Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tony78 το έβγαλες τελικά το Line-in; Αν ναι πόσο κόστισε; Θέλω και εγώ να βγάλω για να συνδέσω το PDA για mp3 και για να ακούω τις φωνητικές οδηγίες από το GPS.

 

Που ακριβώς θα το βγάζει το καλώδιο;;;

 

Tην έψαξες αυτή την λύση;

 

http://www.tangshop.com/dell-axim-x30-accessories-mp3-fm-transmitter-usb.html

 

Την Τετάρτη έχω ραντεβού, αν έχω όρεξη θα το ψάξω και μόνος μου το ΣΚ.

 

Το που θα βγαίνει το καλώδιο είναι κάτι που με απασχολεί και μένα. Λογικά θα το βγάζουν από το ντουλαπάκι, απλά θέλω να δω αν είναι δυνατό να βγεί πίσω από το τασάκι ή από το ντουλαπάκι κάτω από την οθόνη. Ίδωμεν...

 

 

To gadgetακι που αναφέρεις το είχα ξαναδεί, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί και τι ποιότητα έχει. Λογικά, αφού εκπέμπει ασύρματα μέσω FM, δεν θα έχει και τη μέγιστη δυνατή ποιότητα, αλλά και πάλι δεν ξέρω. Βέβαια, είναι πάμφθηνο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Logw twn hmerwn kai epeidh upopteuomai duskolo xeimwna, apofasisa na balw ta Pirelli Sottozero 210.

 

Plhroforiaka, h poiothta kulishs tou autokinhtou beltiw0hke ais0hta ka0ws sxedon eksafanistikan oi enoxlhtikoi kradasmoi sthn e0nikh logo tou anwmalou odostrwmatos. Eksarxhs den hmoun idietaira euxaristhmenos me thn odikh sumperifora sthn e0nikh alla meta thn topo0ethsh twn elastikwn, mporei na

exei anebei ligo to geniko epipedo 0orubou alla exeis thn ais0hsh enws polu pio 'germanikou' blepe stibarou autokinhtou ston dromo.

 

Bebaia ta idia ta elastika einai 'duo epoxwn' kai to diasthma leitourgeias tous brisketai apo to f0inopwro mexri thn anoiksh. 0ewrountai 'spor xeimerina' kai topo0etountai se autokinhta me apeirws megaluteres dunatothtes (bl. gallardo kai 911). Omws an kapoios endiaferetai gia xeimerina lastixa ta sunhstw anepifulakta...

 

Tremw thn hmera pou 0a xreiastw na ksanabalw ta energy... prepei na ta poulhsw opws opws kai na brw kati kalutero.

 

-dimitris

(C4 VTR Mauro)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν ειμαι και πολυ ευχασριστημενος... Γρλυστρανε.... Αλλα για πρωτα δεν ξερω τι επρεπε να περιμενω...
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια τα ιδια και εγω με τα ελαστικα μου .Τα κανονικα τα energy ετσι ειναι ?

 

enginekiller : τα 1400 και τα 1600 ιδια φρένα εχουν ?

 

tony78 : εχεις το cd chainger , αν ναι που θα βαλεις το line-in , αν οχι εκει θα το βαλεις ?

 

ξερει κανενας τι μαρκα ειναι το cd player μας ? να βρω τεχνικα χαρακτηριστικα .

Link to comment
Share on other sites

Karl, τα πισω ειναι σε ολα ιδια:249/9. Τα μπροστα σε οσα δεν εχουν esp ειναι:266/22 και σε οσα εχουν esp ειναι: 283/26. Αυτά ισχύουν για ολα τα c4 ειτε εισαγωνται ειτε οχι στη χωρα μας(απο 1.4 εως 2.0, από 90hp έως 180hp, βενζινη-πετρελαιο) ΕΚΤΟΣ απο το 2λιτρο-180hp coupe βενζινης και το 2λιτρο-138hp πετρελαιο που εχουν: 302/26. OK; Με το φιλο σου με τις ζαντες τι εγινε;

Kerouac=dpolym;;;:) ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση του cd-changer θα το βάλω.

Όσον αφορά στα λάστιχα, εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα Exalto II που έχει από τη μάνα του

Link to comment
Share on other sites

Σαββα εγω νόμιζα οτι jbl ηταν αυτο

http://www.topmap.hu/public/navi-compatibility_elemei/image085.jpg

 

εγω εχω το αλλο το κανονικό ειναι και αυτο της jbl ?

 

tony78 πόσο λες να σου πάρουν απο την αντιπροσωπία ? εχω ενα φιλαράκι που μπορεί να μου το κάνει αυτό η και μόνος μου αλλα λες να θέλει να διαβασθεί στον εγκέφαλο

Link to comment
Share on other sites

Και το απλό JBL είναι.

Δεν ξέρω πόσο θα μου πάρουν, αλλά μιλώντας με τον προϊστάμενο After Care της Citroen μου είπε ότι είναι πολύ απλή και πολύ σύντομη υπόθεση. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται "διάβασμα" στον εγκέφαλο, μια απλή γραμμή line-in είναι. Μάλλον θα το προσπαθήσω μόνος μου την Κυριακή που κάθομαι (το μόνο που φοβάμαι είναι μην σπάσω κανα πλαστικό)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγχωρέστε με, αλλά επειδή είμαι νέος στο forum και διαβάζω όλα τα posts τις τελευταίες 2 μέρες, κάνω μερικά σχόλια παλαιότερων post αναφέροντας δικές μου εμπειρίες.

Οσον αφορά το χρόνο παράδοσης, εγώ περίμενα από 5 Νοεμβρίου 2004 που έκανα την πρώτη παραγγελία, εώς τις 5 Απριλίου 05 που πήρα τελικά το C4. Φυσικά όλο αυτό το διάστημα δεν περίμενα το σιτροενάκι μου, αφού αρχικά είχα αποφασίσει να πάρω to stilo. Για να μην πολυλογώ μου είπαν οτι θα κάνει max 2 μήνες επειδή εβαλα εξτρα. Πέρασε και ο Ιανουάριος και πουθενά αμάξι. Μου είπαν οτι ηπήρχε ηλεκ/νικο πρόβλημα με την παρτίδα και τα αμάξια μείναν Αθήνα. Έτσι τα πείρα στην κράνα, πήρα και τα 10.000 που είχα δόσει, το ακύρωσα και πήγα στη citroen. Εκεί περίμενα αλλους 2 μήνες (λόγω VTS) και επιτέλους μετά από 5 μήνες είχα αυτοκίνητο. Απίστευτη ταλαιπωρία αλλά όπως λέει η παροιμία, κάθε εμποδιο σε καλό...:rolleyes:

C4 1.6 VTS Black
Link to comment
Share on other sites

Karl για σενα: Δοκιμη Car 04/05 για 1.4ΧΤ

Δοκιμη του car του Απριλιου για το 1.4 XT. Αυτο που μου αρεσε στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν ειχε σαν εξτρα το esp(δεν το ανεφερε πουθενα στη δοκιμη ουτε στον εξοπλισμο) οπως εχω δει σε αλλα που και καλα δοκιμαζουν τη βασικη εκδοση με εξτρα ενα esp... αρα ειχε τα δικα μας , μικροτερα φρενα και ετσι ειδα και μια μετρηση επιτελους και με αυτα. Στο αρθρο αναφερει αυτα που εχουμε διαβασει και αλλου. Οσον αφορα την αναρτηση λεει οτι ειναι πολυ καλος συνδιασμος ανεσης και οδικης συμπεριφορας. Αν δειτε βεβαια στη φωτο που παραθετω κατω δεξια στα αρνητικα λεει θορυβος αναρτησης. Δε φανταζομαι να εννοει αυτο που λεμε εμεις, μαλλον οτι ψιλοκοπαναει ισως... Ειναι και μικρο το αρθρο...

 

edit: ΦΙΛΕ ευτυχως που δε σου ηρθε το stilo και πηρες το c4! Ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

# kalste

# panikosis1

# Gravity obsidien

# Oddin iceland

# keltiss

# Kerouac

# theologos14

# Takis_C4

# rosso

 

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση σε εσάς επειδη εχουμε ιδιο εξοπλιμο , φωτάκι στην πόρτα έχετε ?

εγώ χθες το πρόσεξα ότι δεν έχω υπάρχει το μέρος για να μπει αλλά δεν έχει εκεί τπτ είναι καινό

 

 

enginekiller δεν εχω ρε συ το XT/S SX/VTR εχω δλδ μια εκδοση ποιο πανω σε εξοπλισμό

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα γραφω ελληνικα απο εδω και περα αλλα λογω του οτι μεγαλωσα στο εξωτερικο και δεν πηγα ελληνικο σχολειο θα ειμαι ανορθωγραφος :)

 

Στους 4Τ ο dpolym ειμαι και δυστηχως εκανα post στο λαθος forum αλλα πως τα ελαστικα τελικα κανουν μεγαλη διαφορα στο αυτοκινητο.. το 'χτυπημα' που ακουγα παλια τελικα δεν ειναι απτην αναρτηση αλλα απο τα λαστιχα(!)..

 

Ανεβοκατεβαινοντας εθνικη εχω δει πως ναι μεν κανουν ενα αμυδρο βουητο αλλα υπαρχει παντελης ελλειψη θορυβων χτυπηματων. Το αναφερω ολο αυτο γιατι τελικα μια σωστη επιλογη ελαστικων μπορει το C4 να το βελτιωσει αισθητα.

 

Επισης ειναι πολυ πιο προοδευτικα στις ανωμαλιες - εκει δηλαδη που το αυτοκινητο χοροπηδαγε εχεις την εντυπωση πως εχουν προστεθει εξτρα σετ αμορτισερ..

 

Αν καποιος θελει να αλλαξει τα ελαστικα του σε χειμερινα, ας το δοκιμασει για να επιβεβαιωθουν τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

θα δω και θα σου πω - δεν το εχω προσεξει! :)

 

Υ.Γ. εχει βαλει κανεις διαφορετικα αμορτισερ? (KONI, BILSTEIN) οχι για να το χαμηλωσει αλλα σαν εναλλακτικη λυση...υπαρχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις ακομα για καποιον να αλλαξει τα αμορτισερ οι περισοτεροι ειμαστε στην φαση πριν η μετα το 1ο σερβις :)

 

εγω παντος οταν χρειαστει να τα αλλαξω θα βαλω ιδιου τυπου μαλλον του εμποριου

 

 

παιδες σκευτομουν γιατι να λεμε οτι εχουμε 6 αεροσακους ? η toyota τους ιδιους τους λεει 8 !!!!

 

μετρανε την κουρτινα χ2 δλδ κουρτινα για μπροστα και κουρτινα για πισω .

 

απο εδω και εμπρος να λεμε 8

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους αεροσακους οντως ειναι αστειο ενω στην κατηγορια μας οι περισσοτεροι ειναι ενιαιοι μπρος πισω αλλοι λενε 6 αλλοι 8 αλλοι λενε μια το ενα μια το αλλο... Karl ειπα οτι ειναι για εσενα λογω 1.4 και οχι λογω εκδοσης αλλα και γιατι ρωτησες προχτες για τα φρενα και σου δειχνω και μια μετρηση του φρεναρισματος....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτές τις μέρες με αυτό το χαμό που γίνεται με τα κρύα, παρατήρησα οτι το αμάξι κάνει διάφορους θορύβους. Δέν ξέρω, μου φαίνεται πιο σκληρό σε αίσθηση, πέφτει πιο άγαρμπα στις λακούβες, και τέτοια. Καλά δεν το συζητάω για το μόνιμο πρόβλημα που έχω στην πίσω πόρτα του πορτ μπαγκάζ. Ακόμη και όταν είμαι σταματημένος, το σημείο οπου βρίσκεται το εσωτερικό πλαστικό κάλυμα του πίσω υαλοκαθ/ρα και του stop κάνει τσακ ρτσακ σαν να συστελεται και διαστέλεται το πλαστικό. Μου έχει σπάσει τα νέυρα! Δεν ξέρω τι να το κάνω...

Γενικός στους 10 μήνες που έχω το αμάξι δεν είχα κάνενα απολύτος πρόβλημα φτου φτου(μηχανικό, ηλεκτρικό, ηλεκτρονικό κτλ), εκτός από:

1) το παραπάνω τζιγκρ τζιγκρ του πλαστικού καλύματος της πίσω πόρτας και

2) Το καλοκαίρι λόγο ζέστης διαστέλεται η αεροτομή (αυτή των VTS 1.6) και ακουμπάει από την μιά μεριά στο φωτιστικό σώμα. Το αποτέλεσμα? Όταν πηγαίνεις με 7 χλμ/ω και στρίβεις ακούς τον **** να κάνει σαν κρεβάτι με χαλασμένες σούστες.

 

 

Μια απο τα ιδια φιλε, ακριβως. Μεχρι που σκεφτηκα να ξηλωσω πλαστικα καλυματα και να τα πλακωσω μεσα στην σιλικονη να σταματησουν τους τριγμους. Εφαγα μια μερα στην αντιπρ. για να μου πουν οτι ειναι η αεροτομη κλπ.κλπ. και δεν φτιαξαν τιποτα. Λοιπον η λυση ειναι μια, μην το πολυσκεφτεσαι και βαλε ραδιο με λιγο volume παραπανω (1-2 βαθμους). Βαλε το ραδιο λιγο παραπανω και θα το ξεχασεις.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα μια μερα στην αντιπρ. για να μου πουν οτι ειναι η αεροτομη κλπ.κλπ. και δεν φτιαξαν τιποτα.

Άσε και εγώ πήγα στην αντιπροσωπία και για τους δύο θορύβους. Το μεν πρώτο (θόρυβος αεροτομής) βελτιώθηκε την 2η φορά που τους το πήγα (τη μετακινήσανε λίγο δεξιά). Τώρα θα δούμε πάλι το καλοκαίρι με τις ζέστες. Όσο για το εσωτερικό πλαστικό κάλυμα στην πορτα του πορτ μπαγκαζ δεν έγινε τίποτα...(ειλικρινά δεν περίμενα να κάνουν κάτι...:mad: ). Η λύση βλέπω να είναι στη σιλικόνη που ανέφερες τελικα!

 

Επίσης παρατήρησα τα εξής: Στο κάτω μέρος του παρπρίζ, εξωτερικά έχει φύγει το λάστιχο προς τα κάτω σε μερικά σημεία και φαίνεται το γυαλί σαν να είναι στον αέρα. Φυσικά το τσέκαρα δεν υπάρχει πρόβλημα στεγανώτητας. Ακόμη η πόρτα του οδηγού στο σημείο της εσωτερικής χειρολαβής (στην ταπετσαρία) άρχισε να ξεφτάει (είναι μια λεπτή πλαστική μεμβράνη) απο το πιάσε πιάσε.

Μου φαίνεται πρεπει να τους επισκευτώ σιγά σιγά :worry: .

C4 1.6 VTS Black
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το λαστιχο στο κατω μερος του παρμπριζ το εχει και το δικο μου και αν πας 2-3 σελιδες ποιο πισω εχω 2 φωτο θα δεις ποσο μεγαλο φτανει να γινεται το κενο μου. Επισης το ειδα σε μερικα c4 που κοτιαζα στο δρομο, αλλα οχι σε ολα. Το σηκωνω που και που και ισα που καλυπτει το κενο και πεφτει λιγο μεσα αλλα μετα απο μερικες μερες χωρανε 2 δακτυλα! Τους το πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δνε υπαρχει προβλημα εκει που ειναι και πως για να το αλλαξουν πρεπει να βγουνε ενα σωρο πραγματα, ετσι ψιλοφοβηθηκα μη δημιουργηθουν αλλα προβληματα με τα βαλε-βγαλε και το αφησα για λιγο γιατι δεν εχω και πολυ χρονο τωρα. Εγω ακουω ενα εντονο τριξιμο στην πορτα του συνοδηγου. Και μη μου πειτε για μουσικη γιατι οσο δυναμωνω, δυναμωνει και μιλαμε για πολυ τριξιμο! Το εχω αφησει κι αυτο για αργοτερα λογω εξεταστικης αλλα δεν περιμενω να μου κανουν και πολλα. Θα το αρχισω κι εγω στην σιλικονη αλλα φοβαμαι μην παω εκει και μου πουνε κιολας οτι αυτο που εβαλα το χαλασε η τιποτα τετοιο....

 

Kerouac, tsipi04 & theologos14 πειτε ρε σεις τα υπολοιπα στοιχεια μου τη σπανε τα ερωτηματικα...

 

update

Σημείωση: Η ταξινόμηση γίνεται με τα εξής κριτήρια: Κυβισμός/Hatchback-Coupe/Έκδοση εξοπλισμού/Ονομαστικά

myPhone C4 List:

 

  1. georgesol =====> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> black obsidien
  2. leftpap =======> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> silver aluminium
  3. salinas =======> Αθήνα ============> 2000 Coupe VTS ============> red lucifer
  4. agiorgitis =====> Τρίπολη ==========> 1600 Hatchback Εxclusive ======> black obsidien
  5. elteo ========> Ραφήνα ==========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  6. eNeRGy ======> Αθήνα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  7. MPOMPIO =====> Πάτρα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris iceland
  8. Ryback3 ======> Ορεστιάδα ========> 1600 Hatchback Exclusive ======> silver aluminium
  9. aleksios ======> Κως =============> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  10. engines ======> Θεσσαλονίκη ======> 1600 Hatchback SX Pack =======> gris fer
  11. enginekiller ===> Πειραιάς-Αχαϊα ======> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  12. kalste =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Hatchback SX ===========> gris fer
  13. panikosis1 ====> Χαλκίδα ==========> 1600 Hatchback SX ===========> silver aluminium
  14. Gravity ======> Αθήνα ============> 1600 Hatchback SX ===========> black obsidien
  15. Oddin =======> Αθήνα ============> 1600 Hatcback SX ===========> gris iceland
  16. ardassa =====> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> gris fer
  17. lakis73 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver aluminium
  18. Ma_D =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Coupe VTS =============> black obsidien
  19. orfiso =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Coupe VTS =============> black obsidien
  20. tony78 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver aluminium
  21. TouchDown ===> Βέροια ===========> 1600 Coupe VTS =============> black obsidien
  22. tsipi04 ======> ?????? ============> 1600 Coupe VTS =============> lusifer aluminium
  23. doganos1985 => Πειραιάς ===========> 1600 Coupe VTR Pack =========> silver aluminium
  24. georgep800 ==> Iεράπετρα Κρήτης ====> 1600 Coupe VTR Pack ==========> gris fer
  25. mainos ======> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack ==========> silver aluminium
  26. Matty =======> Νεμέα-Αθήνα=======> 1600 Coupe VTR Pack =========> silver aluminium
  27. nkri ========> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack ==========> gris fer
  28. panc4 =======> Αθήνα ===========> 1600 Coupe VTR Pack ==========> black obsidien
  29. keltis =======> Πειραιάς ===========> 1600 Coupe VTR =============> gris fer
  30. Kerouac =====> ??????? ===========> 1600 Coupe VTR =============> ??????
  31. theologos14 ==> Νέα Σμύρνη ========> 1600 ?????????? =============> silver aluminium
  32. KarlBarks ====> Θεσσαλονίκη ========> 1400 Hatchback SX ===========> black obsidien
  33. Takis_C4=====> Πύργος-Πάτρα ======> 1400 Coupe VTR =============> silver aluminium
  34. rosso =======> Αθήνα ============> 1400 Coupe VTR =============> black obsidien

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το λαστιχο στο κατω μερος του παρμπριζ το εχει και το δικο μου και αν πας 2-3 σελιδες ποιο πισω εχω 2 φωτο θα δεις ποσο μεγαλο φτανει να γινεται το κενο μου. Επισης το ειδα σε μερικα c4 που κοτιαζα στο δρομο, αλλα οχι σε ολα. Το σηκωνω που και που και ισα που καλυπτει το κενο και πεφτει λιγο μεσα αλλα μετα απο μερικες μερες χωρανε 2 δακτυλα! Τους το πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δνε υπαρχει προβλημα εκει που ειναι και πως για να το αλλαξουν πρεπει να βγουνε ενα σωρο πραγματα, ετσι ψιλοφοβηθηκα μη δημιουργηθουν αλλα προβληματα με τα βαλε-βγαλε και το αφησα για λιγο γιατι δεν εχω και πολυ χρονο τωρα. Εγω ακουω ενα εντονο τριξιμο στην πορτα του συνοδηγου. Και μη μου πειτε για μουσικη γιατι οσο δυναμωνω, δυναμωνει και μιλαμε για πολυ τριξιμο! Το εχω αφησει κι αυτο για αργοτερα λογω εξεταστικης αλλα δεν περιμενω να μου κανουν και πολλα. Θα το αρχισω κι εγω στην σιλικονη αλλα φοβαμαι μην παω εκει και μου πουνε κιολας οτι αυτο που εβαλα το χαλασε η τιποτα τετοιο....

 

αυτο με την πορτα δεν ειναι τπτ ιδιετερο ειναι κατι βιδες που εχουν χαλαρωσει πανε και παρε ενα κατσαβιδι Τ * αυτο που ειναι σαν αστερακι και σφιξε τις βιδες θα δεις ολα θα σταματίσουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω στην κατοχη μου το C4 2.0 l και το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το "σκληρο" τιμόνι για οδηγηση μεσα στην πολη. Γνωρίζει κανεις αν εχει καποια ρυθμιση για να γινεται πιο "μαλακο" και ανετο για οδηγηση μεσα στην Αθηνα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

2litro για μεσα στην πολη ?

 

με 17αρα ζαντα και προφιλ 205+ .

 

Δεν μπορεις να αλλαξεις το 'βαρος' του τιμονιου . σε κανενα αυτοκινητο δεν μπορεις μονο το pundo εχει το city για παρκάρισμα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...