Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

W εχουμε ολοι και ειναι για ταχυτητες +280 χιλ. Δηλ. ο ανωτερος δεικτης ταχυτητας συμφωνα με τους πινακες. Τωρα γιατι βαζουν τετοια λαστιχα δεν θα το καταλαβω ποτε. Οποιος ενδιαφερεται το καθε λαστιχο κανει 250 ευρω και 240 χωρις φπα η ζαντα, τιμη αντιπροσ. (resolfen 17 καπως ετσι λεγετε αν θυμαμαι καλα) . Ενα χιλιαρικακι για λαστιχα οταν ελθει η ωρα. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑς :cry:

 

Μα γιατι να βαλεις ενα τοσο ακριβο λαστιχο? Αν και μου φαινεται υπερβολικα μεγαλο το ποσο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

W εχουμε ολοι και ειναι για ταχυτητες +280 χιλ. Δηλ. ο ανωτερος δεικτης ταχυτητας συμφωνα με τους πινακες. Τωρα γιατι βαζουν τετοια λαστιχα δεν θα το καταλαβω ποτε. Οποιος ενδιαφερεται το καθε λαστιχο κανει 250 ευρω και 240 χωρις φπα η ζαντα, τιμη αντιπροσ. (resolfen 17 καπως ετσι λεγετε αν θυμαμαι καλα) . Ενα χιλιαρικακι για λαστιχα οταν ελθει η ωρα. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑς :cry:

 

στα 16άρια μας γύρω στο 500αρικο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας βοηθήσει στο να συγκεντρώσετε μια τεράστια βάση δεδομένων για το αυτοκίνητο όσο περνάει ο καιρός και συν του ότι θα έχετε ένα ξεχωριστό μέρος για αυτό το τόσο ωραίο αυτοκίνητο
Link to comment
Share on other sites

Οπως θα ειδες ισως απο τη λιστα μας ειμαστε καμια 25αρια εδω μεσα αλλα ειμαστε ολοι απο διαφορετικες περιοχες πχ 5 Αθηνα, 2 Πατρα κτλ οποτε το να συναντιωμαστε ειναι αρκετα δυσκολο. Για να τα πουμε εχω αυτο εδω το μερος και οσοι θελουν ας ερθουν και στο 4T forum που εχουμε Citroen υποφορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σας εχω υλικο:

στο ftp μου εχω τρια πακετα για το c4:

1)οτι τεχνικα στοιχεια εχω συλλεξει απο περιοδικα και στοιχεια στο internet για αυτο(οτι αφορα κινητηρες κυριως ειναι για τον 1.6) οπως πχ σχεσεις ταχυτητων, διαφορικα, διαστασεις φρενων... και τα εχω μαζεψει μερικα σε .xls και εχω και τα δεδομενα που βρηκα(1.3mb):

Τεχνικά Στοιχεία

2)οτι τεστ εχω μαζεψει απο 4Τ, AMS, ΑυτοΤριτη κτλ... καθως και μερικες δυναμομετρησεις(3,8mb):

Δοκιμές-Συγκριτικά

3)Πωλησεις και μερικα σχετικα στοιχεια.(240kb):

Πρόσθετα στοιχεία

Οποιος θελει μπαινει και στην κεντρικη σελιδα μου (http://students.gmele.com/andreas ή http://www.andreasclub.tk) στο Αυτοκινηση ισως σας ενδιαφερει τιποτα.

 

Εννοειται οτι απλως συγκεντρωσα τα δεδομενα και τιποτα παραπανω μην με κατηγορησει κανενας για πνευματικα δικαιωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους τυχερους C4άδες

 

Με ενδιαφέρει η αγορά του C4 αλλα ρε παιδιά εχω μια απορία! Ακουσα οτι η PSA μαζί με την BMW βγαζουν κινητηρες στα 1.6 που θα τους φοράει το C4 και το MINI ποτε θα ερθει το C4 με αυτο τον κινητήρα ξέρει κανενας προσωπικη μου αποψη πιστευω οτι θα σκισει το C4 με αυτο τον κινητηρα!!!

 

Τι λετε ????

Link to comment
Share on other sites

Απότι θυμαμαι θα αρχιζαν ή εχουν μολις αρχισει αυτη τη συνεργασια οποτε μεχρι να βγει κατι και να παρουσιαστει και μετα να ερθει και Ελλαδα μιλαμε για 2007 σιγουρα κατα τη γνωμη μου. Το αυτοκινητο ομως φιλε μου ειναι ηδη ολα τα λεφτα οποτε μην το σκεφτεσαι και join the club!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σας εχω υλικο:

στο ftp μου εχω τρια πακετα για το c4:

1)οτι τεχνικα στοιχεια εχω συλλεξει απο περιοδικα και στοιχεια στο internet για αυτο(οτι αφορα κινητηρες κυριως ειναι για τον 1.6) οπως πχ σχεσεις ταχυτητων, διαφορικα, διαστασεις φρενων... και τα εχω μαζεψει μερικα σε .xls και εχω και τα δεδομενα που βρηκα(1.3mb): http://students.gmele.com/andreas/vehicles/c4/tech_description.rar

2)οτι τεστ εχω μαζεψει απο 4Τ, AMS, ΑυτοΤριτη κτλ... καθως και μερικες δυναμομετρησεις(3,8mb): http://students.gmele.com/andreas/vehicles/c4/tests.rar

3)Πωλησεις και μερικα σχετικα στοιχεια.(240kb): http://students.gmele.com/andreas/vehicles/c4/more.rar

Οποιος θελει μπαινει και στην κεντρικη σελιδα μου (μεχρι και το andreas) στο Αυτοκινηση ισως σας ενδιαφερει τιποτα.

 

Εννοειται οτι απλως συγκεντρωσα τα δεδομενα και τιποτα παραπανω μην με κατηγορησει κανενας για πνευματικα δικαιωματα!!!

τελικά εισαι μερακλης engine.

Ολα τα λεφτα παντως ειναι εκεινο το pdf στα γαλλικα που ειχε αρκετα στοιχεια που αγνοουσα και μου εκαναν εντυπωση.

Π.χ. τις διαφορες στην αεροδυναμικη/αντισταση στον αερα που εχουν

τα διαφορα μοντελα. το coupe 1.4 εχει Cx/SCx 0,28/0,62 ενω το 1.6 hatchback 0,31/0,69 και το 2.0 vts 0,31/0,68 :( που σημαινει περιπου 10 % μικροτερη αντισταση στον αερα για το 1.4 coupe :w00t: !! Μεγαλη διαφορα που οφειλεται στα στενοτερα ελαστικα, διαφορετικους προφυλακτηρες και ελλειψη αεροτομων...

Απο την αλλη ειδα οτι το δικο μου εχει δισκους 302mm μπροστα και οχι 283mm που νομιζα :lol: , αναρωτιεμαι αν εχει τους ιδιους και το 1.6 vts.

Επισης φαινεται και αυτο που διαφωνουσατε με το esp και το μεγεθος των δισκων.

Α, engine αυτο δεν ειναι ftp αλλα ...http ;) και για οποιoν ενδιαφερεται εχω την παρουσιαση σε video του 2.0 vts απο το 5th gear αν υπαρχει καποιο ftp να το ανεβασω γιατι το επεισοδιο ειναι 175 mb.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειμαι μερακλης!!!! Επισης εχω ενα πακετο με 50MB φωτο, οτι εχω απο c4 αλλα δε νομιζω οτι χρειαζονται... Η αληθεια ειναι οτι παρολο που ειχα μελετησει το pdf που σας εδωσα δεν ειχα προσεξει οτι το 2λιτρο με τα 180 αλογα εχει μεγαλυτερα απο αυτο με τα 138! 302 ε;;;;; Not Bad!!! Γιάυτο δοκιμαζουν παντου το 2litro και λενε αριστα φρενα, μετα δοκιμαζουν εκδοσεις με το ESP για τα 1.6 και 1.4 και λενε παλι οτι ειναι απο τα καλυτερα στην κατηγορια αλλα για εμας που δεν εχουμε ESP ουτε καν ειχε γινει γνωστο αυτο απο πριν!!! Θα ηθελα να δω και καμια μετρηση με τα μικροτερα φρενα!

Επισης δεν καταλαβαινω για την αεροδυναμικη που ειπες που οφειλεται η διαφορα αναμεσα στο 1.6 και το 1.4. Επισης αν καποιος ξερει ας πει τι ειναι το SCx!Εμενα με ενδιαφερει το επεισοδιο απο το top gear αλλα δυστυχως δεν εχω τοσο χωρο. :( Αν το κατεβασες απο σελιδα πες το Link.

 

Α, engine αυτο δεν ειναι ftp αλλα ... http

Αμεσως να με διορθωσετε!!!! Μετα απο τοσες δουλειες που ειχα χτες και τοση δουλεια με αυτο δεν λες που δεν εγραψα οτι ειναι και ssh(secure shell client χρησιμοποιω γι'αυτο)!!!

Link to comment
Share on other sites

Λείπει κάτι; :cry: :rolleyes:

http://img405.imageshack.us/img405/5099/zanta12bn.th.jpg http://img405.imageshack.us/img405/826/zanta25ij.th.jpg

 

μου το κλέψανε ... :( τι να πω αυτό λιγουρεύτηκαν...

και όχι μόνο αυτό μου πήραν όλα τα καπάκια από τις βαλβίδες και μου ξεφούσκωσαν τουλάχιστον 10psi το λάστιχο που λείπει το καπάκι! :mad:

 

πουλάνε ξεχωριστά τέτοια καπάκια..;από πλαστικό είναι, γνωρίζει κανείς; :cry:

 

θα τα βρω τα τσογλ@νια που θα μου πάει...:angry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φίλε, τι σου έμελλε να πάθεις... Μην στεναχωριέσαι όμως. Είχα ρωτήσει για τα καπάκια όταν πήρα το αυτοκίνητο. Είναι όντως πλαστικά και μπορείς να τα αγοράσεις μεμονωμένα (τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει, είχα ρωτήσει τι γίνεται σε ενδεχόμενη κλοπή ή απώλεια...)
Link to comment
Share on other sites

To πιό πιθανό μέρος για να τις βρείς αυτά τα τσογλάνια είναι κατά ζεφίρι μεριά...:down:

Φτηνά τη γλύτωσες, και ίσως να σου παίρνανε και τις ζάντες αν δεν ήσαν τα μπουλόνια ασφαλείας.:luck:

 

YΣ: Ωραίος ο enginekiller με τα αρχεία του...! :up:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν καταλαβαινω για την αεροδυναμικη που ειπες που οφειλεται η διαφορα αναμεσα στο 1.6 και το 1.4. Επισης αν καποιος ξερει ας πει τι ειναι το SCx!Εμενα με ενδιαφερει το επεισοδιο απο το top gear αλλα δυστυχως δεν εχω τοσο χωρο. :( Αν το κατεβασες απο σελιδα πες το Link.

Μα εγραψα που πρεπει οφειλεται αυτή η διαφορά στο SCx για το coupe 1.4

Εχει στενοτερα λαστιχα, διαφορετικο προφυλαχτηρα, μικροτερα ανοιγματα για ψυξη της μηχανης και δεν εχει αεροτομη.

Το Cx ειναι ο συντελεστης αεροδυναμικής ενω το SCx τo γινομενο του με τη μετωπικη επιφάνεια ( εμβαδον) του οχηματος. πχ 2 αυτοκινητα με ιδιο συντελεστη αεροδυναμικης Cx δεν σημαινει οτι εχουν ιδια αντισταση στον αερα, εχει μεγαλυτερη αυτο που προβαλλει μεγαλυτερη επιφανεια.

Αν θυμαμαι καλα ηταν απο torrent που ειχε και αλλες εκπομπες για κανε μια αναζητηση. η εκπομπη ηταν 16/5/2005.

 

Τι απιθανο ηταν αυτο με εσενα elteo, φτηνα τη γλυτωσες και δεν ειδες το

αυτοκινητο πανω σε πληθρες. και εγω που νομιζα οτι ειχαν σταματησει οι γυφτοι αυτες τις ιστοριες.

Θα βρεις καπακι σιγουρα στη citroen.

Link to comment
Share on other sites

τι να πεις...θα παραγγείλω 3-4 να χω.

το βλέπω έτσι όπως είναι και νευριάζω...

 

engine στα λέω κι εδώ...μπράβο για την καλή δουλειά που έκανες!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσε παιδια! Elteo τα ειπα και στο 4Τ ειναι γυφτοι. Εμενα 3η μερα που ειχα παρει το Golf μου ειχαν παρει το πισω σηματακι και μου εκαναν ενα ωραιο σχεδιο με κλειδι. leftlap νομιζα οτι εννοουσες 1.4-1.6 με 2λιτρο. Στην πιο πλουσια εκδοση τα 1.4 και 1.6 εχουν τα ιδια ελαστικα αν θυμαμαι. Για την αεροτομη και τους προφυλακτηρες μου φαινεται περιεργο που το λες γιατι μεταξυ τους οι δυο μικρες εκδοσεις νομιζα οτι ηταν ολοιδιες. Θα ψαξω καμια φωτο να το βρω.
Link to comment
Share on other sites

Tαχύτητα στις 100rpm

1η=7,1, 2η=13,5, 3η=19, 4η=25, 5η=31,07

 

 

αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια... :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι 1000rpm?

Διότι τότε φαίνεται λογικό, στην πρώτη ας πούμε, όταν δεν πατάς γκάζι να πηγαίνει με 7,1χλμ/ωρα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tαχύτητα στις 100rpm

1η=7,1, 2η=13,5, 3η=19, 4η=25, 5η=31,07

 

 

αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια... :rolleyes:

 

na sto eksigiso to parapano... koita... peripou stis 6.000str:

me 1i to C4 exei 426km/h kai me 5i to C4 tha exei 1860km/h... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σας αρεσε παιδια! Elteo τα ειπα και στο 4Τ ειναι γυφτοι. Εμενα 3η μερα που ειχα παρει το Golf μου ειχαν παρει το πισω σηματακι και μου εκαναν ενα ωραιο σχεδιο με κλειδι. leftlap νομιζα οτι εννοουσες 1.4-1.6 με 2λιτρο. Στην πιο πλουσια εκδοση τα 1.4 και 1.6 εχουν τα ιδια ελαστικα αν θυμαμαι. Για την αεροτομη και τους προφυλακτηρες μου φαινεται περιεργο που το λες γιατι μεταξυ τους οι δυο μικρες εκδοσεις νομιζα οτι ηταν ολοιδιες. Θα ψαξω καμια φωτο να το βρω.

Εγω συγκρινα το 1.4 coupe ΧΤ με το 1.6 hatchback VTR και το 2.0 vts. To 1.4 coupe με τον "καλο" συντελεστη αν δεις εχει τα πιο στενα λαστιχα 195/65 R15 και φυσικα δεν εχει αεροτομη. οι προφυλακτηρες ναι μπορει να ειναι ιδιοι αλλα στα 1.4 πρεπει να εχουν και μικροτερα ανοιγματα για την ψυξη του κινητηρα που σημαινει μικροτερη αεροδυναμικη αντισταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συγκρινα το 1.4 coupe ΧΤ με το 1.6 hatchback VTR και το 2.0 vts. To 1.4 coupe με τον "καλο" συντελεστη αν δεις εχει τα πιο στενα λαστιχα 195/65 R15 και φυσικα δεν εχει αεροτομη. οι προφυλακτηρες ναι μπορει να ειναι ιδιοι αλλα στα 1.4 πρεπει να εχουν και μικροτερα ανοιγματα για την ψυξη του κινητηρα που σημαινει μικροτερη αεροδυναμικη αντισταση.

Δε ειχα συνδεσει τις τιμες με τα λαστιχα που γραφουν παραπανω. Δικιο εχεις. elteo :p . Εκανα ενα λαθακι ο χριστιανος!!! Το διορθωσα και στο server. Αν βλεπετε αλλα λαθη ή εχετε στοιχεια να συμπληρωσετε πειτε τα μας εδω και θα ανανεωσω κι εγω τα αρχεια αμεσα. Καποιες διαφορες σε επιδοσεις που ισως βλεπετε στο .xls ειναι επειδη αν θυμαστε στο τεστ των 4Τ που εχω και σκαναρισμενες τις επιδοσεις ειπαν μετα σε συγκριτικα οτι αυτα που συγκριναν μετα ηταν πιο γρηγορα και προφανως το πρωτο εκεινο επειδη ηταν απο σταδιο προπαρασκευης ή εστω αστρωτο(αν και τα αλλα της δοκιμης ηταν και αυτα) ειχε μειωμενες τιμες. ετσι εκει εγρψα χρονους που βρηκα σε μετεπειτα δοκιμες που τις εχω μεσα στα πακετα. Εννοειται οτι δεν εχω χρησιμοποιησει εργοστασιακους χρονους(ακου 10.6" για 0-100!!!).

leftlap για το βιντεακι που λες για το c4 απο το top-gear δεν εχεις κρατησει το torrent να μας το δωσεις; Παντως επειδη αυτες τις μερες κατεβαζω γενικα τα επεισοδια των top gear & 5th gear τυχαινει να εχω εγω ενα torrent με την ημερομηνια και το μεγεθος που λες!!!! Κοιτα συμπτωση! Μολις το κατεβασω για να σιγουρευτω θα σας το σωσω οποτε αν δεν το εχεις καπου ευκαιρο δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το κατεβασα πριν 2 περιπου μηνες και δεν εχω κρατησει το torrent,

αλλα και να ειχα μπορει να μην δουλευε πλεον.

Παντως ηταν ενα site θυμαμαι που ειχε πολλες εκπομπες σε torrent.

θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι απο το ιδιο. Αστο μην ψαχνεις θα κατεβασω εγω αυτο και θα δω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...