Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού όλοι έχετε πάει σε 6.0 , δεν μου απαντάτε στην ερώτησή μου;

Φίλε μου είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, τουλάχιστον για εμένα που την έχω από χθες.

Link to comment
Share on other sites

@AnwnymoMeLene

Σου τα είχα είχα πει τις προάλλες, το ξέρεις και μπορείς ν' ανατρέξεις στη σχετική συζήτηση οπότε δεν μπορώ να ξαναλέω τα ίδια αυτά που ξαναρωτάς. Υπόψη πως δεν ξέρω την Β135 γιατί είχα ξεκινήσει από Β170 αλλά είσαι ήδη κάπως αρχαίος μ' αυτή που τρέχεις τώρα. Καλύτερα ξεμπέρδεψε με τις εξετάσεις, μια που τις τελειώνεις, για να έχεις άνεση χρόνου μετά να τα ψάξεις και να σου απαντήσουμε κατάλληλα. Άντε καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να συνεννοηθούμε, δεν κατάλαβα ποια βερσιόν έχεις. Πιο πριν μέχρι την Β170 υπήρχε το κουμπί του 4G και με την 6 απλά αντικαταστάθηκε με τα Δεδομένα κινητού γιατί έτσι κι αλλιώς για να ενεργοποιήσεις το 4G κάνεις αίτηση στον πάροχό σου (αρκεί ένα απλό τηλεφώνημα) επειδή δεν έχει νόημα να έχεις δυο εικονίδια να διαχειρίζονται αυτή την λειτουργία. Για να καταλάβουμε όλοι τι ρωτάς ακριβώς, όταν πατάς τα Δεδομένα κινητού σού εμφανίζεται πάνω στη μπάρα το 4G; Αν όχι ή δεν το ενεργοποίησες από τον πάροχο ή αντίθετα δεν έχεις καλή κάλυψη στην περιοχή σου.

Όχι φίλε.. Το κουμπί 4g στην 170 υπήρχε αυτούσιο (όπως επίσης και το κουμπί τον δεδομένων κινητής) και το πατούσες όταν ήθελες ακόμα και αν η ρύθμιση σου στο κινητό ήταν αποκλειστικά για 3g. Αρκετοί χρήστες δεν ήθελαν το 4g συνέχεια για λόγους μπαταρίας. Τώρα αυτό το κουμπί δεν υπάρχει για να επιλέξεις στιγμιαία το 4g. Δεν μιλάμε για ενεργοποίηση του 4g από την Vodafone π.χ αυτό είναι δεδομένο.

Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε.. Το κουμπί στην 170 υπήρχε αυτούσιο και το πατούσες όταν ήθελες ακόμα και αν η ρύθμιση σου στο κινητό ήταν αποκλειστικά για 3g. Αρκετοί χρήστες δεν ήθελαν το 4g συνέχεια για λόγους μπαταρίας. Τώρα αυτό το κουμπί δεν υπάρχει για να επιλέξεις στιγμιαία το 4g. Δεν μιλάμε για ενεργοποίηση του 4g από την Vodafone π.χ αυτό είναι δεδομένο.

 

Εμ πες το έτσι τι ζητάς ακριβώς, τώρα σε κατάλαβα. Θ' ακολουθήσεις δυστυχώς τη δύσκολη οδό:

Ρυθμίσεις -> Διαχείριση κίνησης δεδομένων -> Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> Προτιμώμενος τύπος δικτύου κι έχει τέσσερις επιλογές ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Πάντως να πω πως ακόμα και πριν δεν είχα θέματα κατανάλωσης από το 4G διότι λόγω βόνταφον έχω πάρα πολύ καλό σήμα σχεδόν σε όλες τις περιοχές που συχνάζω (Αθήνα - Πειραιά) ακόμα και στο σπίτι μου που είναι ισόγειο είναι φουλ σε όλα τα δωμάτια, συνεπώς δεν έχω ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να συνεννοηθούμε, δεν κατάλαβα ποια βερσιόν έχεις. Πιο πριν μέχρι την Β170 υπήρχε το κουμπί του 4G και με την 6 απλά αντικαταστάθηκε με τα Δεδομένα κινητού γιατί έτσι κι αλλιώς για να ενεργοποιήσεις το 4G κάνεις αίτηση στον πάροχό σου (αρκεί ένα απλό τηλεφώνημα) επειδή δεν έχει νόημα να έχεις δυο εικονίδια να διαχειρίζονται αυτή την λειτουργία. Για να καταλάβουμε όλοι τι ρωτάς ακριβώς, όταν πατάς τα Δεδομένα κινητού σού εμφανίζεται πάνω στη μπάρα το 4G; Αν όχι ή δεν το ενεργοποίησες από τον πάροχο ή αντίθετα δεν έχεις καλή κάλυψη στην περιοχή σου.

 

Για να σου εμφανιστεί το 4G πρέπει να έχεις θέσει στις ρυθμίσεις δικτύου οτι ο τύπος δικτύου είναι 4G/3G/2G. Αν το βάλεις στο 3G/2G τότε ανοίγοντας τα δεδομένα απλά έχεις μόνο 3G. Στην 5 όταν άνοιγα τα δεδομένα είχα 3G και όταν ήθελα 4G το ενεργοποιούσα από το κουμπί και όχι από τις ρυθμίσεις δικτύου.

 

Εγώ έχω κι άλλο ένα ζήτημα. Στο widget των εικόνων όταν επιλέγω μια εικόνα και πατήσω οκ, αυτό προβάλει όλο το album πχ το φάκελο DCIM αντί για τη συγκεκριμένη εικόνα. Το κάνει και σε κανέναν άλλο;

Μόλις πρόσεξα οτι το κάνει μόνο στο φάκελο DCIM.

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Εμ πες το έτσι τι ζητάς ακριβώς, τώρα σε κατάλαβα. Θ' ακολουθήσεις δυστυχώς τη δύσκολη οδό:

Ρυθμίσεις -> Διαχείριση κίνησης δεδομένων -> Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> Προτιμώμενος τύπος δικτύου κι έχει τέσσερις επιλογές ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Πάντως να πω πως ακόμα και πριν δεν είχα θέματα κατανάλωσης από το 4G διότι λόγω βόνταφον έχω πάρα πολύ καλό σήμα σχεδόν σε όλες τις περιοχές που συχνάζω (Αθήνα - Πειραιά) ακόμα και στο σπίτι μου που είναι ισόγειο είναι φουλ σε όλα τα δωμάτια, συνεπώς δεν έχω ζητήματα.

Α... και δεν το ρώτησα εγώ, απάντηση έδωσα στον Alexnt αν δεις καλύτερα την συζήτηση! Την διαδικασία την ξέρω καλά. Οπότε μην βιάζεσαι να γράψεις κάτι, πρώτα διάβασε καλά τι γράφει ο καθένας.

Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

με το led στο Viber βρήκαμε τίποτα;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Αποσο καταλαβα οσο το ψαχνω σκετη επιλογη 4γ δεν εχει πλεον με την 6 απλα δεδομενα και αναλογα τη ρυθμιση το χεις απο το μενου δουλευει 3 η 4 η 2γ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει αναβάθμιση από την Ελλάδα; Εγώ έβαλα την Πολωνική είναι ίδια; Μου αναφέρει ως έκδοση την B564. Είναι ίδια για όλες τις χώρες; Έχει κάποια θεματάκια η συγκεκριμένη με την μπαταρία καμία σχέση όμως αυτή με την b170.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλή βδομάδα κάτι πατησα λάθος πολλές φορές και μου έβγαλε επιλογή στις ρυθμίσεις και λέει κατι για προγραμματιστής και έχει ένα σορό ρυθμίσεις χαλασα τπτ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλή βδομάδα κάτι πατησα λάθος πολλές φορές και μου έβγαλε επιλογή στις ρυθμίσεις και λέει κατι για προγραμματιστής και έχει ένα σορό ρυθμίσεις χαλασα τπτ?

Όχι,απλά είναι ένα μενού με εργαλεία για τους πιο έμπειρους!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, τουλάχιστον για εμένα που την έχω από χθες.

 

Για να τελειωνει το θεμα αυτο....γενικα η μπαταρια βελτιωθηκε τουλαχιστον 50%....εμενα με χρηση email μονο και wifi ανοιχτο με βγαζει 2 ημερες τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Όχι,απλά είναι ένα μενού με εργαλεία για τους πιο έμπειρους!

Έχει κάτι να δώσει στη συσκευή για καλύτερο να δώσω σημασία ή να το αφήσω?σαν γέρος άσχετος είμαι. Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι να δώσει στη συσκευή για καλύτερο να δώσω σημασία ή να το αφήσω?σαν γέρος άσχετος είμαι. Καλημέρα

Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις..

Πχ μπορείς να απενεργοποιήσειις τα εφέ ωστε να πάει η συσκευή που πιο γρήγορα, ενεργοποίησε το usb debugging για να υο ελέγχεις απο pc (Μe adb κτλπ.) ,εχε ειπλογή να βλέπεις τι τρέχει στο παρασκήνιο κ.α κόλπα ...Προσωπικά εχω ενεργοποιημένα μόνο αυτά που αναφέρω...σχετικά με τα κόλπα σε gpu που έχει ,παρατηρώ πως πέφτει η απόδοση οταν τα ενεργοποιείς!!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις..

Πχ μπορείς να απενεργοποιήσειις τα εφέ ωστε να πάει η συσκευή που πιο γρήγορα, ενεργοποίησε το usb debugging για να υο ελέγχεις απο pc (Μe adb κτλπ.) ,εχε ειπλογή να βλέπεις τι τρέχει στο παρασκήνιο κ.α κόλπα ...Προσωπικά εχω ενεργοποιημένα μόνο αυτά που αναφέρω...σχετικά με τα κόλπα σε gpu που έχει ,παρατηρώ πως πέφτει η απόδοση οταν τα ενεργοποιείς!!

 

Τα εφέ ποιο είναι οεο το opengl?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, παρακολουθώντας την συζητηση (χωρις ακομη να εχω κανει αναβαθμιση σε 6.0) διαπιστωνω οτι οσοι εκαναν manual την αναβαθμιση απο Πολωνια ειναι πολυ ευχαριστημενοι απο το κινητο, ενω οσοι τελευταια την εκαναν μεσω ΟΤΑ παρατηρουν αρκετα προβληματα. Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι απλα ιδεα μου? Μηπως υπαρχει διαφορα μεταξυ των αναβαθμισεων (Πολωνια-Ελλαδα)? 'Η τελικα πεταω κοτσανες!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα εφέ ποιο είναι οεο το opengl?

Κλίμακα κίνησης παραθύρου/μετάβασης

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Χαλια η μπαταρία στην 6. Ελπιζω να βγαλουν κι αλλο update αλλιως γυρναω στην 5...

Με ota ή χειροκινητα αναβαθμισες;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ota ή χειροκινητα αναβαθμισες;

Με ΟΤΑ αναβάθμισα και έχω κάνει και reset. Η μπαταρία είναι 15% πιο κάτω απ'οτι με την 5 στην ίδια χρήση.

 

Επίσης δεν βρίσκω τη ρύθμιση που προβάλει μόνο επαφές με αριθμό.

Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν κάνει ρισετ μετά την αναβάθμιση κάποιος, θα δει αρκετά προβλήματα.

 

Ακριβώς.

Μ' αρέσει πολύ αυτό το κινητό. Και η προοπτική δεύτερης sim βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει 2 μερες που εχει εμφανισει μια κιτρινιλα δεξια στη οθονη, περιπου στο μέσο, στο τελειωμα και λιγο πανω απο εκει που τελειωνει το δευτερο σλοτ για σιμ/sd

 

Το κιτρινο στιγμα ειναι εντονο οταν το κινητο κανει καποια εργασια για αρκετη ωρα, το εντοπισα μετα απο μιση ώρα -40 λεπτα μουσικης και μετα απο περιπου ιδια ωρα με ανοιχτους χαρτες/gps/4g

 

οταν το κινητο δεν ζοριζεται η κιτρινιλα ελλατωνεται παρα πολυ ωστε γινεται δυσκολα αντιληπτή

 

Σκεφτομαι να το στειλω στην ARVATO , αλλα ειχα περασει την ισπανικη αναβαθμιση σε 6 andoid, και μετα ηρθε και η 564 με ota

 

λετε να μου πουν ακυρη η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...