Jump to content

Alcatel Idol 3


Guest haki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kυκλοφορεί πλέον στις Ελληνικές αλυσίδες λιανικής και τα δύο νέα μοντέλα της Alcatel που εμφανισιακά διαφέρουν μόνο στο μέγεθος, το μεγαλύτερο στις 5.5 ίντσες και το μικρότερο στις 4.7 ίντσες. Αυ΄το το νήμα είναι αφιερωμένο στο μοντέλο των 4.7 ιντσών μιας και έχουν διαφορές στο μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης, στoν επεξεργαστή, στην RAM, στην ROM και στην μπαταρία, οπότε σε μπορούν να "συζύσουν" στο ίδιο thread. H τιμή του "μικρού" είναι 249 ευρώ και λογικά θα είναι κοντά στα 200 ευρώ μόλις διατεθεί από τα διαδικτυακά καταστήματα.

 

Πρέπει να σημειωθεί ότι πρόκειται για μια πολύ σοβαρή πρόταση από την Alcatel, με πολύ ποιοτικά χαρακτηριστικά υλικών και λογισμικου, γιατί απευθύνεται για πρώτη φορά με απαιτήσεις στην δύσκολη αγορά των ΗΠΑ που δεν σηκώνει λάθη ειδικά σε προβλήματα hardware.

 

Παρατίθενται τα τεχνικά χαρακτηριστικά και έπονται οι εντυπώσεις σε ξεχωριστό ποστ. Στην Ευρώπη κανονικά κυκλοφορεί μόνο το μονόκαρτο.

 

 

NETWORK Technology: GSM / HSPA / LTE

2G bands: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G bands: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands: LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800)

Speed: HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps

LAUNCH: Announced 2015, March, Released 2015, June

BODY Dimensions: 134.6 x 65.9 x 7.6 mm

Weight: 110 g

SIM: Micro-SIM

DISPLAY: IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size: 4.7 inches (~68.7% screen-to-body ratio)

Resolution: 720 x 1280 pixels (~312 ppi pixel density)

Multitouch : Yes, up to 5 fingers

PLATFORM: Android OS, v5.0.2 (Lollipop)

Chipset: Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410

CPU: Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53

GPU: Adreno 306

MEMORY: microSD, up to 128 GB

Internal: 8 GB, 1.5 GB RAM

CAMERA: Primary: 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash

Features: Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

Video: 1080p@30fps

Secondary : 5 MP, 1080p

SOUND: Alert types: Vibration, MP3, WAV ringtones

Loudspeaker: Yes, with stereo JBL speakers 2X1.2 Watts

Headphones: JBL hands-free

COMMS: WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth: v4.0, A2DP

GPS: Yes, with A-GPS

NFC: Yes

Radio: FM radio with RDS

USB: microUSB v2.0, USB Host

FEATURES

Sensors: Accelerometer, proximity, compass

Messaging : SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser:HTML

- Active noise cancellation with dedicated mic

- MP3/AAC+/WAV/WMA player

- XviD/MP4/H.265 player

- Document viewer

- Photo/video editor

BATTERY: Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery

Edited by haki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To έχω από το πρωί στα χέρια μου. Είναι της Cosmote με αρκετές εφαρμογές επιλογής της που όμως απλά απεγκαθίστανται. Το σχήμα του, το πάρα πολύ λεπτό του πάχος, ο συνολικός σχεδιασμός και τα υλικά του είναι τόσο καλά που είναι αδύνατο να το πιστέψετε. Είναι ένα πολύ κομψό τηλέφωνο που πρέπει να το κρατήσετε στα χέρια για να καταλάβετε τι εννοώ.

 

Η οθόνη διαβάζω ότι έχει μετρηθεί στα 600 nits που την κατατάσσει στις πιό φωτεινές σε κυκλοφορία. Έχει γίνει συνεργασία με την Technicolor (την ξέρετε από τις ταινίες) και η ρύθμιση των χρωμάτων, ειδικά στο βίντεο, φαίνεται να έχει αποδώσει πολύ καλά.

 

Το λειτουργικό είναι Android 5.0.2 και είναι σχεδόν Pure Android με μικρές παρεμβάσεις σε λίγα εικονίδια και με ελάχιστη ενσωμάτωση εφαρμογών από την Alcatel. Aυτό είναι θετικό γιατί οι επόμενες αναβαθμίσεις θα έρθουν σύντομα. Το κινητό ρολάρει απίθανα λόγω της μη επιβάρυνσης με περιττά "καλούδια". Φανταστείτε κάτι σαν το εξαιρετικό Moto G 2014 αλλά με 1.5 GB RAM που ελεύθερα μένουν 600-700 ΜΒ. Αntutu γύρω στα 22500 με 23000.

 

Τα δύο εξωτερικά, μπροστινά ηχεία, με το χέρι της διάσημης JBL, είναι...εκτός πραγματικότητας κινητών σε ένταση και (σχετική) ποιότητα. Το ίδιο και τα εξαιρετικά ακουστικά της JBL που είναι ένα ακριβό αξεσουάρ και δεν έχει καμία σχέση με τις κινεζιές που συνήθως σας πακετάρουν με τις συσκευές που αγοράζετε. Είναι περιττό να σας πώ το αποτέλεσμα στον ήχο κλήσης με τον συνδυασμό των δύο ηχείων και μάλιστα μπροστά!

 

Ένα άλλο μοναδικό χαρακτηριστικό της συσκευής είναι ότι μπορείτε να απαντάτε ακόμη και κρατώντας το ανάποδα, αφού η συσκευή πριστρέψει όλο το UI και επειδή εκτός από τα δύο ηχεία (που παίζουν το ρόλο και ακουστικού) διαθέτει και δύο μικρόφωνα.

 

Η 13άρα κάμερα μου φαίνεται ικανοποιητικότατη και η μπροστινή 5άρα είναι πολύ καλύτερη από ότι ξέρατε μέχρι τώρα. Το φλας είναι πολύ δυνατό αλλά και χωρίς φλας η ικανότητα νυχτερινής φωτογράφισης είναι σαφώς ανωτερη από το Ρ8 Lite που είχα. Πολύ εντυπωσιακή είναι και η ταχύτητα φωτογράφησης. Παραθέτω δείγματα ημερήσιων φωτογραφιών στο αυτόματο και σε HDR και θα ακολουθήσουν αύριο και νυχτερινές.

 

Έχει ενσωματωμένο (φυσικά) το πληκτρολόγιο της Google και το Swiftkey. Eπίσης έναν πολύ ωραίο file browser.

 

H μπαταρία είναι νωρίς για να πω αλλά δείχνει τελείως μέτρια, ότι δηλαδή θα περιμένατε από τα 2000 mah της.

 

Το σήμα δικτύου σε 2G/3G/4G δείχνει να είναι πολύ καλό.

 

H συσκευή, μετά την απεγκατάσταση εφαρμογών δεν πρέπει να έχει παραπάνω από 3.5 GB ελεύθερο χώρο (ξέχασα να το δω ακριβώς) αλλά οι εφαρμογές είναι (μερικώς) μετακινήσιμες στην κάρτα μνήμης.

 

Αξίζει να το δείτε και να το προτιμήσετε αν θέλετε κάτι διαφορετικό που μπορεί να σας κάνει απίστευτη μουσική συντροφια είτε με, είτε χωρίς ακουστικά! Μη κάνετε συγκρίσεις τιμής με παλιά μοντέλα...όλοι ξέρουμε ότι μετά από 6 μήνες όλα παίρνουν την κατρακύλα. Συγκρίνετε το με ένα πχ. Α3 ή Α5 ή το καινούργιο G4 Mini κλπ. Εγώ πάντως σε καμιά περίπτωση δε θα συμβούλευα κάποιον γνωστό να μην το αγοράσει, το αντίθετο μάλιστα.

 

http://s29.postimg.org/4e7ga9wbr/IMG_20150625_170448.jpg

 

http://s23.postimg.org/a3wex0j63/IMG_20150625_170454.jpg

 

http://s7.postimg.org/wz71059i3/IMG_20150625_170301.jpg

 

http://s3.postimg.org/hkh08b15v/IMG_20150625_170316.jpg

 

http://s8.postimg.org/v87waw2cl/IMG_20150625_170047.jpg

 

http://s28.postimg.org/522c80eql/IMG_20150625_171959.jpg

 

http://s4.postimg.org/55d11u4z1/IMG_20150625_171314.jpg

Edited by haki
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα φίλο που πηρε το idol 3 και όταν ενας αγνωστος αριθμος του κανει κληση δεν εχει επιλογη αποθηκευσης του αριθμου αυτου απο το μενου κλησεων. Ξερει κανεις πως γινεται;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Όπως και ο haki, το έχω και εγώ από χθές στα χέρια μου, το 5.5, και δεν έχω να προσθέσω κάτι, νομίζω πως θα μπορούσα να το έχω και για κύριο τηλέφωνο για κάποιο διάστημα.

Το γεγονός του ότι φοράει τον 615 έχει σαν αποτέλεσμα να τρώωωει κάποιες πολύ μικρές φρικούλες σε mid-heavy gaming, αλλά συνολικά είναι το επόμενο moto g.

Edited by Shuffle
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Idol 3 4,7 sar

http://i61.tinypic.com/xp55oj.jpg

http://pic1.aotcloud.com/20150429/07/44/16/Idol3-4.7_6039H_GR_QG_20150409_Greek_6039H.pdf

Πολύ μεγάλο το sar(1,297 στο κεφάλι) δυστυχώς,όπως το είδα πανέμορφο και smooth αλλά......:(

 

Idol 3 5,5 sar

http://i61.tinypic.com/awf2uo.jpg

http://pic1.aotcloud.com/20150523/06/41/56/Idol3-5.5_QG_20150507_final_Greek_6045Y.pdf

Στο μεγάλο 5.5 μεγαλώνει και το sar στο 1,631......:cry::cry:....κρίμα......

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Haki επειδή είχες και το Huawei p8 lite μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικο ανάμεσα τους γιατί παίζουν στην ίδια κατηγορία τιμής (τουλάχιστον επίσημα... ) και πολλοί μπορεί να είναι σε δίλημμα...

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για το 5.5 υπάρχει νήμα ρε παιδιά?

 

Δεν υπαρχει κατι απο οτι βλεπω, αλλα σχεδον τα ιδια ειναι πανω κατω.

 

Το εκανα παραγγελια και περιμενω να μου ερθει (στο 5.5 αναφερομαι).

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες κάτοχος της συσκευής 5.5 ιντσών. Πολύ καλη στο σύνολο,μαζεμένη αρκετά για την μεγάλη οθόνη του,ομορφο ποιοτικό και βολικό στο χέρι.πολύ καλη οθόνη κάμερα πολύ καλη.γενικά αξίζει πολύ ποιο πάνω απο τα χρήματα του.
Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες κάτοχος της συσκευής 5.5 ιντσών. Πολύ καλη στο σύνολο,μαζεμένη αρκετά για την μεγάλη οθόνη του,ομορφο ποιοτικό και βολικό στο χέρι.πολύ καλη οθόνη κάμερα πολύ καλη.γενικά αξίζει πολύ ποιο πάνω απο τα χρήματα του.

 

Εγω παραλαμβανω απο βδομαδα. Γενικοτερα εχω ακουσει τα καλυτερα για το κινητο, για τα χρηματα που εχει παντα. Απο reviews στο youtube μπολικα με παρα πολλα θετικα σχολια.

 

Αναμενω και εγω το δικο μου απο βδομαδα και θα γραψω εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρελαβα και εγω το τηλεφωνο εδω και περιπου μια εβδομαδα (το 5.5) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τις επιδοσεις του γενικοτερα.

 

Ομορφο τηλεφωνο, φαινεται σα premium συσκευη (αλλα δεν ειναι) και το πισω σωμα που ειναι σαν αλουμίνιο δινει μια υφη σαν του 1+1 ενα πραγμα. Αρκετα καλη καμερα με γρηγορη εστιαση αλλα καποιες φορες ισως πρεπει να εχεις λιγο το χερι σου πιο σταθερο ειδικα με τη μπροστινη καμερα. Η οθονη ειναι φανταστικη και παρα πολυ φωτεινη. Απιστευτα χρωματα και κατω απο τον ηλιο ειναι απιστευτα ορατη! Τα ηχεια φυσικα παρα πολυ δυνατα και ακους πολυ ωραιο ποιοτικο ηχο. Το ιδιο και με τα ακουστικα. Η αυτονομια της μπαταριας χαλαρα πιστευω σε βγαζει 2 μερες. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Αγορασα και την διαφανη θηκη (τη γνησια που πουλανε). Το κινητο ειναι ομορφο και ελαφρι γενικοτερα. Αξιζει τα λεφτα του και μετα το παραπανω για οσους το σκεφτονται.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα είχα κανέναν ενδοιασμό στο να ξαναπάρω είτε το μεγάλο, είτε το μικρό καθότι πέρασαν και τα δύο από τα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω το τηλεφωνο εδω και περιπου μια εβδομαδα (το 5.5) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τις επιδοσεις του γενικοτερα.

 

Ομορφο τηλεφωνο, φαινεται σα premium συσκευη (αλλα δεν ειναι) και το πισω σωμα που ειναι σαν αλουμίνιο δινει μια υφη σαν του 1+1 ενα πραγμα. Αρκετα καλη καμερα με γρηγορη εστιαση αλλα καποιες φορες ισως πρεπει να εχεις λιγο το χερι σου πιο σταθερο ειδικα με τη μπροστινη καμερα. Η οθονη ειναι φανταστικη και παρα πολυ φωτεινη. Απιστευτα χρωματα και κατω απο τον ηλιο ειναι απιστευτα ορατη! Τα ηχεια φυσικα παρα πολυ δυνατα και ακους πολυ ωραιο ποιοτικο ηχο. Το ιδιο και με τα ακουστικα. Η αυτονομια της μπαταριας χαλαρα πιστευω σε βγαζει 2 μερες. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Αγορασα και την διαφανη θηκη (τη γνησια που πουλανε). Το κινητο ειναι ομορφο και ελαφρι γενικοτερα. Αξιζει τα λεφτα του και μετα το παραπανω για οσους το σκεφτονται.

 

Την θήκη από που την πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλη και εγω το 5,5 απο τεταρτη λογικα θα το εχω οσο για το sar που λεει ο φιλος διευκρινιζει οτι με το wifi ειναι τοσο υψηλη,ομως αυτες οι τιμες ειναι αμερικης οποτε οι ευρωπαικες ειναι χαμηλοτερες στανταρ,μη ξεχνατε οσοι εχουν ειχαν ifhone ψηνουν αυγα ,επρεπε να εχουν αποδημησει εις κυριον [πλακα κανω]:):):):p
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλη και εγω το 5,5 απο τεταρτη λογικα θα το εχω οσο για το sar που λεει ο φιλος διευκρινιζει οτι με το wifi ειναι τοσο υψηλη,ομως αυτες οι τιμες ειναι αμερικης οποτε οι ευρωπαικες ειναι χαμηλοτερες στανταρ,μη ξεχνατε οσοι εχουν ειχαν ifhone ψηνουν αυγα ,επρεπε να εχουν αποδημησει εις κυριον [πλακα κανω]:):):):p

Δεν είναι για την Αμερική οι τιμές SAR αυτές αλλά για το ευρωπαικό(ελληνικό) μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για την Αμερική οι τιμές SAR αυτές αλλά για το ευρωπαικό(ελληνικό) μοντέλο.

Α οκ παω πασο δε το προσεξα.Μπλεδοντι λοιπον σε περιοχες με κακο σημα.:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς φίλος αν στο 5.5 υπάρχει καμιά διαδικασία σαν το p8 lite να γίνει δικαρτο;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς φίλος αν στο 5.5 υπάρχει καμιά διαδικασία σαν το p8 lite να γίνει δικαρτο;

 

μπα φιλε μου δεν υπαρχει κατι.εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.μια που εχεις το idol 5.5 θα ηθελα να σε ρωτησω αν σου λειτουργει το διπλο κτυπημα στην οθονη οταν ειναι σβηστη για να ανοιξη γιατι σε εμενα οποτε θελει λειτουργει ποτε θυμαται η και καθολου.ενω στο κλειδωμα για να κλειση η οθονη μου δουλευει κανονικα

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...