Jump to content

Doogee F5


p_under
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφτασε στα χέρια μου ένα F5 μετά από αντικατάσταση εντός εγγύησης ενός F3 Pro (δεν υπήρχε διαθέσιμο να μου το αλλάξουν).

Σε σχέση με το F3 Pro που θεωρητικά έχει την ίδια κάμερα η διαφορά στις φωτογραφίες είναι η μέρα με τη νύχτα. Οι φωτογραφίες με την εφαρμογή του κινητού είναι δράμα, αργεί να γίνει focus και το χειρότερο οι φωτογραφίες έχουν καμμένα όλα τα λευκά λες και έχει μπει κάποιο brightness filter τέρμα. Ευτυχώς τα πράγματα βελτιώνονται αρκετά με τη χρήση του A Better Camera (το οποίο να σημειώσω ότι στο F3 Pro σε σχέση με την stock εφαρμογή ήταν ένα κλικ κάτω σε ποιότητα) και οι φωτογραφίες γίνονται απλά αποδεκτές, σε καμία περίπτωση όπως αυτές του F3 Pro.

Από εκεί και πέρα το wifi είναι αποδεκτό, ενώ του F3 Pro έπρεπε να είσαι στα 2-3 μέτρα μόνο για να δουλέψει και τα υπόλοιπα δουλεύουν όπως θα ανέμενε κανείς.

Επίσης σημαντικό είναι ότι ανακοινώθηκε επίσημα στο fb ότι θα πάρει αναβάθμιση σε Android 6 τον Ιούλιο...έτσι μένουμε με την ελπίδα ότι ίσως κάνουν κάτι με την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης σημαντικό είναι ότι ανακοινώθηκε επίσημα στο fb ότι θα πάρει αναβάθμιση σε Android 6 τον Ιούλιο...

 

που το είδες? Αρχικά το χανε γραψει πριν κανα μηνα και μετα το αφαιρεσανε, και ειπαν οτι πήρε ό,τι update ήταν να πάρει

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στα χέρια μου ένα F5 μετά από αντικατάσταση εντός εγγύησης ενός F3 Pro (δεν υπήρχε διαθέσιμο να μου το αλλάξουν).

Σε σχέση με το F3 Pro που θεωρητικά έχει την ίδια κάμερα η διαφορά στις φωτογραφίες είναι η μέρα με τη νύχτα. Οι φωτογραφίες με την εφαρμογή του κινητού είναι δράμα, αργεί να γίνει focus και το χειρότερο οι φωτογραφίες έχουν καμμένα όλα τα λευκά λες και έχει μπει κάποιο brightness filter τέρμα. Ευτυχώς τα πράγματα βελτιώνονται αρκετά με τη χρήση του A Better Camera (το οποίο να σημειώσω ότι στο F3 Pro σε σχέση με την stock εφαρμογή ήταν ένα κλικ κάτω σε ποιότητα) και οι φωτογραφίες γίνονται απλά αποδεκτές, σε καμία περίπτωση όπως αυτές του F3 Pro.

Από εκεί και πέρα το wifi είναι αποδεκτό, ενώ του F3 Pro έπρεπε να είσαι στα 2-3 μέτρα μόνο για να δουλέψει και τα υπόλοιπα δουλεύουν όπως θα ανέμενε κανείς.

Επίσης σημαντικό είναι ότι ανακοινώθηκε επίσημα στο fb ότι θα πάρει αναβάθμιση σε Android 6 τον Ιούλιο...έτσι μένουμε με την ελπίδα ότι ίσως κάνουν κάτι με την κάμερα.

Αυτό που λες για τις φωτογραφίες ότι έχουν καμμένα όλα τα λευκά, δεν έχει ειπωθεί από κάποιον άλλο. Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο τουλάχιστον. Μήπως έχει θέματα και αυτό που σου έστειλαν; Για το focus έχει ειπωθεί και συμβαίνει ενίοτε ακόμα και μετά το τελευταίο update. Όσο γι' αυτό που το f3 δεν έπιανε wifi σε απόσταση πάνω από 3 μέτρα, αντίστοιχο θέμα με το wifi είχε και ο αδελφός μου σε ένα cubot, και απ' ότι έμαθα ψάχνοντας, ήταν μάλλον πρόβλημα μνήμης 99%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τις φωτογραφίες ότι έχουν καμμένα όλα τα λευκά, δεν έχει ειπωθεί από κάποιον άλλο.

 

To παθαινει και σε μένα κατα διαστήματα αλλα κάνοντας μια εναλλαγή με την μπροστινή κάμερα φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

To παθαινει και σε μένα κατα διαστήματα αλλα κάνοντας μια εναλλαγή με την μπροστινή κάμερα φτιάχνει

Εμένα το μοναδικό πρόβλημα με την κάμερα, το έχει όταν ανοίξω την κάμερα μέσα από τον fb messenger. Ανοίγω, και μετά από 2,3 δευτερόλεπτα, δε διακρίνεται τίποτα. Όλα άσπρα. Αλλά νομίζω πως είναι θέμα του fb messenger αφού το κάνει μόνο εκεί. Με το focus είναι σπάνιο, αλλά όταν συμβεί, βγαίνω και ξανά μπαίνω και οκ. Σπαστικό αλλά ευτυχώς σπάνιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την αναβάθμιση σε Android 6 ρίξτε μια ματιά στο επίσημο account στο facebook. Αν ψάξεις το post που έγινε 5 Μαΐου θα δεις ένα σωρό σχόλια από κάτω που στην αρχή χρήστες έκραζαν για τη μη αναβάθμιση και μετά από τον επίσημο λογαριασμό γράφτηκε πολλές φορές ότι θα βγει τελικά τον Ιούλιο (η απάντηση από την Doogee μετά το κράξιμο ήταν στις 16 Μαΐου που έλεγε ότι τελικά θα αναβαθμιστεί και το F5 σε comment).

 

Όσο για την κάμερα, αν δεν συνερχόταν με το A better camera θα το έψαχνα μήπως μου έκατσε προβληματικό κομμάτι, αλλά δεν γίνεται να τραβά με ΟΚ τα λευκά με άλλο πρόγραμμα. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω μήπως φταίει καμιά ρύθμιση στην stock εφαρμογή. Το firmware που έχει είναι το 20160303.

Link to comment
Share on other sites

Για την αναβάθμιση σε Android 6 ρίξτε μια ματιά στο επίσημο account στο facebook. Αν ψάξεις το post που έγινε 5 Μαΐου θα δεις ένα σωρό σχόλια από κάτω που στην αρχή χρήστες έκραζαν για τη μη αναβάθμιση και μετά από τον επίσημο λογαριασμό γράφτηκε πολλές φορές ότι θα βγει τελικά τον Ιούλιο (η απάντηση από την Doogee μετά το κράξιμο ήταν στις 16 Μαΐου που έλεγε ότι τελικά θα αναβαθμιστεί και το F5 σε comment).

 

Όσο για την κάμερα, αν δεν συνερχόταν με το A better camera θα το έψαχνα μήπως μου έκατσε προβληματικό κομμάτι, αλλά δεν γίνεται να τραβά με ΟΚ τα λευκά με άλλο πρόγραμμα. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω μήπως φταίει καμιά ρύθμιση στην stock εφαρμογή. Το firmware που έχει είναι το 20160303.

Κι εμένα ίδια ημερομηνία είναι.

Ρίξε μια ματιά στην ισορροπία λευκού. Εγώ πχ το έχω αυτόματο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα, μια χαρά είναι οι φωτογραφίες ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο, αλλά μετά την ενεργοποίηση της μπροστινής κάμερας και επιστροφής στην πίσω λύθηκε το πρόβλημα με τα καμμένα λευκά όπως πρότεινε φίλος πιο πάνω. Τι να πω...

Επίσης γύρισα την ανάλυση στη native (13 ΜP) και όντως σπάνια πια χάνει το focus ή αργεί πολύ.

Ακόμη πάντως παραμένει η χαμηλότερη ποιότητα από το F3 Pro ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού - το F5 βγάζει πολύ θόρυβο...μάλλον ανεβάζει πολύ το ISO. Θα δω μήπως έρθει με χειροκίνητες ρυθμίσεις...

 

Άλλη μια ερώτηση. Ενεργοποίησα το ξεκλείδωμα με το αποτύπωμα και λειτούργησε μια χαρά. Όμως στο αυτοκίνητο, μετά το pairing μέσω bluetooth δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο από το αυτοκίνητο αν δεν ξεκλείδωνα το κινητό, που προφανώς είναι σπαστικό. Όταν απενεργοποίησα το κλείδωμα, μπορούσα ξανά να κάνω κλήσεις. Έχει βρει κάποιος καμιά ρύθμιση για παράκαμψη;

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/doogee.cc/posts/940126566100164?comment_id=947623988683755&notif_t=share_comment&notif_id=1463432780440450

 

Η επιβεβαίωση οτι τον Ιούλιο θα μας αναβαθμίσουν σε android 6.0

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορώ να συνδέσω το κινητό μου με το PC :confused:

Προσπαθώ στο PC, laptop και της δουλειάς και δεν συνδέεται με τίποτα :confused:

Όλα έχουν windows 10 ...

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει ???

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορώ να συνδέσω το κινητό μου με το PC :confused:

Προσπαθώ στο PC, laptop και της δουλειάς και δεν συνδέεται με τίποτα :confused:

Όλα έχουν windows 10 ...

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει ???

Μήπως σου έχει επιλεγεί κατά λάθος, το "Μόνο φόρτιση";

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου έχει επιλεγεί κατά λάθος, το "Μόνο φόρτιση";

 

ΟΧΙ δεν είναι "Μόνο φόρτιση"

Σε υπολογιστή με winXP συνδέεται με την 2η επιλογή "Συσκευή πολυμέσων (MTP)".

Σε υπολογιστή με win10 δεν συνδέεται σε καμιά επιλογή.

Edited by greek30
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν είναι "Μόνο φόρτιση"

Σε υπολογιστή με winXP συνδέεται με την 2η επιλογή "Συσκευή πολυμέσων (MTP)".

Σε υπολογιστή με win10 δεν συνδέεται σε καμιά επιλογή.

Τα Windows 10 έχουν θέμα με τους drivers. Έχεις κάνει κανονικά πέρασμα στα 10;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλοι μου φιλοι γεια σας και παλι.

Με το f5 μου ολα πανε μια χαρα εκτος.......

Η καμερα του δεν κανει γρηγορο καθαρισμο εικονας με συνεπεια να χανω πολλες ποζες που παιρνει η μικρη μου.

Ξερετε καποιο προγραμμα που θα μου λυση αυτο το προβλημα που ειναι πραγματικα εκνευριστικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 έχουν θέμα με τους drivers. Έχεις κάνει κανονικά πέρασμα στα 10;

 

Ναι πριν 6-7 μήνες από win7 σε 10 και έχει κάνει όλες τις πρόσφατες ενημερώσσεις.

Έχεις άλλος πρόβλημμα με τα win10 ?

ή είναι πρόβλημμα συσκευής ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι πριν 6-7 μήνες από win7 σε 10 και έχει κάνει όλες τις πρόσφατες ενημερώσσεις.

Έχεις άλλος πρόβλημμα με τα win10 ?

ή είναι πρόβλημμα συσκευής ???

Και εγω τα win10 και μπαινω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

.

Η καμερα του δεν κανει γρηγορο καθαρισμο εικονας με συνεπεια να χανω πολλες ποζες που παιρνει η μικρη μου.

Ξερετε καποιο προγραμμα που θα μου λυση αυτο το προβλημα που ειναι πραγματικα εκνευριστικο.

 

Θέμα firmware της καμερας ειναι. Δεν μπορεις να κανεις κάτι. Και να αλλαξεις προγραμμα το ιδιο θα ειναι. Οι εκδοσεις πριν την 25/01 ήταν καλύτερες σε αυτον τον τομέα. Ωστοσο αν δεν θες να κανεις downgrade μπορεις και να περιμενεις το android 6 που θα βγει για το κινητο μας τον ιουλιο μήπως και το διορθώσουν

Link to comment
Share on other sites

:up::up::up::up:

Θέμα firmware της καμερας ειναι. Δεν μπορεις να κανεις κάτι. Και να αλλαξεις προγραμμα το ιδιο θα ειναι. Οι εκδοσεις πριν την 25/01 ήταν καλύτερες σε αυτον τον τομέα. Ωστοσο αν δεν θες να κανεις downgrade μπορεις και να περιμενεις το android 6 που θα βγει για το κινητο μας τον ιουλιο μήπως και το διορθώσουν

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Θέμα firmware της καμερας ειναι. Δεν μπορεις να κανεις κάτι. Και να αλλαξεις προγραμμα το ιδιο θα ειναι. Οι εκδοσεις πριν την 25/01 ήταν καλύτερες σε αυτον τον τομέα. Ωστοσο αν δεν θες να κανεις downgrade μπορεις και να περιμενεις το android 6 που θα βγει για το κινητο μας τον ιουλιο μήπως και το διορθώσουν

 

Κατέβασε και την ανάλυση στα 13 ΜP (που είναι τα πραγματικά του αισθητήρα). Βοηθάει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το κινητο να το αγορασω απο ελλαδα??? στα 160 ευρω νομιζω ειναι κομπλε τιμη? κινα ποσο εχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το κινητο να το αγορασω απο ελλαδα??? στα 160 ευρω νομιζω ειναι κομπλε τιμη? κινα ποσο εχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

Πάρε καλύτερα xiaomi redmi 3 (pro)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το κινητο να το αγορασω απο ελλαδα??? στα 160 ευρω νομιζω ειναι κομπλε τιμη? κινα ποσο εχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα

Πολύ καλό είναι, αλλά έξω έπεσε πολύ η τιμή του γιατί η doogee θα βγάλει τα καινούρια μοντέλλα σε λίγο.

http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-doogee-f2015

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το κινητο να το αγορασω απο ελλαδα??? στα 160 ευρω νομιζω ειναι κομπλε τιμη? κινα ποσο εχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα

Ναι να το πάρεις !!! Και βέβαια αξίζει

Το F5 Είναι ένα από τα καλύτερα που έχουν περάσει απ τα χέρια μου.

Μόνο που στην Ελλάδα θα το πληρώσεις κατά 50€ ακριβότερα.

 

 

 

Στάλθηκε με το LG G-Flex2 μου, με "tapa"

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τα λίγα παραπάνω λόγω εγγύησης...Εκτός αν το βρεις μισή τιμή έξω οπότε και να χαλάσει συνειδητά θα πάρεις καινούργιο.

 

Στάλθηκε από το F5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...