Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Κοίτα εγώ έχω μία παρόμοια με κεφαλές της philips παλιότερο όμως μοντέλο (2ετίας). Ξεχνάς κοψίματα και πολύωρη προετοιμασία με τη συγκεκριμμένη. Από κει και πέρα μην περιμένεις ξύρισμα όπως με τα κοινά ξυραφάκια. Πρέπει να επιμείνεις με 2-3 περάσματα για να καταφέρεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ βαθυ ξύρισμα. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

@ στελιος85 Για ξυρισμα υπαρχουν Philips και Braun με διαφορετικο συστημα.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRPm-NHB64YO9fWKpgKsfM2KL5PrwMC4JefC_Ddr-1DsKFHHQNyAA

Εγω αγορασα philips αλλα δεν μπορεσα ποτε να ξυριστω. Δεν ξυριζει τιποτα. :(

 

Δοκιμασε την Braun (εχει αλλο συστημα) ισως να εισαι πιο τυχερος

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS0zsHXeoOAfh9cKkNBgLK_SyybOKCO6Q9_toNh_-cwnNca-CvW

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ζεστο νερο,σαπουνι με ουδετερο πεχα,ζιλετ μπλε με 2 κεφαλες,κρυο νερο ξεπλυμα,ζεστο νερο πλυσιμο,ετοιμος.για ενυδατωση μια κρεμα με φυτικα συστατικα χωρις πολυ αρωμα/αλκοολ.συνολο διαδικασιας 10-12 λεπτα.μετα απο τοσες δοκιμες σε ξυραφια και αφρους κατεληξα σαυτα γιατι ειναι πιο υγιεινα και με βολευουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γνωριζετε που μπορουμε να βρουμε veet for men wax strips στην αθηνα? Επισης υπαρχει τιποτα απο ελλαδα ιντερνετικα?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι μηχανες αφηνουν πιο πολυ σκληρες τριχες απο οτι το ξυραφι?βγαινουν ευκολα η αργουν?

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10097145&cmicc=skroutz#!prettyPhoto[gallery]/0/

αυτη πχ

δεν το εχω ξυρισει και ποτε...ξυριζω μονο τις φαβοριτες και αυτα κατω απο το σαγονι

θελει καποιον τροπο για το μουστακι??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την μηχανή την βλέπω απλά χάσιμο χρόνου,τίποτα δεν συγκρίνεται με το κλασσικό ξύρισμα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την μηχανή την βλέπω απλά χάσιμο χρόνου,τίποτα δεν συγκρίνεται με το κλασσικό ξύρισμα

 

η γνωμη δεκτη..στην απορια μου ομως υπαρχει απαντηση?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

@giothesuper

 

Ζήτα ή ψάξε μηχανή για τριμάρισμα. Είναι αυτές που μπορούν να σου αφήσουν τα γένια 2-3 ημερών και να μην ξυρίσεις απόλυτα το πρόσωπό σου. Εγώ έχω βρει την ησυχία μου με μια Braun που έχω εδώ και 2-3 χρόνια. Κι εγώ στην αρχή σαν εσένα ήμουν, αλλά τώρα 22 έχω βγάλει σχεδόν κανονικότα μούσια.

Πολύ λιγότερο χρόνο από ξυράφι, όχι ερεθισμούς και αφήνω και απαλά κάποιο μήκος τρίχας.

 

Παίζει ρόλο πόσο δυνατά ακουμπάς τη μηχανή στο πρόσωπό σου, πόσες επαναλήψεις κτλ

Σαν αυτή τη μηχανή που είδες κάνει λογικά (αν και περισσότερο είναι για μαλλιά)

Μην πάρεις μηχανές που έχουν 3 κεφαλές, αυτές είναι για ξύρισμα σαν ξυράφι.

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανες αφηνουν πιο πολυ σκληρες τριχες απο οτι το ξυραφι?βγαινουν ευκολα η αργουν?

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10097145&cmicc=skroutz#!prettyPhoto[gallery]/0/

αυτη πχ

δεν το εχω ξυρισει και ποτε...ξυριζω μονο τις φαβοριτες και αυτα κατω απο το σαγονι

θελει καποιον τροπο για το μουστακι??

 

Επειδή όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ξυρίζομαι με ξυριστική, οι τρίχες σίγουρα είναι πιο άγριες.

Μια καλή λύση είναι, μετά το ξύρισμα, να βάζεις αφρό ξυρίσματος και να τον αφήνεις 5 λεπτά πριν ξεβγαλεις.

Τα γενιά θα είναι πολύ μαλακά μετά..;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις..απλα πρωτη φορα θα ξυρισω το μουστακι...χρησημοποιω την μηχανη που εβαλα στην φωτογραφια με το πραγματακι που ειναι συνδεμενο στην φωτογραφια

οι τριχες που εχω κοψει με την μηχανη βγαινουν σε καμια 5αρια με 6αρια μερες ξανα μεγαλες...δεν ειναι γενια κανονικα ειναι μεγαλες τριχες..στο μουστακι ειναι πιο μικρες απλα θελω να τις κοψω γιατι μεγαλωνειι :p

φοβαμαι ομως οτι θα μεγαλωσουν παραπανω..:/

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία κοπτική μηχανή philips που την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για τα γένια μου. Σήμερα που πήγα να ξυριστώ αντιλήφθηκα ότι το εξάρτημα τύπου χτένα που κουμπόνει πάνω στην μηχανή και διαλέγεις το μήκος που θέλεις να έχουν τα γένια σου είναι άφαντο. Έφαγα τον κόσμο αλλά δεν το βρήκα πουθενά. Έχετε ιδέα εάν θα βρω στην αγορά μόνο το εξάρτημα;..ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια μηχανή μόνο και μόνο επειδή μου λείπει ένα εξάρτημα;!!..Ξέρετε μήπως κανένα κατάστημα που μπορώ να απευθυνθώ;..Εγώ νομίζω ότι το είχα πάρει από τον Κοτσόβολο αλλά μια ματιά που έριξα στο site τους δεν είδα να πουλανέ χωριστά τα εξαρτήματα..!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω λίγο να με βοηθήσετε...

 

Θέλω να πάρω μια μηχανή για να τριμμάρω τα γένια μου... έχετε να προτείνετε κάποια;

Είχα βρει παλιά μία στο amazon φθηνή κιόλας αλλά την είχαν κορυφή εκεί στα reviews αλλά και σε ένα ελληνικό φόρουμ μου την είχαν προτείνει αν θυμάμαι καλά...

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην επιλογή τριμμαριστικής μηχανής για το πρόσωπο;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία κοπτική μηχανή philips που την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για τα γένια μου. Σήμερα που πήγα να ξυριστώ αντιλήφθηκα ότι το εξάρτημα τύπου χτένα που κουμπόνει πάνω στην μηχανή και διαλέγεις το μήκος που θέλεις να έχουν τα γένια σου είναι άφαντο. Έφαγα τον κόσμο αλλά δεν το βρήκα πουθενά. Έχετε ιδέα εάν θα βρω στην αγορά μόνο το εξάρτημα;..ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια μηχανή μόνο και μόνο επειδή μου λείπει ένα εξάρτημα;!!..Ξέρετε μήπως κανένα κατάστημα που μπορώ να απευθυνθώ;..Εγώ νομίζω ότι το είχα πάρει από τον Κοτσόβολο αλλά μια ματιά που έριξα στο site τους δεν είδα να πουλανέ χωριστά τα εξαρτήματα..!

 

Eίχα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα, μιας και είχε χαλάσει αντίστοιχο αξεσουαρ σε bodygroom. Είχα βρει ενα αντιπρόσωπο από Καλλιθέα και είχε το εξάρτημα. Ψάξε google για τηλέφωνα Philips και από Δευτέρα παίρνε να βρεις αν το έχει ή μπορεί κάποιος να στο φέρει...

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη δεκτη..στην απορια μου ομως υπαρχει απαντηση?

 

Ποια είναι η απορία σου;

Προσωπικά κάνω διπλάσιο χρόνο για να πάρω τα γένια 3 ημερών με την μηχανή της Philips παρά να ξύριστώ κανονικά με ζεστό νεράκι και αφρό και με σίγουρα άψογο αποτέλεσμα.

Άσε δε που η μηχανή δεν μου τα παίρνει κι όλα τα γένια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν συνγκρινεται με το υγρο ξυρισμα. πετσετα με χλιαρο νερο να μουλιασουν-μαλακωσουν τα γενια,αφρος η' σαπουνι ενα καλο ξυραφακι,κρυο νερο στο ξεπλυμα,ενα καλο αφτερ σειβ και εισαι ετοιμος.ετσι πετυχαινετε ενα βαθυ ξυρισμα πραγματικα καλο για την επιδερμιδα.και εχω πολλα και σκληρα γενια.τωρα για επαγγελματιες που πρεπει να ξυριζονται καθε μερα ειναι δυσκολο το ξυραφι.απορω παντως που γινεται τοση συζητηση για το ξυρισμα που γινεται το πολυ σε 10-15 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία κοπτική μηχανή philips που την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για τα γένια μου. Σήμερα που πήγα να ξυριστώ αντιλήφθηκα ότι το εξάρτημα τύπου χτένα που κουμπόνει πάνω στην μηχανή και διαλέγεις το μήκος που θέλεις να έχουν τα γένια σου είναι άφαντο. Έφαγα τον κόσμο αλλά δεν το βρήκα πουθενά. Έχετε ιδέα εάν θα βρω στην αγορά μόνο το εξάρτημα;..ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια μηχανή μόνο και μόνο επειδή μου λείπει ένα εξάρτημα;!!..Ξέρετε μήπως κανένα κατάστημα που μπορώ να απευθυνθώ;..Εγώ νομίζω ότι το είχα πάρει από τον Κοτσόβολο αλλά μια ματιά που έριξα στο site τους δεν είδα να πουλανέ χωριστά τα εξαρτήματα..!

 

Το πρόβλημα λύθηκε, πέρασα από ένα κατάστημα ανταλακτικών - service philips και είχαν το ανταλακτικό. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι καλυτερες μαρκες σε αφρους και σε ξυραφακια

η μηχανη πια αφηνει αρκετες τριχες με σκοπο να ξυριζομαι καθε εβδομαδα..

ειναι η 1η φωρα που ξυριζομαι με ξυραφακι και δεν εχω παντου τριχες..μονο κατω στο σαγωνι και κατω απο τις φαβοοριτες..βγαζω και στον λαιμο σιγα σιγα..αν και εχω και μια τριχα στο μαγουλο...

να ξυριστω παντου η να βαλω τον αφρο εκει που εχει μονο τριχες?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι καλυτερες μαρκες σε αφρους και σε ξυραφακια

η μηχανη πια αφηνει αρκετες τριχες με σκοπο να ξυριζομαι καθε εβδομαδα..

ειναι η 1η φωρα που ξυριζομαι με ξυραφακι και δεν εχω παντου τριχες..μονο κατω στο σαγωνι και κατω απο τις φαβοοριτες..βγαζω και στον λαιμο σιγα σιγα..αν και εχω και μια τριχα στο μαγουλο...

να ξυριστω παντου η να βαλω τον αφρο εκει που εχει μονο τριχες?

 

αποτι καταλαβα εισαι μικρος και εισαι στην αρχη.τυχερος εισαι που εχεις λιγες τριχες και θα αργησεις να βγαλεις παντου...αυτο θα το καταλαβεις οταν μεγαλωσεις...οσον αφορα το ξυρισμα τωρα να ακολουθεις την φορα των τριχων σου και οχι κοντρα.

 

 

τωρα για το ξυραφακι ειναι θεμα γουστου δλδ .δοκιμαζεις και οποιο σε βολευει καλυτερα.αλλοι θελουν με μια κεφαλη οπως το μπικ ,αλλοι με 2 η' 3 οπως τα ζιλετ,αλλοι με σταθερη και αλλοι με κινουμενη κεφαλη.τον καθενα οτι τον βολευει.εγω ξεκινησα με ζιλετ μπλε οταν πρωτοξυριστηκα και με βολεψε πολυ για τα μαλακα γενια μου .μετα 2-3 χρονια δοκιμασα σχεδον οτι υπαρχει ακομα και τις ακριβες μηχανες της ζιλετ για να καταληξω ξανα στο ιδιο αγαπημενο μου ξυραφακι ζιλετ μπλε με 2 κινουμενες κεφαλες.

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτο αφρο θα σου προτεινα γιωργο κατι για ευαισθητη επιδερμιδα, εγω εχω ενα Gel της Gilette, πορτοκαλι νομιζω ειναι...

 

Για ξυραφακι δες τα Fusion(αν δε κανω λαθος)... σε συσκευασιες 4+2 δωρο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

με την μηχανη που ξυριζομαι οταν τα παιρνω κοντρα ειναι καλυτερα...αλλα ειναι δυσκολο γιατι δεν κρατιεται ευκολα η μηχανη:lol:

και εγω για ζιλετ μαλλον θα παω..χρειαζομαι aftershave η μπα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι aftershave η μπα?

 

εσύ θα το κρίνεις.

στις αρχές έβαζα αλλά μετά από λίγο διάστημα το σταμάτησα. άχρηστο μου ήταν :shifty:

Link to comment
Share on other sites

βασικα αποτι καταλαβα με τοσο λιγα γενια ουτε αφρο χρειαζεσαι,μονο με σαπουνι και νερο καλα θα εισαι αλλα καλου -κακου αμα το θες βαλε.αφτερσειβ εαν δεν ερεθιζεσαι δεν χρειαζεσαι.μπολικο νερο με σαπουνι ,καλο ξεπλυμα και εισαι οκ.δεν χρειαζεται να αγοραζεις καθε χημικο .αν χρειαζεσαι ομως καλυτερα βαλε ενα με κρεμα και λιγοτερο αλκοολ μακαρι να ειχαμε και εμεις λιγοτερα γενια.λιγοτερα εξοδα;):p.οι καιροι ειναι δυσκολοι...
Link to comment
Share on other sites

αγορασα τον αφρο (τζελ?) που ειπε ο πετρος και ξυραφακια μιας χρησης (τα οποια ομως θα τα χρησημοποιησω και 2 και 3 γιατι εχω μικρες τριχες ακομα)

βαζω παντου αφρο η μονο εκει που εχει τριχες?τι ειναι οι λιπαντικες ταινιες?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

βαζεις οπου εχεις γενια-τριχες.οι λιπαντικες ταινιες ειναι για να γλιστραει το ξυραφακι πανω στα γενια σου και να μην ερεθιζονται οταν ξυριζεσαι.αυτο δεν παιζει με τιποτα σε σενα οποτε μην νοιαζεσαι.οι τριχες σου ειναι ακομα μαλακες.
Link to comment
Share on other sites

βαζεις οπου εχεις γενια-τριχες.οι λιπαντικες ταινιες ειναι για να γλιστραει το ξυραφακι πανω στα γενια σου και να μην ερεθιζονται οταν ξυριζεσαι.αυτο δεν παιζει με τιποτα σε σενα οποτε μην νοιαζεσαι.οι τριχες σου ειναι ακομα μαλακες.

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδες:D

αυτες τις μερες θα ξυριστω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...