Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχέση συμπίεσης είναι ο λόγος του συνολικού όγκου του κυλίνδρου προς τον όγκο του θαλάμου καύσης. Γενικά μεγάλη σχέση συμπίεσης σημαίνει και μεγαλύτερη απόδοση για τον κινητήρα αλλά και μεγαλύτερο κίνδυνο να δημιουργηθεί το φαινόμενο της προανάφλεξης (πειράκια...).

Η 9.6:1 είναι πράγματι πολύ χαμηλή! Ακόμη χαμηλώτερη είναι η 9,3:1 του 1.4 8V που φοράει το 306 μου. Μια δεκάρα, δέκα μισό την θέλαμε :p

 

Ερώτηση τώρα: Ο 1.6 16V που φοράει το 206, δεν είναι ο ίδιος κινητήρας που φοράει και το C4 (PSA); Πώς έχει άλλη σχέση συμπίεσης; Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες @af9pk;

Μου φαίνεται λίγο κουλό να βάλανε κυλινδροκεφαλές με μεγαλύτερους θαλάμους καύσης στα μπλοκ που προορίζονταν για το C4... :confused:

 

κατα 99% είμαι σίγουρος ότι ο κινητήρας του 206 είναι ίδιος με του C4.

αυτός είναι ο γνωστός 1.6 πασπαρτού που φορούν και C2(πλην του VTS), C3, 307...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eίχαμε κάνει μια συζήτηση για την σχέση ταχύτητας με τις στροφές του κινητήρα.

Τις προάλλες παρατήρησα ότι όταν δουλεύει το μοτέρ στις 4.000 σαλ (1600cc) το ταχύμετρο δείχνει 130χλμ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eίχαμε κάνει μια συζήτηση για την σχέση ταχύτητας με τις στροφές του κινητήρα.

Τις προάλλες παρατήρησα ότι όταν δουλεύει το μοτέρ στις 4.000 σαλ (1600cc) το ταχύμετρο δείχνει 130χλμ.

 

 

με τι ταχυτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοντούλι για 1.6άρι...

 

είναι γνωστό ότι έχει κοντές σχέσεις...

έτσι σώζεται η κατάσταση σε ένα αυτοκίνητο 1250 κιλών με 16" ζάντες και μόλις 110 άλογα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οντως το προτιμοω με κοντες σχεσεις με τετοιο βαρος και ζαντες. Ειχα ενα astra 1.6 για κανα δυο μερες και μου εβγαλε την πιστη καθε λιγο κατεβασμα μεσα στην κινηση!!!
Link to comment
Share on other sites

Οντως το προτιμοω με κοντες σχεσεις με τετοιο βαρος και ζαντες. Ειχα ενα astra 1.6 για κανα δυο μερες και μου εβγαλε την πιστη καθε λιγο κατεβασμα μεσα στην κινηση!!!

 

...ακόμα χειρότερα για εκείνο μιας και το μοτέρ του αποδίδει 10 άλογα λιγότερα από τον γαλλικό ΤU.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί βάζοντάς το μπροστά, το αυτοκίνητο αρχίζει και "τρέμει" σαν τρακτέρ κουνώντας με ρυθμικά μπρος πίσω. Κοιτάω στο panel και έχει ανάψει η λυχνία του καταλύτη... Αμέσως άρχισα να βρίζω τον βενζινά που έβαλα τελευταία φορά βενζίνη και σκέφτομαι τι να κάνω.

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά απλά μάρσαρα έντονα δυο-τρεις φορές και το πρόβλημα σταμάτησε. Έκανα 50χιλ με το ίδιο καύσιμο στον κινητήρα και δεν το ξαναέκανε.

 

Μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει περισσότερο; Φταεί η βενζίνη που έβαλα; Γιατί δεν το ξανάκανε όμως;

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Kάπου παλιότερα είχε αναφερθεί οτι στις αντιπροσωπίες μπορούμε να πάρουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου για μικρογρατζουνιές. Ξέρει κανείς πόσο κάνει περιπου και τη διαθεσιμότητά του?
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kάπου παλιότερα είχε αναφερθεί οτι στις αντιπροσωπίες μπορούμε να πάρουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου για μικρογρατζουνιές. Ξέρει κανείς πόσο κάνει περιπου και τη διαθεσιμότητά του?

 

 

ναι μπορουμε 10-15 ευρο εχει που ειχα ρωτησει !!

 

γρατζουνια ε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα γυρω στα 9-10 μου ειχαν πει αλλα πριν κανα μηνα που ρωτησα ειχαν μονο για ενα χρωμα γιατι δεν τους ειχαν ερθει λεει ακομα!!!!!!!! Ενταξει μωρε μονο 10 μηνες κυκλοφορει το αυτοκινητο ας περιμενουμε λιγο ακομα...
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το σπουδαίο, ευτυχώς!:D

Θα περάσω αύριο απο την αντιπροσωπία να ζητήσω ένα μπουκαλάκι, απλά ήθελα να ξέρω απο πρίν πόσο έχει μή μου ζητάνε όσα θέλουν...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τώρα: Ο 1.6 16V που φοράει το 206, δεν είναι ο ίδιος κινητήρας που φοράει και το C4 (PSA); Πώς έχει άλλη σχέση συμπίεσης; Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες @af9pk;

Μου φαίνεται λίγο κουλό να βάλανε κυλινδροκεφαλές με μεγαλύτερους θαλάμους καύσης στα μπλοκ που προορίζονταν για το C4... :confused:

 

Τα στοιχεια που εγραψα προερχονται απο τους πινακες του περιοδικου EVO 034, Σεπτεμβριος 2005...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω αν στα c4 vts με τις 17" ζάντες μπορούμε να τοποθετήσουμε κανονικά αλυσίδες για τα χιόνια ή χρειάζεται να δοκιμάσουμε κάτι άλλο(άκουσα για κάτι σαν ύφασμα που τοποθετήται στις ρόδες!)

Φιλε μου το θεμα το ειχα θιξει κι εγω πιο παλια.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την αντιπροσωπεια γιατι οπως ηπαν και τα αλλα παιδια, δεν υπαρχει κατι σιγουρο και συγκεκριμενο... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Kάπου παλιότερα είχε αναφερθεί οτι στις αντιπροσωπίες μπορούμε να πάρουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου για μικρογρατζουνιές. Ξέρει κανείς πόσο κάνει περιπου και τη διαθεσιμότητά του?

 

Ίσως έπρεπε να πάρω κάτι τέτοιο να το βάψω μόνος μου :lol: :lol: . Μάλλον καλύτερο θα το έκανα :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα!:lol: Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις δεύτερο καπό.

Αν έπαιρνες 1 κιλό χρώμα στο χρώμα του αυτοκινήτου σου + 1 πιστόλι + μικρό κομπρεσέρ (υπάρχουν κάποια φτηνά που πάνε πακέτο πιστόλι+κομπρεσεράκι) σε ενα σαβ/κο θα το είχες έτοιμο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν τοσο απλο... :(

Εκτος απο το χρωμα πρεπει να προσθεσει βερνικια, ασταρι και πολυ-πολυ τριψιμο. :mad:

Ασε που για να πετυχεις το ιδιο χρωμα πρεπει να εισαι πολυ επαγγελματιας (ΔΕΝ υπαρχει ετοιμο ΙΔΙΟ χρωμα) :wacko: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δώσω το "παλιό" καπό (δλδ το εργοστασιακό) στην chips-away να μου "σβήσει" 3 γρατζουνίτσες που έχει (απόκτημα του πηγαιν-έλα), θα του ρίξει ένα γυάλισμα και θα το βάλω πάλι στη θέση του. Όσο για το επαναβαμμένο καπό, θα πάω στα κεντρικά να το δουν, θα τους ρίξω και μία αφόδευση(!) και θα φύγω. Έτσι, για το γαμώτο
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα φαίνεται. Τη μέρα είναι ελάχιστα αντιληπτό ακόμα και από μένα που το ξέρω. Το βράδυ όμως είναι σκ...τά. Ομολογώ πως είμαι πολύ παράξενος με το αυτοκίνητο, στο κάτω κάτω όμως δεν νομίζω να είμαι πουθενά λάθος. Και δεν είμαι άνθρωπος να κάνω φασαρία. Θα πάω να το φτιάξω αλλού, θα το πληρώσω και θα ησυχάσω. Τώρα βέβαια ούτε κι αυτή είναι λύση αλλά βαρέθηκα, από τη μέρα που το πήρα (από την επόμενη συγκεκριμένα - γ......ώ την γκαντεμιά μου!!!) τρέχω με το κωλοκαπό.

 

 

Ετσι ξηγησου , και εγω πληρωσα και τα φτιαξα κατι μηχανικα που ηθελα. Δεν γινοταν αλλο 5 ζυγοσταθμισεις και 3 ευθυγραμισεις στην αντιπρ. Πληρωσε φτιαξτο και χεστους. Θα βρεις την υγεια σου. Εγω σε καταλαβαινω , απο καινουργιο τραβιομουνα. Τωρα στα 10000 χιλ. το εχω οπως επρεπε να ηταν και το ευχαριστιεμαι σαν να το πρωτοπηρα.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Kάπου παλιότερα είχε αναφερθεί οτι στις αντιπροσωπίες μπορούμε να πάρουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου για μικρογρατζουνιές. Ξέρει κανείς πόσο κάνει περιπου και τη διαθεσιμότητά του?

 

 

Γυρω στα 9 ευρω το πηρα ? Φτηνο ηταν παντως και πολυ χρησημο.Παρε τηλ. να στο φερουν λιγες μερες πριν.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Ok mainos, πήγα σήμερα ρώτησα και μου είπε οτι θα πάρει στη αθήνα να ρωτήσει αν το έχουν (λογικά θα το έχουν). Και αν μάλιστα έχει μόνο 9 ευρώ θα του πώ να μου φέρει κανα... 4άρι μπουκαλάκια! Γιατί πού ξέρω αν μετά απο 3-4 χρονια θα μπορώ να τα βρώ με την ίδια ευκολία. 36 ευρώ μπροστά στα 20.000 δεν είναι τίποτα.

Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε που λένε...!

 

Παρε τηλ. να στο φερουν λιγες μερες πριν.

Πρίν τί? Πριν το γρατζουνίσω? Μακάρι να μπορούσα να το προβλέψω...!:p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δώσω το "παλιό" καπό (δλδ το εργοστασιακό) στην chips-away να μου "σβήσει" 3 γρατζουνίτσες που έχει (απόκτημα του πηγαιν-έλα), θα του ρίξει ένα γυάλισμα και θα το βάλω πάλι στη θέση του

 

έχε κατα νου ότι «τσιμπάνε λίγο στις τιμές»... :rolleyes:

 

Ok mainos, πήγα σήμερα ρώτησα και μου είπε οτι θα πάρει στη αθήνα να ρωτήσει αν το έχουν (λογικά θα το έχουν). Και αν μάλιστα έχει μόνο 9 ευρώ θα του πώ να μου φέρει κανα... 4άρι μπουκαλάκια! Γιατί πού ξέρω αν μετά απο 3-4 χρονια θα μπορώ να τα βρώ με την ίδια ευκολία. 36 ευρώ μπροστά στα 20.000 δεν είναι τίποτα.

Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε που λένε...!

 

Θα αντέξει 4 χρόνια το χρώμα όμως αποθηκευμένο στα μπουκαλάκια;

Γνώμη μου πάρε ένα, φτάνει! :O ;)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

 

Θα αντέξει 4 χρόνια το χρώμα όμως αποθηκευμένο στα μπουκαλάκια;

Γνώμη μου πάρε ένα, φτάνει! :O ;)

 

Εχω εδω και 3 χρονια παντως spray για το αυτοκινητο μου... και πριν ενα μηνα που το χρησιμοποιησα για τον προφυλακτηρα, δεν ειχε προβλημα. Αυτο που χαλασε ηταν το βερνικι που περιειχε και σκληρυντικο.

 

Το χρωμα ηταν τις Sikkens και μου ειχε πει ο εμπορος πως το χρωμα δεν θα εχει προβλημα, αλλα το spray με το βερνικι+σκληρυντικο θα κρατησει το πολυ 2 βδομαδες (λογω σκληρυντικου)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...