Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω τον stock launcher με την 574 και όταν το άνοιξα σήμερα το πρωί εμφανίστηκε ένα επιπλέον ίδιο εικονίδιο για τα μηνύματα. Λόγω απουσίας app drawer δεν μπορώ να διαγράψω κανένα από τα δύο μιας και είναι εφαρμογή του συστήματος. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

σε vodafone branded που ειναι το δικό μου έγινε η αναβάθμιση του σε Β589 και όλα καλά μέχρι στιγμής το βλεέπω να πηγαίνει καλύτερα από πριν και gps μια χαρα μόνο την πρώτη φορά άργησε να κουμπώσει αλλά μετά οκ για την μπαταρία δεν έχω άποψη ακόμα αλλα σε διαχείρηση μνήμης εχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

σε vodafone branded που ειναι το δικό μου έγινε η αναβάθμιση του σε Β589 και όλα καλά μέχρι στιγμής το βλεέπω να πηγαίνει καλύτερα από πριν και gps μια χαρα μόνο την πρώτη φορά άργησε να κουμπώσει αλλά μετά οκ για την μπαταρία δεν έχω άποψη ακόμα αλλα σε διαχείρηση μνήμης εχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερο

 

Ποιο μοντέλο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτηση αν κανω επαναφορα απο το μενου του τηλεφωνου δεν ειναι το ιδιο ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε vodafone branded που ειναι το δικό μου έγινε η αναβάθμιση του σε Β589 και όλα καλά μέχρι στιγμής το βλεέπω να πηγαίνει καλύτερα από πριν και gps μια χαρα μόνο την πρώτη φορά άργησε να κουμπώσει αλλά μετά οκ για την μπαταρία δεν έχω άποψη ακόμα αλλα σε διαχείρηση μνήμης εχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερο

 

διαχειριση μνημης ειναι καλυτερη μαλλον γυρω στο 1giga και κατι ελευθερο. Η μπαταρια μας τα χαλασε ομως.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι έχει ένα θέμα ενώ σβηνω πχ εικόνες όταν κλείσει και ξαανα ανοίξει ή συσκευή είναι πάλι μέσα,πχ εικόνες από fb (fb temp) καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι

 

Πρώτη (ναι πρώτη φορά) κάτοχος smartphone (έχω απλά ένα tablet nexus 7 σαν ότι πιο παραπλήσιο) και ο κλήρος έπεσε στο P8 lite. Απο το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος γι αυτά που προσφέρει.

 

Δυστηχώς όμως η ατυχία έπεσε για τον λόγο τον οποίο αγόρασα. Μιας και ασχολούμαι πολύ με το ποδήλατο και πρόσφατα αγόρασα μια κούρσα κι έτσι κατεστη επιτακτική η μη χρήση σακιδίου πλάτης για της περισότερες βόλτες. Ετσι κατέληξα στο κινιτό αυτό ώστε να εγκαταστήσω το strava που το χρησιμοποιούσα και στο nexus 7.

 

Δυστηχώς ενώ το κινιτό (αλλά και άλλα της ίδιας εταιρείας όπως ενημερώθηκα εκ των υστέρων) είναι πολύ καλό και είμαι ευχαριστημένος έχει πρόβλημα με το strava. Οταν απενεργοποιείται η οθόνη σταματαει το gps και ξαναξεκινάει όποτε του καπνίσει και έτσι η καταγραφή δεδομένων γίνεται άχρηστη. Εχω κανει ότι είναι δυνατόν απο τις ρυθμίσεις π.χ. whitelist του strava στο doze κ.τ.λ. εγκατέστησα το naptime αλλά τίποτα.

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι

 

Πρώτη (ναι πρώτη φορά) κάτοχος smartphone (έχω απλά ένα tablet nexus 7 σαν ότι πιο παραπλήσιο) και ο κλήρος έπεσε στο P8 lite. Απο το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος γι αυτά που προσφέρει.

 

Δυστηχώς όμως η ατυχία έπεσε για τον λόγο τον οποίο αγόρασα. Μιας και ασχολούμαι πολύ με το ποδήλατο και πρόσφατα αγόρασα μια κούρσα κι έτσι κατεστη επιτακτική η μη χρήση σακιδίου πλάτης για της περισότερες βόλτες. Ετσι κατέληξα στο κινιτό αυτό ώστε να εγκαταστήσω το strava που το χρησιμοποιούσα και στο nexus 7.

 

Δυστηχώς ενώ το κινιτό (αλλά και άλλα της ίδιας εταιρείας όπως ενημερώθηκα εκ των υστέρων) είναι πολύ καλό και είμαι ευχαριστημένος έχει πρόβλημα με το strava. Οταν απενεργοποιείται η οθόνη σταματαει το gps και ξαναξεκινάει όποτε του καπνίσει και έτσι η καταγραφή δεδομένων γίνεται άχρηστη. Εχω κανει ότι είναι δυνατόν απο τις ρυθμίσεις π.χ. whitelist του strava στο doze κ.τ.λ. εγκατέστησα το naptime αλλά τίποτα.

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Σύνθετες ρυθμίσεις / Διαχείριση μπαταρίας / Προστατευμένες εφαρμογές και θα ορίσεις το πρόγραμμα με κλικ να λειτουργεί μετά το κλείσιμο της οθόνης.

 

Υπόψη το γράφω με την 6, αν είσαι με τη 5 ακόμα, είναι λίγο πιο σύντομη διαδικασία αν θυμάμαι καλά αλλά θα το βρεις και με την αναζήτηση που έχει, Προστατευμένες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το έχω κάνει αυτό και στην 5 και στην 6 δυστηχώς μάλλον το κάνει το ίδιο κινιτό. Ο μόνος τρόπος που μου έχει απομείνει είναι να το ρυθμίσω να μην απενεργοποείται η οθόνη όταν βάζω το strava. Ελπίζω να κρατάει όσο χρειάζεται η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το έχω κάνει αυτό και στην 5 και στην 6 δυστηχώς μάλλον το κάνει το ίδιο κινιτό. Ο μόνος τρόπος που μου έχει απομείνει είναι να το ρυθμίσω να μην απενεργοποείται η οθόνη όταν βάζω το strava. Ελπίζω να κρατάει όσο χρειάζεται η μπαταρία.

Περίεργο, θα το δοκιμάσω το strava από αύριο να δω τι μπορεί να φταίει γιατί παρόμοια προγράμματα τα χρησιμοποιώ. Δοκίμασες πχ το Endomondo να δεις αν σου κάνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειχα θεμα με το doze και ορισμενες εφαρμογες το απενεργοποιησα τελειως και χρησιμοποιώ μόνο greenify και naptime. Τσέκαρε το.

 

Sent from my Lenovo K50a40 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έκανα από τις ρυθμίσεις και έχω ένα λαγκ όταν ανοίγω ας πούμε τις ρυθμίσεις ή το dialer.Χ χρησιμοποιώ nova αλλά το κάνει και με το emui,αρα κάτι άλλο είναι.Καμμια βοήθεια?

Το ίδιο συμβαίνει και σε p8 της συζύγου και στο δικό μου.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι μια επεξήγηση το τι γίνεται με το strava και τα Huawei http://www.coolsmartphone.com/2016/04/11/strava-not-working-properly-on-your-huawei-heres-the-fix/

 

xxlakis7 θα δοκιμάσω και το greenify μήπως και γίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω μια τελευταία φορα οδηγο για unbranded,ας το βαλει καποιος admin στην αρχικη ,να γλυτωσουμε κοπο μιας & ειναι μια απο τις συχνες ερωτησεις!

1)Αρχικα κατεβαζεις την c432b132 απο http://www.carbontesla.com/2015/09/download-huawei-p8-lite-b132-firmware-dual-sim/

2)Αποσυμπιεζεις το .zip και θα βρεις μεσα 2φακελους , step1&2 !

3)Απο το κινητο σου ,φτιαχνεις εναν φακελο στην καρτα sd με ονομα dload & αντιγραφεις μεσα του το αρχειο update.app που θα βρεις στον φακελο step1/dload που μολις αποσυμπιεσες!

4)Μπαινεις ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη ενημερωση , & επιλεγεις το update.app !Θα γινει επανεκκινηση & θα ξεκινηση η αναβαθμιση!

5)Η συσκευη σου θα ανοιξει ως BalongB311 !Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας ,θα το διορθωσουμε!,Απο τον φακελο step2/custom ,αντιγραφεις το αρχειο update.app που περιεχει (ειναι μερικα kb) και τον βαζεις στον φακελο dload της sd σου (Αφου εχεις σβησει πρωτα το step1 που μολις εκανες install)

6)Πας παλι ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη Ενημερωση , & κανεις install το update.app

___

Εισαι ετοιμος ,εχεις πλεον unbranded dual συσκευη ,μπορεις να κανεις ota updates κανονικα ή μεσω του HiCare

 

Ας το βαλει στο πρωτο ποστ καποιος μην ξαχνεται ο κοσμος :)

 

τα ακολουθησα ολα κατα γραμμα αλλα μου εβγαλε και στα δυο update "update failed" παρ'ολά αυτα εγινε η αναβαθμιση αλλα εχω την balongc50b311

εκδοση android 5.0

και δεν μου βγαζει καποια ενημερωση για να παω στην 6.0

το μονο διαφορετικο που εκανα ειναι οτι επειδη δεν εχω sd εβαλα τον φακελο dload στην συσκευη

Edited by fragkios
Link to comment
Share on other sites

τα ακολουθησα ολα κατα γραμμα αλλα μου εβγαλε και στα δυο update "update failed" παρ'ολά αυτα εγινε η αναβαθμιση αλλα εχω την balongc50b311

εκδοση android 5.0

και δεν μου βγαζει καποια ενημερωση για να παω στην 6.0

το μονο διαφορετικο που εκανα ειναι οτι επειδη δεν εχω sd εβαλα τον φακελο dload στην συσκευη

Ξαναδιάβασε τα βήματα 5 και 6 του οδηγού που παρέθεσες :)

Edited by sargio01
Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τα βήματα 5 και 6 του οδηγού που παρέθεσες :)

 

ναι το ξερω τα εκανα ετσι ακριβως

και 2 φορες αλλα παλι τα ιδια. αλλαξε μεσα το μενου αλλα το σημα της wind παραμενει και δεν μου βγαζει και καμια αναβαθμιση

δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου βγαζει system update failed οταν παω να κανω την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω τα εκανα ετσι ακριβως

και 2 φορες αλλα παλι τα ιδια. αλλαξε μεσα το μενου αλλα το σημα της wind παραμενει και δεν μου βγαζει και καμια αναβαθμιση

δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου βγαζει system update failed οταν παω να κανω την αναβαθμιση

 

Κανενας δεν γνωριζει;

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν γνωριζει;

Ελπίζω να ξέρεις Αγγλικά

 

http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994

ALE-L21C432B574 EMUI 4.0 ANDROID 6.0
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις;

p8 lite δεν ήρθε σε ολους με vodafone η αναβάθμιση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερωτηση αν κανω επαναφορα απο το μενου του τηλεφωνου δεν ειναι το ιδιο ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

διαχειριση μνημης ειναι καλυτερη μαλλον γυρω στο 1giga και κατι ελευθερο. Η μπαταρια μας τα χαλασε ομως.

 

 

με την μπαταρία δεν έχω θέμα μου κρατάει όσο μου κράταγε και πριν το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν ανάβει το "φωτάκι" πάνω αριστερά για να σε ειδοποιήσει ότι έχεις mail αλλά μόνο στα μηνύματα ανάβει

Link to comment
Share on other sites

 

πρεπει να περιμενω 14 μερες για να παρω ο κωδικο;

δεν υπαρχει αλλος τροπος να φυγει αυτο το σημα της wind;

ο οδηγος που υπαρχει στην πρωτη σελιδα δεν αναφερει ξεκλειδωμα bootloader και λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου πρέπει να πάρεις το κωδικό.

Αφού απέκτησες το balong πρέπει να κάνεις άλλη διαδικασία τώρα.

(Το balong στο βγάζει αν περάσεις λάθος έκδοση λογισμικού)

Αλλά μην ανησυχείς, όπως λέει και ο τύπος στο XDA, αν είναι πρόβλημα λογισμικού φτιάχνει.

Υπομονή !:D

ALE-L21C432B574 EMUI 4.0 ANDROID 6.0
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου πρέπει να πάρεις το κωδικό.

Αφού απέκτησες το balong πρέπει να κάνεις άλλη διαδικασία τώρα.

(Το balong στο βγάζει αν περάσεις λάθος έκδοση λογισμικού)

Αλλά μην ανησυχείς, όπως λέει και ο τύπος στο XDA, αν είναι πρόβλημα λογισμικού φτιάχνει.

Υπομονή !:D

 

κατεβασα την 6.0 απο εδω https://drive.google.com/file/d/0B7aKdgGvGVwrVFNwWW9EbDhKLUE/view την εβαλα στο dload εκανα την αναβαθμιση και ολα εφτιαξαν μαζι με κατι μικροπροβληματακια που ειχε εφυγε και το wind

τοσο απλα

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

σε vodafone branded που ειναι το δικό μου έγινε η αναβάθμιση του σε Β589 και όλα καλά μέχρι στιγμής το βλεέπω να πηγαίνει καλύτερα από πριν και gps μια χαρα μόνο την πρώτη φορά άργησε να κουμπώσει αλλά μετά οκ για την μπαταρία δεν έχω άποψη ακόμα αλλα σε διαχείρηση μνήμης εχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερο

εχεις καμια αποψη για την μπαταρια μετα από αυτές τις μερες που το χρησιμοποιείς με την 6.0?

Link to comment
Share on other sites

εχεις καμια αποψη για την μπαταρια μετα από αυτές τις μερες που το χρησιμοποιείς με την 6.0?

 

από όσο έχω παρατηρήσει είμαι στα ίδια με πριν δεν έχει χειροτερέψει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...