Jump to content

Goodys vs. McDonalds


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;  

1.119 members have voted

  1. 1. Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;

    • Goodys
      933
    • McDonalds
      187


Recommended Posts

Burger King ειναι τα καλυτερα μακραν. Πηγα στην Αυστρια το χειμωνα και πραγματικα ζηλεψα που δεν τα εχουμε εδω.

 

Ψηφισα McDonalds και εξηγω τους λογους:

 

Ειναι πραγματικα hamburger oriented fast food. Τα Goody's εχουν μπασταρδεψει το μενου τους οσο δεν παει. Και γιατι? Γιατι πολυ απλα ο Ελληνας ΔΕΝ ειναι συμηθισμενος στις γευσεις του hamburger του εξωτερικου. ΔΕΝ ειχαμε hamburger και απο χθες στην Ελλαδα. Εμεις ειμαστε του σουβλακιου. Πως λοιπον θα κανεις πιο εμπορικο το μενου σου στο ελληνικο target group? Απλα βαζεις πιο ηπιες γευσεις, περισσοτερα οικεια μυρωδικα και πιατα τυπου goodisssimo(που ειναι το μονο που τρωω μαζι με το Richie). Δεν ειναι τυχαιο οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ελληνων κανει "μπλιαχ" οταν ακουει McDonalds και ας μην εχει δοκιμασει ποτε.

 

Δευτερον μου τι δινει απιστευτα αυτη η πλυση εγκεφαλου οτι τα McDonalds ειναι αμερικανικα και τα Goody's ελληνικα. Σοβινισμος και στο φαι? Ελεος. Αν μου αρεσει κατι δεν καθομαι να σκεφτομαι αν προερχεται απο την αμερικη, την κινα η την ιαπωνια.

 

Τα μπιφτεκια των Goody's παντα μου φαινονταν υποπτα. Μεχρι προτεινος στα μενου τους τα χαρακτηριζαν " μπιφτεκια Goody's". Oυτε τι κρεας ειχαν μεσα δεν ανεφεραν! Τωρα πλεον λενε οτι εχουν φρυγανια, αυγο, και διαφορα αλλα. Ακομα και αν ξενισει μερικους λοιπον θεωρω πιο τιμιο το μπιφτεκι των McDonalds που λεει οτι ειναι 100% βοδινο (και ας ειναι και της χειροτερης ποιοτητας) παρα ενα μπιφτεκι που εχει μεσα ενα καρο προσθετα. Γιατι οταν βαζεις στο μπιφτεκι αυγα, φρυγανιες κλπ τι σημαινει αυτο? Αναγκη για ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ συντηρητικα. Γι'αυτο και το μπιφτεκι των Goody's ειναι και σκετο νοστιμο ενω των Mc Donalds ανοστο. Αν φτιαξεις μπιφτεκι μονο με κρεας τι βγαινει? Αποτυχια. .

 

Τριτον, τα Goody's ειναι υπερβολικα ακριβα. Και κυριως γι'αυτο δυσανασχετησα. Δε μου αρεσαν ποτε και ιδιαιτερα και λεω να δινω στην ξεφτιλα 10 ευρω και να μη χορταινω κιολας...Ε οχι...

 

Τεταρτον Οι πατατες των McDonalds ειναι 100% εγγυημενα οτι θα ειναι παντα τραγανες, νοστιμες, και σωστα τηγανισμενες. Σε ολα τα καταστηματα.

 

Οι πατατες των Goody's ειναι πολλες φορες μαλακες, το λαδι μυριζει, ειναι πολυ πιο ανοστες. Λοιπον, αν και αποφευγω σαν το διαολο τις προτηγανισμενες στα φαστ φουντ, προτιμω να φαω 3 χαμπουργερ καλυτερα, αν ομως ειναι να φαω πατατα τινγκα στο συντηρητικο τουλαχιστον να το ευχαριστηθω. Προκαλω οποιονδηποτε να παρει απλα πατατες απο τα Mc και να συγκρινει ο ιδιος. Ατομα που δεν πλησιαζαν ουτε απεξω απο τα μακ οταν δοκιμασαν πατατες ειδαν την τεραστια διαφορα.

 

Παντως αν ηταν να ψηφισω κατι που υπαρχει στην Ελλαδα θα ψηφιζα δαγκωτο

KFC!!!!!!!!!

 

Απο την αλλη, ειναι λογικο να εμπιστευεται καποιος περισσοτερο μια ελληνικη φιρμα εναντι μιας ξενης, ειδικα στο φαγητο.

Και μαλλον δικαιωνεται οταν δοκιμασει τις ψοφολιχουδιες των ΜcDonalds.

 

Ο Ελληνας, οταν παει για fast food δεν εννοει απαραιτητα hamburger. Και αυτο το βρισκω θετικο.

Δεν ειπαν ποτε τα Goodys οτι ειναι χαμπουργκεραδικα (ασε που σαν τροφη το hamburger ειναι αθλιο).

 

Η λογικη σου για τα συντηρητικα δεν ειναι απαραιτητα σωστη αλλα να σου πω την αληθεια, και η μανα μου με αυγο και φρυγανια το φτιαχνει το μπιφτεκι. :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο την αλλη, ειναι λογικο να εμπιστευεται καποιος περισσοτερο μια ελληνικη φιρμα εναντι μιας ξενης, ειδικα στο φαγητο.

Και μαλλον δικαιωνεται οταν δοκιμασει τις ψοφολιχουδιες των ΜcDonalds.

 

Ο Ελληνας, οταν παει για fast food δεν εννοει απαραιτητα hamburger. Και αυτο το βρισκω θετικο.

Δεν ειπαν ποτε τα Goodys οτι ειναι χαμπουργκεραδικα (ασε που σαν τροφη το hamburger ειναι αθλιο).

 

Η λογικη σου για τα συντηρητικα δεν ειναι απαραιτητα σωστη αλλα να σου πω την αληθεια, και η μανα μου με αυγο και φρυγανια το φτιαχνει το μπιφτεκι. :O

 

μεγάλε είσαι ολόσωστος. εγώ στα goodys πάντα club παίρνω;)

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη, ειναι λογικο να εμπιστευεται καποιος περισσοτερο μια ελληνικη φιρμα εναντι μιας ξενης, ειδικα στο φαγητο.

Και μαλλον δικαιωνεται οταν δοκιμασει τις ψοφολιχουδιες των ΜcDonalds.

 

Ο Ελληνας, οταν παει για fast food δεν εννοει απαραιτητα hamburger. Και αυτο το βρισκω θετικο.

Δεν ειπαν ποτε τα Goodys οτι ειναι χαμπουργκεραδικα (ασε που σαν τροφη το hamburger ειναι αθλιο).

 

Η λογικη σου για τα συντηρητικα δεν ειναι απαραιτητα σωστη αλλα να σου πω την αληθεια, και η μανα μου με αυγο και φρυγανια το φτιαχνει το μπιφτεκι. :O

 

Μα δεν ισχυριστηκα οτι το hamburger ειναι σωστη τροφη. Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι τα Goody's ΕΙΝΑΙ fast food ομως υποκρινονται οτι δεν ειναι μπασταρδευοντας το μενου για να εχει ο πελατης την ψευδαισθηση οτι τρωει πιο "υγιεινα" και "καθαρα" και κυριως """ελληνικα""" απο οτι για παραδειγμα στα "ξενοφερτα" McDonalds. Και το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι Ελληνες τσιμπανε. Εγω το καταλαβαινω να μην αρεσει σε καποιον το hamburger των McDonalds. Αλλα το να ζει στην ψευδαισθηση οτι τρωει πιο καθαρα και υγιεινα επειδη ειναι ελληνικα τα Goody's το θεωρω ανοητο θα τολμουσα να πω.

 

Οσο για τα μπιφτεκια, ναι εχεις δικιο, ενα παραδοσιακο μπιφτεκι γινεται με διαφορα επιπλεον υλικα. Οταν ομως αυτα καταναλωθουν αμεσως. Οταν προκειται να γινει μαζικη παραγωγη, εκει μπαινουν στη μεση πολλα συντηρητικα οταν εχει προσθετα το μπιφτεκι.

Εαν εχεις καποιο γνωστο που δουλευει στα Goody's ρωτα τον τι γραφει πανω η συσκευασια των μπιφτεκιων στα συστατικα και θα καταλαβεις.

Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι το μπιφτεκι των McDonalds ειναι το 1/3 στο μεγεθος των Goody's. More meat> less quantity. (ειπα ο,τι ποιοτητα και αν ειναι σκ@τ@ ειναι το ξερω).

 

A, και μην ξεχναμε οτι οταν εκανε το τεστ η Τατιανα στην εκπομπη της θυμαστε ποιο hamburger ειχε αναπτυξει με δραματικη διαφορα τους λιγοτερους μικροοργανισμους? (=περισσοτερα συντηρητικα)

Οποιος εχει φαει και στα δυο μπορει να καταλαβει αμεσως οτι αυτο ηταν το hamburger των Goody's.

 

Αυτα για να μη νομιζουμε οτι τα Ελληνικα fast food ειναι αγια.

 

Κατα τα αλλα ο καθενας ας τρωει οπου του αρεσει και οσο μπορουμε μακρυα απο αυτα...Εγω προσπαθω και τα εχω περιορισει σε μια φορα τη βδομαδα το πολυ και αυτο απο αναγκη λογω δουλειας.

Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι Ελληνικά τα... Ελληνικά fast food όντως είναι πλεονέκτημα.

Γιατί είναι προσαρμοσμένα στις δικές μας γεύσεις! Για αυτό άλλωστε και τα McDonalds έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα. Θέμα σωβινισμού νομίζω δεν τίθεται, έχουμε αποδείξει ότι οτιδήποτε θεωρείται μόδα στο εξωτερικό προσπαθούμε να το ακολουθούμε πιστά.

Από ποιότητα δεν ξέρω. Το γεγονός πάντως ότι το hamburger των McDonalds διατηρείται αναλλοίωτο ακόμη και αν περάσουν χρόνια* εκτός ψυγείου με προβληματίζει (sic)

 

*http://www.youtube.com/watch?v=4IGtDPG4UfI

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πως πλέον τα Mc έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα,έχουν ενισχύσει πολύ την θέση τους σε σχέση με παλιά,έχουν βελτιώσει κατά πολύ τα μενού τους,τα μαγαζιά σχεδόν όλα είναι ανακαινισμένα και εξ' όσων γνωρίζω το χρήμα ρέει άφθονο..Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι η κρίση επηρρέαζει αρνητικά πολυτελή εστιατόρια και ξενοδοχεία,αλλά από την άλλη επηρρεάζει θετικά τέτοιου είδους μαγαζιά καθώς ο κόσμος έχει στραφεί στο φτηνό φαγητό για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Τα McDonalds τώρα δεν έχουν club? Παλιά θυμάμαι είχαν.. αλλά πριν μερικούς μήνες που είχα πάει δεν είχαν. Βασικά στην Ξάνθη (και στις γύρω περιοχές) δεν έχουμε McDonalds οπότε δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά!
Link to comment
Share on other sites

Τα McDonalds τώρα δεν έχουν club? Παλιά θυμάμαι είχαν.. αλλά πριν μερικούς μήνες που είχα πάει δεν είχαν. Βασικά στην Ξάνθη (και στις γύρω περιοχές) δεν έχουμε McDonalds οπότε δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά!

Ναι,έχουν καταργήσε τα club εδώ και πολύ καιρό.Κρίμα και ήταν ένα από τα ωραία γεύματα που μου άρεσαν από τα Mc Donalds.:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι,έχουν καταργήσε τα club εδώ και πολύ καιρό.Κρίμα και ήταν ένα από τα ωραία γεύματα που μου άρεσαν από τα Mc Donalds.:(

 

Και δεν ειχε και κορα :D

 

Ενα που μου αρεσε παλια παντως (πριν 5-6 χρονια θυμαμαι που ετρωγα αναγκαστικα καποιες μερες τη βδομαδα) ηταν το McPork. Αυτο ηταν πραγματικα πολυ νοστιμο hamburger...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ισχυριστηκα οτι το hamburger ειναι σωστη τροφη. Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι τα Goody's ΕΙΝΑΙ fast food ομως υποκρινονται οτι δεν ειναι μπασταρδευοντας το μενου για να εχει ο πελατης την ψευδαισθηση οτι τρωει πιο "υγιεινα" και "καθαρα" και κυριως """ελληνικα""" απο οτι για παραδειγμα στα "ξενοφερτα" McDonalds. Και το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι Ελληνες τσιμπανε. Εγω το καταλαβαινω να μην αρεσει σε καποιον το hamburger των McDonalds. Αλλα το να ζει στην ψευδαισθηση οτι τρωει πιο καθαρα και υγιεινα επειδη ειναι ελληνικα τα Goody's το θεωρω ανοητο θα τολμουσα να πω.

 

Οσο για τα μπιφτεκια, ναι εχεις δικιο, ενα παραδοσιακο μπιφτεκι γινεται με διαφορα επιπλεον υλικα. Οταν ομως αυτα καταναλωθουν αμεσως. Οταν προκειται να γινει μαζικη παραγωγη, εκει μπαινουν στη μεση πολλα συντηρητικα οταν εχει προσθετα το μπιφτεκι.

Εαν εχεις καποιο γνωστο που δουλευει στα Goody's ρωτα τον τι γραφει πανω η συσκευασια των μπιφτεκιων στα συστατικα και θα καταλαβεις.

Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι το μπιφτεκι των McDonalds ειναι το 1/3 στο μεγεθος των Goody's. More meat> less quantity. (ειπα ο,τι ποιοτητα και αν ειναι σκ@τ@ ειναι το ξερω).

 

A, και μην ξεχναμε οτι οταν εκανε το τεστ η Τατιανα στην εκπομπη της θυμαστε ποιο hamburger ειχε αναπτυξει με δραματικη διαφορα τους λιγοτερους μικροοργανισμους? (=περισσοτερα συντηρητικα)

Οποιος εχει φαει και στα δυο μπορει να καταλαβει αμεσως οτι αυτο ηταν το hamburger των Goody's.

 

Αυτα για να μη νομιζουμε οτι τα Ελληνικα fast food ειναι αγια.

 

Κατα τα αλλα ο καθενας ας τρωει οπου του αρεσει και οσο μπορουμε μακρυα απο αυτα...Εγω προσπαθω και τα εχω περιορισει σε μια φορα τη βδομαδα το πολυ και αυτο απο αναγκη λογω δουλειας.

 

Τι εννοεις περι μπασταρδεματος του μενου;

Το οτι ειναι fast food δε σημαινει απαραιτητα οτι το μενου τους θα πρεπει να ακολουθει και να περιοριζεται στο μενου ξενων αλυσιδων φαστ φουντ.

 

Μια σαλατα ή ενα κρυο σαντουιτς ειναι σιγουρα πιο υγιεινο απο ενα μπεργκερ. Και τα γκουντις μου δινουν αυτη την επιλογη. Δεν ειναι ψευδαισθηση ουτε ανοητο.

 

Επισης, το μενου τους κινειται σιγουρα πιο κοντα στην ελληνικη κουζινα (σαλατες, σαντουιτς, διαφορα αλλα πιατα).

 

Βλεπεις οτι ακομη και τα everest που ειναι σαντουιτσαδικα λανσαραν σαλατες που τις φτιαχνεις μονος σου. Και τα McDonalds ειχαν δοκιμασει ενα σωρο πραγματα στο μενου τους, αλλα απ'οτι φαινεται δεν ειχαν ανταποκριση. Με το σημερινο μενου τους παντως και την εξαπλωση των Goodys δεν υπαρχουν πιθανοτητες να ξανανοιξουν σε περιοχες εκτος Αθηνων, Θεσσαλονικης και 2-3 αλλες σε νησια με μεγαλο τουρισμο.

 

Δε γνωριζω ποσες μερες πριν φτιαχνουν τα μπιφτεκια, τι συντηρητικα βαζουν κ.λπ. ή αν τα εβγαλε η Τατιανα. Αν ξερεις κατι παραπανω για τα συστατικα μοιρασου το.

 

Φυσικα και δεν ειναι αγια. Αυτο που κανουμε εδω ειναι συγκριση με τα McDonalds.

 

Περα απο αυτο, οι τιμες τους που εχουν καταντησει να ανεβαινουν καθε μηνα σαν τη Pizza Hut, και με διαφορα τερτιπια (βγαζουν π.χ. μια νεα σαλατα σε υψηλοτερη τιμη και συντομα και οι παλιες εχουν την ιδια) ειναι σχετικα απαρεδεκτες πλεον.

Σιγουρα προτιμω ενα εστιατοριο με μαγειρευτα αλλα το θεμα ειναι οτι δε θα το βρω παντου και ανοιχτο ολη μερα οπως τα Goodys.

 

Οσο για τις τιμες των McDonalds, ειναι χαμηλοτερες γιατι τιθεται θεμα επιβιωσης αν τις ανεβασουν στα επιπεδα που τις εχουν σε αλλες χωρες.

Link to comment
Share on other sites

Απο γευση goodys απο θεμα οικονομικου mc donalds!τα goodys εχουν ξεφυγει π.χ.το μπεργκερ 2.10 απο 1.90!τα χει ακριβεινει ολα!ελεος!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις περι μπασταρδεματος του μενου;

Το οτι ειναι fast food δε σημαινει απαραιτητα οτι το μενου τους θα πρεπει να ακολουθει και να περιοριζεται στο μενου ξενων αλυσιδων φαστ φουντ.

 

Μια σαλατα ή ενα κρυο σαντουιτς ειναι σιγουρα πιο υγιεινο απο ενα μπεργκερ. Και τα γκουντις μου δινουν αυτη την επιλογη. Δεν ειναι ψευδαισθηση ουτε ανοητο.

 

Επισης, το μενου τους κινειται σιγουρα πιο κοντα στην ελληνικη κουζινα (σαλατες, σαντουιτς, διαφορα αλλα πιατα).

 

Βλεπεις οτι ακομη και τα everest που ειναι σαντουιτσαδικα λανσαραν σαλατες που τις φτιαχνεις μονος σου. Και τα McDonalds ειχαν δοκιμασει ενα σωρο πραγματα στο μενου τους, αλλα απ'οτι φαινεται δεν ειχαν ανταποκριση. Με το σημερινο μενου τους παντως και την εξαπλωση των Goodys δεν υπαρχουν πιθανοτητες να ξανανοιξουν σε περιοχες εκτος Αθηνων, Θεσσαλονικης και 2-3 αλλες σε νησια με μεγαλο τουρισμο.

 

Δε γνωριζω ποσες μερες πριν φτιαχνουν τα μπιφτεκια, τι συντηρητικα βαζουν κ.λπ. ή αν τα εβγαλε η Τατιανα. Αν ξερεις κατι παραπανω για τα συστατικα μοιρασου το.

 

Φυσικα και δεν ειναι αγια. Αυτο που κανουμε εδω ειναι συγκριση με τα McDonalds.

 

Περα απο αυτο, οι τιμες τους που εχουν καταντησει να ανεβαινουν καθε μηνα σαν τη Pizza Hut, και με διαφορα τερτιπια (βγαζουν π.χ. μια νεα σαλατα σε υψηλοτερη τιμη και συντομα και οι παλιες εχουν την ιδια) ειναι σχετικα απαρεδεκτες πλεον.

Σιγουρα προτιμω ενα εστιατοριο με μαγειρευτα αλλα το θεμα ειναι οτι δε θα το βρω παντου και ανοιχτο ολη μερα οπως τα Goodys.

 

Οσο για τις τιμες των McDonalds, ειναι χαμηλοτερες γιατι τιθεται θεμα επιβιωσης αν τις ανεβασουν στα επιπεδα που τις εχουν σε αλλες χωρες.

 

Κρυο σαντουιτσ δεν ειναι απαραιτητο να φας στα Goodys. Μπορεις να πας στα εβερεστ η παρεμφερη που ειναι ανοικτα 24/7. Σαλατα επισης εχουν τα McDonads. Δεν ειπα οτι ειναι ανοητο να φας σαντουιτσ. Το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που πανε στα Goody's ΔΕΝ τρωνε σαντουιτς.

 

Ναι, τα Goody's ειναι πιο κοντα στην ελληνικη κουζινα. Συμφωνω.

 

Ναι, τα McDonalds δεν προκειται ποτε να πλησιασουν σε πωλησεις τα Goody's στην Ελλαδα. Επισης συμφωνω.

 

Ενα χρονο τα McDonalds στα hamburger εχουν τις ιδιες τιμες. Αν αλλαξαν αλλου τις τιμες τους δεν το γνωριζω.

Επισης μη θιγουμε το θεμα τιμης καθως τα Goody's ειναι επιεικως απαραδεκτα με τις παρουσες τιμες τους. Για να φας ενα γευμα τις προκοπης και να χορτασεις πρεπει να σκασεις 9-10 ευρω. Το θεωρω πολυ ακριβο για fast food. Και εκει ειναι η ενσταση μου.

 

Οσο για τα μπιφτεκια δες την εκπομπη. Δεν εχει νοημα να στο περιγραψω αν δεν το δεις ο ιδιος. Οσοι ετυχε να τη δουν ξερουν τι εννοω. Αν και δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο. Δεν ξερουμε ολοι οτι αυτα τα πραγματα ειναι σκουπιδια? Το ενα με λιγοτερα , το αλλο με περισσοτερα συντηρητικα...Απλα η εκπομπη αποτελει μια μικρη αποδειξη. Το αν τη δεχεσαι ειναι αλλο θεμα...Παντως ο φακος και οι εργαστηριακες αναλυσεις που εγιναν στηριζουν αυτο που ειπα πιο πανω για τα μπιφτεκια.

 

Και σκεψου με τη λογικη ποσο ευκολοτερο ειναι να διατηρησεις ενα μπιφτεκι που περιεχει μονο κρεας και αρα ειναι ανοστο και ποσο ενα που εχει μεσα αυγα, φρυγανιες, γαλα κλπ κλπ κλπ. Δεν ειναι το ιδιο πιστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Δε πατάω ουτε για πλάκα ούτε στα MCDonalds! Στα Goodys πολύ σπάνια διότι γενικά το συγκεκριμένο fast food αποτελείται από ραδιενεργά κατάλοιπα. Είχε γίνει μεγάλος αγώνας στα Goodys για την διαμόρφωση της κουζίνας του προς το υγιεινό αλλά αγοράστικε απο την Marfin κ νομίζω το θέμα έκλεισε εκει.
Link to comment
Share on other sites

Στα Goodys πολύ σπάνια διότι γενικά το συγκεκριμένο fast food αποτελείται από ραδιενεργά κατάλοιπα.

 

Εχμ..κάποια στοιχειώδη τεκμηρίωση μπορεί να υπάρξει; :ninja:

Και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο όντως τότε με ποια λογική πας έστω και σπάνια στα Goodys; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κρυο σαντουιτσ δεν ειναι απαραιτητο να φας στα Goodys. Μπορεις να πας στα εβερεστ η παρεμφερη που ειναι ανοικτα 24/7. Σαλατα επισης εχουν τα McDonads. Δεν ειπα οτι ειναι ανοητο να φας σαντουιτσ. Το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που πανε στα Goody's ΔΕΝ τρωνε σαντουιτς.

 

Ναι, τα Goody's ειναι πιο κοντα στην ελληνικη κουζινα. Συμφωνω.

 

Ναι, τα McDonalds δεν προκειται ποτε να πλησιασουν σε πωλησεις τα Goody's στην Ελλαδα. Επισης συμφωνω.

 

Ενα χρονο τα McDonalds στα hamburger εχουν τις ιδιες τιμες. Αν αλλαξαν αλλου τις τιμες τους δεν το γνωριζω.

Επισης μη θιγουμε το θεμα τιμης καθως τα Goody's ειναι επιεικως απαραδεκτα με τις παρουσες τιμες τους. Για να φας ενα γευμα τις προκοπης και να χορτασεις πρεπει να σκασεις 9-10 ευρω. Το θεωρω πολυ ακριβο για fast food. Και εκει ειναι η ενσταση μου.

 

Οσο για τα μπιφτεκια δες την εκπομπη. Δεν εχει νοημα να στο περιγραψω αν δεν το δεις ο ιδιος. Οσοι ετυχε να τη δουν ξερουν τι εννοω. Αν και δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο. Δεν ξερουμε ολοι οτι αυτα τα πραγματα ειναι σκουπιδια? Το ενα με λιγοτερα , το αλλο με περισσοτερα συντηρητικα...Απλα η εκπομπη αποτελει μια μικρη αποδειξη. Το αν τη δεχεσαι ειναι αλλο θεμα...Παντως ο φακος και οι εργαστηριακες αναλυσεις που εγιναν στηριζουν αυτο που ειπα πιο πανω για τα μπιφτεκια.

 

Και σκεψου με τη λογικη ποσο ευκολοτερο ειναι να διατηρησεις ενα μπιφτεκι που περιεχει μονο κρεας και αρα ειναι ανοστο και ποσο ενα που εχει μεσα αυγα, φρυγανιες, γαλα κλπ κλπ κλπ. Δεν ειναι το ιδιο πιστεψε με.

 

ειναι γεγονος οτι οι τιμες στα μακντοναλντς ειναι χαμηλες. ασε που βγαζει και τις προσφορες με ενα ευρω που ειναι πολυ συμφερουσες. αυτο πρεπει να το αναγνωρισουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συμφερουσες δεν ειναι... ποσα χαμπουργκερ πρεπει να φας για να πεις πως χορτασες?

3?4?

δλδ 3-4 ε.προσθεσε και 1 ε(το λιγοτερο) την κοκα κολα. 4-5ε

με 2,50 παιρνεις πιτογυρο+1 κολα=3,50.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

συμφερουσες δεν ειναι... ποσα χαμπουργκερ πρεπει να φας για να πεις πως χορτασες?

3?4?

δλδ 3-4 ε.προσθεσε και 1 ε(το λιγοτερο) την κοκα κολα. 4-5ε

με 2,50 παιρνεις πιτογυρο+1 κολα=3,50.

 

σαφεστατα προτιμω τον γυρο,απο γυραδικο ας πουμε που ξερεις και εσυ πως ειναι. θεωρω οτι ειναι οικονομικοτερα σε συγκριση με τα γκουντις. η ποιοτητα και στα δυο ειναι πανω κατω τα ιδια. ψιλοπλαστικουρα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συμφερουσες δεν ειναι... ποσα χαμπουργκερ πρεπει να φας για να πεις πως χορτασες?

3?4?

δλδ 3-4 ε.προσθεσε και 1 ε(το λιγοτερο) την κοκα κολα. 4-5ε

με 2,50 παιρνεις πιτογυρο+1 κολα=3,50.

Με ένα πιτόγυρο δεν νομίζω να χορταίνεις.Τουλάχιστον οι άντρες,για τις κοπέλες δεν ξέρω.Πάντως οι χαμηλές τιμές δεν ξέρω αν είναι συμφέρουσες όταν εγώ προσωπικά ούτε με δύο χάμπουργκερ δεν χορταίνω.Και είμαι στα κανονικά μου κιλά για την ηλικία μου.Είναι σίγουρο πως το μπιφτέκι στα goodys είναι πολύ νοστιμότερο απ'ότι των macdonalds.Αλλά προσωπικά αν και τρώω συχνότερα απ'ότι θα έπρεπε απ'έξω πλέον όταν πάω goodys δεν τρώω μπιφτέκι.Θα προτιμήσω ένα club και καμιά πατάτα και ίσως κάποια σαλάτα.Τουλάχιστον το ζαμπόν δεν το φτιάχνουν οι ίδιοι και μπορείς να είσαι ελαφρώς πιο σίγουρος για τη ποιότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πιτόγυρο δεν νομίζω να χορταίνεις.Τουλάχιστον οι άντρες,για τις κοπέλες δεν ξέρω.Πάντως οι χαμηλές τιμές δεν ξέρω αν είναι συμφέρουσες όταν εγώ προσωπικά ούτε με δύο χάμπουργκερ δεν χορταίνω.Και είμαι στα κανονικά μου κιλά για την ηλικία μου.Είναι σίγουρο πως το μπιφτέκι στα goodys είναι πολύ νοστιμότερο απ'ότι των macdonalds.Αλλά προσωπικά αν και τρώω συχνότερα απ'ότι θα έπρεπε απ'έξω πλέον όταν πάω goodys δεν τρώω μπιφτέκι.Θα προτιμήσω ένα club και καμιά πατάτα και ίσως κάποια σαλάτα.Τουλάχιστον το ζαμπόν δεν το φτιάχνουν οι ίδιοι και μπορείς να είσαι ελαφρώς πιο σίγουρος για τη ποιότητά του.

 

και τρια και τεσσερα να φας παλι κατω απο πενταευρω θα βγει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχμ..κάποια στοιχειώδη τεκμηρίωση μπορεί να υπάρξει; :ninja:

Και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο όντως τότε με ποια λογική πας έστω και σπάνια στα Goodys; :worry:

 

Ραδιενεργά κατάλοιπα ήταν μια ειρωνική υπερβολή για τις βρομιές που έχει γενικά σε κάθε fastfoodάδικο. :ninja:

 

Goodys έχω να πατήσω 2,5 χρόνια και είχα πάει διότι σταμάτησα για καφέ σε ένα ταξίδι στα διόδια των Τεμπών. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν, και στα δυο ηταν πλαστικοποιημενα τα προιοντα τους.τα γκουωτις ειναι σαφως καλυτερα .Στα mc donalts το μπιφτεκι ειναι μισο χιλιοστο παχος για να χορτασεις θες τεσσερα . Εγω δεν τρωω πια απο τετοιες αλυσιδες ,μονο οταν παω καποιο ταξιδι και δεν ξερω την ποιοτητα σε fast food ,επιλεγω μακαρονια στο γκουντις.

Εξαλλου ζουμε σε μια χωρα που ολοι οι ξενοι ερχονται να φανε greek souvlaki, και εμεις τρωμε ala america

Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος οτι οι τιμες στα μακντοναλντς ειναι χαμηλες. ασε που βγαζει και τις προσφορες με ενα ευρω που ειναι πολυ συμφερουσες. αυτο πρεπει να το αναγνωρισουμε

 

 

χμ... οτι πληρώνεις παίρνεις;;; ;)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

ADWNIS είσαι στα όρια των ΟΠΧ...! Freak δεν είναι ανάγκη να απαντάς...ένα report είναι αρκετό...

στο θέμα μας..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...