Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η μπαταρία του είναι 2.000mAh και όχι 2.400mAh, αν ξεκολλήσετε ελαφρά το μπλε αυτοκόλλητο της το γράφει από μέσα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους. μιας και βλεπω οτι γιεντια λιγο πανικος στο αντιστοιχο τοπικ, ποσες μερες θελουν για να κανουν dispatch απο gearbest? ειχα καλομαθει με το vickmall..
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το έκανα παραγγελία στις 9/11. Έκαναν 2-3 μέρες να με ενημερώσουν ότι το έστειλαν και στις 13/11 η κατάσταση έγινε "Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)". Και στις 17/11 πλέον άλλαξε σε "Received from Customer".
Link to comment
Share on other sites

μπας και το κομπλαρει καμμια εφαρμογη του πλαιη στορ?....βγαλε τις εφαρμογες 3ων και τσεκαρησε ξανα πριν κανεις ρησετ.

 

Απεγκατέστησα τα πάντα, εφαρμογές, εικόνες, αρχεία, έκανα format στην κάρτα sd, εργοστασιακές ρυθμίσεις στο τηλέφωνο, αλλά τίποτα.

 

Aπο τη στιγμή που δε σου αναγνωρίζει την σιμ και το πήρες απο Ελλάδα,επικοινώνησε μαζί τους άμεσα για έλεγχο της συσκευής.

 

Θα πάρω αύριο σίγουρα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, απ οτι εμαθα απο το vickmall και απο αλλα καταστηματα, το συγκεκριμενο μοντελο ΔΕΝ θα το αποστελουν τα καταστηματα απευθειας αλλα θα το στελνει η doogee μεσω sgpost, αυτο δεν βολευει τα καταστηματα γιατι δεν μπορουν να ελενξουν το κινητο πριν την αποστολη, γι αυτο και βλεπετε πολυ μεγαλες καθυστερησεις στις αποστολες και φυσικα αποθεμα πουθενα, αυτη η πολιτικη θα επεκταθει και σε ολα τα μοντελα doogee, ο λογος ειναι φυσικα αποφυγη πληρωμης φορων στο κινεζικο κρατος, η ολη δουλεια θα γινεται μεσω της http://www.globex.cn/ και της Qianhai Bonded Port , αυτο προερχεται και απο μια πιεση των αντιπροσωπων της doogee (πχ ΟΕΒΕ) σιγα σιγα να κοβουν τις αποστολες τα κινεζομαγαζα, τα οποια ξαναλεω δεν θελουν να στειλουν ετσι το κινητο διοτι σου λεει αν το παραλαβεις χαλασμενο εγω θα φαω το dispute και οχι η doogee, ενω με την διαδικασια ελεγχου πριν την αποστολη μειωναν τα ελλατωματικα σε ποσοστο μολις 2% .
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, απ οτι εμαθα απο το vickmall και απο αλλα καταστηματα, το συγκεκριμενο μοντελο ΔΕΝ θα το αποστελουν τα καταστηματα απευθειας αλλα θα το στελνει η doogee μεσω sgpost, αυτο δεν βολευει τα καταστηματα γιατι δεν μπορουν να ελενξουν το κινητο πριν την αποστολη, γι αυτο και βλεπετε πολυ μεγαλες καθυστερησεις στις αποστολες και φυσικα αποθεμα πουθενα, αυτη η πολιτικη θα επεκταθει και σε ολα τα μοντελα doogee, ο λογος ειναι φυσικα αποφυγη πληρωμης φορων στο κινεζικο κρατος, η ολη δουλεια θα γινεται μεσω της http://www.globex.cn/ και της Qianhai Bonded Port , αυτο προερχεται και απο μια πιεση των αντιπροσωπων της doogee (πχ ΟΕΒΕ) σιγα σιγα να κοβουν τις αποστολες τα κινεζομαγαζα, τα οποια ξαναλεω δεν θελουν να στειλουν ετσι το κινητο διοτι σου λεει αν το παραλαβεις χαλασμενο εγω θα φαω το dispute και οχι η doogee, ενω με την διαδικασια ελεγχου πριν την αποστολη μειωναν τα ελλατωματικα σε ποσοστο μολις 2% .

 

ισως το πιο ενδιαφερον ποστ που εχω δαιαβασει τα τελευταια χρονια για τα κινεζικα κινητα.

 

ξερουμε αν αυτη η πολιτικη θα επεκταθει και σε αλλες κινεζικες μαρκες? πχ xiaomi, elephone, lenovo, zte jiayu κλπ κλπ

 

απο την αλλη τα καταστηματα θα λειτουργουν σαν dropshippers οποτε ποιο το νοημα υπαρξης τους? απλα μεσαζοντες για να στειλουν την παραγγελια στη μαμα εταιρεια? ουτε καν να κρατησουν στοκ γι αυτους? το κερδος ενος εμπορου ερχεται απο τη μεταπωληση. Στην τελικη αν εμενα δε μου ερθει το doogee X5 απο το gearbest θα κανω dispute στο gearbest γιαιτ εκει πληρωσα με το paypal Και οχι στη doogee την ιδια...

Link to comment
Share on other sites

ισως το πιο ενδιαφερον ποστ που εχω δαιαβασει τα τελευταια χρονια για τα κινεζικα κινητα.

 

ξερουμε αν αυτη η πολιτικη θα επεκταθει και σε αλλες κινεζικες μαρκες? πχ xiaomi, elephone, lenovo, zte jiayu κλπ κλπ

 

απο την αλλη τα καταστηματα θα λειτουργουν σαν dropshippers οποτε ποιο το νοημα υπαρξης τους? απλα μεσαζοντες για να στειλουν την παραγγελια στη μαμα εταιρεια? ουτε καν να κρατησουν στοκ γι αυτους? το κερδος ενος εμπορου ερχεται απο τη μεταπωληση. Στην τελικη αν εμενα δε μου ερθει το doogee X5 απο το gearbest θα κανω dispute στο gearbest γιαιτ εκει πληρωσα με το paypal Και οχι στη doogee την ιδια...

 

ακριβως, θα λειτουργουν σαν ληπτες της παραγγελιας την οποια θα αποστελουν στην κατασκευαστρια εταιρεια, σημερα το πρωι εδωσα παραγγελια στο vickmall 2 doogee x5 με δικη μου πρωτοβουλια, διοτι η selina ηταν διστακτικη στο να απελευθερωσει το προιον (να το γυρισει σε in stock ωστε να μπορω να το πληρωσω) ιδωμεν......για εμας τους καταναλωτες ΔΕΝ ειναι καλο αυτο, οι τιμες θα ανεβουν και θα ειμαστε αναγκασμενοι λογο περιορισμενης εγγυσης και υψηλης τιμης να το παρουμε απο τον εκαστοτε εμπορο της χωρας μας.... οσο για τα κινεζομαγαζα δεν ξερουν ουτε και οι ιδιοι πως να αντιδρασουν σε αυτο, το μονο σιγουρο ειναι αυτο που βλεπουμε τωρα "out of stock" . Ειναι λιγο offftopic το αλλα σχετιζεται με το συγκεκριμενο μοντελο.

Η πολιτικη αυτη θα επεκταθει στο μεγαλο αδελφακι doogee x5pro και σιγα σιγα σε ολα τα doogee, λογικα σειρα εχει η elephone που λειτουργει οπως ακριβως η doogee. Αυτα λεει το vickmall, διασταυρωστε την πληροφορια αν μπορειτε απο καποια αλλη εμπιστη και σοβαρη πηγη.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα της κάρτας μνήμης, αλλά θα το ρωτήσω.

 

Στα specs αναφέρεται ότι δέχεται μέχρι 32GB, και θέλω να ρωτήσω αν έχει παρουσιάσει προβλήματα με αυτή την κάρτα ή μικρότερης χωρητικότητας, πριν αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο Pro που εχω, εβαλα μια 32αρα και το λειτουργω, χωρις κανενα προβλημα ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, απ οτι εμαθα απο το vickmall και απο αλλα καταστηματα, το συγκεκριμενο μοντελο ΔΕΝ θα το αποστελουν τα καταστηματα απευθειας αλλα θα το στελνει η doogee μεσω sgpost, αυτο δεν βολευει τα καταστηματα γιατι δεν μπορουν να ελενξουν το κινητο πριν την αποστολη, γι αυτο και βλεπετε πολυ μεγαλες καθυστερησεις στις αποστολες και φυσικα αποθεμα πουθενα, αυτη η πολιτικη θα επεκταθει και σε ολα τα μοντελα doogee, ο λογος ειναι φυσικα αποφυγη πληρωμης φορων στο κινεζικο κρατος, η ολη δουλεια θα γινεται μεσω της http://www.globex.cn/ και της Qianhai Bonded Port , αυτο προερχεται και απο μια πιεση των αντιπροσωπων της doogee (πχ ΟΕΒΕ) σιγα σιγα να κοβουν τις αποστολες τα κινεζομαγαζα, τα οποια ξαναλεω δεν θελουν να στειλουν ετσι το κινητο διοτι σου λεει αν το παραλαβεις χαλασμενο εγω θα φαω το dispute και οχι η doogee, ενω με την διαδικασια ελεγχου πριν την αποστολη μειωναν τα ελλατωματικα σε ποσοστο μολις 2% .

Προσωπικα την doogee δεν την εχω σε εκτιμηση, οποτε δεν με πολυενδιαφερει τι θα κανει. Ναι, εχω αγορασει το Χ5 και το Βαλενσια2, αλλα με τις λουστιες που κανουν δεν προκειτε να τους προτεινω σοβαρα ( βλ μπαταρια, που αλλα γραφουν, αλλα ειναι)

Οποτε ας κανει οτι θελει, ας τα πεταξει στην θαλασσα ή ας τα δωσει στους αντιπροσωπους να τα πουλανε 100 ευρω ακριβοτερα. Αυτη η τακτικη θα τους γυρισει μπουμερανγκ.

απο οτι ξερω ηδη η jiayu το κανει, αλλα δινει στα κινεζομαγαζα, οποτε ειναι διπλα κερδισμενη.

Αλλα αλλο η jiayu και αλλο η Doogee

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα την doogee δεν την εχω σε εκτιμηση, οποτε δεν με πολυενδιαφερει τι θα κανει. Ναι, εχω αγορασει το Χ5 και το Βαλενσια2, αλλα με τις λουστιες που κανουν δεν προκειτε να τους προτεινω σοβαρα ( βλ μπαταρια, που αλλα γραφουν, αλλα ειναι)

Οποτε ας κανει οτι θελει, ας τα πεταξει στην θαλασσα ή ας τα δωσει στους αντιπροσωπους να τα πουλανε 100 ευρω ακριβοτερα. Αυτη η τακτικη θα τους γυρισει μπουμερανγκ.

απο οτι ξερω ηδη η jiayu το κανει, αλλα δινει στα κινεζομαγαζα, οποτε ειναι διπλα κερδισμενη.

Αλλα αλλο η jiayu και αλλο η Doogee

Σε αυτο που αναφερεις εχω διαφορετικη εμπειρια δυστηχως.Πιο αξοιοπιστα μου εχουν βγει τα Doogee,και μιλαω για αρκετα μεγαλο ποσοστο αγορων.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα την doogee δεν την εχω σε εκτιμηση, οποτε δεν με πολυενδιαφερει τι θα κανει. Ναι, εχω αγορασει το Χ5 και το Βαλενσια2, αλλα με τις λουστιες που κανουν δεν προκειτε να τους προτεινω σοβαρα ( βλ μπαταρια, που αλλα γραφουν, αλλα ειναι)

Οποτε ας κανει οτι θελει, ας τα πεταξει στην θαλασσα ή ας τα δωσει στους αντιπροσωπους να τα πουλανε 100 ευρω ακριβοτερα. Αυτη η τακτικη θα τους γυρισει μπουμερανγκ.

απο οτι ξερω ηδη η jiayu το κανει, αλλα δινει στα κινεζομαγαζα, οποτε ειναι διπλα κερδισμενη.

Αλλα αλλο η jiayu και αλλο η Doogee

Κάπου το εχασες, ή doogee έκανε άλμα με τις νέες σειρές που έβγαλε, και το x5 έκανε και κάνει θραύση στις πωλήσεις, για τις μπαταρίες που λες φιλε μου όλοι τα ίδια σκ......α είναι, οι κινέζοι με τις μπαταρίες έχουν ΟΛΟΙ θέμα.... Τέλος ή jiayu έχει εξαφανιστεί μετά το s3 που ήταν καλό hardware αλλά εκείνη ή τρελή πατάτα με τα play services ήταν χειρότερη από όλες τις γκάφες της doogee μαζί, τι να το κανείς το smartphone τουμπανο χωρίς play services.... Απλά άχρηστο...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου το εχασες, ή doogee έκανε άλμα με τις νέες σειρές που έβγαλε, και το x5 έκανε και κάνει θραύση στις πωλήσεις, για τις μπαταρίες που λες φιλε μου όλοι τα ίδια σκ......α είναι, οι κινέζοι με τις μπαταρίες έχουν ΟΛΟΙ θέμα.... Τέλος ή jiayu έχει εξαφανιστεί μετά το s3 που ήταν καλό hardware αλλά εκείνη ή τρελή πατάτα με τα play services ήταν χειρότερη από όλες τις γκάφες της doogee μαζί, τι να το κανείς το smartphone τουμπανο χωρίς play services.... Απλά άχρηστο...

Η μπαταρια βαση μετρησεων οσο ελεγε στα jiayu τοσο ηταν. Ας μην ξεχναμε οτι εχει μεταφερθει σε νεο εργοαστασιο, και ακομη δεν εχουν κινητα για παραγωγη, οποτε ας περιμενουμε. Βαση παταγου λοιπον ας μην ξεχασουμε το F1 που και εκεινο πουλουσε σαν ζεστο κουλουρι, οταν πρωτοβγηεκε. Θα συμφωνησω με το Σ3 αλλα ευτυχως υπαρχει τρελη υποστηριξη απο ΓερμανοΙσπανους.

Τελος οσο αφορα το τηλεφωνο, ναι μεν ειναι αστερι για τα λεφτα του, αλλα αυτο οσο και στο Βαλενσια2 με ξυνισε πολυ η μπαταρια του. Και στα δυο το ποσοστο μπαταριας μου εκανε "νερα" δηλαδη ελεγε 80% και μετα απο επανεκινηση πηγε στα 52-55% χωρις λογο. Με τις πολλες φορτισεις εστρωσε καπως, αλλα οχι ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα τα πάντα, εφαρμογές, εικόνες, αρχεία, έκανα format στην κάρτα sd, εργοστασιακές ρυθμίσεις στο τηλέφωνο, αλλά τίποτα.

 

Θα πάρω αύριο σίγουρα.

 

Επιστροφή πριν από λίγο από κάτι δουλειες και από το κατάστημα, που πήγα για να το ελέγξουν. Το μόνο που θα σχολιάσω για τον "καταστηματάρχη", είναι η αγένιά του. Παρακάτω. Του είπα τι είχε, μου το έπαιζε δύσκολος, όπως και ο υπάλληλός του και μετά από λίγη ώρα συζήτησης, αφού δεν είχε κανείς τους κάρτα της wind, έφεραν έναν υπάλληλο από διπλανό μαγαζί, που είχε wind, για να το δοκιμάσουμε.

 

Και εκεί είναι το περίεργο. Με τη δική του κάρτα, που φαινόταν πιο παλιά από τη δική μου, λειτούργησε και έπιασε και 3g (εμφανίστηκε η ένδειξη επάνω από τις μπάρες). Η δική μου είναι 5 μηνών και έχει θέμα; :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία του Banggood άσχημη αλλα αποτελεσματική. Το κουτί τυλιγμένο 3 φορές σε αφρώδες υλικό δεν έπαθε τίποτα. To καλώδιο φόρτισης μπήκε εύκολα στην υποδοχή αλλα δεν σφίγγει καλά, όπως έχει γραφτεί και εδώ. Μου φάνηκε παράξενο που βρήκα εγκατεστημένο το GO Keyboard Lite και το Bagan Keyboard Pro. Επίσης η γλώσσα ήταν γυρισμένη στα Ελληνικά. Και στα δικά σας έτσι ήταν ή το σκάλισαν εκεί στο Banggood;

 

Η συσκευασία από vickmall ήταν παρόμοια (κουτί από σκληρό φελιζολ και τυλιγμένο με ταινία συσκευασίας πολλές φορές). Και δω τα ίδια με το καλώδιο φόρτισης (ανησυχώ γιατί η γυναίκα μου δεν το χει μ'αυτά τα πράγματα). GO Keyboard Lite και το Bagan Keyboard Pro κι εδώ προεγκατεστημένα όπως και η γλώσσα στα ελληνικά. Άσχετο: μάλλον κυκλοφορούν πολλές γυναίκες (παντρεμένες) με αυτό το κινητό :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία από vickmall ήταν παρόμοια (κουτί από σκληρό φελιζολ και τυλιγμένο με ταινία συσκευασίας πολλές φορές). Και δω τα ίδια με το καλώδιο φόρτισης (ανησυχώ γιατί η γυναίκα μου δεν το χει μ'αυτά τα πράγματα). GO Keyboard Lite και το Bagan Keyboard Pro κι εδώ προεγκατεστημένα όπως και η γλώσσα στα ελληνικά. Άσχετο: μάλλον κυκλοφορούν πολλές γυναίκες (παντρεμένες) με αυτό το κινητό :lol:.

Δεν την λες ασχημη την συσκευασια του Βικμαλλ. Αντιθετως ηταν αρκετα στιβαρη με το σκληρο φελιζολ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την λες ασχημη την συσκευασια του Βικμαλλ. Αντιθετως ηταν αρκετα στιβαρη με το σκληρο φελιζολ.

 

Τώρα άσχημη όμορφη, γούστα είναι αυτά :p. Συμφωνώ πάντως ότι ήταν αρκετά στιβαρή.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια βαση μετρησεων οσο ελεγε στα jiayu τοσο ηταν. Ας μην ξεχναμε οτι εχει μεταφερθει σε νεο εργοαστασιο, και ακομη δεν εχουν κινητα για παραγωγη, οποτε ας περιμενουμε. Βαση παταγου λοιπον ας μην ξεχασουμε το F1 που και εκεινο πουλουσε σαν ζεστο κουλουρι, οταν πρωτοβγηεκε. Θα συμφωνησω με το Σ3 αλλα ευτυχως υπαρχει τρελη υποστηριξη απο ΓερμανοΙσπανους.

Τελος οσο αφορα το τηλεφωνο, ναι μεν ειναι αστερι για τα λεφτα του, αλλα αυτο οσο και στο Βαλενσια2 με ξυνισε πολυ η μπαταρια του. Και στα δυο το ποσοστο μπαταριας μου εκανε "νερα" δηλαδη ελεγε 80% και μετα απο επανεκινηση πηγε στα 52-55% χωρις λογο. Με τις πολλες φορτισεις εστρωσε καπως, αλλα οχι ικανοποιητικα.

 

Η μπαταρια σου μπορει να εχει θεμα, παρε μια καινουρια ή κανε μια διαγραφη του αρχειου battery stats, να σκεφτεις ομως οτι με τα 55 ευρω που εδωσες και πηρες ενα πολυ καλο τιμιο γρηγορο κινητο, στην ελλαδα μονο την μπαταρια θα αγοραζες απο μοντελα αντιστοιχης αξιας, τα οποια θα ητω single-core με 512ram και android 4.4 το πολυ!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω προσωπικά ότι η μπαταρία του barlost έχει θέμα.Απλά η doogee έχει μια τάση να υπερβάλλει στην αναγραφόμενη χωρητικότητα.Ειναι η μόνη που το κάνει αυτό; Σαφώς όχι.. Με 55 και αντιστοιχως 75€ που κάνει η pro έκδοση αγοράζεις μια πολύ αξιόλογη συσκευή που απο Ελλάδα δε θα ειχες την επιλογή.Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μπαταρία αν ήθελε η doogee να είναι τίμια σε αυτό το κομμάτι απέναντι στον πελάτη,έπρεπε να γράφει και να πωλείται ως 2000 άντε 2100 (όπως και να την μέτρησα δε βγαίνει πάνω απο 2050-2060mah) και όχι ως 2400.Ως κάτοχος του pro που έχει όμως την ίδια μπαταρία με το απλό θεωρώ ότι για 2100 μια χαρά αντέχει.Για το ποσοστό που ανεβοκατεβαίνει έχοντας αποκτήσει αρκετά κινέζικα mtk κατάλαβα ότι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης του kernel και του πως διαχειρίζεται την χωρητικότητα της μπαταρίας.Δε γίνεται 100% σωστή δουλειά απο τον κατασκευαστή πάνω στη ρομ (ειδικά στις πιο άγνωστες μάρκες) και αυτό δε σώνεται με κανένα calibration. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω προσωπικά ότι η μπαταρία του barlost έχει θέμα.Απλά η doogee έχει μια τάση να υπερβάλλει στην αναγραφόμενη χωρητικότητα.Ειναι η μόνη που το κάνει αυτό; Σαφώς όχι.. Με 55 και αντιστοιχως 75€ που κάνει η pro έκδοση αγοράζεις μια πολύ αξιόλογη συσκευή που απο Ελλάδα δε θα ειχες την επιλογή.Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μπαταρία αν ήθελε η doogee να είναι τίμια σε αυτό το κομμάτι απέναντι στον πελάτη,έπρεπε να γράφει και να πωλείται ως 2000 άντε 2100 (όπως και να την μέτρησα δε βγαίνει πάνω απο 2050-2060mah) και όχι ως 2400.Ως κάτοχος του pro που έχει όμως την ίδια μπαταρία με το απλό θεωρώ ότι για 2100 μια χαρά αντέχει.Για το ποσοστό που ανεβοκατεβαίνει έχοντας αποκτήσει αρκετά κινέζικα mtk κατάλαβα ότι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης του kernel και του πως διαχειρίζεται την χωρητικότητα της μπαταρίας.Δε γίνεται 100% σωστή δουλειά απο τον κατασκευαστή πάνω στη ρομ (ειδικά στις πιο άγνωστες μάρκες) και αυτό δε σώνεται με κανένα calibration.

 

δεν θα διαφωνησω, εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 60 mtk συσκευες και ολες ειχαν θεμα "μπαταριας" , η χειροτερη μπαταρια ολων των εποχων ηταν της doοgee και συγκεκριμενα του dg2014, το χ5 ομως ειναι vfm με ολη την σημασια, τωρα αν η doogee κλεβει 300-400 mah εγω την συγχωρω, αλλος ομως οχι, ο καθενας κρινει τι πληρωσε και τι πηρε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω προσωπικά ότι η μπαταρία του barlost έχει θέμα.Απλά η doogee έχει μια τάση να υπερβάλλει στην αναγραφόμενη χωρητικότητα.Ειναι η μόνη που το κάνει αυτό; Σαφώς όχι.. Με 55 και αντιστοιχως 75€ που κάνει η pro έκδοση αγοράζεις μια πολύ αξιόλογη συσκευή που απο Ελλάδα δε θα ειχες την επιλογή.Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μπαταρία αν ήθελε η doogee να είναι τίμια σε αυτό το κομμάτι απέναντι στον πελάτη,έπρεπε να γράφει και να πωλείται ως 2000 άντε 2100 (όπως και να την μέτρησα δε βγαίνει πάνω απο 2050-2060mah) και όχι ως 2400.Ως κάτοχος του pro που έχει όμως την ίδια μπαταρία με το απλό θεωρώ ότι για 2100 μια χαρά αντέχει.Για το ποσοστό που ανεβοκατεβαίνει έχοντας αποκτήσει αρκετά κινέζικα mtk κατάλαβα ότι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης του kernel και του πως διαχειρίζεται την χωρητικότητα της μπαταρίας.Δε γίνεται 100% σωστή δουλειά απο τον κατασκευαστή πάνω στη ρομ (ειδικά στις πιο άγνωστες μάρκες) και αυτό δε σώνεται με κανένα calibration.

 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, alcatel 6030d είχα που το χρυσοπλήρωσα 230 ευρώ (αν και τα άξιζε) και τα ίδια έκανε όσα calibration και να του έκανα. Μόνο μετά από αναβάθμιση διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια με την μπαταρια σχεδον ολα τα κινεζικα εχουν θεμα,εγω εχω το leagoo lead 1 με 2200 mah και μου κραταγε σχεδον 1 μερα,τωρα με το χ5 εχω δει μεγαλη διαφορα!!!

Το χρησιμοποιω σαν 2ο και το φορτιζω ανα 2 μερες περιπου και οχι μεχρι να φτασει το 0-1% αλλα 15-20%.

Να μην ειχε(το δικο μου) αυτα τα μικροπροβληματακια με το touch ,την δονηση και τον αισθητηρα θα ηταν σουπερ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την αυτονομία γενικότερα όχι μόνο τα κινέζικα αλλά σχεδόν όλα τα smartphone έχουν θέμα..Τουλάχιστον κάποιοι κινέζοι βγάζουν και κινητά με τεράστιες μπαταρίες που δίνουν αυτονομία που θα ζήλευαν κινητά 5πλασιας αξίας..
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση, η μπαταρία κράτησε 24 ώρες, με αρκετό σκάλισμα και 2 ώρες ανοιχτή οθόνη

 

Δεύτερη φόρτιση:

- χθες το πρωί, 100%

- χθες 6μμ, 85%

- σήμερα το πρωί, 14%

 

Απο τις 8μμ χθες μέχρι τις 1πμ σήμερα (όταν και έκλεισε προγραμματισμένα) το μόνο που έκανα ήταν να αναβαθμίσω μια εφαρμογή. Αν κάτι μπορεί έφαγε το 70% της μπαταρίας αυτές τις 5 ώρες, αυτό είναι το GPS που είχε μείνει ενεργοποιημένο, χωρίς όμως εφαρμογή να τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...