Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

παιδια το καλυτερο ξυραφακι για βαθυ ξυρισμα ειναι ευτο που χρησιμοποθιουν οι επαγγελματιες, οχι απο τα συνιθισμενα, αυτο που ανοιγει σαν μαχαιρι.. Πιστευω καταλαβαινετε Λοιπον εχει μια μονο λεπιδα και την αλλαζεις καθε τοσο και γιαφτο σου επιτρεπει και να ξυριζεσαι οσο βαθυα εσυ θελεις Φισκα παντα με ΠΡΟΣΟΧΗ :D

Τωρα οσο για after shave pisteyv to kalytero gia na mhn bgazeiw spyrakia einai ligh krema ΝΙVEA :cool:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις πινελο με σαπουνι ξυρισματος? οχι nivea και τετοια. Αληθινο σαπουνι ξυρισματος. Δεν συγκρινεται με τιποτα. Και παντα κοντρα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Εγώ βγάζω σπιράκια στο λαιμό όταν ξυρίζομαι...τι φταίει άραγε ? :rolleyes:

 

 

 

O Eidikos APestalmenos Mplip^ prospa8ei na ri3ei ligo fws sthn ypo8esh "spyria-enw-3yrizomai-ston-laimo-kai-oxi-mono" me liges dermatologikes symvoules....

 

 

 

Loipon ta spyria ston laimo h sta magoula einai ka8ara dermatologiko fainomeno kai dhlwnoun ena pragma :

Evais8hto derma

 

Parousiazontai se 2 morfes :

Eite se kokkiniles pou vgainoun meta to 3yrisma eite san spyria me pyon , synh8ws xontra , antiais8htika pou ponane otan kapoios dokimasei na ta "spasei"

 

H prwth periptwsh einai aplo fainomeno kai antimetwpizetai sxedon eykola

H deyterh einai "8ylakitida" kai dhmiourgeitai apo tis trixes kai to smhgmatogono adena pou fylaei thn trixa... Pio apla gia na to katalavete :

 

Otan 3yrizomaste , fevgei to panw meros ths trixas. Otan megalwnei omws kai pali , polles fores h trixa gyrnaei pros ta mesa , frazontas ton poro opote (xontrika xontrika kai gia na mhn mpw se leptomereies ) dhmiourgeitai to spyri ...

 

Poly apla akou ti mporeis na kaneis gia na apofygeis kati tetoio :

 

1)Pare enan afro gia evais8hta dermata

Ta gel einai pio kala se aytes tis periptwseis kai merikes etairies pragmatika exoun poly kala proionta me xamomhli pou einai poly apala me to derma

 

2)Vrexe kala to proswpo sou prin valeis afro kai ase ton afro na energhsei kapoia lepta prin 3yristeis etsi wste na malakwsoun kala oi trixes

 

3)Prospa8hse an einai dynaton na mh 3yrizesai kontra (to pio vasiko isws apo ola...)

Ayto kanei pio eykolo to na megalwsei "anapoda" h trixa kai na sou vgoune spyrakia

 

4)Meta to 3yrisma after shave XWRIS OINOPNEVMA !!!!

Protimhse pali ena proion gia evais8hta dermata , me kallyntikous paragontes (xamomhli ktl ) 8a vreis apeira sthn agora ...

 

5)Prospa8hse na pleneis to proswpo sou me nero (kai kalytera antivakthridiako ) sapouni 1 me 2 fores th mera... 8a vgainei to smhgma pou perissevei kai de 8a dhmiourgei provlhma kata to 3yrisma etsi wste na vgoun spyrakia

 

6)An deis kapoia stigmh kai to pragma xeiroterevei mia episkepsh se dermatologo (pou synh8ws de xreiazetai ) kai 8a ly8ei to kako mia kai kalh

 

 

Ayta ta liga :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Έριξες φώς στην υπόθεση! Το ποστ σου αυτό πιστεύω είναι απαραίτητο να γίνει ένα print ή να αποθηκευτεί στο δίσκο γιατί αυτές είναι οι καλές οι συμβουλές (που δεν έχουν και πολλά λόγια :p ) !
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι στην εγκυκλοπαίδεια του mplip^...

 

Αν είστε (κι εσείς) :'( αναγκασμένοι να ξυρίζεστε κόντρα, ίσως σας βοηθήσει στην αποφυγή των ερεθισμών και το εξής: κρέμα μαλλιών (conditioner) σε βρεγμένο πρόσωπο 1-2 λεπτά πριν τον αφρό... Τη συμβουλή είχε δώσει δερματολόγος σε φίλο που είχε τα γνωστά προβλήματα... Κι εγώ βλέπω διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον UnReaL

 

Μπράβο ΜΠΛΙΠ.... σε ευχαριστούμε για το χρόνο που σπατάλησες. Δεν θα πάει χαμένος!

 

Δερματολόγος ή απλά εμπειρίες?

 

 

 

Χαιρομαι που βοήθησα :)

 

Οχι δεν ειμαι δερματολόγος αλλά ειδικά το θέμα της ακμής το έχω μάθει απέξω γιατί παλιότερα με είχε πιάσει κάτι να μάθω τα τι και πως των σπυριών (ουστ απο εδώ .... )

..ξέρεις πόσο κοσμο έχω κάνει καλά με ακμή ??? χεχεχ :o

:X
Link to comment
Share on other sites

Μπλιπ δικε μου εισαι απιθανος!!!!

θα βηθησουν πολυ οι συμβουλες σου

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

Μπλιπ δικε μου εισαι απιθανος!!!!

θα βηθησουν πολυ οι συμβουλες σου

 

}

 

Ε βέβαια! Υπάρχει λόγος που άνοιξα αυτό το thread...Είναι φαντάζομαι ένα παγκόσμιο φαινόμενο ! :rolleyes: Βέβαια δεν νομίζω να ονομάζεται ακμή αυτό με το ξύρισμα αλλά κάτι άλλο.... :cool:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

}

 

Βέβαια δεν νομίζω να ονομάζεται ακμή αυτό με το ξύρισμα αλλά κάτι άλλο.... :cool:

 

 

Θυλακίτιδα λέγεται

 

Απλό και σύνηθες φαινόμενο που δημιουργείται λόγω του ξυρίσματος

Και γυναικες το παθαίνουν που ξυρίζουν τα πόδια τους

Φταίει το πως (ξανα)μεγαλώνει η τρίχα :'(

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mplip^

 

Θυλακίτιδα λέγεται

 

Απλό και σύνηθες φαινόμενο που δημιουργείται λόγω του ξυρίσματος

Και γυναικες το παθαίνουν που ξυρίζουν τα πόδια τους

Φταίει το πως (ξανα)μεγαλώνει η τρίχα :'(

 

 

Σωστά...αυτό είναι...αλλά ακόμη δεν καλύτερο τρόπο για να ξυριζόμαστε χωρίς να τα βγάζουμε, εκτός απο τις συμβουλές σου βέβαια ;)

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Τα ξυραφάκια της Μαχ3 από αυτά της Μαχ3 Τούρμπο σε τι διαφέρουν?Εγώ δεν παρατήρησα και καμιά διαφορά!Μόνο στο χρώμα!
:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Τα ξυραφάκια της Μαχ3 από αυτά της Μαχ3 Τούρμπο σε τι διαφέρουν?Εγώ δεν παρατήρησα και καμιά διαφορά!Μόνο στο χρώμα!

 

έχεις δίκαιο σ'αυτό νομίζω ότι είναι τρίκ προώθησης

δήθεν καλύτερα!!

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Τα ξυραφάκια της Μαχ3 από αυτά της Μαχ3 Τούρμπο σε τι διαφέρουν?Εγώ δεν παρατήρησα και καμιά διαφορά!Μόνο στο χρώμα!

 

 

Yποτίθεται πως έχει στρώμα ενυδάτωσης της επιδερμίδας και μείωσης της αντίστασης αλλά είναι απλά θέμα για να το διαφημίσουν! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Yποτίθεται πως έχει στρώμα ενυδάτωσης της επιδερμίδας και μείωσης της αντίστασης αλλά είναι απλά θέμα για να το διαφημίσουν! :rolleyes:

 

 

Επειδη δεν εχω μαχ3 δεν ξςρω συγουρα,

παντως εγω που εχω την απλη, τα γκρι ανταλακτικα ειναι καλυτερα απο τα μαυρα... (εχει σφουγκαρακι αντι ελαστικες γραμμες)

 

Ισως το ιδιο παιζει και στην μαχ3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με ξυραφάκι ξυρίζομαι, Mach 3.

 

Μέχρι κάποιο διάστημα χρησιμοποιούσα αφρό. Επειδή έχω ευαίσθητη επιδερμίδα διάβασα κάπου ότι είναι καλό πριν το ξύρισμα να χρησιμοποιώ ειδικό λάδι για να μαλακώσουν τα γένια.

Δοκίμασα μια φορά τυχαία να ξυριστώ με μια shaving cream που περιείχε "sesame oil". Klein θα μου πείτε, όμως έχω παρατηρήσει ότι όντως μαλακώνει τα γένια και ότι επιπλέον κάνει πιο βαθύ ξύρισμα (ποτέ κόντρα).

 

Πριν το ξύρισμα είναι καλό να καθαρίζει κανείς το πρόσωπο, κατά προτίμηση με κάποιο προιόν απολέπισης.

 

Επίσης, έχω συνηθίσει να ξυρίζομαι μετά το μπάνιο, όποτε και το δέρμα είναι καθαρό και μαλακό. Εναλλακτικα μπορεί κανείς να ξυρίζεται το πρωί που το δέρμα είναι επίσης μαλακό (από τον ύπνο), προσέχοντας πάντα να 'τεντώνει' ελαφρά το δέρμα τη στιγμή που βάζει το ξυράφι.

 

Τη στιγμή που ξεπλένετε τον αφρό, χρησιμοποιείτε πρώτα ζεστό νερό (όπως και όταν ξυρίζεστε) και στο τέλος γυρίστε το στο κρύο για να συσφίξουν οι πόροι.

 

Μετά το ξύρισμα μόνο balsam. Κυκλοφορούν πολλά, εγώ έχω καταλήξει σε ένα ψιλοάγνωστο (όχι nivea κλπ) που όμως κάνει μια χαρά τη δουλειά του και έχει και ωραίο, ελαφρύ άρωμα.

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Callahan

Εναλλακτικα μπορεί κανείς να ξυρίζεται το πρωί που το δέρμα είναι επίσης μαλακό (από τον ύπνο)

 

Πολύ σωστό αυτό.

 

Τη στιγμή που ξεπλένετε τον αφρό, χρησιμοποιείτε πρώτα ζεστό νερό (όπως και όταν ξυρίζεστε) και στο τέλος γυρίστε το στο κρύο για να συσφίξουν οι πόροι.

 

Επιπλέον, αν κατά λάθος κοπείτε...ΡΙΞΤΕ ΑΦΘΟΝΟ ΚΡΥΟ νερό. Κάνει καλύτερη δουλειά από το οινόπνευμα και τα διάφορα αντισυπτικά (πως λέγονται)! ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Yποτίθεται πως έχει στρώμα ενυδάτωσης της επιδερμίδας και μείωσης της αντίστασης αλλά είναι απλά θέμα για να το διαφημίσουν! :rolleyes:

 

 

Παντως γλυστραει καλυτερα στο δερμα, τα προτιμω.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Επιπλέον, αν κατά λάθος κοπείτε...ΡΙΞΤΕ ΑΦΘΟΝΟ ΚΡΥΟ νερό. Κάνει καλύτερη δουλειά από το οινόπνευμα και τα διάφορα αντισυπτικά (πως λέγονται)! ;)

 

 

 

Είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του MEN :) ότι υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά αιμοπηκτικά για αυτή τη δουλειά. Είναι, λέει, σαν μια πετρούλα που την κρατάς πάνω από το σημείο που κόπηκες για λίγη ώρα και σταματά την αιμορραγία. Για τους πολύ επιμελείς...

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Callahan

 

Είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του MEN :) ότι υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά αιμοπηκτικά για αυτή τη δουλειά. Είναι, λέει, σαν μια πετρούλα που την κρατάς πάνω από το σημείο που κόπηκες για λίγη ώρα και σταματά την αιμορραγία. Για τους πολύ επιμελείς...

 

 

Έχω εγώ τέτοια! Σαν κιμωλία είναι σχηματικά, κύλινδροσ δλδ, λίγο πιο λεπτός από τις απλές κιμωλίες! Έχει άσπρο χρωμα και πρέπει να είναι νοτισμένη η επιδερμίδα για να λιώσει αυτο το μαραφέτι! Αλλά πραγματικά κάνει δουλειά. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Callahan

 

Είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του MEN :) ότι υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά αιμοπηκτικά για αυτή τη δουλειά. Είναι, λέει, σαν μια πετρούλα που την κρατάς πάνω από το σημείο που κόπηκες για λίγη ώρα και σταματά την αιμορραγία. Για τους πολύ επιμελείς...

 

 

Αντιστυπτικά - Αντισυπτικά..... κάπως έτσι λέγονται. Σαν κιμωλία είναι και διαφανές (κυκλοφορεί και σε υγρή μορφή αλλά σκούρο σαν μελάνι).

 

Το βρέχεις με ζεστό νερό και "ζωγραφίζεις" :lol: την περιοχή που κόπηκες! Μετά από 1-2 λεπτά, το ξεπλένεις με νερό.

 

Πολύ αποτελεσματικό όταν δεν έχεις χρόνο να περιμένεις να σταματήσει η αιμοραγία φυσιολογικά. Έχουμε κι απ'αυτό. :p

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Το βρέχεις με ζεστό νερό και "ζωγραφίζεις" :lol: την περιοχή που κόπηκες! Μετά από 1-2 λεπτά, το ξεπλένεις με νερό.

 

 

Tο είχα και εγώ αλλά δεν ήξερα πώς δούλευε μέχρι τώρα....και ενω το απλώνεις μερικές φορές σε καίει γιατί το καυστηριάζει και κλείνει την πληγη.Νομίζω δεν αφήνει ούτε σημάδια κοψίματος! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Tο είχα και εγώ αλλά δεν ήξερα πώς δούλευε μέχρι τώρα....και ενω το απλώνεις μερικές φορές σε καίει γιατί το καυστηριάζει και κλείνει την πληγη.Νομίζω δεν αφήνει ούτε σημάδια κοψίματος! :rolleyes:

 

 

Εμένα αυτό που έχω δεν με καίει καθόλου! Δεν αισθάνομαι τπτ όταν το βάζω!

Ούτε τσούξιμο ούτε κάψιμο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Tο είχα και εγώ αλλά δεν ήξερα πώς δούλευε μέχρι τώρα....και ενω το απλώνεις μερικές φορές σε καίει γιατί το καυστηριάζει και κλείνει την πληγη.Νομίζω δεν αφήνει ούτε σημάδια κοψίματος! :rolleyes:

 

 

Ποιο συγκεκριμένα έχεις? Αυτό σαν κιμωλία? Ή το άλλο σαν μελάνι (υγρό)?

 

Όχι δεν καίει!!!!!! :eek:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...