Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το 4g θελει για μενα παντα καινουργια sim για καλυτερο σημα... τηλεφωνο ενεργοποιησεις στον παροχο... και πας ρυθμισεις -> περισσοτερα -> δικτυο κινητης τηλεφωνιας -> προτιμωμενη λειτουργια δικτυου -> εχει επιλογες μετα "Αυτομ. 4G/3G/2G αν εχεις official rom οπως εγω... και συγκεκριμενα την Β136... φυσικα στο σημα αν θυμαμαι καλα δε σου γραφει 4g αλλα lte... :)

 

Στο σημα που εννοεις ; Στο δικο μου 4G γραφει και στις ρυθμισεις και παντου 4G και μονο LTE δεν βλεπω πουθενα!!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα τα δικά μου, το ένα από Vodafone και το άλλο από Cosmote, έκαιγαν λάδι και έβγαζαν μπλέ καπνό. Τώρα με το τρίτο, της Wind, σώθηκα...από αλλαγή σε αλλαγή δεν καίει ούτε σταγόνα! :rotfl:

 

παντως τα πουλησες τα 2 πρωτα αρα...κατι μας κρυβεις φιλε μου !!!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια γιατινδεν βγάζω άκρη. Δεν έχει επιλογή 4G απ ότι βλέπω. Το πήρα από vodafone αλλά ή σύνδεση είναι COSMOTE. Έχω κάνει αναβάθμιση στην B130... Γνωρίζει κανείς τι παιζει;

Ή καρτα είναι καινούρια micro sim .

 

Στις ρυθμίσεις δικτύου κινητής στο προτιμώμενος τύπος δικτύου σας γράφει LTE/WCDMA/GSM;

Εμένα αρχικά αυτό έγραφε και όταν μπήκα μέσα μου είχε 2 επιλογές WCDMA/GSM και μόνο GSM διάλεξα "WCDMA/GSM" και τώρα δεν μπορώ να πιάσω 4G καθώς δεν υπάρχει η επιλογή LTE/WCDMA/GSM.

 

Το πρόβλημα με το 4G οφείλεται στις branded roms των παρόχων που δεν έχουν διαθέσιμη την επιλογή 4G/LTE αλλά μόνο τις "WCDMA/GSM" και "μόνο GSM".

Αρχικά έχει καταχωρημένο το 4G αλλά αν το αλλάξεις και επιλέξεις ένα από τα 2 προηγούμενα δεν μπορείς να γυρίσεις στο 4G.

Για να μπορείς να επιλέξεις το 4G και να εναλλάσσεις ανάμεσα στους τύπους δικτύου που θες πρέπει να φλασαρεις την dual sim unbranded rom.

Αυτό που λέω φαίνεται και στο screenshot του φίλου,δεν υπάρχει επιλογή 4G/LTE

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=63587&d=1439638546

Συγνώμη για το bold αλλά το κάνω για να βοηθήσω αυτούς που έχουν το ίδιο πρόβλημα ώστε να μη ψάχνουν άσκοπα σε τόσα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Πού ΄σαι ρε δικέ μου;;; Eίχαμε αρχίσει να ανησυχούμε μήπως μας την έκανες για τίποτε μπανάκια και μας είχες αφήσει μόνους να λέμε ανακρίβειες! :lol::lol::lol:

 

 

 

 

Παίζει να είσαι ο μόνος που δεν έχει πάρει χαμπάρι που εγώ ότι κι αν πάρω το πουλάω μετά από λίγες μέρες.

 

 

 

 

1. Καλό αυτό

2. Ναι

3. Ναι

 

 

που να παω ρε φιλε με 2 παιδια ; Ενα στη κοιλια και ενα εξω που κανει για 10 ; :)

Αληθεια με σκεφτοσουν ;;; :lol::lol:

Και εγω τα πουλαω συνεχεια οτι παιρνω απλα αν θυμασαι επειδη σε παρακολουθω πανω απο 3 χρονια εδω μεσα...

ειχες πει οτι ειναι φοβερη συσκευη κλπ . Ετσι την πατησα και εγω στην αρχη με την συσκευη της vodafone...ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ απιστευτο κινητο μπλα μπλα,μεχρι που το πουλησα μερικες φορες και εντελως τυχαια δοξα τον θεο πηρα wind !! Dual sim ready,δεν κολλαει σε διαφορα site και μπαταρια την παλευει...α και χωρις τα χαζα της vodafone...κατα τα αλλα το hardware ειναι ιδιο φυσικα αλλα η voda τα εκανε σαλατα και το ξερεις!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Στο σημα που εννοεις ; Στο δικο μου 4G γραφει και στις ρυθμισεις και παντου 4G και μονο LTE δεν βλεπω πουθενα!!

ναι αλλα μπορει σε αλλες εταιριες να το αναφερει ως lte δεν εχω δουλεψει ολες τις συσκευες οπως εσυ :) και εχεις δικιο στην unbr το εχει ως 4G!! εγω μια πηρα ο καημενος και εμεινα με αυτην απλα θελω να πω σε οσα παιδια μας παρακολουθουν η 4g η LTE ειναι το ιδιο πραγμα... αυτο! μπορει σε μερικες συσκευες με σημα voda cosmote κτλ να το αναφερει ετσι... μπορει και οχι δεν ξερω! απλα το λεω να το γνωριζουμε!

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

που να παω ρε φιλε με 2 παιδια ; Ενα στη κοιλια και ενα εξω που κανει για 10 ; :)

Αληθεια με σκεφτοσουν ;;; :lol::lol:

Και εγω τα πουλαω συνεχεια οτι παιρνω απλα αν θυμασαι επειδη σε παρακολουθω πανω απο 3 χρονια εδω μεσα...

ειχες πει οτι ειναι φοβερη συσκευη κλπ . Ετσι την πατησα και εγω στην αρχη με την συσκευη της vodafone...ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ απιστευτο κινητο μπλα μπλα,μεχρι που το πουλησα μερικες φορες και εντελως τυχαια δοξα τον θεο πηρα wind !! Dual sim ready,δεν κολλαει σε διαφορα site και μπαταρια την παλευει...α και χωρις τα χαζα της vodafone...κατα τα αλλα το hardware ειναι ιδιο φυσικα αλλα η voda τα εκανε σαλατα και το ξερεις!

 

ρε συ οπως και να τα εκανε η voda που λες πετας την official πανω και καθαρισες... σαν να μου λες τωρα οτι δυο ιδια λαπτοπ επειδη στο ενα εβαλα linux ειναι χειροτερο απο αυτο με τα windows... δεν γινεται! ολα τα κινητα ιδια ειναι hardware οποτε σου ειπα και παλι ειναι πως θα το στησεις! αμα πας και βαλεις την μια rom πανω στην αλλη λογικο ειναι να εχει σκουπιδια και να κολλαει κτλ κτλ... πρεπει να τα κανεις με σωστη σειρα! το μοναδικο hardwariko προβλημα που μπορουμε να "δημιουργησουμε" εμεις ειναι αντι για sd class 10 να του βαλεις μικροτερη... αμα το κινητο ειναι οκ τοτε ειναι θεμα στησιματος... αν θα περασεις καλα της rom αν θα κανεις μετα το φορματ σου κτλ κτλ πρεπει να ξερεις ποιες εφαρμοφες θα βαλεις στην sd γιατι μερικες μετα αργουν να φορτωσουν η κολλανε τα widget εχει αρκετα...

 

 

επισης να πω οτι οσοι εχουν 4g να κοιτανε συνεχως την χρεωση γιατι εκτος απο την ταχυτητα στο 4g αυξανεται και η χωρητικοτητα της γραμμης....

Edited by Inf3rn0_MaSt3R
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω 100% αλλά είμαι αρκετά βέβαιος ότ η επιλογή για 4G θα ξαναεμφανιστεί μετά από φορμάτ. Βέβαια, είναι σίγουρο, ότι η μετατροπή σε unbranded δίκαρτο είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Γιατί είστε όλοι στο φόρουμ και όχι στις παραλίες;;; Aπό χθες ρέει άφθονο το χρήμα οπότε μην ακούσω ότι είστε στενά! :lol:

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά... Τελικά τι λέτε; Εργοστασιακές ή φλασαρισμα; Βασικά το δεύτερο δεν γνωρίζω ακόμα πως γίνεται...Οπότε έχω μια μόνο επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω 100% αλλά είμαι αρκετά βέβαιος ότ η επιλογή για 4G θα ξαναεμφανιστεί μετά από φορμάτ. Βέβαια, είναι σίγουρο, ότι η μετατροπή σε unbranded δίκαρτο είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Γιατί είστε όλοι στο φόρουμ και όχι στις παραλίες;;; Aπό χθες ρέει άφθονο το χρήμα οπότε μην ακούσω ότι είστε στενά! :lol:

 

Το είχα δοκιμάσει και αυτό να το κάνω hard reset δηλαδή και το μόνο που γίνεται είναι να επιστρέφει το 4G/LTE αλλά αν επιλέξεις πάλι 3G ή 2G δεν μπορείς να γυρίσεις ποτέ ξανά σε 4G/LTE.

Η καλύτερη λύση για να μην έχεις τέτοια χαζά θέματα είναι το φλασάρισμα της επίσημης dual sim rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο γερμανο τι θα λεει το κινητο;Θα εχω προβληματακια;Δεν το εχω παρει ακομα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, ν1 ποστ εδω

 

το πηρα* το κινητο μιας και δεν εβλεπα το μοτο g 2015 να πεφτει κατω απο 200 συντομα και το προηγουμενο ειχε μαζεψει υγρασια :O

 

καποιες πληροφοριες, αχρηστες ή μη, μετα απο μια 4-5 μερες χρησης

 

1.Συνηθισμενος σε πιο γρηγορη φορτιση με τον 1500mΑ φορτιστη του προηγουμενου τηλεφωνου (ZTE geek) , σε σχεση με τον 1000αρι του p8 lite, ειπα να δοκιμασω να το φορτισω με τον αλλο φορτιστη αλλα δεν υπαρχει διαφορα στην ωρα φορτισης, σαν το κινητο να κοβει και να δέχεται μονο τα 1000mA, ανα ωρα. Αρα το κινητο θελει 2-2.15 ωρες για πληρη φορτιση

 

δεν ξερω αν σε ολα τα κινητα ειναι το ιδιο, απλα εγω περιμενα να μειωθει ο χρονος φορτισης

 

2. Επισης λογω ZTE ειχα προμηθευτει κατι ωρα ακουστικα sony ericson που ομως ειναι με OMTP προτυπο, αρα δεν παιζουν καλα στο P8lite, θελει ακουστικα CTIA. Οκ φανταζομαι για πολλους δεν ειναι θεμα, μιας και εδω και χρονια οι περισσοτεροι εχουν CTIA, απλα μια αχρηστη πληροφορια ακομα

 

3. Για τις ειδοποιησεις και εγω ειχα ενα θεμα με μια εφαρμογη (e-score) μολις ομως την εβαλα στις προστατευμενες, και αρχισε να τις εμφανιζει , και αναβε και το led

 

4. Ειδα και εγω την 2-3 μερα μεγαλο ποσοστο στην ετοιμοτητα κυψελης, αλλα δεν ειδα πτωση μπαταριας δυσαναλογη της χρησης που εκανα, αρα δεν με προβληματισε και τοσο

 

αυτα για την ωρα

 

υγ*Το κινητο το πηρα απο wind, εκανε κατευθειαν αναβαθμιση στην 132 και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζουμε όλοι το κινητό του borrelli13 να φλασαριστεί!!! :lol: Aπλούστατο είναι. Το περιγράφω στην πρώτη σελίδα. Θα σε βοηθήσει και ο Dimitris99 γιατί εγώ ξαναβγαίνω έξω.:p

 

Borrelli13 φλασαρε να σωθουμε

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο γερμανο τι θα λεει το κινητο;Θα εχω προβληματακια;Δεν το εχω παρει ακομα

 

Εχουν σφίξει οι ζέστες για αυτό βλέπω τέτοια μαργαριτάρια.

ΞΕΚΟΛΑΤΕ

Απ όπου και να πάρετε την συσκευή όλοι το ίδιο κινητό θα πάρετε δεν αλλάζει κάτι.

 

Για το πρόβλημα με το 4G

Εικόνες από branded rom και unbranded dual sim rom.

Είναι εμφανές πως στην πρώτη δεν υπάρχει επιλογή για 4G/LTE.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζουμε όλοι το κινητό του borrelli13 να φλασαριστεί!!! :lol: Aπλούστατο είναι. Το περιγράφω στην πρώτη σελίδα. Θα σε βοηθήσει και ο Dimitris99 γιατί εγώ ξαναβγαίνω έξω.:p

Όχι δεν πειράζει πήγαινε θα σε περιμενω :p Dimitris99 σε εσενα έπεσε ο κλήρος...

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να αναφερουμε σελιδες με apk; η ειναι εκτος φορουμ;
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

ρε συ οπως και να τα εκανε η voda που λες πετας την official πανω και καθαρισες... σαν να μου λες τωρα οτι δυο ιδια λαπτοπ επειδη στο ενα εβαλα linux ειναι χειροτερο απο αυτο με τα windows... δεν γινεται! ολα τα κινητα ιδια ειναι hardware οποτε σου ειπα και παλι ειναι πως θα το στησεις! αμα πας και βαλεις την μια rom πανω στην αλλη λογικο ειναι να εχει σκουπιδια και να κολλαει κτλ κτλ... πρεπει να τα κανεις με σωστη σειρα! το μοναδικο hardwariko προβλημα που μπορουμε να "δημιουργησουμε" εμεις ειναι αντι για sd class 10 να του βαλεις μικροτερη... αμα το κινητο ειναι οκ τοτε ειναι θεμα στησιματος... αν θα περασεις καλα της rom αν θα κανεις μετα το φορματ σου κτλ κτλ πρεπει να ξερεις ποιες εφαρμοφες θα βαλεις στην sd γιατι μερικες μετα αργουν να φορτωσουν η κολλανε τα widget εχει αρκετα...

 

 

επισης να πω οτι οσοι εχουν 4g να κοιτανε συνεχως την χρεωση γιατι εκτος απο την ταχυτητα στο 4g αυξανεται και η χωρητικοτητα της γραμμης....

 

 

αδερφε δεν ξερουν ολοι εδω μεσα να τα κανουν αυτα τα κολπα...οποτε για αυτο λεω οτι της wind ειναι ετοιμα ΟΧΙ οτι ειναι και καλυτερα απλα φορανε την σωστη rom !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια απο γερμανο τι θα λεει το κινητο;Θα εχω προβληματακια;Δεν το εχω παρει ακομα

 

προβλημα δεν θα εχεις αλλα μαθε πρωτα αν ειναι ετοιμα δικαρτα της cote,αν δεν ειναι πρεπει να το κανεις μονος κλπ κλπ.

Απλα σε εμενα ετυχαν μερικα προβληματικα της vodafone δεν σημαινει κατι. ΙΣως ειμαι και γκαντεμης δεν ξερω.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Eσύ μάλλον έχεις το 16-βάλβιδο, τούρμπο, της Wind, γι' αυτό πάει τόσο καλά. Αλί και τρισαλί σ' αυτούς που πήραν τα 8-βάλβιδα, με καμμένες φλάντζες, από την Vodafone και την Cosmote! :lol::rotfl::tease:

για την ιστορία και μόνο να αναφέρω ότι το δικό μου είναι από Vodafone με περασμένη την unbranded rom όπως αναφέρεις στο δεύτερο post!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά, τελικά ρε παιδιά.. τι γίνεται ??? Τη τηλέφωνο υπάρχει...? ή είναι φάντασμα?

 

Στο Γερμανό οτο έχουν λέει 169 ευρώ, αλλά δεν υπάρχει πουθενά...? Ξέρετε μήπως τι παίζεται...?

Link to comment
Share on other sites

Tσιμουδιά! Τάφος είμαστε! :X

Τώρα που το θυμήθηκα...τι νέα από τον borrelli13;;; Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Υποψιάζομαι ότι τραβάει κάποιο ζόρι με το ξεπαρθένιασμα του κινητού! :lol:

 

Εξυπναδες... :D

(περιμενε τωρα διαβαζω το manual)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...