Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα δεν μου βγάζει την 5.1.8 , η συσκευή Ελληνική από Public. Την 5.1.6 την βρήκε μόνο του, αλλά αυτήν δεν.

 

From m2 note with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εκανα οπως ειπα πριν και απλα την περασα απο πανω και τωρα η εφαρμογη φαρμακεια ανοιγει με το google maps

το μονο που δε δουλευει ειναι το προγραμμα που εχει μεσα ταπετσαριες κτλ κριμα

μολις μπηκα στη γλωσσα και ωρα και γυρισα απο united states σε ελλαδα την επιλογη παλι δεν μου ανοιγει κανονικα τις εφαρμογες

Οι εφαρμογές μου ανοίγουν κανονικά επιτέλους. Δηλαδή ορίζω προεπιλογή και τη θυμάται.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές μου ανοίγουν κανονικά επιτέλους. Δηλαδή ορίζω προεπιλογή και τη θυμάται.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πως τα καταφερες ?

εγω χθες την εβαλα ανοιγαν κανονικα και ξαφνικα παλι δεν ανοιγαν και εβαλα την 5.1.5 παλι

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 5.1.9.0.A.

https://forum.meizufans.eu/topic/6179/flyme-os-5-1-9-0-stable-m2-note

 

Σε λίγες μέρες λογικά και η G.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

πως τα καταφερες ?

εγω χθες την εβαλα ανοιγαν κανονικα και ξαφνικα παλι δεν ανοιγαν και εβαλα την 5.1.5 παλι

Δεν έκανα κάτι. Απλά δουλεύει.

Επίσης να πω, πως από τότε που το πήρα ( νομίζω με μια 4.1 κάτι) έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις χωρίς wipe data.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου βγάζει την 5.1.8 , η συσκευή Ελληνική από Public. Την 5.1.6 την βρήκε μόνο του, αλλά αυτήν δεν.

 

From m2 note with Tapatalk

 

Θα αργήσει λίγο μέχρι να στη βγάλει. Έτσι γίνεται κάθε φορα. Υπομονή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως πήγα από το m2 Note στο motorola Moto G 3rd και παρόλο που έπεσα σε οθόνη και αριθμό πυρήνων, το Moto είναι χιλιάδες φορές καλύτερο!!! Έκανα τη δοκιμή μου με τα κινέζικα, τώρα μακριά κι αγαπημένοι...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι. Απλά δουλεύει.

Επίσης να πω, πως από τότε που το πήρα ( νομίζω με μια 4.1 κάτι) έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις χωρίς wipe data.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

λες να το κανω και γω ετσι ?και γω ετσι το εκανα προχθες και δουλεψε αλλα μετα παλι τα ιδια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα από το m2 Note στο motorola Moto G 3rd και παρόλο που έπεσα σε οθόνη και αριθμό πυρήνων, το Moto είναι χιλιάδες φορές καλύτερο!!! Έκανα τη δοκιμή μου με τα κινέζικα, τώρα μακριά κι αγαπημένοι...

Χαχα αυτή κι αν είναι υποβάθμιση!! Πλέον όλα κινέζικα είναι, το software είναι το θέμα.

Εγώ πάντως πήγα στο Xiaomi Redmi Note 3 Pro και είμαι κατευχαριστημένος. MIUI FTW!!

Κάνει κι αυτό που θέλει ο @Tr3LaRaS δηλαδή να ανοίγει σε εξωτερικές εφαρμογές τα link απο το FB. :lol::lol:

Με την 5.1.8.0G το Meizu ήταν πολύ καλό αλλά το δούλεψα 2 μέρες πριν το δώσω.

 

Επίσης μέχρι τέλος του χρόνου ετοιμάζεται η FlymeOS 6 με Nougat απ' ότι λένε.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα αυτή κι αν είναι υποβάθμιση!! Πλέον όλα κινέζικα είναι, το software είναι το θέμα.

Εγώ πάντως πήγα στο Xiaomi Redmi Note 3 Pro και είμαι κατευχαριστημένος. MIUI FTW!!

Κάνει κι αυτό που θέλει ο @Tr3LaRaS δηλαδή να ανοίγει σε εξωτερικές εφαρμογές τα link απο το FB. :lol::lol:

Με την 5.1.8.0G το Meizu ήταν πολύ καλό αλλά το δούλεψα 2 μέρες πριν το δώσω.

 

Επίσης μέχρι τέλος του χρόνου ετοιμάζεται η FlymeOS 6 με Nougat απ' ότι λένε.

με βλεπω και γω να το πεταω στο τελος και να περνω xiaomi

 

ουτε στην 5.1.9 βλεπω να το διορθωνουνε απο οτι ειδα

 

Μπορω αν θελω να βαλω την 5.1.9A απλα για να δω αν διορθωσανε το fb και μετα να ξαναβαλω την 5.1.8G η δε γινετε ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διορθωσανε παλι τα ιδια ολα τα λινκ ανοιγουν με τον browser

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

χαχαχαχαχαχα

μονο το fb η και οι εφαρμογες που πρεπει να ανοιγουνε με αλλες ?

ξερεις τι παρατηρησα ?της περασα απο την αρχη ολες και ηταν κομπλε

εχω μια εφαρμογη φαρμακεια που ανοιγει με google maps

μολις πηρα τα maps και τα εβαλα στο φακελο google παλι μου κανει τα ιδια και ανοιγει μεσω browser

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Εχω τσεκαρει aliexpress απο tapatalk και youtube απο fb ανοιγουν με τον browser , προφανώς και οι υπολοιπες το ιδιο θα ειναι

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω τσεκαρει aliexpress απο tapatalk και youtube απο fb ανοιγουν με τον browser , προφανώς και οι υπολοιπες το ιδιο θα ειναι

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

εμενα μου το κανει και με αλλες εφαρμογες

πχ με την εφαρμογη φαρμακεια οταν παταω το χαρτη να μου ανοιξει το google maps Παλι μου το ανογει μεσω browser

εσενα στο κανει και εκτος fb ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω φάει τρελή ήττα! Πήγα το κινητό(με σπασμένη οθόνη αλλά full λειτουργικό) στα μαγαζιά στο κέντρο να το δώσω έστω για ανταλλακτικά αλλά δε το παίρνει κανείς!!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσο το δινεις μπορει να το παρω και εγω. Στειλε ενα πμ με τα σχετικά

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To οτι πολλές φορές, που και που πάω να ξυπνήσω το τηλέφωνο και δεν απανταέι η οθόνη φταίει η οθόνη (αλλαγμένη), ή κάτι άλλο??
make love not work
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια!! εχω θέμα, πηγα να περάσω απο 4.6.2Α σε 5.1.9G και το κινητό αφου ειχε κολλήσει για πανω απο 50 λεπτα στην οθόνη που λεει οτι θα κολλήσει για 5-10 λεπτα εγω το εκενα επανεκκίνηση και τωρα το μονο που δείχνει ειναι το MEIZU στην αρχη και κολλάει εκει...και οταν το συνδεω στον υπολογιστή δεν δειχνει καν το φάκελο του κινητου....τι να κανω?? αυτο ήταν το χαλασα? (mx4 εχω αλλα ειναι ιδια η διαδικασία και επειδη απο εδω βρήκα τον οδηγο λεω μηπως ξέρετε)

Στο κινητό:

1. Ενεργοποίηση root πατώντας στο Settings-> Accounts> my Flyme-> Personal settings (πρώτη επιλογή) -> System privileges το ρυθμίζεις στο open - Accept disclaimer and Confirm.

2. Λήψη και εγκατάσταση Busybox από το Google Play. (δεν κατάλαβα γιατί;)

3. Λήψη και εγκατάσταση ενός Terminal Emulator από το Google Play.

 

Στον υπολογιστή:

4. Λήψη της σωστής και επιθυμητής international rom (i)

Flyme OS 4.5.3I

5. Λήψη Converter_system_Lollipop.zip

5α) Αντιγραφή system.new.dat και system.transfer.list (από το update.zip) στο φάκελο "In" (βλέπε φάκελο Converter)

5β) Έναρξη διαδικασίας μετατροπής από την έναρξη του συστήματος-conVERTER.cmd και πατώντας την επιλογή 1 [enter]

5γ) Αν η μετατροπή ήταν επιτυχής, βρίσκεις το system.img στο φάκελο ''Out'.

5δ) Μετονομασία του system σε system-i

6. Μεταφορά του system-i στην εσωτερική μνήμη της συσκευής

 

Στο κινητό:

7. Πας Settings-> Display-> Sleep και ορίζεις τουλάχιστον 10 λεπτά

8. Ξεκινάς το Terminal Emulator και πληκτρολογείς την εντολή super user

-su

-Θα βγει ένα pop-up παράθυρο που θα ζητάει άδεια, την χορηγείς (πάντα)

9. Πληκτρολογείς την εντολή για εγκατάσταση του system-i

-dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system

10. Η εγκατάσταση θα πρέπει να αρχίσει μετά το ''dd if'' εντολή, αλλά...

-μπορεί να φανεί ότι η διαδικασία δεν ξεκίνησε γιατί δεν το παρατηρείς, αλλά έχει ξεκινήσει

-δεν πληκτρολογείς άλλη εντολή

-υπομονή 5-10 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία

11. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα δείς ένα # στο τέλος

-η συσκευή δεν θα ανταποκρίνεται - αυτό είναι φυσιολογικό

12. Κάνεις επανεκκίνηση κρατώντας πατημένο το power button

13. Αν επανεκκινήσεις επιτυχημένα λογικά θα τρέχεις την international rom

- Είναι συνετό, αλλά δεν είναι απαραίτητο, να εκτελέσεις factory reset.

 

Σημείωση: Προσοχή όταν δίνεις την εντολή για εγκατάσταση, πρέπει να είναι ακριβώς όπως αναγράφεται πιο πάνω. Αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ δεν παίζει πλέον, παρά μόνο με την ίδια διαδικασία.

 

Πηγή: meizufans.eu - METHOD 2: INSTALLATION THROUGH THE TERMINAL

Edited by iordanis4
Link to comment
Share on other sites

βοήθεια!! εχω θέμα, πηγα να περάσω απο 4.6.2Α σε 5.1.9G και το κινητό αφου ειχε κολλήσει για πανω απο 50 λεπτα στην οθόνη που λεει οτι θα κολλήσει για 5-10 λεπτα εγω το εκενα επανεκκίνηση και τωρα το μονο που δείχνει ειναι το MEIZU στην αρχη και κολλάει εκει...και οταν το συνδεω στον υπολογιστή δεν δειχνει καν το φάκελο του κινητου....τι να κανω?? αυτο ήταν το χαλασα? (mx4 εχω αλλα ειναι ιδια η διαδικασία και επειδη απο εδω βρήκα τον οδηγο λεω μηπως ξέρετε)

 

φιλε μου με αυτο τον τροπο εμπαινε μονο η flyme 4 και οχι η flyme 5

το κινητο απο που το αγορασες απο Κινα η απο Ελλαδα;

αν το αγορασες απο Κινα κατεβασε στον υπολογιστη σου μια εκδοση flyme 5 να ειναι Α π.χ 5,1,8.0Α ομως και οχι G αν το πηρες απο Ελλαδα μπορει να ειναι και G π.χ 5,1,8,0G

μολις τελειωσει το κατεβασμα με κλειστο το κινητο πατα power+volume+ για να σε παει σε κατασταση recovery συνδεσε τον υπολογιστη με το κινητο σου μολις το συνδεσεις θα σου ανοιξει στον υπολογιστη ενας φακελος με ονομασια recovery εκει μεσα βαλε χυμα ζιπαρισμενη οπως ειναι την ρομ που κατεβασες κλεισε το φακελο μολις φορτωσει και ξεσυνδεσε το κινητο απο τον υπολογιστη

τσεκαρε το clear data και πατα upgrade για να αρχισει η διαδικασια αποκαταστασης και να φορτωσει την ρομ

δωστου κανα δεκαλεπτο μεχρι να τελειωσει

με την Α δεν θα εχεις Ελληνικα αν εχεις Κινεζικο κινητο αλλα μετα μπορεις με αλλαγη id να περασεις και εκδοση G

Καλη επιτυχια:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με αυτο τον τροπο εμπαινε μονο η flyme 4 και οχι η flyme 5

το κινητο απο που το αγορασες απο Κινα η απο Ελλαδα;

αν το αγορασες απο Κινα κατεβασε στον υπολογιστη σου μια εκδοση flyme 5 να ειναι Α π.χ 5,1,8.0Α ομως και οχι G αν το πηρες απο Ελλαδα μπορει να ειναι και G π.χ 5,1,8,0G

μολις τελειωσει το κατεβασμα με κλειστο το κινητο πατα power+volume+ για να σε παει σε κατασταση recovery συνδεσε τον υπολογιστη με το κινητο σου μολις το συνδεσεις θα σου ανοιξει στον υπολογιστη ενας φακελος με ονομασια recovery εκει μεσα βαλε χυμα ζιπαρισμενη οπως ειναι την ρομ που κατεβασες κλεισε το φακελο μολις φορτωσει και ξεσυνδεσε το κινητο απο τον υπολογιστη

τσεκαρε το clear data και πατα upgrade για να αρχισει η διαδικασια αποκαταστασης και να φορτωσει την ρομ

δωστου κανα δεκαλεπτο μεχρι να τελειωσει

με την Α δεν θα εχεις Ελληνικα αν εχεις Κινεζικο κινητο αλλα μετα μπορεις με αλλαγη id να περασεις και εκδοση G

Καλη επιτυχια:)

Μπράβο για τον οδηγό. Άνθρωποι είμαστε μπορεί να χρειαστεί σε όλους

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ φιλε για την γρηγορη απαντηση σου, πως ακριβως θα κανω αυτο με την ip για να βαλω την global γιατι δεν ξερω καλα αγγλικα;

Και κατι ακομα το ειχα κανει απο τις επιλογες να ειναι ρουτ πριν κανω την αλαγη σε flyme 5 τωρα ειναι ακομα ρουτ ή οχι;και αν οχι μηπως γνωριζεις πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

To οτι πολλές φορές, που και που πάω να ξυπνήσω το τηλέφωνο και δεν απανταέι η οθόνη φταίει η οθόνη (αλλαγμένη), ή κάτι άλλο??

Και στα δύο που έχω κάνει το ίδιο, μάλλον κάποιες φορές κοιμάται βαθιά !!!

 

From m2 note with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ φιλε για την γρηγορη απαντηση σου, πως ακριβως θα κανω αυτο με την ip για να βαλω την global γιατι δεν ξερω καλα αγγλικα;

Και κατι ακομα το ειχα κανει απο τις επιλογες να ειναι ρουτ πριν κανω την αλαγη σε flyme 5 τωρα ειναι ακομα ρουτ ή οχι;και αν οχι μηπως γνωριζεις πως γινεται;

 

καταρχην δεν μας ειπες ακομη αν το κινητο το αγορασες απο Κινα η απο Ελλαδα

αν το πηρες απο Ελλαδα δεν χρειαζεται αλλαγη id μπαινει κατευθειαν η global

αν υποθεσω οτι το αγορασες απο Κινα εδω ποστ 1630 εχει ολη την διαδικασια πως θα κανεις ρουτ και αλλαγη id

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν μας ειπες ακομη αν το κινητο το αγορασες απο Κινα η απο Ελλαδα

αν το πηρες απο Ελλαδα δεν χρειαζεται αλλαγη id μπαινει κατευθειαν η global

αν υποθεσω οτι το αγορασες απο Κινα εδω ποστ 1630 εχει ολη την διαδικασια πως θα κανεις ρουτ και αλλαγη id

 

Σ ευχαριστω και παλι...απο κινα γι αυτο και εκανα ολη την διαδικασια και κοντεψα να το χαλασω το ηξερα οτι αλλιως δεν χρειαζεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη η μεθοδος δεν κανει για εμενα γιατι εχω το mx4 ομως απ οτι ειδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη η μεθοδος δεν κανει για εμενα γιατι εχω το mx4 ομως απ οτι ειδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει το κινητό ένας φίλος και δεν μπορεί να πάρει 3ψηφια νούμερα, πχ 100 ή 199. Μόνο το 166 μπορεί να πάρει για κάποιον λόγο... Έχει τύχει σε κανένα;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάνεις το εξής. Όταν βάζω τον φορτιστή στην μπριζα, πετάει σπινθηρα και κάνει τον γνωστό θόρυβο. Λέτε να δημιουργήσει πρόβλημα στο τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...