Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος netgalileo ( 4 Ιαν. 2005 , 19:53)

 

epanerchome sto uema tis mpatarias

os gnoston mou kratouse ligotero apo 1,5 mera kai mou chalase 2 mpataries

lipon

ekana backup me tin mmc oti ixe to tilefono , afisa tin mmc opos itan, ekana full hard reset me prasion 3 kai on/off kai 3ana girisa meso mmc oles tis rithmisis opos akrivos itan kai prin to reset, kai to proto apotelesma itan na kratisi h idia mpataria 2,5 imeres me tin idia pano kato chrisi

girizontas sto parelthon chrinika to provlima tis mpataris sinepese me tin egkatastasi tou rout 66, choris na kano chrisi bt, alla kai tora ine egkatestimeno to programma kanonika kai aplos vlepo to charti xoris sindesi gps

an sinechisi na doulevi kanonika tote oloi osi exoume to provlima me ti mpataria as kanoun to idio, den tha chasoun kanena dedomeno, gia na min katali3oume stin alpha copy....

sygnwmh gia thn hli8iothta alla einai to prwto mou smartphone...pws ta ekanes ola auta??????????pws ginetai to hard reset????????

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ cosmote usim και μέχρι στιγμής ,ένα μηνα + δηλαδή, δεν μου έχει συμβεί να χάσω κλήση .

όλα με τις κλήσεις δουλεύουν μια χαρά.

το λέω αυτό επειδή παρατήρησα ότι μονο οι vodafonακιδες έχουν πρόβλημα.

 

θέλω να αναφερθώ μονομιάς σε όλα τα bugs της παρούσας έκδοσης ..

1: οι παλέτες χρωμάτων στα themes αφορούν μονο τα απλά θέματα,στο μανισιο theme της nokia δεν λειτουργουν. (αυτό δεν είναι bug απλά το αναφέρω έτσι)

 

2: σημαντικό bug στην κάμερα ...το τονίζω αυτό ... με τις σκιες στις άκρες και στις φωτογραφίες και στην βιντεοσκόπηση.

γενικώς δεν λειτουργούν σωστά οι ρυθμίσεις και αυτό φαίνεται από όλα τα exifs ..

θα σας δείξω μια φωτό που έχει καεί ολόκληρη η πάνω αριστερά μεριά και δεν θα το πιστεύετε ...μέχρι που θα σας συμβεί και σας μια μέρα ...

 

3: δεν γίνεται σωστή απεικόνιση των φωτογραφιών και δεν γίνεται σωστή αναπαραγωγή του video ...επίσης το scroling μέσα στην φωτογραφία είναι βασανιστικά αργό χωρίς λόγο ...

αν πάτε και κατεβάσετε το πρόγραμμα nokia album από το section support του nokia.com θα καταλάβετε ότι το πρόβλημα αυτό δεν το έχει το συγκεκριμένο app .άρα είναι λάθος το συγκεκριμένο firmware και σ αυτόν τον τομέα.

 

4:ορισμένες φορες ,αν όχι όλες, αργεί η εντολή voice tag και επίσης αν επιμένεις σου κάνει restart από αυτόν τον λόγο.

 

5:υπάρχουν φορες που ο αισθητήρας φωτός σε αφήνει ξεκρέμαστο αφού άλλες φορες αργεί να προσαρμόσει το φως στα πλήκτρα ,άλλες φορες θέλει να πατήσεις εσύ κάποιο πλήκτρο για να πάρει μπρός.

 

6:η ένταση του mp3 player στα ακουστικά πιστεύω θέλει κι άλλο ανέβασμα αν κρίνω και από διαφορα αλλα κινητά με ενσωματωμένο player.

 

7:βασικότατο bug το φαινόμενο ξαφνικής διάλειψης!! στα καλά καθούμενα μπορεί να μην διαβάζει την κάρτα μνήμης και αυτό συμβαίνει όταν πας να ανοίξεις την έκθεση ...

σου βγάζει την εντολή "κατεστραμμένη βάση δεδομένων" και πρέπει να ανοιγοκλείσεις το καπάκι του hot swap για να συνέλθει και να έρθει πάλι στα συνκαλα του.:p

 

8: αργεί παραπάνω από τον επιτρεπτό χρόνο να ανοίξει τo menu επαφές .σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα ενός τηλεφώνου σαν το 6630.

 

 

αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό, οποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει κάτι αλλα όχι ότι έχει να κάνει με το δίκτυο γιατί το τηλέφωνο δεν φταίει αν η vodafone ή η οποιαδήποτε vodafone δεν έστησε καλά το δίκτυο της...

 

 

τα βασικότερα προβλήματα για μένα είναι η κάμερα και οι διαλείψεις... επίσης και οι γενικότερες διαλείψεις που παθαίνει που και που ...

restarts δεν έχω, το λέω ....

 

 

κατά τα αλλα εμείς να είμαστε καλά ...με υγεία και τα σχετικά ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kpartsi ( 5 Ιαν. 2005 , 15:33)

 

Το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει παρουσιάσει (εκτός από την ασήμαντη μη αλλαγή χρώματος στο themes edit) είναι αυτό που ανέφερε σε προηγούμενη σελίδα ο stefocus, δηλαδή η ξαφνική εξαφάνιση της κάρτας μνήμης. Εμένα μου συμβαίνει όταν παίζω τα mp3 τόσο με τον real player όσο και με τον ogg player που ξαφνικά διακόπτουν το παίξιμο. Έπειτα είναι αδύνατο να βρω την κάρτα μνήμης με τον file manager και στο gallery μου γράφει data corrupted και δεν εμφανίζει τα αρχεία της κάρτας. Το πρόβλημα λύνεται είτε με αφαίρεση και ξανατοποθέτηση της κάρτας μνήμης, είτε με restart. Εμένα μου συμβαίνει με τα mp3 γιατί αυτά χρησιμοποιώ συχνά ενώ για φωτο δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μάλλον πρόκειται για bug. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το πρόβλημα γιατί είναι πολύ σπαστικό?????

 

 

Παιδια τελικά το πρόβλημα που είχα το έλυσα χρησιμοποιώντας το ultra mp3 κατεβασμένο από το group του john 74 (Γιάννη σε ευχαριστώ!!!). Η διαφορά που πρόσεξα σε σχέση με το real player και το ogg player είναι ότι το ultra mp3 είναι πάντα ενεργό, δηλαδή κρατάει την οθόνη αναμμένη και δεν μπαίνει το screensaver, κάτι που συμβαίνει με τα άλλα δύο (η οθόνη σβήνει και μπαίνει το screensaver μετά από 30 δευτερόλεπτα – 1 λεπτό). Ίσως (???) το σβήσιμο της οθόνης και το screensaver ενώ έπαιζε το player προκαλούσαν το πρόβλημα... Με την συνεχώς αναμμένη οθόνη έχω σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά το προτιμώ αφού δεν μου μπλοκάρει την αναγνώριση της κάρτας. Αχ ρε Νόκια, γιατί μας παιδεύεις έτσι...

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kpartsi ( 5 Ιαν. 2005 , 22:56)

 

Παιδια τελικά το πρόβλημα που είχα το έλυσα χρησιμοποιώντας το ultra mp3 κατεβασμένο από το group του john 74 (Γιάννη σε ευχαριστώ!!!). Η διαφορά που πρόσεξα σε σχέση με το real player και το ogg player είναι ότι το ultra mp3 είναι πάντα ενεργό, δηλαδή κρατάει την οθόνη αναμμένη και δεν μπαίνει το screensaver, κάτι που συμβαίνει με τα άλλα δύο (η οθόνη σβήνει και μπαίνει το screensaver μετά από 30 δευτερόλεπτα – 1 λεπτό). Ίσως (???) το σβήσιμο της οθόνης και το screensaver ενώ έπαιζε το player προκαλούσαν το πρόβλημα... Με την συνεχώς αναμμένη οθόνη έχω σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά το προτιμώ αφού δεν μου μπλοκάρει την αναγνώριση της κάρτας. Αχ ρε Νόκια, γιατί μας παιδεύεις έτσι...

 

αφού το ultra παίζει μονοφωνικά τι το έβαλες???!!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα γραφεις sequent_c :o ......και εγω με cosmote δεν εχω χασει καμια κληση........... ..εγω εχω να παρατηρησω ακομα ενα προβλημα ειχα στειλει στο 6630 ορισμενες φωτο απο ενα 7610 μεσω bt ποτε δεν μπορεσα να τις κανω αποθηκευση δυστυχως ... μονο με το fileman το καταφερα ....αληθεια δεν στελνουμε κανενα e-mail στην ΝΟΚΙA με ολα αυτα που γραψαμε ?
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xagios ( 5 Ιαν. 2005 , 23:44)

 

Πολυ ωραια τα γραφεις sequent_c :o ......και εγω με cosmote δεν εχω χασει καμια κληση........... ..εγω εχω να παρατηρησω ακομα ενα προβλημα ειχα στειλει στο 6630 ορισμενες φωτο απο ενα 7610 μεσω bt ποτε δεν μπορεσα να τις κανω αποθηκευση δυστυχως ... μονο με το fileman το καταφερα ....αληθεια δεν στελνουμε κανενα e-mail στην ΝΟΚΙA με ολα αυτα που γραψαμε ?

 

ναι έχει αναφερθεί αυτό και από άλλον χρηστη ...πρέπει όντως να πρόκειται για bug ...θα το ψάξω ...

 

mail θέλω να τους στείλω ...το σκέφτηκα ...και κύριος για να τους δείξω την καμένη φωτό και τις δεκάδες φωτογραφίες με σκιες ...

το τηλέφωνο πολύ σπανια να φωτογραφίσει σωστά ...στην πραγματικότητα ,οποτε θυμάται το κάνει κι αυτό... :D

 

EDIT: μόλις τώρα δοκίμασα αποστολή φωτό από το pc στο κινητό μέσω bt και η αποθήκευση έγινε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δειτε εδω http://www.telefoncity.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=45662 νομιζω πως ειναι η καλυτερη τιμη καταστηματος(εκτος απο nokia shop)??? :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 5 Ιαν. 2005 , 22:15)

 

θέλω να αναφερθώ μονομιάς σε όλα τα bugs της παρούσας έκδοσης ..

1: οι παλέτες χρωμάτων στα themes αφορούν μονο τα απλά θέματα,στο μανισιο theme της nokia δεν λειτουργουν. (αυτό δεν είναι bug απλά το αναφέρω έτσι)

 

2: σημαντικό bug στην κάμερα ...το τονίζω αυτό ... με τις σκιες στις άκρες και στις φωτογραφίες και στην βιντεοσκόπηση.

γενικώς δεν λειτουργούν σωστά οι ρυθμίσεις και αυτό φαίνεται από όλα τα exifs ..

θα σας δείξω μια φωτό που έχει καεί ολόκληρη η πάνω αριστερά μεριά και δεν θα το πιστεύετε ...μέχρι που θα σας συμβεί και σας μια μέρα ...

 

3: δεν γίνεται σωστή απεικόνιση των φωτογραφιών και δεν γίνεται σωστή αναπαραγωγή του video ...επίσης το scroling μέσα στην φωτογραφία είναι βασανιστικά αργό χωρίς λόγο ...

λά το δίκτυο της...

 

 

.

 

για το βιντεο συμφωνω απολυτα....

κατι δεν παει καλα... και σε p900 και σε 7610 και στο pc αλλα και σε 6600 τα βιντεο παιζουν καλλυτερα...

αλλα για τις photos εγω δεν ειχα προβλημα ποτε....

ουτε καμμενες ακρες ουτε τιποτα...... και εχω βγαλει πολλες photos belive me..... Ολες για τα ορια του κινητου βγαινουν πολυ καλες....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 5 Ιαν. 2005 , 22:15)

 

λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ cosmote usim και μέχρι στιγμής ,ένα μηνα + δηλαδή, δεν μου έχει συμβεί να χάσω κλήση .

όλα με τις κλήσεις δουλεύουν μια χαρά.

το λέω αυτό επειδή παρατήρησα ότι μονο οι vodafonακιδες έχουν πρόβλημα.

 

θέλω να αναφερθώ μονομιάς σε όλα τα bugs της παρούσας έκδοσης ..

1: οι παλέτες χρωμάτων στα themes αφορούν μονο τα απλά θέματα,στο μανισιο theme της nokia δεν λειτουργουν. (αυτό δεν είναι bug απλά το αναφέρω έτσι)

 

2: σημαντικό bug στην κάμερα ...το τονίζω αυτό ... με τις σκιες στις άκρες και στις φωτογραφίες και στην βιντεοσκόπηση.

γενικώς δεν λειτουργούν σωστά οι ρυθμίσεις και αυτό φαίνεται από όλα τα exifs ..

θα σας δείξω μια φωτό που έχει καεί ολόκληρη η πάνω αριστερά μεριά και δεν θα το πιστεύετε ...μέχρι που θα σας συμβεί και σας μια μέρα ...

 

3: δεν γίνεται σωστή απεικόνιση των φωτογραφιών και δεν γίνεται σωστή αναπαραγωγή του video ...επίσης το scroling μέσα στην φωτογραφία είναι βασανιστικά αργό χωρίς λόγο ...

αν πάτε και κατεβάσετε το πρόγραμμα nokia album από το section support του nokia.com θα καταλάβετε ότι το πρόβλημα αυτό δεν το έχει το συγκεκριμένο app .άρα είναι λάθος το συγκεκριμένο firmware και σ αυτόν τον τομέα.

 

4:ορισμένες φορες ,αν όχι όλες, αργεί η εντολή voice tag και επίσης αν επιμένεις σου κάνει restart από αυτόν τον λόγο.

 

5:υπάρχουν φορες που ο αισθητήρας φωτός σε αφήνει ξεκρέμαστο αφού άλλες φορες αργεί να προσαρμόσει το φως στα πλήκτρα ,άλλες φορες θέλει να πατήσεις εσύ κάποιο πλήκτρο για να πάρει μπρός.

 

6:η ένταση του mp3 player στα ακουστικά πιστεύω θέλει κι άλλο ανέβασμα αν κρίνω και από διαφορα αλλα κινητά με ενσωματωμένο player.

 

7:βασικότατο bug το φαινόμενο ξαφνικής διάλειψης!! στα καλά καθούμενα μπορεί να μην διαβάζει την κάρτα μνήμης και αυτό συμβαίνει όταν πας να ανοίξεις την έκθεση ...

σου βγάζει την εντολή "κατεστραμμένη βάση δεδομένων" και πρέπει να ανοιγοκλείσεις το καπάκι του hot swap για να συνέλθει και να έρθει πάλι στα συνκαλα του.:p

 

8: αργεί παραπάνω από τον επιτρεπτό χρόνο να ανοίξει τo menu επαφές .σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα ενός τηλεφώνου σαν το 6630.

 

 

αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό, οποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει κάτι αλλα όχι ότι έχει να κάνει με το δίκτυο γιατί το τηλέφωνο δεν φταίει αν η vodafone ή η οποιαδήποτε vodafone δεν έστησε καλά το δίκτυο της...

 

 

τα βασικότερα προβλήματα για μένα είναι η κάμερα και οι διαλείψεις...

 

 

κατά τα αλλα εμείς να είμαστε καλά ...με υγεία και τα σχετικά ...

 

 

2.ΔΕΝ μου εχει τυχει ποτε εδω και 1 μηνα

3.το σκρολινγκ ειναι αργο, αλλα αν ανοιξεις μια φωτογραφια με το profiexplorer πχ κανει ταχυτατο σκρολινγκ.Δε νομιζω να ευθυνεται το fw μιας ςκια τα υπολοιπα S60 ετσι κανουν.

4.Το κουμπι της φωνιτικης κλησης πρεπει να το κρατησεις για λιγο πατημενο νομιζω.

5.Μα ειναι αυτονοητο το οτι στο σκοταδι θα πατησεις καποιο πληκτρο πρωτα για να αναψει(που αναβει παντα-μα παντα στο σκοταδι), πιος ο λογος να αναψει αν δεν το χρησιμοποιεις;

6.Μεχρι στιγμης ΜΟΝΟ στα SE εχω παρατηρησει μεγαλυτερη ενταση.

7.ΔΕΝ μου το χει κανει ΠΟΤΕ εδω και ενα μηνα.

8.Εμενα γιατι τις ανοιγει γρηγορα; :confused: Ποσες επαφες εχεις;

 

 

9.

...restarts δεν έχω, το λέω .......

 

Εμενα γιατι κανει 1-2 ανα 3 μερες; :confused:

 

Υ.Γ.:εχω 'ιταλικο' 6630

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chris K. ( 5 Ιαν. 2005 , 20:56)

 

ti leei edo

alakse tipota?

kai mavro cover(original) se kanena magazi tis athinas iparxi ?

 

tora pou einai kai ena filaraki mou kato gia na to feri

 

 

Δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα πληκτρολογιο ελληνικο ,μεσα στον Ιανουαριο μου ειπανε. Original-Νοκια μαυρη προσοψη δεν ειναι στα σχεδια να κυκλοφορησει . Η μη-original μαυρη εχει ειπωθει παντως οτι δεν υστερει σε ποιοτητα.

Σε μη-original δες στο e-bay τι κυκλοφορει

http://search.ebay.com/6630_W0QQsokeywordredirectZ1QQfromZR8

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 ( 6 Ιαν. 2005 , 02:25)

 

2.ΔΕΝ μου εχει τυχει ποτε εδω και 1 μηνα

3.το σκρολινγκ ειναι αργο, αλλα αν ανοιξεις μια φωτογραφια με το profiexplorer πχ κανει ταχυτατο σκρολινγκ.Δε νομιζω να ευθυνεται το fw μιας ςκια τα υπολοιπα S60 ετσι κανουν.

4.Το κουμπι της φωνιτικης κλησης πρεπει να το κρατησεις για λιγο πατημενο νομιζω.

5.Μα ειναι αυτονοητο το οτι στο σκοταδι θα πατησεις καποιο πληκτρο πρωτα για να αναψει(που αναβει παντα-μα παντα στο σκοταδι), πιος ο λογος να αναψει αν δεν το χρησιμοποιεις;

6.Μεχρι στιγμης ΜΟΝΟ στα SE εχω παρατηρησει μεγαλυτερη ενταση.

7.ΔΕΝ μου το χει κανει ΠΟΤΕ εδω και ενα μηνα.

8.Εμενα γιατι τις ανοιγει γρηγορα; :confused: Ποσες επαφες εχεις;

 

 

9.

 

Εμενα γιατι κανει 1-2 ανα 3 μερες; :confused:

 

Υ.Γ.:εχω 'ιταλικο' 6630

 

2:ίσος γιατί δεν το έχεις προσέξει ακόμα...ίσος γιατί στο δικό σου fw το φαινόμενο είναι μικρότερο.εγώ όσα έχω δει και live και στο net όλα έχουν πρόβλημα. 100%

 

3:γι αυτό λέω ότι φταίει το app "έκθεση" .το τηλέφωνο έχει τις ικανότητες να πηγαίνει σφαίρα στο scroling αλλα έτσι όπως είναι τώρα είτε ανοίξεις 50kb φωτό είτε 700kb κάνει την ίδια σπαστική καθυστέρηση.

το 6600 ήταν ταχύτατο στο θέμα αυτό και το θυμάμαι καλα.το 7610 είχε ακριβώς την ίδια καθυστέρηση με το 6630 .τότε έριξα ευθύνη στον επεξεργαστή ...τώρα όμως????

είναι καθαρά θέμα fw ...οπως ειπα .

 

4:ναι αλλα όχι και τόσο!! επίσης στα ακουστικά δεν ακούγεται καθόλου ο ήχος έναρξης για το voice tag!

και τέλος αν αποτύχεις σε μια προσπάθεια και επιμείνεις μουλαρώνει και κάνει restart... ....τουλάχιστον στο δικό μου fw...

 

5:άλλες φορες ανάβει μονο του άλλες φορες με κάποιο πλήκτρο ...

δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι η σωστή του λειτουργία ,δεν ξέρω αν πρόκειται για bug πάντως το αναφέρω.

 

6:συμφωνω... γι αυτό λέω ότι θέλει λίγο γκάζι και το 6630 ...σε μέρη με φασαρία ????

 

7:το δικό μας fw το κάνει που και που ...είναι πολύ σπαστικό αλλα ....θα το διορθώσουν κι αυτό που θα πάει...

 

8:να σημειώσω εδώ ότι στις επαφές αν πατήσεις το exit αυτές μένουν στο backround και αν ξαναμπείς στο menu σου εμφανίζει τα στοιχεία γρήγορα!! μήπως αυτό εννοείς? δεν μπορεί! για κανε έναν έλεγχο με κάποιο task manager.

όταν είναι κλειστό το app και το ανοίξεις για πρώτη φορα αργεί όπως στο 6600

 

9:είπαμε ...τα ιταλικά το κάνουν αυτό.

εμενα μέσα σε ένα μηνα μου έχει κάνει 3 restart. 2 από το voice tag επειδή επέμενα επίτηδες για να δω την συμπεριφορά του, και 1 από ένα ασύμβατο παιχνίδι που έκανα εγκατάσταση ...nothing else ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 ( 5 Ιαν. 2005 , 15:37)

 

Εγω εχω αλλο ενα προβλημα:

Εχω βαλει το Oggplay προγραμμα με το εικονιδια με το ψαρακι, εχω βαλει διαφορα τραγουδια .ogg αλλα οταν παταω το δεξι πληκτρο για να παιξει καποιο τραγουδι τοτε το προγραμμα κλεινει μονο του...

Μπορειτε να με βοηθησετε ?

 

οταν περνας τα ogg το κινητο τα ανοιγει απο την εκθεση και οχι απο το oog player.μηπως δεν εχεις βαλει συμβατη εκδοση???

Link to comment
Share on other sites

nmk1988:

Dokimase tin v.1.6.3 kai meta...

Mallon exeis palia ekdosi.

 

 

Y.G. Emena den kanei oute ena restart kai oute skies stis photo.

(apo italia to exo)

To mono kako pou exo brei ego einai oti exei poli noise stis "skoteines" photografies.

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

και επειδή σε ότι λέω οφείλω να δίνω και παραδείγματα θα σας δείξω μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ.

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/sequent_c/29783/366934/0/canon.jpg<-----εδώ έχω μια φωτογραφία από ψηφιακή μηχανή για να δείτε το σωστό φως και χρώματα.

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/sequent_c/29783/366936/0/6630.jpg<------αυτή είναι η ίδια φωτογραφία τραβηγμένη με το 6630...φαίνονται καθαρά οι σκιες που σας λέω .επίσης σε αυτές τις καταστάσεις φωτός μου βγάζει πάντα ταχύτητα 1/8000 sec και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί!!!!!!!!!

το αποτέλεσμα είναι φυσικά ένα μαύρο χάλι!!

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/sequent_c/29783/366940/0/burned+edge.jpg<-----εδώ έχω κάνει ένα crop σε μια φωτογραφία για να δείτε την καμένη γωνια!!!

αν μέχρι το καλοκαίρι δεν το διορθώσουν το πρόβλημα θα βλέπετε πολύ συχνά αυτό το φαινόμενο είμαι σίγουρος...στο πολύ φως τρελαίνεται η κάμερα...

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/sequent_c/29783/366941/0/6630+good+photo.jpg<-----σε αυτή την φάση το κινητό έτσι ξαφνικά θυμήθηκε πως τραβάνε φωτογραφίες και είπε "ας τραβήξω και μια σωστή"

...απολαύστε την

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ φιλική διέθεση κάποιοι από δω δεν πάτε καλά :blink:

Το βινιετάρισμα(μαύρες γωνίες)το παρουσιάζει και η D-70 μου που κοστίζει 1300 ευρώ.Ήμαρτον!

Πρέπει να θυμίσω ότι μιλάμε για κινητό?Μάλλον..

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/sequent_c/29783/366936/0/6630.jpg

Eγω βρίσκω αυτή την φώτο καταπληκτική..

Επίσης έχετε υπ'οψιν ότι όταν ο φάκος(η της ψηφιακής μας μηχανής ή του κινητού μας) είναι στο wide άκρο του βινιετάρισμα θα υπάρχει και με κανένα software δεν αλλάζει.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

@seguent c. Μου φαίνεται ότι ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα. Εντάξει, είναι λίγο σκοτεινές οι γωνίες αλλά μην ξεχνάς ότι πρόκειται για κινητό. Δηλαδή χρησιμεύει για φωτο ενθύμιο όταν δεν έχεις μαζί σου φωτογραφική μηχανή. Δεν είναι για να αντικαταστήσεις εντελώς την φωτ. μηχανή ή την βιντεοκάμερα.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κάποια λάθος ρύθμιση οδηγεί την d-70 σε αυτό το φαινόμενο ...δεν μπορεί μια από τις ποιο κορυφαίες d-slr στον κόσμο να έχει μόνιμο τέτοιο πρόβλημα!!!

είναι απίστευτο αυτό που μου λες!!

 

πως το εξηγείς ότι το κινητό άλλες φορες τραβάει σωστά και άλλες όχι?

 

πως μπορούμε να εξηγήσουμε το 1/8000 στις μέρα μεσημέρι φωτογραφίες?

 

για την καμένη γωνια τι να πούμε??

το ξέρω ότι είναι κινητό και ξέρω και τα όρια της κάμερας του πολύ καλά ..

αυτά όμως είναι προβλήματα που θα μπορούσαν εύκολα να αποφευχθούν και αφορούν το fw ....

 

και στην τελική ....δεν τα δέχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 6 Ιαν. 2005 , 14:33)

 

σίγουρα κάποια λάθος ρύθμιση οδηγεί την d-70 σε αυτό το φαινόμενο ...δεν μπορεί μια από τις ποιο κορυφαίες d-slr στον κόσμο να έχει μόνιμο τέτοιο πρόβλημα!!!

είναι απίστευτο αυτό που μου λες!!

 

πως το εξηγείς ότι το κινητό άλλες φορες τραβάει σωστά και άλλες όχι?

 

πως μπορούμε να εξηγήσουμε το 1/8000 στις μέρα μεσημέρι φωτογραφίες?

 

το ξέρω ότι είναι κινητό και ξέρω και τα όρια της κάμερας του πολύ καλά ..

αυτά όμως είναι προβλήματα που θα μπορούσαν εύκολα να αποφευχθούν και αφορούν το fw ....

 

και στην τελική ....δεν τα δέχομαι!!!

 

Το βινιετάρισμα προκαλείται από τον φακό και όχι από το το σώμα της μηχανής..Και το προκαλούν κάποιοι φακοί στο wide άκρο τους όπως προείπα(όχι πάντα)αν δώσεις ένα κλικ στο ζουμάκι του 6630 θα δεις μεγάλη βελτίωση(τουλάχιστον στην D-70 και στον 18-70)Λογικά και στο φακό του κινητού..

πως το εξηγείς ότι το κινητό άλλες φορες τραβάει σωστά και άλλες όχι?

Όταν δεν το εμφανίζει λογικά έχεις χρησιμοποιήσει λίγο το ζουμ όπως έγραψα και παραπάνω ή επικρατούσαν λίγο καλύτερες φωτιστικές συνθήκες..

 

 

Αν δεν τα δέχεσαι όλα αυτά όπως γράφεις φέρτο σε μένα..Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα τα δεχτώ :lol:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Global moderator ( 6 Ιαν. 2005 , 14:43)

 

Το βινιετάρισμα προκαλείται από τον φακό και όχι από το το σώμα της μηχανής..Και το προκαλούν κάποιοι φακοί στο wide άκρο τους όπως προείπα(όχι πάντα)αν δώσεις ένα κλικ στο ζουμάκι του 6630 θα δεις μεγάλη βελτίωση(τουλάχιστον στην D-70 και στον 18-70)Λογικά και στο φακό του κινητού..

 

Όταν δεν το εμφανίζει λογικά έχεις χρησιμοποιήσει λίγο το ζουμ όπως έγραψα και παραπάνω ή επικρατούσαν λίγο καλύτερες φωτιστικές συνθήκες..

 

 

Αν δεν τα δέχεσαι όλα αυτά όπως γράφεις φέρτο σε μένα..Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα τα δεχτώ :lol:

 

μωρέ μπριτς!!!! :lol: :lol:

 

ρε εσύ global το ξέρω ότι με το zoom δεν υπάρχει το πρόβλημα...άσε και το έχω ψάξει πολύ καλά σου λέω...

αν μου το έβγαζε πάντα δεν θα πόσταρα τις φωτό...

 

εκεί που τρελάθηκα και έβγαλα το συμπέρασμαότι μπορεί να είναι το fw είναι όταν είδα ότι 3 απανωτές φωτό μου τις έβγαλε άψογα ...

 

αχ...θα σας δείξω ένα video που από την μέση και αριστερά είναι θεοσκότεινο ενώ από την άλλη φωτεινό...

 

τέλος πάντων σταματάω εδώ να τρελαίνομαι ... :D

απλά ήθελα μονο να δείξω τις φωτό τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SubeRip ( 6 Ιαν. 2005 , 13:01)

 

nmk1988:

Dokimase tin v.1.6.3 kai meta...

Mallon exeis palia ekdosi.

 

 

Y.G. Emena den kanei oute ena restart kai oute skies stis photo.

(apo italia to exo)

To mono kako pou exo brei ego einai oti exei poli noise stis "skoteines" photografies.

 

 

χμμμ και εδω τα ιδια...

εγω το κινητο το χω απο ιταλια,δεν του εχω βαλει ελληνικα ακομη και δεν μου εχει κανει ουτε ενα restart....

επισης δεν μου κολλησε ποτε,δεν σταματησε να "βλεπει" την καρτα μνημης ποτε η μπαταρια κραταει πανω απο 2 μερες και γενικα δεν εχω κανενα προβλημα...

ολα αυτα γιατι ακουγετε συνεχεια οτι τα "ιταλικα" 6630 εχουν προβληματα πραγμα που σε μενα δεν συμβαινει...το μονο προβλημα μου ειναι η αναπαραγωγη του βιντεο(οπου βγαινει καπως αχρωμο) και αυτο που λες για τις photos... την ημερα ολα καλα σε σκοτεινες photos ομως η σε photos δωματιου υπαρχει υπερβολικος "θορυβος"... σε αυτο το θεμα δεν βρηκα καμια εξελιξη απο το 7610...

Link to comment
Share on other sites

Help me :worry:

 

Μετα απο εγκατασταση καποιων εφαρμογων (αν θυμαμαι καλα ηταν το Photorite και κατι αλλες) μου βγαζει "Καρτα μνημης κατεστραμμενη"... :(

 

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω μηπως και την σωσω η δεν γινετε τιποτα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Χρόνια σε όλους.

Είχα ένα μικρό ατύχημα με το 6630 μου, με αποτέλεσμα να έχει μια γρατσουνιά στην πρόσοψη. Εδώ στο Βόλο δεν έχω βρει καινούργια πρόσοψη και επειδή δεν μπορώ να το βλέπω έτσι ξέρει κανείς κάποιο ελληνικό side για να παραγγείλω μια? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel ( 6 Ιαν. 2005 , 15:10)

 

Καλησπέρα και καλή Χρόνια σε όλους.

Είχα ένα μικρό ατύχημα με το 6630 μου, με αποτέλεσμα να έχει μια γρατσουνιά στην πρόσοψη. Εδώ στο Βόλο δεν έχω βρει καινούργια πρόσοψη και επειδή δεν μπορώ να το βλέπω έτσι ξέρει κανείς κάποιο ελληνικό side για να παραγγείλω μια? Ευχαριστώ

 

Aλλαζει προσοψεις;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 6 Ιαν. 2005 , 14:52)

 

μωρέ μπριτς!!!! :lol: :lol:

 

ρε εσύ global το ξέρω ότι με το zoom δεν υπάρχει το πρόβλημα...άσε και το έχω ψάξει πολύ καλά σου λέω...

αν μου το έβγαζε πάντα δεν θα πόσταρα τις φωτό...

 

εκεί που τρελάθηκα και έβγαλα το συμπέρασμαότι μπορεί να είναι το fw είναι όταν είδα ότι 3 απανωτές φωτό μου τις έβγαλε άψογα ...

 

αχ...θα σας δείξω ένα video που από την μέση και αριστερά είναι θεοσκότεινο ενώ από την άλλη φωτεινό...

 

τέλος πάντων σταματάω εδώ να τρελαίνομαι ... :D

απλά ήθελα μονο να δείξω τις φωτό τίποτα άλλο

 

ρε συ μηπως εχει κανενα προβλημα το κινητο σου???γιατι εγω ολες οι φωτο που τραβαω δεν εχεουν καμια καμινη γωνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...