Jump to content

Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1oν Ολη η γειτονια εχει πονοκεφαλους.Ακουω πολλους να παραπονιουνται

2ον Ο τυπος αποφευγει τις συνομιλιες με την γειτονια

3ον 2 πεθαναν απο καρδια στην ιδια γειτονια

40ν κινητο δεν χρησιμοποιω.Το χρησιμοποιυσα μονο για gprs αλλα εφοσον εβαλα 56κ και αναμεται dsl μου ειναι αχρηστο

5ον Προβληματα στο μελλον δεν θελω να εχω γιαυτο κατι πρεπει να γινει γρηγορα.Δεν θα χασω εγω την υγεια μου για να περνει αυτος χρηματα:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1oν Ολη η γειτονια εχει πονοκεφαλους.Ακουω πολλους να παραπονιουνται

2ον Ο τυπος αποφευγει τις συνομιλιες με την γειτονια

3ον 2 πεθαναν απο καρδια στην ιδια γειτονια

40ν κινητο δεν χρησιμοποιω.Το χρησιμοποιυσα μονο για gprs αλλα εφοσον εβαλα 56κ και αναμεται dsl μου ειναι αχρηστο

5ον Προβληματα στο μελλον δεν θελω να εχω γιαυτο κατι πρεπει να γινει γρηγορα.Δεν θα χασω εγω την υγεια μου για να περνει αυτος χρηματα:mad:

1) και εγώ ακούω ότι έχουν πονοκεφάλους οι γείτονες μου, αλλά η κοντινότερη κεραία (δυστυχώς) είναι στα 2,5 KMetres με εμπόδια.

2) μπορεί να είναι εσωστρεφής

3) μπορεί να ήταν μεγάλοι σε ηλικία. Δεν έχει ακουστεί ποτέ ότι η ακτινοβολία (ακόμα και αν είναι εκτός ορίων) επηρεάζει την καρδιά!

4) αποκλίεται να μην κάνει κλήσεις ή να μην στέλνεις μηνύματα

5) δεν πρόκειτε να έχεις από το σταθμό βάσης. ίσως από το κινητό σου

 

εάν νιώθεις τόσο ανασφαλής ζήτα από την ΕΕΤΤ να κάνει μέτρηση!

Link to comment
Share on other sites

Nιωθω αρκετα ανασφαλης.Τι πρεπει να κανω?Να σειλω καποιο fax?Τηλεφωνο?Το εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια αιτηση για ελεγχο ή κατι σχετικο
Link to comment
Share on other sites

Nιωθω αρκετα ανασφαλης.Τι πρεπει να κανω?Να σειλω καποιο fax?Τηλεφωνο?Το εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια αιτηση για ελεγχο ή κατι σχετικο

Τηλέφωνο για πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ταξιδεύοντας σε πολλες χώρες της Ευρώπης, αλλά και σε "τρίτες" (Κίνα, Ταιλάνδη) λόγω της δουλείας μου, βλέπω πως σχεδόν πουθενά δεν υπάρχει

τόσο έντονο όσο στην χώρα μας, το φαινόμενο της κεραιοφοβίας.

Ειδικά στην Βόρεια Ευρώπη, ο κόσμος είναι ενημερωμένος για πολλά

τεχνολογικά θέματα και κυρίως (μου λένε) πως εμπιστεύονται για την

κατάρτισή τους, επιστήμονες, καθηγητές, εθνικές τους υπηρεσίες (τύπου ΕΕΑΑ,ΕΕΤΤ κλπ.). Ποτέ δεν έχει υπαρξει ενημέρωση για αυτά τα θέματα

από πολιτικούς, δημάρχους, δημοτικούς συμβούλους κ.α.

Αυτά τα "Ελληνικά" φαινόμενα της υπερβολής (να έχουμε δυο-τρία κινητά ο

καθένας, να θέλουμε πέντε γραμμές σήμα παντού, αλλά να μη θέλουμε καν

να ακούσουμε για τις κεραίες) είναι μοναδικά στον κόσμο!!!

Φυσικά, δεν υποστηρίζω και την πολιτική των εταιριών (κεραίες δίχως άδειες,

κοντά σε σχολεία κ.α.) αλλά πρέπει να σπάσει ο φαύλος κύκλος που υπάρχει.

Δηλ. -ο πολίτης(ψηφοφόρος πάντα στην Ελλάδα) αντιδρά - ο δήμαρχος αντιδρά - οι εταιρείες φοβούνται τη δουλειά τους - καμουφλάρουν - τις

βρίσκει ο κόσμος - φωνάζει ο δήμαρχος(παίρνει ψήφους) - οι εταιρείες πάλι

καμουφλάρουν και πάει λέγοντας.

Ισως πρέπει να ενημερωθεί καλύτερα η κοινωνία για κάτι που συμβαίνει

παγκοσμίως. Ας ψάξουμε και σε διεθνείς "πηγές" μόνοι μας. Να τα δούμε και

έτσι και αλλιώς. Ας σταματήσουμε να γινόμαστε τα κορόιδα των δήθεν

"ειδικών" ψηφοθήρων για όλες τις τεχνολογικές αλλαγές του 21ου αιώνα

Link to comment
Share on other sites

Ψαγμένο το πρώτο σου post... :confused: Και τι θες να κάνουμε; Δε σε πονηρεύει όταν οι εταιρείες τοποθετούν κρυφά καμουφλαρισμένες κεραίες; :shifty:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα με προβληματίζουν αγαπητέ φίλε.

Απλά θυμάμαι την παροιμία: ¨φοβάται ο Γιάννης το θεριό

και το θεριό τον Γιάννη"

ΑΝ αύριο, υπάρξει πχ. επίσημη και αληθινή λίστα κεραιών,

τότε σχεδόν όλοι οι κάτοχοι τηλ. που θέλουν καλό σήμα κλπ.

θα αντιδράσουν. Ετσι είναι η φύση του ανθρώπου...

Στην Αυστρία, έχει ξεκινήσει ένα πυλοτικό πρόγραμμα πολύ χαμηλής

έντασης των κεραιών. Η χαμηλότερη της Ευρώπης, προσωρινά

μόνο στο Σαλτσμπουργκ. Ξέρετε γιατί; Εχουν τοποθετήσει

κεραίες από τα φανάρια της κυκλοφορίας μέχρι τη μικρότερη

επιγραφή. Ενας δρόμος δηλ.μπορεί να έχει την κεραία του.

Το φαντάζεστε να ειπωθεί αυτό στην Ελλάδα;;;

Κάθε πικραμένος θα λέει τον πόνο του μετά...

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κακό ξεκινάει από εμας. Έχουμε αποδεχθεί οι περισσότεροι μας να έχουμε παραπάνω από ένα κίνητό , το οποιό θέλουμε να πιάνει/ πιάνουν σήμα ακόμα και στα υπόγεια.

Οπότε ευκαιρία βρήκαν και οι πάροχοι που θέλουν να πουλάνε, να βάλουν π.χ. 10 κεραίες νόμιμες και άλλες 100 παράνομες . Απλά το κακό παραγίνεται γιατί ο "ελεκτικός οργανισμός, όπως η ΕΕΤΤ" έχουν 1)δύσκολο έργο (πολλές επιχειρήσεις /ιδιώτες που πληρώνονται, έχουν αναμεταδότες κρυφούς σε ταράτσες ) , 2) δεν είναι πρόθυμοι να τα βάλουν με κολοσσούς όπως οι 3 μεγάλοι πάροχοι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω όποιος ξέρει:

τί ακτινοβολία μπορεί να δέχομαι από μία κεραία η οποία είναι περίπου στο ύψος του σπιτιού μου, απέχει 200μ. και θεωρητικά είμαι σε μία κλίση 25-30 μοιρών?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς! Ούτε αυτός που την έβαλε! Είσαι σχετικά κοντά, αλλά μακρυά από το κοντινό πεδίο και αφού είσαι σχετικά χαμηλότερα είναι καλό επίσης. Αλλά. Δεν ξέρουμε με τι ισχύ εκπέμπει, δεν ξέρουμε αν κάποιος λοβός έρχεται πάνω σου ή όχι, δεν ξέρουμε τι άλλα δευτερογενή φαινόμενα συμβαίνουν (ανακλάσεις, συμβολές, απορροφήσεις) μέχρι να φτάσει σε σένα το σήμα. Μόνο με μετρήσεις μπορεί να μιλήσει κάποιος. Λογικά δεν πρέπει να δέχεσαι υπερβολική ακτινοβολία. Αν ζητούσες την περιβαλλοντική μελέτη ή μετρήσεις από την εταιρία;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς και να ζητήσω τα παραπάνω από τις εταιρίες (γιατί είναι δύο οι κεραίες) δεν θα λάβω ειλικρινή απάντηση :(

Να ρωτήσω, το 'άνοιγμα' της κάθε κεραίας είναι 60 μοίρες (δεξιά-αριστερά) ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπερβάλλουμε λίγο? Αυτή η παλαβομάρα με τις κεραίες καταντάει βαρετή. Αν κάποιος δεν θέλει να εκτίθεται σε ακτινοβολία, ας κλείσει όλα τα κινητά του, τα ασύρματα τηλέφωνα σπίτι του, τυχόν wi-fi routers, και ας επενδύσει τους τοίχους του με μολύβι για να μη περνάνε σήματα ραδιοφώνου- τηλεόρασης. Ο σημερινός τεχνολογικός πολιτισμός μας εκθέτει εξ'ορισμού σε διάφορες ακτινοβολίες. Οπότε ας μη κάνουμε διακρίσεις: ή όλα ή τίποτα!

 

Πέρα από τη πλάκα, απ'ότι ξέρω δεν έχει αποδειχτεί ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία έχει μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στον ανθρώπινο οργανισμό. Και, εδώ που τα λέμε, αν η ακτινοβολία βλάπτει, τότε το κινητό που κουβαλάμε πάνω μας είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Προσωπικά προτιμώ να έχω φουλ σήμα, ώστε το κινητό που βρίσκεται ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ μου να μη δουλεύει στο 100% της ισχύος του. Η δύναμη της ακτινοβολίας είναι αντίστροφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης από τον πομπό. Αυτό σημαίνει ότι ενέργεια που δέχεται κάποιος από μια κεραία στα 200 μέτρα είναι 4.000 φορές λιγότερη απ'ότι στο 1 μέτρο. Στα 300 μέτρα είναι 9.000 λιγότερη κ.ο.κ.

 

Αντιπαραβάλετε τώρα αυτό με την ενέργεια του κινητού στη τσέπη μας όταν δεν έχει σήμα. Ναι, η αρχική ενέργεια είναι λιγότερη, αλλά είναι σε επαφή με το σώμα μας, οπότε μπορεί άνετα να είναι μια τάξη μεγέθους ισχυρότερη από αυτήν μιας κεραίας.

 

Για να το θέσω αλλιώς: δε με ενδιαφέρει μια κεραία στα 100 μέτρα, αλλά κλείνω το κινητό μου όταν μπαίνω στο μετρό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μόνος σου απαντάς ότι όσο πιο μακρυά τόσο πιο καλά (σε λογικό επίπεδο για απροβλημάτιστη λήψη)!

Εφόσον δεν έχει αποδειχτεί τίποτα, καλύτερα να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Και σταματήστε πια με το χιλιοειπωμένο 'κυνήγι μαγισσών'.

Όποιος θέλει απαντάει στον άλλο με στοιχεία είτε θετικά, είτε αρνητικά. Και όχι με άμεση επίθεση ότι είναι οπισθοδρομικός ή όχι.

Όσο ενημερωμένοι και ανοιχτόμυαλοι και να είμαστε, δεν πιστεύω ότι αρέσει σε κάποιον να κοιμάται κάτω από μια κεραία!

Και τέλος για να κλείσω, αν δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα υγειονονομικό, περιβαντολλογικό κλπ δεν θα έκρυβαν τις κεραίες τόσο περίτεχνα! Αυτό και ότι ζούμε στην Ελλάδα, μου επιτρέπουν να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις σε θέματα ασφαλείας ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μόνος σου απαντάς ότι όσο πιο μακρυά τόσο πιο καλά (σε λογικό επίπεδο για απροβλημάτιστη λήψη)!

Εφόσον δεν έχει αποδειχτεί τίποτα, καλύτερα να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Και σταματήστε πια με το χιλιοειπωμένο 'κυνήγι μαγισσών'.

Όποιος θέλει απαντάει στον άλλο με στοιχεία είτε θετικά, είτε αρνητικά. Και όχι με άμεση επίθεση ότι είναι οπισθοδρομικός ή όχι.

Όσο ενημερωμένοι και ανοιχτόμυαλοι και να είμαστε, δεν πιστεύω ότι αρέσει σε κάποιον να κοιμάται κάτω από μια κεραία!

Και τέλος για να κλείσω, αν δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα υγειονονομικό, περιβαντολλογικό κλπ δεν θα έκρυβαν τις κεραίες τόσο περίτεχνα! Αυτό και ότι ζούμε στην Ελλάδα, μου επιτρέπουν να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις σε θέματα ασφαλείας ;)

Το προβλμημα που κρυβονται ουτε περιβαντολογικο, ουτε υγειονομικο ειναι, καθως εχουν τις απαραιτητες αδειες απο Επιτροπη Ατομικης ενεργειςα, ΕΕΤΤ κτλ.

ΤΟ προβλημα ειναι οτι δεν εχουν πολεοδομικη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Aν υπήρχαν διαπιστευμένα προβλήματα τότε δε θα έμπαιναν οι κεραίες. Κρύβουν όσες κρύβουν λόγω αυτών ακριβώς των αντιδράσεων. Και παρεξήγησες τα λεγόμενά μου. Εκτός αν απέχει κάποιος πια 10 μέτρα από μια κεραία, δέχεται κατά πάσα πιθανότητα την ίδια, ή περισσότερη, ακτινοβολία από το κινητό του. Δεν είπα πουθενά ότι όσο μακρύτερα τόσο καλύτερα. Απλά από μια απόασταση και μετά, η όποια ακτινοβολία πρακτικά είναι μηδενική. Προφανώς θα ήταν καλύτερο να τηρείται στάση αναμονής απέναντι στις κεραίες, αλλά αυτό απέχει παρασάγκας από το να αρχίσουμε να τις ξυλώνουμε, γιατί αυτό θα έχει μάλλον ως αποτέλεσμα περισσότερη ακτινοβολία.

 

Προσωπικά (και τονίζω ότι αυτή είναι προσωπική άποψη) δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Εδώ και 100 χρόνια λουζόμαστε σε αυτήν, κυριολεκτικά. Κάθε ηλεκτρική/ ηλεκτρονική συσκευή παράγει ακτινοβολία, και ενίοτε σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Μετασχηματιστές, κεραίες ραδιοφώνου, και σε μικρότερο βαθμό τα πάντα, από υπολογιστές και μόντεμ μέχρι τηλεοράσεις και ηχεία. Και ο ίδιος ο εγκέφαλος, και η καρδιά έχουν ηλεκτρομαγνητικές "υπογραφές". Το ηλιακό φως είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μιας συγκεκριμένης συχνότητας. Πόσοι από μας όμως φορούν αντιλιακά όταν βγαίνουν έξω τις καλοκαιρινές μέρες στην Αθήνα;

 

Μπορεί αύριο να βγουν νέα ευρήματα, και να αναγκαστώ να φάω τα λόγια μου. Μέχρι τότε όμως, και με την επιστημονική κοινότητα να μην έχει δώσει απάντηση (απ'ότι ξέρω η γενική τάση είναι ότι οι ΗΜ ακτινοβολίες δεν προκαλούν κάποια μετρήσιμη ζημιά στον ανθρώπινο οργανισμό). Επειδή τίποτα στην επιστήμη δεν είναι σίγουρο, κλείνω το κινητό μου το βράδυ. Όμως μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το κλείνω κάθε βράδυ :) Θα ήθελα και τις κεραίες λίγο πιο μακρυά μου από τα 200μ. :) Κατά τα άλλα είμαι υπέρ των νέων τεχνολογιών με λογική χρήση*

(*αν αφορούν έστω και ελάχιστα την επιβάρυνση της υγείας μας).

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες στην ακριβώς απέναντι πολυκατοικία είδαμε ένα καινούργιο μπουρί - καμουφλάζ και ένα δορυφορικό πιάτο (ομολογώ κανονικό όχι μεγάλο) το οποίο όμως έβλεπε στην τελείως αντίθετη κατεύθυνση από όλα τα άλλα. Στην αρχή δεν κατάλαβα γιατί, αλλά χθες ήταν φανερό... Τοποθέτησαν αντί για το μπουρί ένα άλλο όρθιο κατασκεύασμα και σύνδεσαν το πιάτο μαζί με κάτι άλλα μηχανήματα που υπήρχαν στο μπαλκόνι. Κατά 99,9% πρόκειται για κεραία - αναμεταδώτης - δε ξέρω τι σκ@ατά, αλλά το πιάτο "βλέπει" κατευθείαν Χορτιάτη (το βουνό στη Θεσσαλονίκη) που είναι γενικά γεμάτο κεραίες! Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή?????

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κανεις ? να την διωξεις ? περικυκλωμενος απο κεραίες εισαι οπου και να πας , θα φυγει απο το δικο σου το διπλανο σπιτι και θα παει σε καποιου αλλου , καπου θα μπει και αυτη η ρημαδα η κεραια , δεν γινετε να θελουμε ολοι φουλ σημα αλλα να μην εχει πουθενα κεραια.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δε γίνεται και κάπου πρέπει να μπουν και οι κεραίες, αλλά τι γίνεται με την υγεία μας? Αυτός που "φιλοξενεί" την κεραία και κάθε κεραία, αποζημιώνεται. Με τους περίοικους τι γίνεται? Και δεν το λέω για τα λεφτά... σιγά μην είναι τόσα πολλά, απλά εάν δεν είναι κάτι κακό για την υγεία μας, τότε γιατί τόσο καμουφλάζ???

 

Μπορεί να μας πει κάποιος εάν και τι κίνδυνο διατρέχουμε οι γείτονες? Είμαι στο ίδιο ύψος με την κεραία και η απόσταση είναι 15μ το πολύ!!!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας ή να καλέσεις στον Δημόκριτο και να σου πουν...όσο πιο κοντά - και εσύ είσαι αρκετά κοντά - είσαι στο κεραιοσύστημα τόσο λιγότερο ακτινοβολία δέχεσαι...

 

Απλά όπως έχουμε πει στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα και όλα αυτά απλά δεν γίνονται ποτέ γνωστά. Η γνώμη μου θα είναι να μη φοβάσαι τόσο...τα wireless που χρησιμοποιείς καθημερινά χειρότερη ζημιά κάνουν.

ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - ΚΟΥΑΞ ΚΟΥΑΞ ΟΥΣΤ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά ξέρω ότι γενικά τα wi-fi τα "καθημερινά" δεν κάνουν τόοοσο μεγάλη ζημιά, είναι αλήθεια. Αλλά το τι γίνεται με αυτού του είδους την ακτινοβολία, δεν έχω ιδέα! Συν το ότι όπως είπα παραπάνω, αν δεν ήταν κάτι ανησυχητικό για πιο λόγο τα κρύβουν?

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Για να μην την κατεβάσουν οι θείτσες,οι κυράτσες,οι συνταξιούχοι & οι χαραμοφάηδες της γειτονιάς που δεν έχουν με τι ν'ασχοληθούν και κυνηγάν κεραίες..Αλήθεια,σε ποια περιοχή μένεις,αν επιτρέπεται;
Link to comment
Share on other sites

Για να μην την κατεβάσουν οι θείτσες,οι κυράτσες,οι συνταξιούχοι & οι χαραμοφάηδες της γειτονιάς που δεν έχουν με τι ν'ασχοληθούν και κυνηγάν κεραίες..Αλήθεια,σε ποια περιοχή μένεις,αν επιτρέπεται;

 

Κοίτα... αν τελικά είναι κάτι ανησυχιτικό για την υγεία μου, τότε ναι θα γίνω και γω θείτσα - κυράτσα - συνταξιουχος - χαραμοφάης!!!!

 

Μένω στα όρια Κ. Τούμπα με Χαριλάου, απέναντι από την "αλυσίδα" πάνω από την Παπαναστασίου. Η κεραία τοποθετήθηκε στην οικοδομή που βρίσκεται επί της Παπαναστασίου.

 

Κυριακή θα κατέβω Θεσσαλονίκη να τη δω και με τα μάτια μου τι σκ@ατα είναι και λογικά θα βγάλω και φώτο.

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Το "μυστήριο" λύθηκε μετά από επίσκεψη στην πολεοδομία. Η κεραία δεν έχει καμία μα καμία άδεια και κατά 99% είναι της εταιρίας "μου"... COSMOTE. Το λέω αυτό διότι στο υπόγειό μας, στην αποθήκη, είχα 0-1 γραμμή σήμα, ενώ τώρα έχω 100% !!!!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...