Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου ήρθε το update , ποια είχες πριν?
Το κατεβάζεις.

6.2.0.0G

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μεχρι να δωσει καινουργιο update η meizu αλλαξαμε εταιρια

 

Καλά, αυτό εννοείται! Εγώ άλλαξα στους πρώτους 6 μήνες!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε θεματα υποστηριξης και αναβαθμισης υστερει πολυ η FlymeOS. Δεν νομιζω να την ξαναπροτιμισω. Παλι καλα που καποιοι devs εβγαλαν lineage για το κινητο και σωνεται λιγο η κατασταση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω αλλαξει κινητο και θα δωσω αυτο στην αδερφη μου.

 

Λεω να του βαλω την τελευταια επισημη. Τωρα εχω lineage. Θα φλασαρω τη ρομ πανω απο την lineage και ειμαστε οκ;

Την G βαζω για international?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ https://forum.xda-developers.com/meizu-mx/development/howto-flash-twrp-flash-cm-gapps-t3467516

τα additonal guides. Είτε πρέπει να κλειδώσεις τον bootloader ξανά ή να σβήσεις κάποια αρχεία απο το update.zip

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ https://forum.xda-developers.com/meizu-mx/development/howto-flash-twrp-flash-cm-gapps-t3467516

τα additonal guides. Είτε πρέπει να κλειδώσεις τον bootloader ξανά ή να σβήσεις κάποια αρχεία απο το update.zip

Σε ευχαριστώ πολύ! Όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπέρα. Είχα το κινητό τοσο καιρο με αγγλικά (υποθέτω A) και θέλω τωρα να το δωσω στον πατέρα μου αλλά να το μετατρέψω σε international να έχει ελληνικά..

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να του περάσω "I" λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ.

Μόλις αποφάσισα να βάλω την 6.2 (είχα 6.1 και δεν το προχωρούσα...κάτι ήξερα!)

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με google δε με αφήνει να το προσωρήσω. Google play store, google maps, chrome παρουσιάζουν διάφορα.

Δεν ανοίγουν, αν ανοίξουν κολλάνε και κρασάρουν κλπ.

 

Έχω δοκιμάσει 100 λύσεις απ το ίντερνετ αλλά τίποτα.

 

Σκέφτομαι 3 λύσεις

1) αν κάποιος έπαιθε το ίδιο ας με καθοδηγήσει

2) πίσω στην 6.1

3) lineage

 

τι λέτε ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ.

Μόλις αποφάσισα να βάλω την 6.2 (είχα 6.1 και δεν το προχωρούσα...κάτι ήξερα!)

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με google δε με αφήνει να το προσωρήσω. Google play store, google maps, chrome παρουσιάζουν διάφορα.

Δεν ανοίγουν, αν ανοίξουν κολλάνε και κρασάρουν κλπ.

 

Έχω δοκιμάσει 100 λύσεις απ το ίντερνετ αλλά τίποτα.

 

Σκέφτομαι 3 λύσεις

1) αν κάποιος έπαιθε το ίδιο ας με καθοδηγήσει

2) πίσω στην 6.1

3) lineage

 

τι λέτε ? ευχαριστώ

http://forum.flymeos.com/thread-43469-1-1.html

δοκίμασε αυτό μπορεί να δεις φως

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλησπέρα. Είχα το κινητό τοσο καιρο με αγγλικά (υποθέτω A) και θέλω τωρα να το δωσω στον πατέρα μου αλλά να το μετατρέψω σε international να έχει ελληνικά..

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να του περάσω "I" λογισμικό;

 

http://forum.flymeos.com/thread-13159-1-1.html

εδώ είναι η διαδικασία

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ.

Μόλις αποφάσισα να βάλω την 6.2 (είχα 6.1 και δεν το προχωρούσα...κάτι ήξερα!)

 

Οτιδήποτε έχει να κάνει με google δε με αφήνει να το προσωρήσω. Google play store, google maps, chrome παρουσιάζουν διάφορα.

Δεν ανοίγουν, αν ανοίξουν κολλάνε και κρασάρουν κλπ.

 

Έχω δοκιμάσει 100 λύσεις απ το ίντερνετ αλλά τίποτα.

 

Σκέφτομαι 3 λύσεις

1) αν κάποιος έπαιθε το ίδιο ας με καθοδηγήσει

2) πίσω στην 6.1

3) lineage

 

τι λέτε ? ευχαριστώ

 

http://forum.flymeos.com/thread-44509-1-1.html

 

το κακο ειναι γενικο και παρουσιαστηκε χθες

νομιζω οτι και στην 6,1 να γυρισεις το ιδιο θα αντιμετωπισεις

το κινητο το εχει η συζυγος και εντελως ξαφνικα κρασαρε το google play στην 6,2 ειμαι

εκανα επαναφορα μηπως λεω εφαγε κανα ιο και τωρα δεν μπορω να επαναφερω τις επαφες που εχει στο google account γιατι δεν μπορει να συνδεθει στον λογαριασμο της

αυτο νομιζω μπορει να το λυσει μονο η meizu αλλα δεν τους βλεπω να πολυ ενδιαφερονται και δεν ξερω τι μπορει να γινει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδες. Καθε φορα που ανοιγω instagram να ανεβασω κανα story σαν παιδι και εγω..μου κρασαρει και με πεταει στην αρχικη οθονη. Εχουμε καποιον τροπο επιλυσης?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδες. Καθε φορα που ανοιγω instagram να ανεβασω κανα story σαν παιδι και εγω..μου κρασαρει και με πεταει στην αρχικη οθονη. Εχουμε καποιον τροπο επιλυσης?

 

Format to κινητο.Μονο ετσι λυθηκε. Δοκιμασα τους εξης τροπους μηπως και φτιαξει.

α) Καθαρισε cache memory απο την εφαρμογη.

β) Απεγκατεστησε και ξανα εγκατασταση.

 

Εγω δοκιμασα και τους 2 τροπους, δεν εφτιαξε. Μετα του εκανα format ξανα περασα την εφαρμογη και δουλευε κανονικα !

 

Υ.Γ : Σε οποιον εμφανισει το ιδιο προβλημα !

Edited by Anthraxos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα!

Έχει απενεργοποιηθει το touch στο ένα τρίτο της οθόνης. Υπάρχει κάποια λύση ή πρέπει να αλλάξω οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

 

Έχει απενεργοποιηθει το touch στο ένα τρίτο της οθόνης. Υπάρχει κάποια λύση ή πρέπει να αλλάξω οθόνη?

Touch πρέπει να αλλάξεις. Η οθόνη δείχνει εικόνα,έτσι δεν είναι;

 

Sent from my Lenovo TB2-X30L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η οθόνη δείχνει εικόνα. Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου η πρέπει να πάω σε τεχνικο?

Γνωρίζεις πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η οθόνη δείχνει εικόνα. Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου η πρέπει να πάω σε τεχνικο?

Γνωρίζεις πόσο κοστίζει?

Τότε σίγουρα είναι touch screen. Για καλή σου τύχη είναι φθηνό. Είχα αλλάξει πριν από 2 χρόνια,δεν θυμάμαι τον κωδικό της αλλά δεν είχε στοιχήσει πολύ, γύρω στα 15€ νομίζω. Τώρα την αλλαγή, εξαρτάται αν πιάνουν τα χέρια σου ή όχι. Υπάρχουν βίντεο στο YouTube με οδηγίες για άνοιγμα ή αντικατάσταση. Αν δεν πιάνουν και πας σε τεχνικό,συνήθως χρεώνουν 15-20€, εξαρτάται από τον μάστορα. Το touch πάρε τo εσύ μόνος σου από Κίνα γιατί άμα το αφήσεις στο μαγαζί που θα στην αλλάξει σε βλέπω για 50ρι (μαζί με την εργασία,σύνολο)) κπάνω...και δυστυχώς δεν αξίζει πια τόσα αυτό το τηλέφωνο.

 

Sent from my Lenovo TB2-X30L using Tapatalk

Edited by my123456
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η οθόνη δείχνει εικόνα. Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου η πρέπει να πάω σε τεχνικο?

Γνωρίζεις πόσο κοστίζει?

https://www.skroutz.gr/c/583/antallaktika-kinhtwn-tilefwnwn.html?keyphrase=meizu+m2+note+touch

Γύρω στο 20ρι αν πάρεις από Ελλάδα το touch

 

https://m.aliexpress.com/item/32856605687.html?pid=808_0000_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32856605687&aff_trace_key=417c17b8dfaa42ad971c1da5613ca1ce-1549144616077-07186-cCZtBY5p&aff_platform=msite&m_page_id=836amp-5Z0WKG3LBY-nhoc3sAdinw1549809259990

5$ από Κίνα αλλά θα περιμένεις κανένα μήνα. Ο Κινέζος με 15-20$ σου δίνει και την οθόνη μαζί, σε περίπτωση που φοβάσαι το ξεκόλλημα του touch. Αν δεν ξεκολλήσει σωστά το touch, μπορεί να καταστραφεί και το lcd.

 

Στο YouTubeυπαρχουν πολλά βίντεο για meizu m2 note digitizer replacement αλλά μια ματιά που έριξα τώρα, όλα δείχνουν μόνο την αντικατάσταση του lcd μαζί με το digitizer. Πάντως δεν είχα χρόνο,αν ψάξεις λίγο παραπάνω θα βρεις πιστεύω

 

 

Sent from my Lenovo TB2-X30L using Tapatalk

Edited by my123456
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άλλαξα την οθόνη γιατί έσπασε, παρήγγειλα οθόνη (15€) από Κίνα. Την πήγα μου την αντικατέστησαν (20€), το touch δούλευε όλα ΟΚ, αλλά είχε στην δεξιά πλευρά μία οριζόντια γραμμή άσπρη όταν δούλευε, την έστειλα φωτογραφία στους Κινέζους και μου είπαν να τους στείλω video (δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής). Με του πάω να μιλήσω στο τηλέφωνο δεν ακουγόταν η φωνή μου, το πάω ξανά (15€) άλλαξε πλακετάκι μου είπε δεν έχω ιδέα τι είναι, σήμερα που το ανοίγω η οθόνη έχει ένα τρεμούλιασμα δεν ξέρω πως αλλιώς να σας στο πω και δείχνει από πίσω αχνά την εικόνα που έχω με το που το ανοίγω (GHOST). Έδωσα μέχρι στιγμής 50€ και το τηλέφωνο έγινε πιο χάλια από ότι ήταν, με σπασμένη Οθόνη τουλάχιστον λειτουγούσε άψογα και επιπλέον με το άνοιξε κλείσε ράγισε και το πίσω κούμπωμα. Το πετάω η ασχολούμαι με τους Κινέζους μήπως μου αντικαταστήσουν την Οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

έχεις ήδη πληρώσει πάρα πολλά χρήματα. φοβάμαι ότι σε έκαψε ο τεχνικός. Φυσικά δεν αποκλείεται να ήταν μάπα η οθόνη ανταλλακτικό αλλά δεν μπορεί να έχει σχέση αυτό για παράδειγμα με το ότι είχες πρόβλημα όταν μιλούσες! (και τι πλακετάκι σου άλλαξε άραγε, και γιατί σε χρέωσε μόνο την εργασία;σιγά μην είχε ανταλλακτικό!). Για να μην πω για το ράγισμα!!!

Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι ότι ήδη έχεις πληρώσει πάρα πολλά για ένα τηλέφωνο που πλέον δεν αξίζει και λόγω ηλικίας αλλά και δυνατοτήτων. ΑΝ σου έστελναν καινούρια οθόνη δωρεάν οι κινέζοι, και ΑΝ αυτός ο τζαναμπέτης ο τεχνικός στην πέρναγε τσάμπα (αρκετά του έχεις ήδη δώσει, δεν κάνει και κανένα χειρουργίο ο τύπος!) τότε ναι, ασχολήσου. Ή αν έστω το συνολικό κόστος γι αυτά τα δύο δεν ξεπεράσει τα 10 ευρώ-και πολλά λέω. Που και πάλι έχεις ραγισμένη τη θήκη αλλά πες πάει στα κομμάτια αυτό, αν έχεις θήκη δε θα φαίνεται. Αλλά μέχρι εκεί. Έπεσες σε περίπτωση.

Αλλά έτσι είναι μερικοί...δυσκολευόμουν και γω να κολλήσω έναν περίεργο διακόπτη (είχα βρει το ανταλλακτικό και το είχα φέρει από Κίνα) σε κινητό αξίας 90ευρώ του πατέρα μου αλλά αυτός βρήκε έναν τεχνικό (καλό μεν), χωρίς να μου το πει, που του το κόλλησε για 40ευρώ. Για να κολλήσει μόνο έναν διακόπτη σε ένα κινητό μάπα!θα δινα άλλα 50ευρώ και θα παιρνα καινούριο και καλύτερο.

Για οποιαδήποτε πάντως επισκευή στο m2 note σας πούνε πάνω από 30ευρώ, πετάξτε το και πάρτε καινούριο, αν δεν μπορείτε να το φτιάξετε μόνοι σας. Δεν αξίζει πια τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, σε τέτοια παλιά κινητά δεν αξίζει να δώσεις φράγκο, τα πετάς και παίρνεις άλλο,

 

Στάλθηκε από το HMNOTE1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε πάντως επισκευή στο m2 note σας πούνε πάνω από 30ευρώ, πετάξτε το και πάρτε καινούριο, αν δεν μπορείτε να το φτιάξετε μόνοι σας. Δεν αξίζει πια τα λεφτά του.

 

και εγώ έτσι το ξεκίνησα για 30€ αλλά τελικά την πάτησα, δεν ασχολούμαι άλλο αν μου στείλουν οθόνη θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...