Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος έχει παίξει πάντως και με τις 2 ρομ (CM13 & Zui) ας μας δώσει ένα mini vs να δούμε τις διαφορές και τα πλεονεκτηματα /μειονεκτηματα . Θα βοηθήσει πολλούς για την επιλογή της ρομ. ☺️

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ όμως δεν ξέρω πως να περάσω τη ρομ, τα αγγλικά μου δεν είναι καλά υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά είναι εύκολο;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας Ρυθμισεις/Σχετικα με το τηλεφωνο και να τραβηξεις ενα screenshot για να δουμε τι εκδοση (CM, απλη Cyanogen, ZUI κλπ) φορας και πως μπορουμε να σε βοηθησουμε ? :confused: Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Στο 4pda υπάρχει link για την έκδοση ZUI 2.0.080 ST για εγκατάσταση μέσω TWRP.

ZUI 2.0.080 Stable / Rooted / TWRP

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=701320&st=4380#entry48924945

https://yadi.sk/d/2lyZj4qitJzyg

Για gapps προτείνουν benzo gapps.

http://files.oceighty.co/gapps/

Simply flash the rom through twrp.

Everything works fine including bt and wifi.

No locked bootloader or erased internal memory.

Going back to cos, cm13 with twrp backup is possible

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Στο 4pda υπάρχει link για την έκδοση ZUI 2.0.080 ST για εγκατάσταση μέσω TWRP.

ZUI 2.0.080 Stable / Rooted / TWRP

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=701320&st=4380#entry48924945

https://yadi.sk/d/2lyZj4qitJzyg

Για gapps προτείνουν benzo gapps.

http://files.oceighty.co/gapps/

Simply flash the rom through twrp.

Everything works fine including bt and wifi.

No locked bootloader or erased internal memory.

Going back to cos, cm13 with twrp backup is possible

 

Εαν κανεις εγκατασταση την ρομ με twrp δεν θα εχεις ΟΤΑ UPDATES. Επισης οπως εχω γραψει παραπανω τα gapps δηλαδη η εγκατασταση του Playstore γινεται με μια απλη εγκατασταση του apk.

http://www.androidapksfree.com/apk/google-play-store-apk-latest-version-download/

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ kwnana για την βοηθεια είμαι άσχετος

Zuk Z1 cyanogen Os version 12,1-YOG4PAS9IG android 5.1.1 αν μπορείς να βοηθήσεις θα είναι χαρά μου έχω διαβάσει σχεδόν όλες της σελίδες και τα video και τους οδηγούς αλλά είναι στα αγγλικά δεν έχω καταλάβει τίποτα η αν μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά ένα οδηγό πως να περάσω μια ρομ αρκεί να ξεκολλήσει από airplane mode. Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας

Edited by kontos48
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ kwnana για την βοηθεια είμαι άσχετος

Zuk Z1 cyanogen Os version 12,1-YOG4PAS9IG android 5.1.1 αν μπορείς να βοηθήσεις θα είναι χαρά μου έχω διαβάσει σχεδόν όλες της σελίδες και τα video και τους οδηγούς αλλά είναι στα αγγλικά δεν έχω καταλάβει τίποτα η αν μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά ένα οδηγό πως να περάσω μια ρομ αρκεί να ξεκολλήσει από airplane mode. Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας

Στα ελληνικα δεν υπάρχει τίποτε. Διάβασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6755058#post6755058 και νομίζω αν ακολουθείς τα βήματα, θα τα καταφέρεις ..... :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ kwnana για την βοηθεια είμαι άσχετος

Zuk Z1 cyanogen Os version 12,1-YOG4PAS9IG android 5.1.1 αν μπορείς να βοηθήσεις θα είναι χαρά μου έχω διαβάσει σχεδόν όλες της σελίδες και τα video και τους οδηγούς αλλά είναι στα αγγλικά δεν έχω καταλάβει τίποτα η αν μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά ένα οδηγό πως να περάσω μια ρομ αρκεί να ξεκολλήσει από airplane mode. Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας

 

Στα ελληνικα δεν υπάρχει τίποτε. Διάβασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6755058#post6755058 και νομίζω αν ακολουθείς τα βήματα, θα τα καταφέρεις ..... :)

Δεν νομιζω οτι θα μπορεσει να τα καταφερει ευκολα, πρεπει να φλασσαρει μονο με QFIX και μαμα Rom για να φυγει το airplane mode η το χαμενο σημα οπως ειχε το τηλεφωνο που ρισκαρισα και αγορασα εγω πριν κανενα μηνα....:p

Και ολα αυτα εαν δεν ειναι hardware problem, μετα την μαμα rom μονο τοτε μπορει να βαλει οποια αλλη CM etc.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση πράγματι είναι δύσκολο είναι κρίμα να το πετάξω είναι καλό κινητό

Υπάρχει κάποιο service για το zuk η Lenovo στην Αθήνα για να μου το φτιάξει

Η κάποιος από την παρέα του myphone που μπορεί να μου περάσει την ρομ να του το πάω εγώ

Η να μου πείτε από που να κατεβάσω την μαμά ρομ και τη είναι το Qfix και μερικά βήματα στα ελληνικά πως να το κάνω μόνος μου

τουλάχιστον να το προσπαθήσω να μην το πετάξω χωρίς να προσπαθήσω σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση πράγματι είναι δύσκολο είναι κρίμα να το πετάξω είναι καλό κινητό

Υπάρχει κάποιο service για το zuk η Lenovo στην Αθήνα για να μου το φτιάξει

Η κάποιος από την παρέα του myphone που μπορεί να μου περάσει την ρομ να του το πάω εγώ

Η να μου πείτε από που να κατεβάσω την μαμά ρομ και τη είναι το Qfix και μερικά βήματα στα ελληνικά πως να το κάνω μόνος μου

τουλάχιστον να το προσπαθήσω να μην το πετάξω χωρίς να προσπαθήσω σας ευχαριστώ

 

Πόστ #424#

Ξεκινά από εκει

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω όσοι ξέρουν ο δικός του φορτιστής δεν δουλεύει καλά για την ακρίβεια πρέπει να είναι μισοκουμπομενο το usb καλώδιο στον φορτιστή για να δουλέψει. Έτσι το φορτιζω με άλλον φορτιστη. Ο μαμά φορτιστής παρόλο που λέει πάνω 2Α με μέτρηση που έκανα έβγαζε 1.2Α με 1.3Α τώρα το φορτιζω με άλλο φορτιστή ο οποίος παρόλο που γράφει 2Α φορτίζει όντως 2Α και φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από τον μαμά. Νομίζω ότι έτσι κάνω ζημιά στην μπαταρία αλλά από την άλλη ο δικός του φορτιστής έλεγε όντως 2Α παρόλο που δεν βγάζει όντως τόσα. Λέτε να αλλάξω φορτιστή?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω όσοι ξέρουν ο δικός του φορτιστής δεν δουλεύει καλά για την ακρίβεια πρέπει να είναι μισοκουμπομενο το usb καλώδιο στον φορτιστή για να δουλέψει. Έτσι το φορτιζω με άλλον φορτιστη. Ο μαμά φορτιστής παρόλο που λέει πάνω 2Α με μέτρηση που έκανα έβγαζε 1.2Α με 1.3Α τώρα το φορτιζω με άλλο φορτιστή ο οποίος παρόλο που γράφει 2Α φορτίζει όντως 2Α και φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από τον μαμά. Νομίζω ότι έτσι κάνω ζημιά στην μπαταρία αλλά από την άλλη ο δικός του φορτιστής έλεγε όντως 2Α παρόλο που δεν βγάζει όντως τόσα. Λέτε να αλλάξω φορτιστή?

 

Θα σου πρότεινα, τα βράδια να το φορτίζεις με τον μαμά, που δεν χρειάζεσαι και το QC, και κατά τη διάρκεια τη διάρκεια της ημέρας με τον άλλο, όποτε δηλαδή πραγματικά χρειάζεσαι το QC

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχει πλησιασει πλεον η ωρα να αποχωριστω το ZUK μου.

Στεναχωρημενος που θα πρεπει να το δωσω, ομως θελω να παω σε μεγαλυτερη κατηγορια, κατηγορια ..... ΤΕΡΑΤΟΣ !!!!!

Xiaomi Mi Max 6,44" 3/64GB η 4/128GB. Βεβαια εκει δυστυχως δεν εχει CM, αλλα εχει Miui και μαλιστα την τελευταια εκδοση, 8 :p Ειναι πολυ καλη η Miui, και ειδικα ετσι οπως την "περιποιουνται" τα παιδια στο xiaomi-miui.gr.

Οταν πια θα το εχω δωσει το διαμαντι μας, θα συνεχισω να διαβαζω εδω το νημα, γιατι οπως εχω πεικαι στο παρελθον, ο συνδυασμος του H/W της Lenovo και του S/W (CM) ηταν αχτυπητος. Πολύ θα ήθελα και το Χιαομι να έπαιρνε επίσημα την CM ........ :D

Η ώρα πλέον έφτασε και το φοβερό και τρομερό ZUK Z1 είναι παρελθόν. Μετά από 4 μήνες συμβίωσης μπορώ να πω ότι ήταν το καλύτερο Android ever που έπεσε στα χερια μου. Όπως έχω ξαναπεί ο συνδυασμός H/W της Lenovo και S/W της CM ήταν ότι καλύτερο. Αποδείχθηκε στο χρονικό αυτό διάστημα μια αξιόπιστη συσκευή που δεν με κρέμασε ποτε, δεν κολwse πουθενά, και έκανε αυτό γιατο οποιο αγοράστηκε.

Εύχομαι ο αντικαταστατης του, το τρομετρο και φοβερό ΤΕΡΑΣ που λέγεται Xiaomi Mi Max να αποδειχθεί εξίσου καλο και αξιόπιστο.

Τέλος να πω για το συγκεκριμένο νήμα ότι ήταν ένα από τα πιο σοβαρά και ηυσχα, χωρίς πολλές επαναλήψεις η άστοχα post (πάντα θα υπάρχουν κάποιες παρασπονδίες, στο χέρι μας είναι να τις εξαλείψουμε με ευγένεια, υπομονή και σεβασμό στους αλλους). Θα συνεχίσω να διαβάζω το νήμα και αν μπορώ, οπου αυτό είναι δυνατό θα παρεμβαίνω να βοηθάω. Εύχομαι σε όλους καλη συνεχεια και να ευχαριστιούνται πάντα τη συσκευή τους, οποια και αν είναι αυτή :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα πλέον έφτασε και το φοβερό και τρομερό ZUK Z1 είναι παρελθόν. Μετά από 4 μήνες συμβίωσης μπορώ να πω ότι ήταν το καλύτερο Android ever που έπεσε στα χερια μου. Όπως έχω ξαναπεί ο συνδυασμός H/W της Lenovo και S/W της CM ήταν ότι καλύτερο. Αποδείχθηκε στο χρονικό αυτό διάστημα μια αξιόπιστη συσκευή που δεν με κρέμασε ποτε, δεν κολwse πουθενά, και έκανε αυτό γιατο οποιο αγοράστηκε.

Εύχομαι ο αντικαταστατης του, το τρομετρο και φοβερό ΤΕΡΑΣ που λέγεται Xiaomi Mi Max να αποδειχθεί εξίσου καλο και αξιόπιστο.

Τέλος να πω για το συγκεκριμένο νήμα ότι ήταν ένα από τα πιο σοβαρά και ηυσχα, χωρίς πολλές επαναλήψεις η άστοχα post (πάντα θα υπάρχουν κάποιες παρασπονδίες, στο χέρι μας είναι να τις εξαλείψουμε με ευγένεια, υπομονή και σεβασμό στους αλλους). Θα συνεχίσω να διαβάζω το νήμα και αν μπορώ, οπου αυτό είναι δυνατό θα παρεμβαίνω να βοηθάω. Εύχομαι σε όλους καλη συνεχεια και να ευχαριστιούνται πάντα τη συσκευή τους, οποια και αν είναι αυτή :p

 

Φιλε καλη συνεχεια.!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλη συνεχεια.!!
Ευχαριστώ, θα τα λεμε :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα τα λεμε :rolleyes:

Άντε...

Καλη τύχη

έχουμε εκκρεμότητα εμείς

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παίδες με αντάπτορα OTG που ήρθε στα χέρια μου και με το πρόγραμμα ES File Explorer δουλεύω κανονικά τα εξωτερικά USB.

Είμαι με την CM13 Stable (13.0-20160418-SNAPSHOT-ZNH0EAO2NN-ham)

Link to comment
Share on other sites

παίδες με αντάπτορα OTG που ήρθε στα χέρια μου και με το πρόγραμμα ES File Explorer δουλεύω κανονικά τα εξωτερικά USB.

Είμαι με την CM13 Stable (13.0-20160418-SNAPSHOT-ZNH0EAO2NN-ham)

 

Είναι εύκολο να μας δείξεις ποιον αντάπτορα πήρες?

 

Αγόρασα αυτό το γυαλί και αυτή τη θήκη. Ήρθαν από Ισπανία, με απλό ταχυδρομείο μέσα σε 9 μέρες σπίτι μου. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γυαλιά, αλλά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα παχύ ούτε ανθεκτικό και θυμίζει περισσότερο λίγο πιο παχιά ζελατίνα. Επιπλέον μου φαίνεται ότι δεν έχει κολλήσει τελείως πάνω στο κινητό, αφενός γιατί όταν την έβαλα δεν έκανε το κλασικό φλατς που κάνουν να γυαλιά όταν μπαίνουν, αλλά άφησε δύο μεγάλες φουσκάλες που χρειάστηκε να πιέσω με το χέρι για να φύγουν, αφετέρου γιατί όταν έβαλα σχετικά στραβά τη θήκη παρουσιάστηκαν πάλι φούσκες στο πάνω μέρος. Πάντως από αίσθηση στην αφή και από εμφάνιση, δεν καταλαβαίνεις καν ότι κάτι υπάρχει πάνω στην οθόνη.

Η θηκούλα διακριτική και λεπτή, δεν νομίζω ότι κινδυνεύει να βγει σε περίπτωση πτώσης. Το πίσω μέρος δεν είναι τελείως διάφανο, αλλά κάπως ματ και κάνει το κράτημα του κινητού πιο ασφαλές σε σχέση με το πίσω καπάκι της συσκευής που γλιστράει ελεεινά. Σε αναμονή των nillkin από Κίνα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.tech-in.gr/usams-adapter-usb-3-1-otg-to-usb-type-c-grey-eu-blister.html

http://www.tech-in.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/f/o/foto_00008_1_6.jpg

Εντέλει παίζει και σε μένα ο συγκεκριμένος adaptor με ES File Explorer 4.1.2.2 . Είμαι με την 19-07 Nightly.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας δείξεις ποιον αντάπτορα πήρες?

 

Αγόρασα αυτό το γυαλί και αυτή τη θήκη. Ήρθαν από Ισπανία, με απλό ταχυδρομείο μέσα σε 9 μέρες σπίτι μου. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γυαλιά, αλλά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα παχύ ούτε ανθεκτικό και θυμίζει περισσότερο λίγο πιο παχιά ζελατίνα. Επιπλέον μου φαίνεται ότι δεν έχει κολλήσει τελείως πάνω στο κινητό, αφενός γιατί όταν την έβαλα δεν έκανε το κλασικό φλατς που κάνουν να γυαλιά όταν μπαίνουν, αλλά άφησε δύο μεγάλες φουσκάλες που χρειάστηκε να πιέσω με το χέρι για να φύγουν, αφετέρου γιατί όταν έβαλα σχετικά στραβά τη θήκη παρουσιάστηκαν πάλι φούσκες στο πάνω μέρος. Πάντως από αίσθηση στην αφή και από εμφάνιση, δεν καταλαβαίνεις καν ότι κάτι υπάρχει πάνω στην οθόνη.

Η θηκούλα διακριτική και λεπτή, δεν νομίζω ότι κινδυνεύει να βγει σε περίπτωση πτώσης. Το πίσω μέρος δεν είναι τελείως διάφανο, αλλά κάπως ματ και κάνει το κράτημα του κινητού πιο ασφαλές σε σχέση με το πίσω καπάκι της συσκευής που γλιστράει ελεεινά. Σε αναμονή των nillkin από Κίνα τώρα!

 

δες αυτόν εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κάτοχος του ζυκ 2 μέρες και χαίρομαι πολύ πού μπήκα στην παρέα σας διάβασα όλα τα ποστ χωρίς βέβαια νά καταλάβω καί πολλά πολλά αλλά σιγά σιγά πιστεύω νά τα καταφέρω καί νά του βάλω τα καλουδια που λέτε πάντως το κινητό είναι πολύ όμορφο καί δουλεύει πολύ στρωτά τα μόνα πράγματα πού με χαλάνε λίγο είναι το 4g πού το βλέπω αρκετά σπάνια μέ την Wind καί η έλειψη προστασίας οθόνης πού αναγκαστικά και τού έβαλα τζαμί από samsoung note μέχρι νά βρω το δικό του το πήρα αναγκαστικά χωρίς νά το ψαξω καθόλου μίας καί το παλιό μου τηλέφωνο παρέδωσε το πνεύμα τού καί δεν το μετανιωσα καθόλου 200 ευρώ από γνωστό το είχε συσκευασμένο ....καινούργιο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κάτοχος του ζυκ 2 μέρες και χαίρομαι πολύ πού μπήκα στην παρέα σας διάβασα όλα τα ποστ χωρίς βέβαια νά καταλάβω καί πολλά πολλά αλλά σιγά σιγά πιστεύω νά τα καταφέρω καί νά του βάλω τα καλουδια που λέτε πάντως το κινητό είναι πολύ όμορφο καί δουλεύει πολύ στρωτά τα μόνα πράγματα πού με χαλάνε λίγο είναι το 4g πού το βλέπω αρκετά σπάνια μέ την Wind καί η έλειψη προστασίας οθόνης πού αναγκαστικά και τού έβαλα τζαμί από samsoung note μέχρι νά βρω το δικό του το πήρα αναγκαστικά χωρίς νά το ψαξω καθόλου μίας καί το παλιό μου τηλέφωνο παρέδωσε το πνεύμα τού καί δεν το μετανιωσα καθόλου 200 ευρώ από γνωστό το είχε συσκευασμένο ....καινούργιο

 

Σχετικά με το 4G, δεν φταίει το κινητό, η WIND φταίει. Ο φίλος μου με Nexus 6p και έχει και αυτός τέτοια θέματα.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4G, δεν φταίει το κινητό, η WIND φταίει. Ο φίλος μου με Nexus 6p και έχει και αυτός τέτοια θέματα.

 

Σε αστικά κέντρα η wind έχει 800/1800 στo 4g

Σε ημιαστικα συνήθως .μονο 800

Το Ζ1 δεν έχει την 800αρα στο 4g

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σε αστικά κέντρα η wind έχει 800/1800 στo 4g

Σε ημιαστικα συνήθως .μονο 800

Το Ζ1 δεν έχει την 800αρα στο 4g

 

Ανακαλώ, δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...