Jump to content

Samsung Galaxy Tab S2


kanenas00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εφόσον μια ταινία είναι γυρισμένη σε φόρμα (διαστάσεις, μήκος Χ ύψος) διαφορετική από εκείνη της οθόνης μας, κάθε προσπάθεια να τη δεις σε πλήρη οθόνη θα οδηγήσει σε παραμόρφωση (άνθρωποι να λεπταίνουν ή να χοντραίνουν...) ή κόψιμο μέρους της. Αυτό πιστεύω το κατανοούμε όλοι. Τώρα βέβαια αν κάποιος προτιμά αυτά, από δύο μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, δικαίωμά του.

ΔΕΝ το εγραψα ....Αυτό εννοείται ! θα έχεις "τράβηγμα" του video (δεν γυρίζουν ποια ταινίες σε 4:3 )

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι και στο οκτάρι αναλογικά περίπου τα ίδια θα ισχύουν για την μπαταρία ε;;
Link to comment
Share on other sites

Στις μέρες μας η μπαταρία δεν είναι πρόβλημα. Πάρτε ένα powerbank. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να δίνετε παραπάνω λεφτά για ταμπλέτες με 3g όταν υπάρχουν τα mifi και η δυνατότητα να μπαίνεις από το κινητό. Πάντως εγώ με το 8αρι wifi δεν έχω παράπονο από την μπαταρία. Μου κρατάει ελάχιστα λιγότερο από όσο μου κραταγε το tab pro
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή. Το ίδιο ισχυριζόμουν για χρόνια («αφού έχω tethering») αλλά υπάρχουν συνθήκες για τις οποίες η 4G σε διευκολύνει απίστευτα. Δεν είναι πρόβλημα του χρήστη, αλλά του κατασκευαστή η μπαταρία.

 

Ας το αφήσουμε αυτό και ας ρωτήσω κάτι άλλο: Ξέρει κανείς τι αλλάζει η μικρή ενημέρωση συστήματος (T815XXU2APB2) που λάβαμε αυτές τις μέρες; Υποθέτω τίποτα ορατό, αλλά λέμε τώρα. Όσο για το 6.0 διαβάζω ότι θα το πάρουμε το Μάιο.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς σταματάμε το gmail από το να μας αλλάζει τις λέξεις όταν δακτυλογραφούμε ελληνικά, με αυτό τον ανόητο, φαιδρό και συνήθως λανθασμένο τρόπο;

 

Edit: νομίζω το βρήκα: γλώσσα και εισαγωγή, έξυπνη πληκτρολόγηση, απενεργοποιούμε την αυτόματη αντικατάσταση.

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...έχω το tab s2 4G 9.7 όπως έχω ξαναπεί...η μπαταρία του μου κρατάει 6+ ώρες κ απο το 5% φτάνει στο 1% και κλείνει σε 1,5-2 λεπτά, όπως κ αυτό το έχω ξαναπει :p:p:p.....πήρα τηλ στη Samsung, έκλεισα ραντεβού με το τεχνικό της τμήμα, μου κάναν έλεγχο του tablet μέσω της απομακρυσμένης βοήθειας κ το βρήκαν κομπλέ..όταν είπα στον τεχνικό της Samsung αυτο που συμβαίνει μετά το 5% αλλά κ το πόσο μου κρατάει η μπαταρία μου είπε στείλτο για έλεγχο στη Samsung. Εγω της είπα να μπαίνω τωρα σε τέτοια διαδικασία κ να το στέλνω...μήπως να το κρατήσσω έτσι και μου είπε εγω στη θέση σου θα το έστελνα γιατί μεθαύριο ίσως γίνει πιο έντονο το πρόβλημα. Μίλησα κ με έναν γνωστό στον Γερμανό (αν κ δεν το πήρα απο κει) κ μου είπε φέρτο να το στείλουμε απο εδώ στη Samsung..φυσικά κ να το στείλεις..

Όλα αυτά τα λέω κ σας έχω ζαλίσει γιατί όλοι αναφέρουν απόδοση μπαταρίας όπως την δικιά μου κ λέω και να το στείλω τι θα γίνει??Μάλλον τίποτα....ΤΙ ΛΕΤΕ???? Όπως κ με την απότομη πτώση μετά το 5%, και ένας φίλος εδώ στο θέμα ανέφερε πως ισχύει κ το παθαίνει και αυτός...τι σκατά γίνεται??Να το στείλω ή τζάμπα ο κόπος...τα λέω όλα αυτά μήπως βοηθηθούν και άλλοι ιδιοκτήτες του ίδιου tablet.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα..

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση μου το sot είναι σαφώς μεγαλύτερο και δεν έχω παράπονο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνεις τη συσκευή εκτός φόρτισης τόσο πολύ.

Ότι διαβάζουμε τα τελευταία χρόνια αναφέρει φόρτιση στο 20 άντε 15%.

Κάτω από 5 πας για καλιμπραρισμα της μπαταρίας και μάλιστα κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

Αν μενεις Αθηνα, πηγαινε το μονος σου στη Smartec. Θα το παρεις πισω σε 1 ωρα. Επειδη ειναι θεμα μπαταριας, καλυτερα να το πας το συντομοτερο, μιας και για τη μπαταρια η εγγυηση ειναι μονο 1 χρονος (ή 6 μηνες, δεν ειμαι τελειως σιγουρος).
Link to comment
Share on other sites

Φίλε xsad έχεις δίκαιο για το 5% που λες...δεν το αφήνω κάθε φορά..αλλά κάθε φορά που το αφήνω το κάνει. .το θέμα δεν είναι αν το αφήνω..το θέμα είναι αν υπάρχει πρόβλημα..δηλαδή να μην το αφήνω για να κρύβεται το πρόβλημα??? Οι δικές σας εμπειρίες όσον αφορά την μπαταρία του συγκεκριμένου μοντέλου ποιες είναι???

Εγώ έχω 6+ ώρες οθόνη με φωτεινότητα στη μέση και μέτρια χρήση (χωρίς παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε η μπαταρία του αυτή είναι. Δεν είναι θέμα σέρβις και δεν πιστεύω ότι θα διορθωθεί, αλλά ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Για το 5%, εικάζω ότι πρόκειται για ρύθμιση του software για να σε αποτρέπει να την εξαντλήσεις. Δηλ. πιθανότατα σβήνει ενώ έχει ακόμα 3-4%. Άπαξ και το ξέρεις, κανονίζεις την πορεία σου.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν κυκλώματα προστασίας καλό είναι να μην το αφήνεις να ξεφορτιζεται τόσο πολύ.

Εγώ όταν πέφτει κάτω από 15% το φορτιζω....

Κι εμένα κρατάει περίπου 5-6 ώρες sot, μέτρια απόδοση θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 8" wifi οπότε η εμπειρία μου για τη μπαταρία του έρχεται από εκεί και όπως έχω αναφέρει παλιότερα είναι απρόσμενα καλή.

Έχω δει και 15 ώρες sot... αλλά συνήθως είμαι στις 10. Όμως, και χωρίς να αρχίσει το σχετικό ξύλο, δεν έχω την ανάγκη για συνεχείς συγχρονισμούς στο tablet όταν έχω γύρω μου desktop, laptop & mobile. Η φωτεινότητα που χρησιμοποιώ είναι στο 1/4 δίχως auto. Και εξαιτίας της απίστευτης χρηστικότητας του 4:3 διαβάζω πολύ. Απαιτητικά παιχνίδια απλώς δεν και για σοβαρές δουλειές προτιμώ τα άλλα μηχανήματα.

 

Στο πρόβλημα με την μπαταρία: περίπου ένα χρόνο πριν πήρα ένα laptop της dell (xps 13 για όσους ασχολούνται) και στην πορεία προέκυψαν τα μύρια όσα προβλήματα. Ένα από αυτά ήταν και η μπαταρία. Οι διαγνωστικοί έλεγχοι την έδειχναν για καλή όμως επέμεινα τελικά στο γεγονός πως μέσα σε δυο τρεις μήνες είχε κατέβει κάτω από το 80% του τι μπορούσε να φορτίσει. Το service προς τιμή τους την άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή. Το ίδιο ισχυριζόμουν για χρόνια («αφού έχω tethering») αλλά υπάρχουν συνθήκες για τις οποίες η 4G σε διευκολύνει απίστευτα. Δεν είναι πρόβλημα του χρήστη, αλλά του κατασκευαστή η μπαταρία.

 

Ας το αφήσουμε αυτό και ας ρωτήσω κάτι άλλο: Ξέρει κανείς τι αλλάζει η μικρή ενημέρωση συστήματος (T815XXU2APB2) που λάβαμε αυτές τις μέρες; Υποθέτω τίποτα ορατό, αλλά λέμε τώρα. Όσο για το 6.0 διαβάζω ότι θα το πάρουμε το Μάιο.

Έλα μου ντε, εγώ διαφορά δεν είδα πάντως κάπου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα το 9,7". Πάρα πολύ ωραίο. Αλλά έχω και ένα πρόβλημα με τη θήκη. Πήρα τη γνήσια της SAMSUNG αλλά δεν μπορώ να κουμπώσω επάνω το tablet. Στις εικόνες το δείχνει πολύ απλά. Είδα ότι εκεί που είναι τα δύο "ποδαράκια" στην θήκη, έχει κάτι αντίστοιχες εγκοπές πίσω στο tablet που είναι σαν ελατηριάκια.

Πρέπει να το πατήσω δυνατά να κουμπώσει; Όσοι την έχετε, σας κούμπωσε εύκολα; Φοβάμαι να το πατήσω, μη δημιουργήσω καμμιά ζημιά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήταν εύκολο να μπει η θήκη, θυμάμαι να θέλει και μια άγνοια κινδύνου...

Ρίξε μια ματιά σε κάτι όπως εδώ:

μήπως βοηθά. Να είσαι βέβαιος ότι αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήταν εύκολο να μπει η θήκη, θυμάμαι να θέλει και μια άγνοια κινδύνου...

Ρίξε μια ματιά σε κάτι όπως εδώ:

μήπως βοηθά. Να είσαι βέβαιος ότι αξίζει

 

Οκ Ευχαριστώ πολύ. Και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα το 9,7". Πάρα πολύ ωραίο. Αλλά έχω και ένα πρόβλημα με τη θήκη. Πήρα τη γνήσια της SAMSUNG αλλά δεν μπορώ να κουμπώσω επάνω το tablet. Στις εικόνες το δείχνει πολύ απλά. Είδα ότι εκεί που είναι τα δύο "ποδαράκια" στην θήκη, έχει κάτι αντίστοιχες εγκοπές πίσω στο tablet που είναι σαν ελατηριάκια.

Πρέπει να το πατήσω δυνατά να κουμπώσει; Όσοι την έχετε, σας κούμπωσε εύκολα; Φοβάμαι να το πατήσω, μη δημιουργήσω καμμιά ζημιά.

Ευχαριστώ

 

Θέλει αρκετή πίεση. Θα ακούσεις το 'κλακ' του κουμπώματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όλα εντάξει με την θήκη, είναι κουκλί με την γαλάζια.

Να σας κάνω άλλη μία ερώτηση. Υποστηρίζει λειτουργία πένας όπως είχα στο note 2014 ή αυτό είναι κάτι που το έχουν μόνο τα note λόγω του ειδικού digitizer;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όλα εντάξει με την θήκη, είναι κουκλί με την γαλάζια.

Να σας κάνω άλλη μία ερώτηση. Υποστηρίζει λειτουργία πένας όπως είχα στο note 2014 ή αυτό είναι κάτι που το έχουν μόνο τα note λόγω του ειδικού digitizer;

Ευχαριστώ

Την πένα που έχουν τα ΝΟΤΕ δεν την υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Την πένα που έχουν τα ΝΟΤΕ δεν την υποστηρίζει.

 

Καλησπέρα. Οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιω τον φορτιστη του NOTE 4 θα του κανει ζημια ; ή να αγορασω αυτον που εχει στο κουτι ;

 

Ευχαριστω πολυ.

Edited by raphaelschizas

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy Note 4 Exynos

Samsung Galaxy Tab S2 9.7" LTE

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιω τον φορτιστη του NOTE 4 θα του κανει ζημια ; ή να αγορασω αυτον που εχει στο κουτι ;

 

Ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ο φορτιστής του tab s2 δίνει στην έξοδο 2Α. Του Note αποκλείεται (νομίζω) να δίνει παραπάνω. Το θέμα είναι να μην δίνει παραπάνω Amper από όσα δίνει ο εργοστασιακός (για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...