαλισω rom κ αναβαθμισεις?

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο! Πραγματικά η συσκευασία είναι πολυτελείας. Δες μήπως από την εφαρμογή hicare σου βγάζει κάποια αναβάθμιση. Αν δεν σου βγάζει, θα την περάσεις εσύ. Κατεβάζεις ρομ από εδώ http://consumer.huawei.com/gr/support/products/downloads/mates-gr.htm

Για να πας σε marshmallow πρέπει να περάσεις πρωτα την Β145. Μετά θα έρθει ΟΤΑ για την τελευταία Β361 ή για πιο γρήγορα περνάς την Β321 και αυτή χειροκίνητα αφού πρώτα έχεις περάσει την Β145 και θα έρθει ΟΤΑ.

Για να την περάσεις:

Συνιστώ να την περάσεις με τη μέθοδο των τριών κουμπιών ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση.

-θα κατεβάσεις το αρχείο με τη ρομ

-θα κάνεις unzip το αρχείο και μέσα έχει ένα φάκελο dload που έχει μέσα ένα αρχείο UPDATE.APP.

-κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. (Γενικά καλό είναι την sd card να την έχεις κάνει πριν format 32 μέσω των Windows αλλά είναι προαιρετικό)

-η μπαταρία να είναι >50%

-σβήνεις το τηλέφωνο (power off)

-πατάς ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά volume up και down και αμέσως μετά το power button

-κρατάς τα 3 κουμπιά πατημένα μέχρι να αρχίσει η εγκατάσταση της ρομ (θα εμφανιστεί ο κύκλος με emui4)

- μολις αρχίσει η εγκατάσταση αφήνεις τα volume buttons και αμέσως μετά το power button και περιμένεις να τελειώσει η εγκατάσταση.

 

Εναλλακτικά βάζεις το φάκελο dload στην sd και μέσα από τις ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού επιλέγεις τοπική εγκατάσταση.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Α σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση σου!θα περάσω πρώτα την 145 και μετά θα δω.αν το κάνω με την μέθοδο μέσω της κάρτας sd για να καταλάβω θέλει εξωτερική sd κάρτα ή στην μνήμη απλά του κινητού περναω το αρχείο?

Πάντως πρώτη φόρτιση το κινητό με βαριά χρήση και διαρκώς 4g έβγαλε 5:20 οθόνη!!!έχει την καλύτερη διαχείριση αυτονομίας που έχω δει σε κινητό.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στα 308 συνολικα απο my24shop! Θα επανελθω με εντυπωσεις..

 

Χανω κατι ιδιαιτερο αν δε σκαλισω rom κ αναβαθμισεις?

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Καλοδούλευτο. Αυξανόμαστε οι κάτοχοι! Ποια ρομ έχεις Τώρα? Λογικά έχεις lollipop, Β114. Αν είσαι εσύ ικανοποιημένος μένεις εκεί. Αλλά εφόσον η huawei δίνει τις αναβαθμίσεις και μάλιστα ΟΤΑ γιατί να μην τις κάνεις? Άλλωστε παίρνεις και τους καινούργιους κώδικες ασφαλείας της Google. Αν έχεις την ρομ Β114 θα πρέπει να περάσεις την Β145 όπως περιγράφω πιο πάνω και μετά όλες οι αναβαθμίσεις θα σου έρχονται αυτόματα.

 

Α σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση σου!θα περάσω πρώτα την 145 και μετά θα δω.αν το κάνω με την μέθοδο μέσω της κάρτας sd για να καταλάβω θέλει εξωτερική sd κάρτα ή στην μνήμη απλά του κινητού περναω το αρχείο?

Πάντως πρώτη φόρτιση το κινητό με βαριά χρήση και διαρκώς 4g έβγαλε 5:20 οθόνη!!!έχει την καλύτερη διαχείριση αυτονομίας που έχω δει σε κινητό.

Με sd card, έτσι γράφει η huawei στις οδηγίες, δεν έχω δοκιμάσει οπως αναφέρεις. Βάζεις την Β145 και μετά όλες έρχονται ΟΤΑ. Όπως είπα και πάνω, αν δεν θες να ξαναστηνεις το κινητό, το κάνεις με τοπική εγκατάσταση.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σαββατο μεσημερι το πληρωσα, οποτε λογικα το πρωι θα το στειλουν..

 

Ελπιζω να ειναι πραγματικα καινουριο κ σφραγισμενο οπως ισχυριζονται, καθως με το που εριξα παραγγελια εξαφανιστηκαν απο το σκρουτζ..

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά είμαι σε δίλημμα ανάμεσα στο htc one e9+ και στο mate s..εσείς ποίο θα λέγατε?

 

Γράφεις σε λάθος μέρος. Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα σε αυτο τωρα που κατεβηκε η τιμη του και στο p9 lite 3gb dual.εχω 2 ερωτησεις αν τελικα επιλεξω το mate s. Πρωτον μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα sd? και δευτερον αν δε βαλεις καρτα sd, ειναι dual sim?

 

 

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα σε αυτο τωρα που κατεβηκε η τιμη του και στο p9 lite 3gb dual.εχω 2 ερωτησεις αν τελικα επιλεξω το mate s. Πρωτον μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα sd? και δευτερον αν δε βαλεις καρτα sd, ειναι dual sim?

 

 

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd card. Το Ευρωπαϊκό μοντέλο είναι μονόκαρτο. Δίκαρτο είναι το κινέζικο μοντέλο, οπότε αγοράζεις από Κίνα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω και γω μια ερωτηση?Το πηρα χθες το κινητο το ανοιγω δεν μου βγαζει κατι σαν logo παροχου στην αρχη και δεν βλεπω να εχει καποια εφαρμογη εταιρειας παροχου απλα βλεπω μια vmall app και δεν ξερω αν εινα αυτη απο καποια voda ..Ξερει κανεις να μου πει αν τελικα ειναι branded?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω και γω μια ερωτηση?Το πηρα χθες το κινητο το ανοιγω δεν μου βγαζει κατι σαν logo παροχου στην αρχη και δεν βλεπω να εχει καποια εφαρμογη εταιρειας παροχου απλα βλεπω μια vmall app και δεν ξερω αν εινα αυτη απο καποια voda ..Ξερει κανεις να μου πει αν τελικα ειναι branded?

 

Καλοδούλευτο! Όχι, η εφαρμογή vmall είναι η εφαρμογή του Ευρωπαϊκού eshop της huawei, αν μπεις σε πάει στο κατάστημα, οπότε είσαι οκ. Δες ποια ρομ έχεις, αν έχεις την Β114 και θες να πας σε marshmallow ή να κάνεις κάποια αναβάθμιση, γράφω οδηγίες σε προηγούμενο ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο! Όχι, η εφαρμογή vmall είναι η εφαρμογή του Ευρωπαϊκού eshop της huawei, αν μπεις σε πάει στο κατάστημα, οπότε είσαι οκ. Δες ποια ρομ έχεις, αν έχεις την Β114 και θες να πας σε marshmallow ή να κάνεις κάποια αναβάθμιση, γράφω οδηγίες σε προηγούμενο ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ για την αμμεσοτητα.Ναι αυτη εχω αλλα μου φανηκε κομματι δυσκολο να τηνκανω αν και εχω κανει αναβαθμιση τη 6.0 σε αλλα huawei ...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμμεσοτητα.Ναι αυτη εχω αλλα μου φανηκε κομματι δυσκολο να τηνκανω αν και εχω κανει αναβαθμιση τη 6.0 σε αλλα huawei ...

Καθολου δυσκολο, η διαδικασια ειναι η ιδια σε ολα τα huawei. Βαζεις την Β145 ειτε με τη μεθοδο των τριων κουμπιών, ειτε με τοπικη εγκατασταση αν σου φαινεται δυσκολ η μέθοδος με τα τρια κουμπιά, και μετα σου ερχονται ολες οι αναβαθμισεις ΟΤΑ, δεν χρειαζεται να κανεις κατι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καθολου δυσκολο, η διαδικασια ειναι η ιδια σε ολα τα huawei. Βαζεις την Β145 ειτε με τη μεθοδο των τριων κουμπιών, ειτε με τοπικη εγκατασταση αν σου φαινεται δυσκολ η μέθοδος με τα τρια κουμπιά, και μετα σου ερχονται ολες οι αναβαθμισεις ΟΤΑ, δεν χρειαζεται να κανεις κατι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ναι εχεις δικιο τωρα που το ξαναδα ειναι το ιδιο οποτε θα το δοκιμασω...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο! Όχι, η εφαρμογή vmall είναι η εφαρμογή του Ευρωπαϊκού eshop της huawei, αν μπεις σε πάει στο κατάστημα, οπότε είσαι οκ. Δες ποια ρομ έχεις, αν έχεις την Β114 και θες να πας σε marshmallow ή να κάνεις κάποια αναβάθμιση, γράφω οδηγίες σε προηγούμενο ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Tελικα περαστηκε και η marsahmallow αν και ηταν λιγο μανικι γιατι πριν απο αυτη εκανα 3 μικροτερες αλλα αξιζε το κοπο αφου ηδη απο οτι βλεπω το κινητο εχει γινει πιο σφαιρατο...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής έχει καταργηθεί στο forum μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατοχους του κινητου πως αξιολογειτε την οθονη του κινητου? Ποια τα μειονεκτηματα του?

 

Δεν ξερω τι ακουγεται και τι λεγεται για την οθονη του αλλα η απεικονιση της ειναι καταπληκτικη και με εκπληκτικη λεπτομερια..Φυσικα δεν ειναι σαν του note 4 που αναφεραν καποια παιδια πιο πριν σε θεμα φωτεινοτητας αλλα και παλι ειναι σε πολυ καλα επιπεδα..Και οσον αφορα την θεαση κατω απο τον ηλιο μια ρυθμιση στα ψυχρα χρωματα και με τερμα φωτεινοτητα και ειναι μια χαρα ...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι η καλύτερη που ειχα ως τώρα!

 

Δεύτερη φόρτιση, με usb απο υπολογιστή αυτή τη φορά.. 31 ώρες έβγαλα με 5.15 ωρες οθόνης, πολύ wifi surfing, λιγο 3g, 1 ώρα gps κ 15 λεπτά κλήσεις..

 

Μια χαρά το βλέπω γενικά, δε βλέπω λογο να το σκαλισω..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εχθες ειμαι νεος κατοχος του huawei mate s , το πηρα απο ενα μαγαζι απο skroutz και πολυ φοβαμαι οτι ειναι branded και εχει μια εκδοση που δεν εχω ιδεα που θα βρω firmware για να το κανω update σε android 6.

αριθμος εκδοσης: CRR-L09C02B122 , εκδοση android 5.1.1 (προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D122 δεν ξερω τι ειναι αυτο, απλα το αναφερω)

και επιλέγοντας εκεί που λέει πληροφορίες παροχου και χώρας βγαζει vodafone στο ονομα παροχου και στο ονομα χωρας default. Χωρις να χω βαλει καμια καρτα ακομα.

Γίνεται update στην τελευταία έκδοση? αν παρουσιάσει πρόβλημα περνά σε εγγύηση απο huwaei Ελλάδα ή γενικα καπου? το καταστημα μου πε ναι για ελλαδα, ειναι το open365.gr.

 

παρακαλώ τα φώτα σας, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...