Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Έχω μια θολή εικόνα στο μυαλό μου από ένα καρτούν που έδειχνε παλιά η κρατική (κάπου τέλη '80 - αρχές '90), όπου στους τίτλους αρχής ακουγόταν η εξής ατάκα " είναι τόσο σκληρή η ζωή και η μοναξιά του τόση, που ο φίλος μας ο ..Τομ??... αρνείται να μεγαλώσει".

Λίγο αγριευτικό για παιδικό... Ξέρει κανείς ποια σειρά είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδιά ψάχνω να βρω το όνομα μιας παιδικής σειράς που έβαζε πριν χρόνια (βλ. όταν ήμουν 8-9 χρονών) η κρατική τηλεόραση. Δεν την ψάχνω να την κατεβάσω ή τίποτα, απλά θέλω να θυμηθώ το όνομα γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα να ψάχνω

 

Δε θυμάμαι την υπόθεση αλλά είχε να κάνει με μια παρέα παιδιών (εκ των οποίων αν θυμάμαι καλά η μια πρωταγωνίστρια είχε κατάξανθα φουντωτά μαλλιά) και τα οποία είχαν με κάποιο τρόπο επικοινωνία με έναν άλλο πλανήτη (το φεγγάρι;; ) όπου ένα "μωρό" βασιλιάς έπρεπε να βρει αντικαταστάτη.

 

(Μα τι βλέπαμε και εμείς;;; :p :p και λέμε για τα Pokemon μετά :p)

 

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω να βρω το όνομα μιας παιδικής σειράς που έβαζε πριν χρόνια (βλ. όταν ήμουν 8-9 χρονών) η κρατική τηλεόραση. Δεν την ψάχνω να την κατεβάσω ή τίποτα, απλά θέλω να θυμηθώ το όνομα γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα να ψάχνω

 

Δε θυμάμαι την υπόθεση αλλά είχε να κάνει με μια παρέα παιδιών (εκ των οποίων αν θυμάμαι καλά η μια πρωταγωνίστρια είχε κατάξανθα φουντωτά μαλλιά) και τα οποία είχαν με κάποιο τρόπο επικοινωνία με έναν άλλο πλανήτη (το φεγγάρι;; ) όπου ένα "μωρό" βασιλιάς έπρεπε να βρει αντικαταστάτη.

 

(Μα τι βλέπαμε και εμείς;;; :p :p και λέμε για τα Pokemon μετά :p)

 

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

 

Όχι ρε γμτ! Τώρα κόλλησα κι εγώ!

Τα πιτσιρίκια είχαν μυστική αποστολή και επικοινωνούσαν τηλεπαθητικά ή με κάποιον ομοίως παράλογο τρόπο με το "μωρό". Μια φορά μάλιστα πάγωσε το χρόνο για να μπορέσουν να διορθώσουν κάτι που έκαναν. Και κάτι με μία πυραμίδα θυμάμαι...

 

Άντε τώρα να το βρούμε :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν ειμουνα μικρουλης εβλεπα μετα μανιας

το ΚΑΝΤΙ ΚΑΝΤΙ:).ουτε σαπουνοπερα να ταν με τους ερωτες και τους θανατους....:X:lol:

και μια αλλη σειρα με τον παυλο κοντογιανιδη που ηταν ενα σκατο η παρασκευη :lol:και ανοιγε ενα βιβλιο με κατι μαριονετες και της ελεγαν μια ιστορια.η σειρα πεζοταν καθε παραsκευη:lol:

αλλα απο τα καλυτερα καρτουνς τον 80ς ever τα THUNDERCATS μονο για πεδεια δεν ηταν αυτη η σειρα..

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

είχε να κάνει με μια παρέα παιδιών (εκ των οποίων αν θυμάμαι καλά η μια πρωταγωνίστρια είχε κατάξανθα φουντωτά μαλλιά) και τα οποία είχαν με κάποιο τρόπο επικοινωνία με έναν άλλο πλανήτη (το φεγγάρι;; ) όπου ένα "μωρό" βασιλιάς έπρεπε να βρει αντικαταστάτη.

 

Ακούγεται σαν αυτό. The Miraculous Mellops (!)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν αυτό. The Miraculous Mellops (!)

 

Πω πω, είσαι θεός!

Αυτό είναι!

χαχαχαχα είχα ψάξει όλο το internet για "Big Baby", το "Grand Baby" ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!!

 

Με έχετε τρελλάνει με όλα αυτά που θυμάστε!

πόσο χαίρομαι που μπορουμε να τα μοιραζόμαστε με αυτό τον τρόπο..

 

Λοιπόν.. εγώ με τη σειρά μου έχω να πω ότι εδώ και κάτι μήνες το μυαλό μου έχει κολλήσει σε μια σειρά, με αφορμή μια εικόνα και ύποπτα όνειρα...

 

Τέσπα, στην ετ1 νομίζω παιζόταν και υπήρχαν παιδάκια που κάθε μέρα άφηναν τις σχολικές τους τσάντες σε ενα δωμάτιο.. θυμάμαι ότι ο φωτισμός του δωματίου ήταν κάπως θαμπός;; να το πω; πολύ κίτρινο το όλο σκηνικό.. και αυτές οι τσάντες ζωντάνευαν!!! και μιλούσαν, κάτι σαν κατάστρωση σχεδίου κάθε φορά.. δεν θυμάμαι αν κοροίδευαν κιόλας.. ήταν ξένη η σειρά.!!

επίσης υπήρχαν κάτι σαύρες που τραβούσαν κάμερα!!! το μειλ μου είναι mariapol-naxos@hotmail.com όποιος βρει κάτι ας μου πει..

 

ευχαριστώ!! είμαι του 91.. θυμάμαι και μουμινς και του κουτιού τα παραμύθια.. και φρουτόπια.. και νομίζω το καπου καπως κάποτε... καρουζέλ όοοολα αυτά... αα και εκείνο το πράσινο λαγουδάκι! όπως και το disney club?? με τον λυκούργο.. παιχνίδια χωρις συνορα... ουρανιο τόξο--αυτο ηταν λιγο μετα-- το μικρο σπιτι στο λιβαδι.. πφφφφφφφφφ συγνώμη.. παρασύρομαι!

 

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites

μαρια_πολ ... τρελές αναμνήσεις

 

από τη πλευρά μου ήθελα να ρωτήσω αν κανένες θυμάται ένα άνιμε που έπεζε η κρατική τηλεόραση,πάνω κάτω την ίδια εποχή με τους Τρεις Σωματοφύλακες(Σαν Γιουσί) όπου το τραγουδάκι στουε τίτλους αρχής έλεγε: "Χόμπε Ντι Ντικ...χόμπε ντι ντικ τα χρόνια τα παλία...στο περίπου τώρα κτλ κτλ"

Ήταν με ένα γαιδουράκι δεν πολυθυμάμαι,αυτά.:)

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μια τρελη βοηθεια ,ψαχνω τον τιτλο απο μια παιδικη σειρα στην ερτ επαιζε, ασπρομαυρη, ηταν με κατι μικρα παιδακια που εκαναν ολο διαολιες,αγγλικη σειρα δεκετιας 30' 40'. "τα διαολακια" λεγονταν μαλλον ,δεν θυμαμαι, προσπαθω να βρω βιντεο στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω πως να ψαξω.Μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι εστω και τον αγγλικο τιτλο? :(
Link to comment
Share on other sites

μαρια_πολ ... τρελές αναμνήσεις

 

από τη πλευρά μου ήθελα να ρωτήσω αν κανένες θυμάται ένα άνιμε που έπεζε η κρατική τηλεόραση,πάνω κάτω την ίδια εποχή με τους Τρεις Σωματοφύλακες(Σαν Γιουσί) όπου το τραγουδάκι στουε τίτλους αρχής έλεγε: "Χόμπε Ντι Ντικ...χόμπε ντι ντικ τα χρόνια τα παλία...στο περίπου τώρα κτλ κτλ"

Ήταν με ένα γαιδουράκι δεν πολυθυμάμαι,αυτά.:)

 

 

 

Mipos htan me ena ksotiko???

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Μια τρελη βοηθεια ,ψαχνω τον τιτλο απο μια παιδικη σειρα στην ερτ επαιζε, ασπρομαυρη, ηταν με κατι μικρα παιδακια που εκαναν ολο διαολιες,αγγλικη σειρα δεκετιας 30' 40'. "τα διαολακια" λεγονταν μαλλον ,δεν θυμαμαι, προσπαθω να βρω βιντεο στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω πως να ψαξω.Μηπως υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι εστω και τον αγγλικο τιτλο? :(

Μήπως λες το The Little Rascals, με τον Αλφάλφα; Ήταν αμερικάνικη όμως, όχι αγγλική.

Link to comment
Share on other sites

Τρελη βοηθεια παιδες αυτο ειναι που εψαχνα. :)Ευχαριστω παρα πολυ με σωσατε εψαχνα σαν π#$@**ς να το βρω.Respect
Link to comment
Share on other sites

α! να ρωτήσω κι εγώ δύο που θυμηθηκα τώρα: τη μία την έδειχνε κοντα κοντα με το μικρό σπίτι στο λειβάδι -τελος δεκαετίας '80 με αρχές δεκαετίας '90 - και ήταν δύο κοριτσάκια (που εγώ τις ψιλοταύτιζα τότε με τη Μαιρη κ τη Λώρα απο το "μικρό σπίτι" γιατι ηταν στο ιδιο στυλ), αδερφούλες πρέπει να ταν κ περνούσαν απο διάφορες περιπετειες. Σε ένα επεισόδιο που θυμάμαι η μεγάλη αδερφή ήθελε να κάνει τη Μαιρη Ποπινς κ ειχε παρει μια ομπρελα κ πήδηξε απ τη στέγη (fail!) κ έπαθε διάσειση κ έχασε την ημερησια εκδρομη του σχολειου που την περιμενε ολο το χρόνο...:p

Και μία άλλη, που νομιζω την έχουμε ξανααναφερει αλλά δεν ειμαι σιγουρη οτι προκειται γιάυτη που έχω στο μυαλό μου: ελληνική ήταν, παλι αρχες δεκαετιας '90 κ ήταν κάτι παιδιά που νομίζω ήταν ορφανά -ή κατι τέτοιο, πάντως δεν έμεναν σε ένα κανονικό σπίτι - κ κάτι έπαιζε με μια πλατεία και η εκπομπή ήταν κάπως "βαριετέ", δλδ εκει στο άσχετο τραγουδούσαν κιόλας νομίζω ή είχαν κάποιο guest...νομίζω έχει αναφερθεί ένα που λεγόταν "η πλατεία/ή/ο κήπος με τ'αγάλματα" αλλά αυτό είναι που θυμάμαι εγώ ή είναι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τι ν'αυτο?

 

Οι Ατρόμητοι! Τα πιτσιρίκια που έπαιζαν μπάλα, στην ΕΤ1. Κι εγώ το έβλεπα, αλλά δεν είναι κι απ'τα αγαπημένα μου.

 

Εγώ από παιδικά έβλεπα: Power Rangers (μέχρι και τη δέυτερη γενιά, μετά χάλασε), Darkwing Duck, Thundercats, Batman, Spiderman, Superman, Transformers, Heman, Aladin, τον τύπο που φώναζε "ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ!!" :p, Σερέιφη Του Διαστήματος, Αστυνόμο Σαΐνη... Αυτά θυμάμαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Οι Ατρόμητοι! Τα πιτσιρίκια που έπαιζαν μπάλα, στην ΕΤ1. Κι εγώ το έβλεπα, αλλά δεν είναι κι απ'τα αγαπημένα μου.

 

Εγώ από παιδικά έβλεπα: Power Rangers (μέχρι και τη δέυτερη γενιά, μετά χάλασε), Darkwing Duck, Thundercats, Batman, Spiderman, Superman, Transformers, Heman, Aladin, τον τύπο που φώναζε "ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ!!" :p, Σερέιφη Του Διαστήματος, Αστυνόμο Σαΐνη... Αυτά θυμάμαι τώρα...

 

Bravestarr (δες το sig μου)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς μια σειρά στη δεκαετία του 90 με διάφορους τύπους που πολεμούσαν κάτι τεράστια τέρατα, συνήθως σε υπόγειες σπηλιές ή κάτι παρόμοιο, όπου οι καλοί χαρακτήρες φορούσαν ειδικές στολές (αν θυμάμαι καλά κάποια τέρατα ήταν σκελετοί)
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν λες για αυτο αλλα ετσι και αλλιως αξιζει να αναφερθει η σειρα

 

Captain Power and The Soldiers Of The Universe

http://www.youtube.com/watch?v=M678PVOf5F0

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ήταν ένα παιδικό (νομίζω με ηθοποιούς, όχι animation) με εναν σούπερ ήρωα που είχε τον εξοπλισμό του και τα οχήματά του - τα οποία μιλούσαν! - σε μια σπηλιά... Η στολή του τύπου αν θυμάμαι καλά ήταν σκούρο χρώμα και φορούσε κράνος - a la Power Rangers - στο ίδιο χρώμα και τα μάτια νομίζω ήταν κόκκινα...

 

Τέλη του '90 με αρχές του '00 πρέπει να το έπαιζε...

 

Καιρό τώρα προσπαθώ να θυμηθώ πως τον έλεγαν αλλά τίποτα!

 

Το θυμάται κανείς???

 

 

EDIT: Ενα άλλο με τις περιπέτειες ενός ανθρώπου και ενός μαμούθ το θυμάται κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς μια σειρά στη δεκαετία του 90 με διάφορους τύπους που πολεμούσαν κάτι τεράστια τέρατα, συνήθως σε υπόγειες σπηλιές ή κάτι παρόμοιο, όπου οι καλοί χαρακτήρες φορούσαν ειδικές στολές (αν θυμάμαι καλά κάποια τέρατα ήταν σκελετοί)

 

The Inhumanoids ?

Link to comment
Share on other sites

The Inhumanoids ?

 

Σωστός, φοβερή σειρά !!! Μόνο 13 επεισόδια αλλά για την εποχή της πολύ καλη. (Έπαιζε στη Λεμεσό στο Extra Channel πριν 10 χρόνια και ...) :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...