Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Μια ερωτηση ισως και λιγο χαζη,που μπορω να δω απο ποια χωρα ειναι το κινητο? Μ' εχει μπερδεψει και δεν το βρισκω. Σε αλλα κινητα το εγραφε με αρχικα απ εξω στο κουτι..

Μεσα μου γραφει αυτην την εκδοση: ALE-L21C432B200

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

έχω στο p8lite μου τώρα b136 (root+ubl) & μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις σκέφτομαι να περάσω b550-b560 (ξέρω διαδικασίες κτλπ)

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αξίζει σε θέμα επιδόσεων η αναβάθμιση & γενικά σχέση με b136-b170? Σε θέμα bugs υπάρχει κάτι σπουδαίο ; Επειδή δεν έχω όρεξη να κάθομαι πάλι τρεις την ώρα φορμάτ λογω προβλημάτων ή επειδή θα lagάρει η συσκευή ,μπορεί κάποιος να μου πεί μερικά πραγματάκια για τις αναβαθμίσεις ; Επίσης ,φίλος μου που είχε βάλει b560 μου είπε πως αντιμετώπισε προβλήματα σχετικά με την μπαταρία ,αλλά & υπερθέρμανση & ξαναπήγε στην b550 ,το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Η Β550 έχει bugs σε σχέση με την Β560, πχ τις led ειδοποιήσεις δεν τις έχει τελικά όλες. Φρέσκια την έχουμε, από χτες βγήκε και η Β564 που είναι firmware οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πότε παρατήρησε προβλήματα μπαταρίας και υπερθέρμανσης ο φίλος σου εκτός μόνο αν παίζει όλη την ώρα παιχνίδια οπότε είναι φυσιολογικό καθώς συμβαίνει σε όλα τα κινητά. Και είναι και καλοκαίρι τώρα. Τώρα και τα άλλα που ρωτάς, άσε τουλάχιστον καμιά βδομάδα ν΄αποκτήσουμε εμπειρία και με την Β564. Και ναι, απολύτως καμία σχέση η παρούσα εμπειρία Β550/Β560/Β564 σε σχέση με την Β170 που είχα.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Παρε το p9 lite...βαλε κατι παραπανω...μην χαραμιζεις 200 ευρω ετσι τωρα....

 

Πράγματι και εγώ εκεί που έλεγα να πάρω το P8 lite το αφήνω και θα πάρω το P9 lite. Το κακό μωρέ είναι ότι πρέπει να περιμένεις αρκετά (τουλάχιστον κανένα τρίμηνο για να πέσει λίγο η τιμή του. Από ότι είδα στο P8 lite η τιμή του έπεφτε αρκετά μετά από έξι μήνες.

 

Πάντως έχουν αρκετή διαφόρα τιμής , σε μεγάλες αλυσίδες 190 το Ρ8 με 269 το Ρ9. Αλλά πιστεύω ότι ακόμα και έτσι αξίζει σαν αναβάθμιση.

 

Επίσης φωτογραφίες που είδα από μία παρουσίαση βγάζει πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εγώ εκεί που έλεγα να πάρω το P8 lite το αφήνω και θα πάρω το P9 lite. Το κακό μωρέ είναι ότι πρέπει να περιμένεις αρκετά (τουλάχιστον κανένα τρίμηνο για να πέσει λίγο η τιμή του. Από ότι είδα στο P8 lite η τιμή του έπεφτε αρκετά μετά από έξι μήνες.

 

Πάντως έχουν αρκετή διαφόρα τιμής , σε μεγάλες αλυσίδες 190 το Ρ8 με 269 το Ρ9. Αλλά πιστεύω ότι ακόμα και έτσι αξίζει σαν αναβάθμιση.

 

Επίσης φωτογραφίες που είδα από μία παρουσίαση βγάζει πολύ καλές.

Αν έχεις περιθώριο να περιμένεις τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη που θ' αρχίσουν να παίρνουν την πραγματική κατιούσα οι τιμές τότε προτίμησε το P9 Lite. Έτσι λέω να κάνω κι εγώ για ν' αλλάξω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περιθώριο να περιμένεις τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη που θ' αρχίσουν να παίρνουν την πραγματική κατιούσα οι τιμές τότε προτίμησε το P9 Lite. Έτσι λέω να κάνω κι εγώ για ν' αλλάξω το δικό μου.

Αυτη η αναμονη ειναι σκοτωμα.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Β550 έχει bugs σε σχέση με την Β560, πχ τις led ειδοποιήσεις δεν τις έχει τελικά όλες. Φρέσκια την έχουμε, από χτες βγήκε και η Β564 που είναι firmware οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πότε παρατήρησε προβλήματα μπαταρίας και υπερθέρμανσης ο φίλος σου εκτός μόνο αν παίζει όλη την ώρα παιχνίδια οπότε είναι φυσιολογικό καθώς συμβαίνει σε όλα τα κινητά. Και είναι και καλοκαίρι τώρα. Τώρα και τα άλλα που ρωτάς, άσε τουλάχιστον καμιά βδομάδα ν΄αποκτήσουμε εμπειρία και με την Β564. Και ναι, απολύτως καμία σχέση η παρούσα εμπειρία Β550/Β560/Β564 σε σχέση με την Β170 που είχα.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση ,στις 15/6 τελειωνω ,αρα εχω καιρο ακομη να ενημερωθω & να δω τι παιζει....Ελλαδα ota ειναι η b564? (εχω κλειστο το updaτερ..)

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περιθώριο να περιμένεις τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη που θ' αρχίσουν να παίρνουν την πραγματική κατιούσα οι τιμές τότε προτίμησε το P9 Lite. Έτσι λέω να κάνω κι εγώ για ν' αλλάξω το δικό μου.

 

εγω παντως δεν εχω υπομονη να την βγαλω ολο το καλοκαιρι με το παλιο p8 lite...μου φαινεται πλεον μικρο...

παω για p9 lite, βραδυ ανεβαζω αγγελια..

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αναμονη ειναι σκοτωμα.. :lol:

 

εγω παντως δεν εχω υπομονη να την βγαλω ολο το καλοκαιρι με το παλιο p8 lite...μου φαινεται πλεον μικρο...

παω για p9 lite, βραδυ ανεβαζω αγγελια..

 

Κoιτάξτε, το P9 Lite ξεκινάει τώρα στα 269 όσο είχε το P8 Lite λίγο πριν επιδοτηθεί από τις αλυσίδες ως branded μονόκαρτο στα 169. Συνεπώς ως δίκαρτο δεν είναι απίθανο μέσα σε δυο τρεις μήνες, κυρίως πριν τις αυγουστιάτικες διακοπές και κατά, να κατέβει στα 200 που πολλοί είναι πρόθυμοι να τα δώσουν. Γι αυτό λέω ότι πραγματική μείωση τιμής θα δούμε από Σεπτέμβρη μέχρι πριν τα Χριστούγεννα όπου παραδοσιακά ξανανεβαίνουν οι τιμές. Η αλήθεια είναι ότι άργησε λίγο να βγάλει τη νέα σειρά η Huawei με αποτέλεσμα η καλοκαιρινή αγορά να είναι όντως δύσκολη.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση ,στις 15/6 τελειωνω ,αρα εχω καιρο ακομη να ενημερωθω & να δω τι παιζει....Ελλαδα ota ειναι η b564? (εχω κλειστο το updaτερ..)

 

Η Β564 είναι το firmware της Β560 και κατεβαίνει μόνο μέσω ΟΤΑ.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Θα υποβάλλω εκ νέου μία ερώτηση που δεν απαντήθηκε.

 

Όσοι έχετε βάλει την 6.0 σας δίνει την δυνατότητα να διαμορφώσετε την κάρτα sd έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει εφαρμογές στης κάρτα sd;

Επειδή δεν βλέπω να σου απαντάει κάποιος κάτοχος, θα σου απαντήσω εγώ απλά να ξέρεις πως δεν το έχω το κινητό να για να σου πω με 100% σιγουριά. Η μόνη εταιρεία που ξέρω να έχει αυτήν την λειτουργία είναι η Motorola. Και η Sony που ετοιμάζεται να το φέρει αλλά είναι προς το παρόν σε φάση beta.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Επειδη εχω μπερδευτει θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα. Αγορασα το καλοκαιρι το κινητο απο την βονταφον και αν εχω καταλαβει σωστα απο τα σχολια σας ειναι σαν να το εχω ''μονοκαρτο''. Στην αλλη θεση εχω βαλει sd καρτα και μιας και δεν μου χρειαζοταν το κιν σαν δικαρτο, το ειχα αφησει ετσι. Απ' οτι εχω καταλαβει πρεπει να κανω καποια updates μονος μου και οχι ota γιατι εχω χασει σημαντικες ενημερωσεις. Εχω την εκδοση Β140 και 5.0.1 . Κανω ενημερωση λογισμικου αλλα δεν μου βγαζει κατι. Επισης, ενω ειχα 4g απο καποια στιγμη και μετα το εχω χασει. Δεν θυμαμαι αν σχετιζεται με την 5.0.1 που ηρθε η κατι τετοιο. Θα ειχε καποιος την ευγενη καλοσυνη να μου πει με δυο λογια τι πρεπει να κανω, δεν ειμαι πολυ σχετικος με ρουτ και τετοια, ωστε να μου ενημερωθει το κιν οσο γινεται; Επισης, υπαρχει περιπτωση να μου ερθουν ολες οι ενημερωσεις ota απλως πολυ αργα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μπορεί να ακούγετε χαζό, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο μπορώ να εμφανίσω το εικονίδιο του CHROME στην οθόνη του τηλεφώνου?:fool:. Στο play store δείχνε ότι τον έχω εγκαταστήσει και στο κινητό δεν τον βρίσκω πουθενά. :lost:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε xapos, μπορείς να με καθοδηγήσεις?

 

Drag and drop στην επιφανεια.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Drag and drop στην επιφανεια.

 

Φίλε ευχαριστώ και εσένα, το θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκω στην διαχείριση αρχείων φάκελο google που μου υπόδειξε πιο πάνω ο φίλος, ούτε αρχείο chr;ome. Ειμαι ...???? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ και εσένα, το θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκω στην διαχείριση αρχείων φάκελο google που μου υπόδειξε πιο πάνω ο φίλος, ούτε αρχείο chr;ome. Ειμαι ...???? :wacko:

 

Ο φάκελος ειναι στην κεντρική οθονη. μην παιδευεσαι αδικα. Γραφει google απο κατω του. Πατα επάνω, θα δεις μεσα το chrome πατα το συνεχομενα και τραβα το πατημενο εκτος φακελου

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπον μετα απο μερικες μερες συμβίωσης εχω παρατηρησει οτι δεν αναβει ποτε το led οταν εχω μηνημα η κληση απο το viber και οτι στο messenger οταν μου στελνουν δεν μου βγαζει καθολου το αριθμητικό εικονίδιο πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης για τα ποσα μηνυματα εχω!

Συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο, θελει καποια αλλη ρυθμιση γιαυτα τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου δωσει τα φωτα του

απο προχθες οταν μπαινω στο viber δε μου αναγνωριζει τις επαφες που πρεπει να συχρονιζει απο το gmail μου οποτε που βγαζει μονο νουμερα στα μυν που εχω πχ

τι γινετε με αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει πριν 1 μήνα αυτό. Απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση και έφτιαξε.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βγηκε χτες μια ΟΤΑ αναβαθμιση, αξιζει? Την εχει κανει κανεις?

 

Διάβασε τις αμέσως προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει πριν 1 μήνα αυτό. Απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση και έφτιαξε.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το εκανα 2-3 φορες αλλα συνεχιζει τα ιδια

τι κανουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ηρθε και μένα μέσω ΟΤΑ από την 550 κατευθείαν στην 564,235mb.Δεν εχασα τίποτα δεν έκανα τίποτα παραπάνω από install
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 550 εκανα αναζήτηση για update και έβγαλε την 564

Δεν την πέρασα, θα κάνω μπακ απ το βράδυ και θα την περάσω τότε γιατί έχω κάποια θέματα με την μπαταρία στη 550 και θέλω να πάω σε clean install

 

εκανα επαναφορα εργοστασιακων και μετα περασα την 564

 

Το θεμα που ειχα με την μπαταρια εξαφανιστηκε και ισως ειναι και καλυτερα απο οτι με την 170 :D:D

 

αλλη διαφορα απο την 550 δεν ειδα, περα του οτι εχασα την ενδειξη για την ταχυτητα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το viber παιζει να ναι θεμα συσκευης η εφαρμογης ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...