Jump to content

Alcatel Idol 3


Guest haki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες ενδιαφέρομαι για το idol 3 5.5' για γυναικεία χρήση (σύζυγος), αξίζει τα λεφτά του ? Ήρθε ο καιρός να αλλάξει το ταπεινό αλλά σκυλί moto G του 14 και νομίζω ότι με ένα ποσό κοντά στα 200€ μια χαρά αναβάθμιση θα είναι. Η γνώμη σας ?

 

taparalk xperia Z2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Το έχω δυο εβδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι άψογο κινητο και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Ειδικά η περιστροφή της αρχικής οθόνης με αντίστοιχη αλλαγή μικροφώνου ακουστικού είναι πολύ βολική.

 

Σήμερα όμως ήρθε το LG G5 που περίμενα και έχω καλή επιδότηση οπότε θα το χτυπήσω. Αν σε ενδιαφέρει θα δώσω το δικό μου στα 180. Είναι το χρυσό αγορασμένο από Public.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Προς το παρων διαθεσιμο μονο για την Αμερικανικη αγορα.Ας ελπισουμε οτι δεν θα αργησει να ερθει και απο εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν τα ελληνικά Idol 3 νομίζω τον ήπιαν κανονικά,η αντιπροσωπεία που κάνει και την τελική προσαρμογή(firmware customization) είναι για κλάματα,θέλει πολυυυυυυ υπομονή μέχρι να γίνει και πολύ χρόνο,δυστυχώς;)(μιλώ εκ πείρας στο παρελθόν ευτυχώς)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κάτοχος και εγώ ενός idol 3 5,5 , θέλω να ρωτήσω να υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης τον soft keys όταν μπαίνω σε σελίδες ίντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αγορασα το 4.7 τελη ιανουαριου 2016 και να σας πω τις εντυπωσεις μου μεχρι τωρα: η καμερα για 13 mp δε λεει τιποτα, ειχα κινητο με 8 mp που εβγαζε εξισου καλες φωτο. επισης, στους 6 μηνες το gps σταματησε να δουλευει. στην αρχη ηθελε επανεκκινηση το κινητο, μετα επρεπε να ενεργοποιησω και το wifi/3g, μετα χρειαζοταν επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μετα σταματησε να δουλευει τελειως...συμφωνα με την εφαρμογη gps fix, εβρισκε την τοποθεσια μου μεσω του δικτυου ote και μεσω του ιντερνετ, αλλα ο δεκτης gps του κινητου δεν εβρισκε τοποθεσια, οποτε υποψιαζομαι αστοχια υλικου και οχι προβλημα λογισμικου...το πηγα στην αρβατο και αναμενω απαντηση. επιπλεον, ενω στην αμερικη εχει γινει διαθεσιμη αναβαθμιση στο android marshmallow απο αρχες ιουνιου, δεν υπαρχει καμια ενημερωση για την ευρωπη. μπορω να ζησω χωρις τη συγκεκριμενη αναβαθμιση, αλλα ο συνδυασμος καμερας και gps αφαιρουν απο την εμπειρια, αλλιως δεν εχει προβληματα, πολυ γρηγορο, η μπαταρια κραταει 2-3 μερες με μετρια χρηση. κριμα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σχετικα με το προηγουμενο ποστ μου: το πηρα απο την αρβατο μετα απο 2 μερες, η υπαλληλος στο γκισε ειχε γραψει απλως πως δεν δουλευει το gps. κανανε αναβαθμιση λογισμικου και ελεγχο με google maps (δλδ οτι εκανα κι εγω). το πηρα με μεγαλη αμφιβολια και οντως δουλεψε με το ιντερνετ και μετα δε δουλεψε και μετα ξαναδουλεψε κτλ κτλ. οποτε εκατσα και τους εγραψα αναλυτικα τι ακριβως εκανε και το ξαναγυρισα την επομενη μερα. μου δωσανε να μιλησω με τεχνικο ο οποιος μου 'πε πως πλοηγηση χωρις ιντερνετ δε γινεται γιατι εχει A-GPS...πως εκανα εγω τοτε πλοηγηση χωρις ιντερνετ για 6 μηνες? α ναι, με offline χαρτες...τεσπα, ειπε αυτος οτι θα αλλαξει πλακετα. το πηρα μετα απο μερικες μερες και παει σφαιρα παλι. ενεργοποιω το gps και μεχρι να ανοιξω το sportstracker, να διαλεξω δραστηριοτητα και να πατησω εναρξη, εχει κλειδωσει σε δορυφορο (παρεπιπτοντως, αλλαζει το imei με την αλλαγη πλακετας, οποτε κρατατε οπωσδηποτε ολα τα χαρτια απο σερβις και αγορα μεχρι να ληξει η εγγυηση).

τι εμαθα απο την ολη υποθεση? μην αγοραζετε απο ιντερνετ γιατι μετα εσεις πρεπει να τρεχετε στο σερβις. παλι καλα που μου ετυχε και ειχα αδεια, αλλιως δε θα μπορουσα, η αρβατο ειναι 9-4 στα κτελ στον κηφισο, που να προλαβεις? 2ον, εκτος κι αν προκειται για κατι πολυ απλο, γραψτε αναλυτικα τι συμβαινει και τι εχετε κανει και δωστε το μαζι με το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατοχος και εγω του idol 3 5.5! Το κινητο το εχω μονο 2 μερες οποτε και δεν εχω πολλα πραγματα να πω, η κατι καινουργιο απο αυτα που ηδη ξερετε! Τα περισσοτερα τα εχουν αναφερει ηδη σε προηγουμενα ποστ οι συμφορουμιτες που το εχουν! Εγω θα αναφερθω (μιας και δεν εχει αναφερθει) στα του modding!

 

Η πρωτη μου κινηση με το που το ανοιξα ηταν να το ρουταρω (οπως και σε ολα μου τα κινητα)!

H δευτερη ηταν να του περασω custom recovery!

Aκομα δεν εχω ψαξει για custom roms για το κινητο, αλλα θα το ψαξω και θα ενημερωσω!

Λογω δουλειας δεν προλαβαινω να γραψω τις διαδικασιες root - recovery, αλλα θα επανελθω με λεπτομερειες!

 

ΥΓ: Γενικα το κινητο ειναι ομαλο και γρηγορο χωρις ιδιαιτερα προβληματα, και λογω των δυνατοτητων... του root γινεται ακομα καλυτερο για οσους γνωριζουν περι root...!:)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

δουλεψε το κινητο,για 2 μερες...μετα παλι τα ιδια.ο τεχνικος (εδω γελαμε) της αλκατελ στην αρβατο (κι εδω γελαμε) λεει πως δουλευει το κινητο συμφωνα με τις προδιαγραφες...οποτε ειναι νορμαλ να σου δειχνει "waiting for gps" στη πλοηγηση για 6,5 ωρες και τελικα να μη βρισκει τιποτα...οποτε 2 τινα συμβαινουν: ειτε ο τεχνικος δε ξερει τι του γινεται ειτε δε φτιαχνεται και τους εχουν πει να μη δινουν αντικατασταση παση θυσια,αλλα να βγαζουν τρελο το πελατη.οπως και να χει, με την αρβατο δεν εβγαλα ακρη,ουτε και με την αντιπροσωπεια (παλι γελαμε).κινεζια του κ*λου με σερβις και υποστηριξη για @@@....ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΑΛΚΑΤΕΛ, ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...
Link to comment
Share on other sites

δουλεψε το κινητο,για 2 μερες...μετα παλι τα ιδια.ο τεχνικος (εδω γελαμε) της αλκατελ στην αρβατο (κι εδω γελαμε) λεει πως δουλευει το κινητο συμφωνα με τις προδιαγραφες...οποτε ειναι νορμαλ να σου δειχνει "waiting for gps" στη πλοηγηση για 6,5 ωρες και τελικα να μη βρισκει τιποτα...οποτε 2 τινα συμβαινουν: ειτε ο τεχνικος δε ξερει τι του γινεται ειτε δε φτιαχνεται και τους εχουν πει να μη δινουν αντικατασταση παση θυσια,αλλα να βγαζουν τρελο το πελατη.οπως και να χει, με την αρβατο δεν εβγαλα ακρη,ουτε και με την αντιπροσωπεια (παλι γελαμε).κινεζια του κ*λου με σερβις και υποστηριξη για @@@....ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΑΛΚΑΤΕΛ, ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

Οσο αναφορά το θεμα του σέρβις έχεις απόλυτο δίκιο! Η arvato είναι για κλάματα! Οσο αναφορα την alcatel βγάζει πολυ καλά τηλέφωνα και αξιόπιστα! Η TCL που είναι η κατσκευαστρια εταιρεία (απλά κράτησε το brand name της alcatel) ασχολείται με δίκτυα..., κινητά κ.α και είναι αρκετα καλή! Το θέμα του GPS του κινητού σου είναι μεμονωμένη περίπτωση! Ζητησε αντικατάσταση συσκευής η πλακέτας!

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία root:

αποσυμπιεζουμε ολα τα zip που θα βρούμε μέσα στο zip αρχείο που θα κατεβάσουμε.

Μετά κάνουμε εγκατάσταση τους drivers (τους adb και αυτούς για το κινητό που γραφουν qualcomm) αλλά προσέχουμε τι θα εγκαταστήσουμε ανάλογα αν έχουμε 32bit η 64bit έκδοση υπολογιστή.

Αφου ολοκληρωθούν οι εγκαταστάσεις, ανοίγουμε τον φάκελο που περιέχει την εφαρμογή για το root. Μεσα εκεί θα βρούμε (κάτω κάτω) την εφαρμογή που λέγεται root. Με δεξί κλικ διαλέγουμε εκτέλεση ως διαχειριστής. Στις ρυθμίσεις του κινητού στο μενού επιλογή για προγραμματιστές κλικαρουμε στο εντοπισμος σφαλμάτων usb και το ενεργοποιούμε. Μετά συνδέουμε το κινητό στο pc μας και διαλέγουμε σύνδεση ως MTP. Αφου το αναγνωρίσει το pc μας τοτε ακολουθούμε την διαδικασία που γράφει το πρόγραμμα του root. Κατα την διαδικασία το κινητό μας θα κάνει 3 reboot οπότε μην τρομάξετε. Οταν τελειώσει η διαδικασία και ανοίξει το κινητό, θα πρέπει στις εφαρμογές να υπάρχει και η supersu. Τότε λοιπόν εχουν πάει όλα καλά και το κινητό είναι πλέον root.

 

Διαδικασία recovery:

μέσα στo zip υπάρχει το αρχείο της recovery με την μορφή recovery.img! Το αντιγραφούμε χύμα στην κάρτα μνημης μας η την εσωτερική!

Μετά απο το play store κατεβάζουμε την εφαρμογή flashify και την ανοίγουμε. Αφου της χορηγήσουμε δικαιώματα root, διαλέγουμε την επιλογή flash recovery img, και διαλέγουμε το αρχείο της recovery που το έχουμε χύμα στην κάρτα μνήμης! Τώρα θα φλασαρει την recovery σε λίγα δευτερόλεπτα! Μετά καντε απεγκατάσταση την εφαρμογή διότι αν θέλετε κάτι να φλασαρετε θα το κάνετε πλέον μέσω recovery! Για να μπούμε σε λειτουργιά recovery η χρησιμοποιούμε κάποιο πρόγραμμα η το κάνουμε χειροκίνητα με τον εξής τρόπο: απενεργοποιουμε το κινητό μας. Αφου σβήσει μετά απο 5 δευτερόλεπτα κρατάμε πατημένα τα κουμπιά power και volume+. Οταν το τηλέφωνο ανοίξει και δούμε το λογότυπο της συσκευής αφήνουμε το power button και κρατάμε ακόμα το volume+. Οταν εμφανιστεί το λογότυπο της recovery αφήνουμε το volume+ και πλέον είμαστε μεσα στην recovery. Για οποιαδήποτε απορία η πρόβλημα θα χαρώ να σας βοηθησω!

 

Προσοχή μόνο στην recovery και στο root, στο τι προσθέτουμε η σβήνουμε διότι μπορεί να χαλάσουμε το κινητό μας?:D

 

https://mega.nz/#!499XFSLS!B2gmzAPoONkc59xKkoQ597X7e_P862Bzj2p5ont12o0

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

δουλεψε το κινητο,για 2 μερες...μετα παλι τα ιδια.ο τεχνικος (εδω γελαμε) της αλκατελ στην αρβατο (κι εδω γελαμε) λεει πως δουλευει το κινητο συμφωνα με τις προδιαγραφες...οποτε ειναι νορμαλ να σου δειχνει "waiting for gps" στη πλοηγηση για 6,5 ωρες και τελικα να μη βρισκει τιποτα...οποτε 2 τινα συμβαινουν: ειτε ο τεχνικος δε ξερει τι του γινεται ειτε δε φτιαχνεται και τους εχουν πει να μη δινουν αντικατασταση παση θυσια,αλλα να βγαζουν τρελο το πελατη.οπως και να χει, με την αρβατο δεν εβγαλα ακρη,ουτε και με την αντιπροσωπεια (παλι γελαμε).κινεζια του κ*λου με σερβις και υποστηριξη για @@@....ΜΗ ΠΑΡΕΤΕ ΑΛΚΑΤΕΛ, ΚΡΙΜΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

 

 

Διαβαζοντας στο πρωτο σου μηνυμα οτι πηγες στην Αρβατο και εξυπηρετήθηκες αναρωτθηκα αν οντως διαβαζω σωστα.

Οκ μετα διαβασα και το δευτερο και ηρεμησα.

Μ Η Ν Ξ Α Ν Α Π Α Σ Π Ο Τ Ε Σ Τ Η Ν Α Ρ Β Α Τ Ο.

 

Το κινητό το έχω σχεδόν 9 μήνες και δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Έκτος από μια θραύση οθόνης η οποία αντικαταστάθηκε από το servis του public εντός 6 ημερών δωρεάν (είχα δώσει +25 ευρό έξτρα ασφάλιση κατά την αγορά και τελικά δικαιώθηκα) δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Αν το κινητό ήταν εντός εγγυήσεως θα έπρεπε να ζητήσεις αντικατάσταση και να επικοινωνήσεις απευθείας με την αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα σου οφείλετε καθαρά σε αστοχία υλικού.

Όσο για την ΤCL και την αξιοπιστία της , νομίζω υπερβάλλεις λόγω ίσως και θυμού για το ατυχές περιστατικό με το κινητό σου.

Edited by scrollgr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ενα δικαρτο 4.7 με στοκ ρομ 6.0.1. επεσε στα χερια μου καμια εβδομαδα και ομολογω οτι ειναι αρκετα τιμιο κινητο, δεν το περιμενα.
Link to comment
Share on other sites

ενα δικαρτο 4.7 με στοκ ρομ 6.0.1. επεσε στα χερια μου καμια εβδομαδα και ομολογω οτι ειναι αρκετα τιμιο κινητο, δεν το περιμενα.
σιγουρα δεν ειναι τα καλυτερα κινητα στον κοσμο,αλλα οντας κατοχος αλκατελ τα τελευταια τεσσερα χρονια και εγω αυτο πιστευω.νομιζω οτι ειναι και λιγο παρεξηγημενα λογω κακου ονοματος ισως.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

ενα δικαρτο 4.7 με στοκ ρομ 6.0.1. επεσε στα χερια μου καμια εβδομαδα και ομολογω οτι ειναι αρκετα τιμιο κινητο, δεν το περιμενα.

 

Οταν λες στοκ ρομ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδια δεν θα παρει android 6?

 

Την 5.0.2 έχεις; Νομίζω μόνο τα unlocked έχουν την έκδοση 6.0.1. Επίσης δοκίμασε με το Alcatel mobile upgrade συνδέοντας το κινητό με τον υπολογιστή.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα, το προσπαθησα, ειχε την 5.0.2, περασα android 6, αλλα μετα τα εκανα.. που...α.

Αυτη τη στιγμη το κινητο μενει μονιμα στο αρχικο logo και κανει ανα 20 δευτερολεπτα μονο του επανεκινησεις συνεχεια και δεν ακουει ουτε με factory reset μεσω twrp.

Ξερετε τι πρεπει να κανω?

Εχω περασει twrp 2.8.7 και android 6.

Edited by euromaster
Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα, το προσπαθησα, ειχε την 5.0.2, περασα android 6, αλλα μετα τα εκανα.. που...α.

Αυτη τη στιγμη το κινητο μενει μονιμα στο αρχικο logo και κανει ανα 20 δευτερολεπτα μονο του επανεκινησεις συνεχεια και δεν ακουει ουτε με factory reset μεσω twrp.

Ξερετε τι πρεπει να κανω?

Εχω περασει twrp 2.8.7 και android 6.

 

Με επιφύλαξη δες το link μήπως και φτιάξει : http://support.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet/Alcatel-OneTouch-Idol-3.how_to_perform_a_hard_reset_when_my_alcatel

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

ουτε αυτο δεν δουλεψε, τελικα περασα στην sd μια ρομ και ξαναφλασαρα και ευτυχως ξεκολησε.

Τωρα ψαχνω να βρω μια ελαφρια ρομ και για το συστημα και για την μπαταρια. Αν ξερει καποιος να βοηθησει.

Ειμαι με αυτη (https://forum.xda-developers.com/idol-3/development/rom-android-6-0-1-marshmallow-t3397546) αλλα δεν εχει ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υπάρχει κανείς που ασχολείται ακόμα με το κινητό αυτό; Θα ήθελα τα φώτα σας. Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση με το upgrade tool αλλά ενώ δείχνει ότι βρίσκει κάτι και πάει να το κατεβάσει, κολλάει στο 20% με το παρακάτω μήνυμα...

 

Screen_Shot022.jpg

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μνημη εςωτερικη εχεις αρκετη;

 

3,65GB έχει. Νομίζω είναι αρκετή. Έχω κάνει και μια SD 32άρα εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...