Jump to content

Doogee F5


p_under
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα F5 από τον Ιανουάριο και πριν μερικές μέρες έσβησε.

Το έβαλα στο φορτιστή άναψε για λίγο άλλα μετά ξανά έσβησε και δεν ξανά δούλεψε.

Μερικές μέρες πριν σβήσει είχα παρατηρήσει ότι ζεσταινόταν χωρίς να κάνω κάτι διαφορετικό

από τις υπόλοιπες ημέρες, ούτε κάποια εφαρμογή είχα βάλει καινούργια.

Η χρήση που γίνονταν από την πρωτη μέρα ήταν περίπου 4 ώρες ομιλία την ημέρα με bluetooth,

e-mail και viber όλοι μέρα, καμιά 10άρια φωτογραφίες wifi, gps, 3g ανοιχτα και σε χρήση εκ περιτροπής.

Το κινητό το χρησιμοποιούσα και σαν σταθερό με σύνδεση μέσω voip σε τηλεφωνικό κέντρο.

H μπαταρία κράταγε μέχρι το απόγευμα όπου και το επαναφόρτιζα με powerbank.

Τώρα το έχω στείλει για επισκευή και περιμένω.

Το έχω πάρει από Ελλάδα.

Το μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει ήταν η αργή εστίαση, για κοντινές φωτογραφίες δεν εστίαζε εύκολα εκτός αν εστίαζες κάπου μακριά και μετά φωτογράφιζες το κοντινό αντικείμενο που ήθελες, και ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων δεν αναγνώριζε εύκολα το δάκτυλο, αν και για΄υτο μπορεί να φταίω και εγώ. Να μην είχα κάνει καλή αναγνώριση του αποτυπώματος.

Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα σχετικά με την τύχη του κινητού.

Ναι, για την εστίαση στις φωτογραφίες, τα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα. Για το finger print όμως, δεν έχω ακούσει παράπονο, και σ' εμένα τουλάχιστον έχει άριστη απόκριση. Περιμένουμε νέα σου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και παλι.Λοιπον,το κινητο ηρθε στα ισα του.Απο χτες που δεν μου ανοιγε με τιποτα,σημερα το πρωι ,ενω προσπαθησα να το ανοιξω,δεν εκανε τιποτα.Το εβαλα για φορτιση και αρχισε να φορτιζει κανονικα.Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι το εξης.Χτες που εκλεισε και δεν ξανανοιξε,η μπαταρια ηταν στο 43.Σημερα το πρωι που το εβαλα να φορτιζει,εδειχνε ποσοστο 1.Οποτε ειπα πως θα εκανα λαθος.Σχεδον αμεσως ομως το ποσοστο ανεβηκε στο 43.Τι ακριβως παιχτηκε......αγνωστο.Παντως θελω να ελπιζω,τελος καλο,ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σοσ!

77 σελιδες δεν διαβαζονται, και στο πρωτο ποστ δεν εχουν μπει χρησιμοι συνδεσμοι !

ενα απλο ρουτ θελω να του κανω γιατι το πηρα για μια φιλη και μολις ηρθε.

του εκανα ota update μολις..

πως το κανουμε ρουτ ευκολα και γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σοσ!

77 σελιδες δεν διαβαζονται, και στο πρωτο ποστ δεν εχουν μπει χρησιμοι συνδεσμοι !

ενα απλο ρουτ θελω να του κανω γιατι το πηρα για μια φιλη και μολις ηρθε.

του εκανα ota update μολις..

πως το κανουμε ρουτ ευκολα και γρηγορα?

Άστο καλύτερα ... ρώτησα και εγώ και δεν απάντησε κανένας, και από όσα είδα στο νετ, είναι δύσκολο και ένας τρόπος που βρήκα έλεγε τόσα πολλά ώστε δεν τόλμησα ....... :)

Μιά χαρά δουλεύει έτσι.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες, το έβγαλα από το φορτιστή κατά τις 7 το πρωί με ανοιχτά τα δεδομένα κινητής μέχρι που σχόλασα στις 15:00.

Ως εκείνη την ώρα, είχα περίπου 15 λεπτά ομιλίας, καθόλου browsing, fb κλπ γιατί έτρεχα και δεν έφτανα,

(δυο τρεις φορές έκανα ενα μικρό πέρασμα από το fb, τις τάξεως του ενός άντε δυο λεπτών).

Όταν λοιπόν στις 15:00 μπήκα σπίτι ήμουν με μπαταρία 48%. Σήμερα έκλεισα τα δεδομένα κινητής,

και τα έχω ανοίξει δυο φορές για ένα μικρό τσεκ στο fb, και αμέσως τα κλείνω. Μέχρι στιγμής είμαι με 95%

με 4 λεπτά ομιλίας. Εκτιμώ, πως στις 15:00 θα είμαι από 85% εως 90%. Θα μου πεις τώρα, κλείσ' το κιόλας να είσαι με 100% :)

Συμπέρασμα: Με δεδομένα κινητής ανοιχτά, τη μπαταρία την καταπίνει σαν αυγό. Ήθελε κάτι καλύτερο

γιατί πραγματικά είναι (για μένα τουλάχιστον) πάρα πολύ καλό κινητό. Το επόμενο κινητό που θα πάρω θα έχει τουλάχιστον 5000mAh.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άστο καλύτερα ... ρώτησα και εγώ και δεν απάντησε κανένας, και από όσα είδα στο νετ, είναι δύσκολο και ένας τρόπος που βρήκα έλεγε τόσα πολλά ώστε δεν τόλμησα ....... :)

Μιά χαρά δουλεύει έτσι.

 

 

 

Καλημερα.

Ριξε μια ματια εδω.

 

http://forum.xda-developers.com/android/general/root-doogee-f5-one-click-root-t3252907

 

Προσωπικα δεν το έχω κανει root γιατι το τηλεφωνο λειτουργει άψογα, και δεν βρισκω λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικά με τις επαφές που ανακάλυψα τυχαία.

Κάποιοι, μπορεί και όλοι μας δηλαδή, έχουμε στον κατάλογό μας επαφές, που είναι, και με Ελληνικούς, αλλά και με λατινικούς χαρακτήρες.

Δηλαδή για παράδειγμα, Γιώργος dj.

Αν κάνουμε αναζήτηση βάση του Γιώργος, φέρνει κανονικά τους Γιώργους που έχουμε στις επαφές μας, οπότε βρίσκει και τον Γιώργος dj, και όλα καλά.

Αν όμως κάνουμε αναζήτηση πληκτρολογώντας το dj μόνο, δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα. Δεν το βλέπει.

Για να το δει λοιπόν, θέλει κενό και μετά dj. Θεώρησα σωστό να το αναφέρω μιας και με είχε προβληματίσει αφού έχω

αρκετές επαφές με Ελληνολατινικούς χαρακτήρες. Καλή Ανάσταση:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ. Εχω παρατηρησει οταν κανω αναζητηση επαφης ολες τις επαφες μου τις βγαζει διπλες . Συμβαινει και σε σας αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ. Εχω παρατηρησει οταν κανω αναζητηση επαφης ολες τις επαφες μου τις βγαζει διπλες . Συμβαινει και σε σας αυτο?

Αληθώς φίλε.

Μπες από πι σι στο Gmail /επαφές, και πήγαινε κάπου που λέει διαγραφή διπλών επαφών, κάτι τέτοιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη, βέποντας οτι εχει ανοιχτει θεμα για το Doogee f5 θα ηθελα να αναφερω καποια σοβαρα προβληματα λογο αγορας τριων f5. Ενα απο τα βασικα του προβληματα ειναι το Wi-Fi οπου κολλαει πολυ συχνα και πρεπει να το κλεισεις και να το ξαναανειξεις για να δουλεψει ,το fingerprint στο ενα δουλευει κανονικα στα αλλα δυο οποτε θελει δουλευει, η camera δεν ειναι αυτο που περιμενα αργει παρα πολυ να κανει focus, απο αναλυση ειναι αρκετα καλο. Η ταχυτητα του ειναι παρα πολυ καλη, το σοβαροτερο ομως ειναι το θεμα φορτισης, πριν μερικες μερες ενα απο τα τρια σταματισε να φορτιζει ετσι τεσταρα το φορτιστη, το καλωδιο, το εβαλα στο pc για φορτιση τιποτα, ανακαλυψα μετα απο ωρες οτι πλεον φορτιζει μονο οταν ειναι κλειστο (απενεργοποιημενο) χωρις φυσικα να αναβει το led φορτισης. Τα τηλεφωνα τα πληρωσα απο το σεπτεμβριο 2015 (pre-sale) και τα πηρα στα χερια μου τον γεναρη του 2016 περιμενοντας ενα τρομερο τηλεφωνο βαση χαρακτηριστικων απογοητευτηκα εαν το αριστα ηταν το 10 θα του εβαζα 3 λογο ταχυτητας επεξεργαστη. :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τι γινετε βρε παιδια.

Σταματησαμε να γραφουμε εντυπωσεις για το κινητο μας.

Το δικό μου πάντως δουλεύει μιά χαρά, δεν κολλάει πουθενά ... τραβάει και στην ανηφόρα!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε μια μεγαλύτερη μπαταρία, θα ήταν το ιδανικό. Ίσως είναι και το μόνο μείων του τελικά, (για μένα τουλάχιστον). Κατά τ άλλα, όλα κομπλέ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και 3 μέρες σταμάτησε να δουλεύει το fingerprint και όταν το βάζω για φόρτιση αναγνωρίζει κάθε φορτιστή ως usb charger και πιάνει 650mah από 1200mah που έπιανε παλιά. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

ΥΓ. Ο φορτιστης είναι κομπλέ καθώς το τάμπλετ το φορτίζει μια χαρα και επίσης δοκίμασα κιαλλους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως δουλεύει μιά χαρά, δεν κολλάει πουθενά ... τραβάει και στην ανηφόρα!! :lol:

 

το ιδιο και το δικο μου....:lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δεν μπορω να κανω ληψη αρχειου..

εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν βγαζω ακρη..

κανει πως κατεβαινει και μενει στο 0% για λιγα δευτερολεπτα και μετα μου λεει αδυναμία ληψης..

μηπως ξερει κανεις τι να κανω?

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δεν μπορω να κανω ληψη αρχειου..

εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν βγαζω ακρη..

κανει πως κατεβαινει και μενει στο 0% για λιγα δευτερολεπτα και μετα μου λεει αδυναμία ληψης..

μηπως ξερει κανεις τι να κανω?

Λήψη, εννοείς από μια σελίδα να κατεβάσεις ένα. rar ένα .apk μια εικόνα, κάτι τέτοιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 2 μέρες στα χέρια μου το F5 και προσπαθώ ακόμα να το σετάρω, να το φέρω στα μέτρα μου.

Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή !!! Πάνω από τις προσδοκίες μου.

Γρήγορο, όμορφο, πολύ βολική και ξεκάθαρη η οθόνη του, πολύ καλή η φωτ/κή του.

Εκείνο όμως που μου διέφυγε στην αγορά του ... και ΔΕΝ συγχωρώ τον εαυτό μου είναι ότι ...

Το κινητό (όπως πολλά άλλα) ...

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ 2η SIM ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ SD!!!

Απογοήτευση !!! ... Με αυτό τον τρόπο καταργείς την 2καρτη συσκευή ...

Έχω 2 συνδέσεις και αγόρασα 2καρτο κινητό ... Και φυσικά θέλω και κάρτα SD ... (Για επέκταση εσ. μνήμης, χάρτες του GPS, φωτογραφίες βίντεο κλπ) ...

Εσείς πως το χρησιμοποιείτε ??? Με SD ή 2η SIM ???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις 2 μέρες στα χέρια μου το F5 και προσπαθώ ακόμα να το σετάρω, να το φέρω στα μέτρα μου.

Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή !!! Πάνω από τις προσδοκίες μου.

Γρήγορο, όμορφο, πολύ βολική και ξεκάθαρη η οθόνη του, πολύ καλή η φωτ/κή του.

Εκείνο όμως που μου διέφυγε στην αγορά του ... και ΔΕΝ συγχωρώ τον εαυτό μου είναι ότι ...

Το κινητό (όπως πολλά άλλα) ...

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ 2η SIM ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ SD!!!

Απογοήτευση !!! ... Με αυτό τον τρόπο καταργείς την 2καρτη συσκευή ...

Έχω 2 συνδέσεις και αγόρασα 2καρτο κινητό ... Και φυσικά θέλω και κάρτα SD ... (Για επέκταση εσ. μνήμης, χάρτες του GPS, φωτογραφίες βίντεο κλπ) ...

Εσείς πως το χρησιμοποιείτε ??? Με SD ή 2η SIM ???

Εγώ στην αρχή είχα δύο sim, μια με πλήρες πακέτο, (ομιλία, μηνύματα, δεδομένα), και μια μόνο δεδομένα. Μετά όμως την αγορά του tablet, έβαλα τη sim με τα δεδομένα στο tablet, και έχω βολευτεί με μια sim και μια sd στο f5.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 2 μέρες στα χέρια μου το F5 και προσπαθώ ακόμα να το σετάρω, να το φέρω στα μέτρα μου.

Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή !!! Πάνω από τις προσδοκίες μου.

Γρήγορο, όμορφο, πολύ βολική και ξεκάθαρη η οθόνη του, πολύ καλή η φωτ/κή του.

Εκείνο όμως που μου διέφυγε στην αγορά του ... και ΔΕΝ συγχωρώ τον εαυτό μου είναι ότι ...

Το κινητό (όπως πολλά άλλα) ...

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ 2η SIM ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ SD!!!

Απογοήτευση !!! ... Με αυτό τον τρόπο καταργείς την 2καρτη συσκευή ...

Έχω 2 συνδέσεις και αγόρασα 2καρτο κινητό ... Και φυσικά θέλω και κάρτα SD ... (Για επέκταση εσ. μνήμης, χάρτες του GPS, φωτογραφίες βίντεο κλπ) ...

Εσείς πως το χρησιμοποιείτε ??? Με SD ή 2η SIM ???

Εγώ μια SIM και 64gb SD

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή απο τη δουλεια μου δώσανε ενα galaxy αποφασισα να δώσω το doogee f5 μετά απο 6 μήνες που το χω. Ωστοσο επειδή δεν έχω ιδέα απο μεταχειρισμένα, πόσο θα ήταν μια καλή τιμή για να το δώσω το κινητό? Σκεφτόμουνα γύρω στα 100 ευρώ να το βάλω αγγελία. Ειναι καλά? To χα παρει 150 ευρώ.Υπ'όψην οτι ειναι σε άριστη κατασταση χωρις γρατσουνιες , κλπ, με 6 μήνες ακομα εγγύηση απο gearbest.
Link to comment
Share on other sites

107€ έχει τώρα καινούργιο

 

φίλε που το βρήκες γιατι ψήνομαι να παρω και ενα 2ο για τον αδερφό μου

Link to comment
Share on other sites

φίλε που το βρήκες γιατι ψήνομαι να παρω και ενα 2ο για τον αδερφό μου

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-doogee-f2015

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...