Jump to content

[LG G3] Πρόβλημα με ρωγμές


takis6666
 Κοινοποίηση

Ρωγμή προβλημα η οχι?  

138 members have voted

  1. 1. Ρωγμή προβλημα η οχι?

    • Ναι, αντιμετώπισα αυτο το πρόβλημα
    • Εχω γνωστο ατομο που το αντιμετώπισε
    • Το κινητο μου ειναι μια χαρα!


Recommended Posts

Συγνώμη είχες κάποτε μια συσκευή που ήταν root και όχι την συγκεκριμένη, ε και δεν έχεις δικαίωμα? Εφόσον αυτό το τηλέφωνο δεν έχει root με ποιο δικαίωμα στο βγάζουν εκτός εγγύησης για μια εφαρμογή που είναι αποθηκευμενη στο Google account σου χωρίς να ξέρουν σε ποιο τηλέφωνο την είχες εγκαταστήσει? Μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό και λέω να το κυνηγήσεις. Οκ πες ότι εσύ καλώς ή κακώς δεν έκανες φορματ και το έστειλες έτσι, αυτοί τι δουλειά είχαν στον λογαριασμό σου και στα προσωπικά σου δεδομένα όταν το μόνο που έπρεπε να κάνουν είναι ένα factory reset και να αλλάξουν την οθόνη? Μήπως χαζευαν και τις φωτογραφίες σου? Νόμος δεν στέλνουμε τα τηλέφωνα με τα στοιχεία μας μέσα κάνουμε φορματ.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως όπως πέρασες τις εφαρμογές σου, πέρασες και το superuser και απλά δεν ασχολήθηκες να το σβήσεις ποτέ; Και άντε και έτσι να είναι, από τη στιγμή που το φέρνεις μαμά κατάσταση, τότε αυτομάτως η συσκευή είναι εντός εγγύησης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα στο service για τη ρωγμή το πρώτο πράγμα που είδα να κοιτάζουν - και δεν ξέρω βέβαια αν ήταν το μόνο - ήταν το hidden menu ώστε να τσεκάρουν το root.

Είχα φέρει το κινητό back to stock με το flashtool και ο root checker από το εν λόγω menu έδειχνε "official" οπότε όλα πήγαν όπως έπρεπε: αλλαγή πλαισίου - οθόνης σε μία ώρα κι έξω!!

Βέβαια ένα τηλεφώνημα προηγουμένως για ανταλλακτικό δεν βλάπτει. Με δυο λέξεις, όλα άψογα.

 

Όπως και να έγινε σε μένα, όπως και να έγινε στο φίλο παραπάνω δεν κάνει κακό να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Αφού μπορούμε να δούμε και μόνοι μας από πριν τι ενδείξεις θα δουν οι άνθρωποι εκεί ας τις κοιτάξουμε. Αφού μπορούμε να φλασάρουμε στοκ δίχως κατάλοιπα όποτε είναι μια τέτοια ανάγκη ας το κάνουμε. Οριακά (που δεν το έκανα) ας καθαρίσουμε και το ιστορικό στο play από τις εφαρμογές που βγάζουν μάτι... μπας και έχει κάποιος όρεξη να κάνει τον Sherlock.

Αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν συμφωνώ με τον takaro. Συμφωνώ, απλώς θα μου φαινόταν σαν να κρεμάω κουδούνια πηγαίνοντας εκεί με το κινητό σε κατάσταση κουτιού.

 

Στο προκείμενο, αν δεν έχουν κρατήσει IMEI τότε πέρασμα όπως είναι από πάνω μια stock rom και πάλι service. Αν έχουν κρατήσει τουλάχιστον ας πουν που είδανε ότι η συσκευή είναι root.

Το να υπάρχει εφαρμογή (που δουλεύει με root) δεν λέει τίποτε από μόνο του. Και στο samsung galaxy tab s2 έχω αλλά το knox καλά κρατεί... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα μου έλεγαν σε εκείνο το service ότι το tablet είναι root όμως το knox είναι ανέπαφο. Στο κάτω κάτω αν ήθελε η LG να τα έχει όλα κλειδωμένα θα το έκανε και δεν θα άφηνε πόρτες και παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είναι να πάρω αυτη τη περίοδο το G3, έχω κάποιες ερωτήσεις... Ποιά παρτίδα είναι η τελευταία, έχουν φύγει τα προβλήματα με το ράγισμα ή υπάρχουν ακόμα ? Η Procordia εξακολουθεί να τα αλλάζει/φταίχνει, λόγο ραγίσματος ή τα περνάει εκτός εγγύησης ? Κάτι τελευταιο, αν λέμε (χτύπα ξύλο) και πάει στο service το κινητό, κρατάνε αρχεία από πελάτες ή όχι ? Γιατί είχα πάει ένα G2, το έβγαλαν εκτός εγγύησης και φοβάμαι μη το βγάλουν και αυτό εκτός, δε πιστεύω να στοχοποιούν άτομα, σωστά ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και μόνο που το πας για ρωγμή (hardware και μάλιστα υπαιτιότητα LG) και σου τσεκάρουν το κινητό για root (software) καταλαβαίνεις...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και μόνο που το πας για ρωγμή (hardware και μάλιστα υπαιτιότητα LG) και σου τσεκάρουν το κινητό για root (software) καταλαβαίνεις...

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι, ότι έχουν μπεί μέσα με τις τόσες αλλάγές που έχουν κάνει σε οθόνες κτλ και ψάχνουν το οτιδήποτε για να το βγάλουν εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και μόνο που το πας για ρωγμή (hardware και μάλιστα υπαιτιότητα LG) και σου τσεκάρουν το κινητό για root (software) καταλαβαίνεις...

 

Μπορεί το ράγισμα να είναι από τις βαριές κι ασήκωτες εφαρμογές που βάζουμε μετά το root... γι' αυτό τσεκάρουν ίσως :D

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι, ότι έχουν μπεί μέσα με τις τόσες αλλάγές που έχουν κάνει σε οθόνες κτλ και ψάχνουν το οτιδήποτε για να το βγάλουν εκτός εγγύησης.

 

Και πάλι μεταξύ των υποκριτών της LG και άλλων απατεώνων που καταχρηστικά κρατούν τη συσκευή μου δική τους θα πάω με τους υποκριτές.

Με αυτούς συνεννοήθηκα και βλέπουμε. Με τους άλλους :X ούτε βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποφάσισα να μην ασχοληθω με το θεμα.. Εμενα δεν με επηρεάζει.... Ασε που αν το στειλω υπαρχει μια τεραστια πιθανότητα να παρουσιασει το ιδιο και το ανταλλακτικό μιας και δεν πεζει ρολο η παρτιδα...:rolleyes: θα προτεινα σε οσους το σκέφτονται απλα να το ξεχάσουν και να χαρουν την συσκευή... Edited by takis6666

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε δικιο ολοι μεγα βλακεια μου να μην το κανω μια επαναφορα .... το θεμα τωρα ειναι οτι και καθαρο να το επιστρεψω βλεπουν το ιστορικο οτι το ειχα παει με ροοτ ....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θέμα θέλει κυνήγι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κάποιος να μην κάνεις root ε παλιό τηλέφωνο για να μην χάσεις την εγγύηση στο νέο...

Έλεος να δω τι άλλο θα σκεφτούν

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Poll για να βοηθηθούν οσοι δεν ειναι σιγουροι αν αξιζει η οχι πλέον να στείλουν την συσκευή για να φτιαχτεί το ράγισμα...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Poll για να βοηθηθούν οσοι δεν ειναι σιγουροι αν αξιζει η οχι πλέον να στείλουν την συσκευή για να φτιαχτεί το ράγισμα...

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει, αν σκεφτείς ότι αλλάζουν και οθόνη και όχι μόνο το πλαίσιο περιμετρικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ με βάση αυτό που έγραψες παραπάνω ότι "Rooting related file had been installesd - superuser" δεν είναι rooted (που πάει και τελείωσε). Ας πει και κάποιος που είναι root τώρα τι ένδειξη βγάζει στη δική του συσκευή. Εγώ είμαι τώρα δίχως root, ίσως το Σ/Κ πάλι.

Νομίζω πως όταν κάνει το play αυτόματη εγκατάσταση των εφαρμογών από άλλη συσκευή με το ίδιο account θα κατεβάσει ότι βρει στο ιστορικό.

Εφόσον αυτή είναι η περίπτωσή σου αξίζει λίγη προσπάθεια ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει, αν σκεφτείς ότι αλλάζουν και οθόνη και όχι μόνο το πλαίσιο περιμετρικά.

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι αφου δεν επηρεαζει καποια λειτουργια και μπορω απλα να την αγνοησω ας μην δώσω περισσότερη σημασία. Ετσι και αλλιως υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να ξαναεμφανιστει το "προβλημα" ...

Edited by takis6666

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα γιατί δεν θεωρούσα ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο.

Το έκανα γιατί αφενός οι άνθρωποι είπαν ότι είναι δουλειά μιας ώρας (και μπράβο τους, τόσο ήταν) αφετέρου ήθελα να περάσω τη νεότερη έκδοση λογισμικού να δω πιθανές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα γιατί δεν θεωρούσα ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο.

Το έκανα γιατί αφενός οι άνθρωποι είπαν ότι είναι δουλειά μιας ώρας (και μπράβο τους, τόσο ήταν) αφετέρου ήθελα να περάσω τη νεότερη έκδοση λογισμικού να δω πιθανές αλλαγές.

 

Εαν εχουν ανταλλακτικο καινούριο καλώς.. Εμενα μου ειπανε αν θελω το στελνουν στην αντιπροσωπεια και τα λοιπα... Για αυτο και ειπα οχι

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ούτε κι εγώ θα έμπαινα στη διαδικασία. Η ρωγμή (τρίχα και όχι χάσμα) δεν επεκτάθηκε οπότε μάλλον θα το άφηνα.

Κατασκευαστικό τους λάθος είναι και το καλύπτει η εγγύηση όμως αν είναι να μείνουμε χωρίς συσκευή για μέρες τότε είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ούτε κι εγώ θα έμπαινα στη διαδικασία. Η ρωγμή (τρίχα και όχι χάσμα) δεν επεκτάθηκε οπότε μάλλον θα το άφηνα.

Κατασκευαστικό τους λάθος είναι και το καλύπτει η εγγύηση όμως αν είναι να μείνουμε χωρίς συσκευή για μέρες τότε είναι πρόβλημα.

Εμενα δεν το λες και τριχα ειναι αρκετα αισθητό/εμφανες αλλα οχι και τοσο...

Στο τελος της ημερας δεν θα το κρατησω και για παντα το κινητο.. (Υπολογιζω για κανα g5 τα επομενα χριστουγεννα.).. :-)

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

οσο εχει εγγυηση περιμενω μπας και εμφανιστει τιποτα αλλο και τοτε το στελω.

 

Αν δεν εμφανιστει κατι αλλο?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα στο service για τη ρωγμή το πρώτο πράγμα που είδα να κοιτάζουν - και δεν ξέρω βέβαια αν ήταν το μόνο - ήταν το hidden menu ώστε να τσεκάρουν το root

Μήπως ξέρεις ποια επιλογή του hidden menu τσεκαρει για root ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εμφανιστει κατι αλλο?

τοτε κοντα στην ληξη της εγγυησης το στελνω για επισκευη,αν και πιστευω οτι δεν θα με ενοχλουσε τοσο ειδικα με μια θηκη δεν θα εδειχνε τιποτα,επισης να πω οτι ειχα στην κατοχη μου περιοδικα 4 ς3 τα οποια ειχαν ολα ρωγμη στις γωνιες πραγμα που η σαμσουνγκ δεν αναγνωριζε καλα καλα σαν κατασκευαστικο λαθος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Πρόβλημα με ρωγμές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...